Україно, "Прикрути"!: Чому українців просять скоротити споживання газу
"Нафтогаз" опублікував заклик до жителів України максимально скоротити споживання газу на найближчі кілька днів. Розбираємося, чому і що взагалі відбувається
23.88 | 26.49 |
"Нафтогаз" опублікував заклик до жителів України максимально скоротити споживання газу на найближчі кілька днів. Розбираємося, чому і що взагалі відбувається
"Нафтогаз" опублікував заклик до жителів України максимально скоротити споживання газу на найближчі кілька днів. Розбираємося, чому і що взагалі відбувається
"Доброго ранку, друзі! Як ви знаєте, Європа і "Газпром" грають зараз в гру "хто кого". Наші північні сусіди роблять кризу, ми цьому даємо раду, ЄС уважно спостерігає. І нам потрібна зараз ваша допомога".
Цією заявою, опублікованою сьогодні вранці в Facebook, "Нафтогаз" дав старт ініціативі, що отримала назву "Прикрути!".
Ось як ситуацію пояснює сам "Нафтогаз":
- "Газпром" знизив на 20% тиск в газопроводах на своїй стороні системи і звів до мінімуму продаж газу іншим клієнтам.
"Мета - здійснити мрію або про "Україна замерзла", або про "Україна - ненадійний транзитер і відбирає газ". Це було б доречно за два тижні до виборів самі знаєте кого", - зазначають у "Нафтогазі".
У зв'язку з тим, що відбувається, "Нафтогаз" пропонує "зробити погано і зіпсувати людині свято".
"Нам треба протриматися всього 3-4 дні, поки не пройдуть холоди".
Інструкція, як приєднатися до ініціативи:
"У кого є котли, зменшіть температуру в приміщенні на 1 градус вдень і на 2 градуси вночі. Це дозволить знизити потребу в газі на 8-9%, і цього буде достатньо, щоб російський шантаж не вдався".
У "Нафтогазі" підкреслили, що працюють з місцевою владою, щоб комунальні тепловики найближчими днями зробили так само для будинків з централізованим опаленням.
"Ваша допомога в зменшенні потреби в газі буде дуже доречною. Сьогоднішній день - найбільш критичний", - резюмують у зверненні.
Ініціативу вже підтримав президент України Петро Порошенко.
"Приєднуючись до цієї ініціативи особисто, я також закликаю усі державні установи по можливості знизити температуру в приміщеннях. Також прошу громадян на кілька днів прикрутити опалення тільки на один градус або максимально уникати втрат тепла в будинках", - сказано в його заяві у Facebook.
Я пропустив (ла), з чого все почалося! Що взагалі відбувається?
Судячи з усього, "Газпром" розлютило рішення Стокгольмського арбітражу, ухвалене два дні тому, 28 лютого.
Виходячи з нього, за результатами двох арбітражних процесів в Стокгольмі, "Газпром" повинен сплатити 2,56 млрд дол. на користь "Нафтогазу".
"Газпром" заявив, що не згоден з рішенням, підкресливши, що "буде захищати свої права всіма способами, доступними йому згідно з чинним законодавством".
У перший день березня в "Газпромі" повідомили, що "Нафтогаз України" здійснив передоплату для відновлення постачань російського газу з березня. У той же час "Газпром" повернув гроші, заявивши, що це пов'язано з відсутністю узгодженої додаткової угоди до діючого контракту.
На наступний день, 2 березня, глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив про початок процедури розірвання контрактів з "Нафтогазом України" на поставку і транзит газу.
"Стокгольмський арбітраж, керуючись подвійними стандартами, прийняв асиметричне рішення за контрактами на поставку і транзит газу з НАК "Нафтогаз України". Таким чином, рішення арбітражу істотно порушило баланс інтересів сторін за даними контрактами", - заявив він.
Як реагують в Україні та Європі
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман назвав такі дії "Газпрому" "шантажем України і Європи" і доручив керівництву НАК "Нафтогаз України" максимально швидко врегулювати питання нестачі газу.
Міненерговугілля перевело генеруючі компанії з газу на мазут, призупинило роботу дитсадків, шкіл і вишів, а також рекомендувало переглянути план дій виробничих об'єктів для економії газових ресурсів.
У "Нафтогазі" дивуються
І називають відмову "Газпрому" від постачання газу порушенням і невиконанням рішення арбітражу.
У той же час, поки що в "Нафтогазі" кажуть, що жодних документів від "Газпрому" не отримували.
Вже відреагувала Європа. В Єврокомісії висловили побоювання з приводу надійності транзиту газу з РФ до Європи, попутно зазначивши, що низький і нестабільний тиск газу при поставках з РФ в Україну для транзиту в ЄС – явище не нове, але в умовах холодів це викликає проблеми.
На даний момент відомо, що "Нафтогаз" почав закупівлі газу у польській PGNiG. Підписаний контракт буде діяти до кінця березня 2018 року.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть кнопку "повідомити про помилку", щоб повідомити про це редакцію