banner banner banner

Три головні битви найвідомішого сенатора США: Пам'яті Джона Маккейна

Герой війни, легендарний сенатор, переконаний противник комунізму, критик авторитарних режимів, впливовий друг України, який підставив своє плече в момент гострої потреби. І це далеко не все, що можна сказати про Джона Маккейна

Фото з відкритих джерел

Джон Маккейн помер на 82-му році життя, не доживши до дня народження лише чотири дні. Напередодні стало відомо про його рішення припинити лікування від раку, оскільки, незважаючи на те, що сенатор оголосив хворобі серйозну битву, вона все ж перемагала.

"Протягом року Джон перевершив очікування щодо строку життя, який йому залишився, але прогрес хвороби та вік ухвалили свій вердикт. Людина великої сили волі вирішила припинити лікування", - було сказано в заяві сім'ї Маккейна.

Через два дні після цієї заяви фінальну битву Маккейна було закінчено – герой В'єтнамської війни, легендарний політик помер в оточенні сім'ї.

У житті Джона Маккейна було безліч битв. Людина величезної сили волі мужньо долала перешкоди, домагалася цілей і боролася за свої переконання. Іноді програвала, але ніколи не здавалася.

Ми розповімо про головні битви сенатора. Вшановуючи пам'ять великого і щирого друга нашої країни.

Факти з біографії Маккейна

- Джон Маккейн народився 29 серпня 1936 року на авіабазі США "Коко-Соло" в Панамі.

- Дід і батько Маккейна були чотиризірковими адміралами Військово-морських сил США (найвище військове звання у ВМС у мирний час).

- Дитинство Маккейна було пов'язано з численними переїздами – майбутній політик змінив приблизно 20 шкіл.

- Джон Маккейн пішов стопами діда і батька, закінчивши Військово-морську академію в Аннаполісі в 1958 році. Був не найстараннішим учнем, серйозно вивчаючи лише те, що сам вважав за потрібне. Отримував догани за порушення дисципліни і недотримання військового статуту.

- Пілотуючи літаки, потрапляв у кілька нещасних випадків. Один з них, у листопаді 1965 року, закінчився втратою літака.

У 1967 році Джон Маккейн був прикомандирований до авіаносця ВМС США "Форрестол", який брав участь у бойовій операції США у В'єтнамі під кодовою назвою "Гуркіт грому". Далі Маккейна чекала його перша важлива битва.

Перша битва Маккейна

В'єтнамський полон

Маккейн недовго пробув на "Форрестолі". Після пожежі на авіаносці 29 липня 1967 року, в якій загинули 134 моряки ВМС США, а Маккейн дивом залишився живий, його перевели на авіаносець "Орискани" у 163-тю штурмову ескадрилью.

До кінця жовтня 1967 року він здійснив 22 бойових вильоти, в тому числі на цілі в районі Хайфона і Ханоя.

Літак Джона Маккейна було збито ЗРК С-75 26 жовтня 1967 року. Льотчик катапультувався і приземлився в озеро в центрі Ханоя.

У нього було зламано обидві руки і нога. В'єтнамські солдати, витягнувши Маккейна з озера, жорстоко його побили.

На допиті в'єтнамці встановили, що взяли до полону сина високопоставленого офіцера США, хоча, як потім розповідав сам Маккейн, абсолютно не розбиралися в політичному устрої Штатів.

У грудні 1967 року Маккейна, який схуд на 26 кг і посивів, перевели до табору військовополонених у Ханої, де про нього піклувалися товариші по полону.

"Послухайте, найціннішим у моєму житті були узи, які пов'язували мене з моїми товаришами в полоні. Вони були прекрасні. Ми билися разом. Ми любили один одного. Ми стукали в стіни один до одного. Я згадую цей досвід з великою гордістю".

У березні 1968 року Маккейна перевели до одиночної камери. У липні батько Джона став командувачем Тихоокеанським флотом США, після чого північнов'єтнамська влада запропонувала звільнити Маккейна раніше за його товаришів.

Маккейн відмовився. Він заявив, що готовий прийняти пропозицію тільки у випадку, якщо також будуть звільнені американські військові, які потрапили до полону раніше за нього.

У серпні 1968 року Маккейна постійно били, прагнучи зламати його волю. У цей же час він хворів на дизентерію.

Через отримані в ці дні переломи Маккейн втратив здатність піднімати руки вище голови.

Цікаво: Від Маккейна в полоні вимагали видати військову інформацію. Після чергових побоїв він заявив, що згоден назвати прізвища своїх товаришів по ескадрильї, після цього перерахувавши в'єтнамцям список футболістів команди "Грін Бей Пекерз".

Всього Маккейн був у полоні 1967 днів (5 з половиною років) і був звільнений 15 березня 1973 року.

Друга битва Маккейна

Боротьба за політичний Олімп

Після повернення з полону Маккейн залишався на військовій службі аж до 1981 року.

Джон Маккейн і Річард Ніксон Wikimedia Commons

Через наслідки поранень і травми він вирішив покинути службу в чині капітана першого рангу, не дослужившись до адміральського чину (як дід і батько).

У листопаді 1982 року Джон Маккейн був обраний членом Палати представників Конгресу США від першого виборчого округу Арізони.

Через два роки його переобрали. З самого початку політичної кар'єри Маккейн запам'ятався індивідуальними рішеннями з приводу окремих голосувань. Наприклад, будучи представником Республіканської партії і в цілому підтримуючи курс президента Рональда Рейгана, він проголосував проти перебування в Лівані американських морпіхів.

У листопаді 1986 року Маккейна обрали сенатором США від штату Арізона. На цій посаді він змінив колишнього республіканського кандидата на президентських виборах у США Баррі Голдуотера.  

Джон Маккейн і Баррі Голдуотер Фото з відкритих джерел

Він переобирався до сенату в листопаді 1992 року, листопаді 1998 року, листопаді 2004 року, листопаді 2010 року і листопаді 2016 року.

Президентські вибори

Джон Маккейн зробив дві спроби стати президентом США. У 2000 році він програв республіканські праймеріз Джорджу Бушу-молодшому. У 2008 році він виграв праймеріз, проте в парі з Сарою Пейлін (кандидатом у віце-президенти) програв вибори Бараку Обамі.

Джон Маккейн і Барак Обама huffingtonpost.com

"Цей хлопець проявив неймовірну сміливість, силу характеру і наполегливість для того, щоб дійти до цього моменту. Це саме та людина, яка нам потрібна як президент, та, хто може ухвалювати тверді рішення, хто не буде пасувати перед небезпекою", - говорив про Маккейна Джордж Буш-молодший.

У ході передвиборчої кампанії 2008 року багатьом запам'ятався один дуже важливий епізод, що розкриває Маккейна як особистість.

Одна з жінок, яка отримала можливість поставити запитання Маккейну, сказала таке:

- "Я не довіряю Обамі, він араб".

На що Маккейн відповів: "Ні, мем. Він порядна людина, громадянин і сім'янин@.

У підсумку, Джону Маккейну так і не вдалося стати президентом. Але він залишився одним з найбільш впливових сенаторів США. Що, як уже згадувалося, зіграло серйозну роль і для України.

Підтримка України

"Ми будемо жити з вічним соромом через те, що не дали українцям зброю, щоб вони захистили себе".

Ця цитата Маккейна повністю відображає його позицію щодо подій, які розпочалися в Україні з 2014 року.

Джон Маккейн спочатку надавав усю можливу допомогу, лобіював санкції проти Росії, передачу летальної зброї Україні та нагадував, що для допомоги потрібні більш конкретні кроки, ніж просто висловлення заклопотаності.

"Росія – це бензоколонка, яка намагається вдати із себе країну. Це клептократія, корупція. Це нація, економіка якої спирається виключно на поставки нафти і газу. Тому економічні санкції важливі".

Він був у Києві під час Майдану, сказавши тоді таке:

"Ваша мирна боротьба надихнула всю країну на зміни. Ми тут, щоб підтримати вашу справедливу справу і право змінити свою долю вільно, мирно і демократично. І ваша доля, як ми вважаємо, в об'єднаній Європі - Україна дасть Європі краще, і Європа дасть краще Україні. Америка разом з вами!"

Джон Маккейн на Майдані huffingtonpost.com

Він був у Києві вже під час війни. Наприклад, на Донбасі, де підтримував дух українських військовиків.

Джон Маккейн на Донбасі Facebook Порошенко

"Лавров - це маріонетка бандита і вбивці, який використовував високоточну російську зброю для ударів по лікарнях в Алеппо, порушував права людини по всьому регіону, вторгнувся до України, забрав Крим…".

А ось так реагують українці у Facebook:

скриншот

У 2015 році Джона Маккейна запросили на "вибори" "ЛНР". Він відмовився, заявивши, що "не бере участі в спостереженні на виборах в уявних країнах".

Третя битва Маккейна

Рак

Фото з відкритих джерел

У липні 2017 року в Маккейна під час операції з видалення тромбу над лівим оком було виявлено рак мозку, найбільш агресивну форму раку - гліобластому.

Він почав курс лікування в клініці Мейо у Фініксі (Арізона). При цьому він того ж місяця перервав лікування для того, щоб приїхати до Сенату і взяти участь у голосуванні щодо реформи охорони здоров'я Барака Обами.

Боротьба з раком тривала понад рік.

"Він відповідає на цей виклик, як і всі інші у своєму житті. Він ніколи не здавався", - писала дочка Маккейна в 2017 році.

І все ж переміг рак. Джон Маккейн пішов, залишивши величезний слід у світовій політиці. Наприкінці хотілося б просто увімкнути його улюблену пісню. Маккейн її обожнював і слухав на сильній гучності перед кожним публічним виступом.

Спочивайте з миром, Джоне Маккейн.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>