Строки досудового розслідування і прослушка для НАБУ: Рада у повторному другому читанні ухвалила зміни до КПК

При доопрацюванні до другого читання із тексту вилучили згадки про дозвіл проводити обшуки у нардепів без погодження парламенту

З відкритих джерел

Парламент дозволив НАБУ і ДБР самостійну прослушку і врегулював питання строків досудового розслідування. Депутати ухвалили у повторному другому читанні проект змін до Кримінально-процесуального кодексу № 1009. За проголосували 330 народних депутатів.

Онлайн-трансляцію пленарного засідання вів телеканал “112 Україна”.

Недоторканність народних депутатів

Фінальна редакція законопроекту не містить норм, які б дозволили проводити обшуки чи прослушку народних депутатів без згоди Верховної Ради.

Голова депутатської фракції Давид Арахамія пояснив у кулуарах парламенту, що для врегулювання цього питання мають намір розробити окремий законопроект.

"Зробили окремий законопроект, він зараз реєструється, щодо – щоб, от пам’ятаєте, останнього разу змішали КПК і оце про депутатів, і це викликало багато непорозуміння, так? Зараз ми вирішили, що буде належним чином, щоб люди, в тому числі, як суспільство, бачили, що стосується депутатів, що стосується не депутатів, для депутатів зробили оцей от про скасування недоторканності, фактично, такий доповнюваний законопроект, де буде виписано стосовно статусу народного депутата всі ці кримінально-процесуальні дії, зараз реєструється, і є порозуміння серед депутатів", - сказав Арахамія.

Новини за темою: Верховна Рада обмежила депутатську недоторканність

Право прослушки для НАБУ і ДБР

Зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж покладається на уповноважені підрозділи не тільки Нацполіції, а й Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Державного бюро розслідувань (ДБР), і органів безпеки.

Права українців за кордоном

Зараз якщо проти українця хочуть виконати процесуальну дію, яка потребує погодження прокурора або суду - то таке погодження необхідно і за кордоном теж. Відповідно до цього законопроекту, за замовчуванням процесуальні дії проти українців за кордоном зможуть проводити без такого погодження - хіба що це передбачено міжнародним договором або є обов’язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту.

Таємні агенти для НАБУ

Нацбюро розслідувань надали право винаймати не лише гласних, а й негласних працівників. Для цього створюватимуть окрему конкурсну комісію з числа працівників НАБУ - тих, у кого є доступ до держтаємниці. Порядок проведення конкурсу визначить директор Бюро.

Директор Національного бюро затверджуватиме штатний розклад, положення про структурні підрозділи, посадові інструкції працівників, кошторис НАБУ.

Відповідно до документу у НАБУ зможе бути не більше 500 осіб начальницького складу (разом з тим, гранична чисельність центрального та територіальних управлінь Національного бюро залишається на рівні 700 осіб).

Строки досудового розслідування

Нардеп від "Слуги народу", голова комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський закликав нардепів підтримати деякі компромісні рішення безпосередньо під час розгляду законопроекту у другому читанні.

"Ми визначаєм наступне. 219 ст. Кримінально-процесуального кодексу на сьогодні встановлює строки розслідування так званих фактових проваджень. Тобто, з моменту внесення в єдиний реєстр досудового розслідування до моменту, коли слідчий і прокурор мають завершити це розслідування. Ми пропонуємо за погодженням з залою, і ми зараз про це будем говорити, скасувати пропозиції, внесені законопроектом 1009, до ст. 219 і залишити її в чинній редакції, яка передбачає, що всі фактові провадження мають чітко визначити строк для розслідування", - сказав Монастирський.

Він пояснив, що якщо слідчий не встиг завершити розслідування - він звернеться для продовження строків.

"Крім того, ще одним питанням, яке ми з вами узгодили, є питання продовження строків досудового розслідування після оголошення підозри. Мова йде про те, що чинна стаття Кримінально-процесуального кодексу говорить, що до 3-х місяців продовжує прокурор, після 3-х місяців, до 6-ти місяців і до 12-ти місяців продовжує здійснення слідчий суддя. Цю пропозицію ми залишаємо в проекті", - додав голова профільного комітету.

Умови закриття кримінального провадження

За новими правилами кримінальне провадження не закривають, коли спливли строки давності притягнення до відповідальності, якщо йдеться про особливо тяжкий злочин проти життя чи здоров’я особи або злочин, за який може бути призначено довічне позбавлення волі.

Проведення експертизи у судовому процесі

Законопроект дозволить слідчому судді за клопотанням сторони захисту залучати експерта чи експертів для проведення експертизи. При цьому слідчий та прокурор “зобов’язані забезпечити проведення експертизи”, а не звертатимуться щодо цього до слідчого судді.

Передбачається, що сторона захисту має право самостійно домовитися із експертами щодо проведення експертизи, у тому числі обов’язкової. Якщо у сторони захисту недостатньо грошей на експерта, вона може звернутися щодо цього до слідчого судді.

І ще трохи процесуальних змін

Законопроект залишає можливість оскаржити повідомлення слідчого та прокурора про підозру.

Генпрокурор, його заступник або виконувач обов’язків, керівник регіональної прокуратури може доручити повідомити іншим особам про підозру.

Разом з тим, під час досудового розслідування можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді застави або про відмову в його застосуванні.

При доопрацюванні із законопроекту вилучили норму, яка дозволила б слідчому судді і суду при визначенні запобіжного заходу не визначати розмір застави у провадженні про тяжкий або особливо тяжкий корупційний злочин.

Вилучається норма про право учасників судового провадження клопотати про оголошення обвинувального акта в повному обсязі - тобто залишається лише короткий виклад обвинувального акту.

А суду надається право обмежити тривалість оголошення короткого викладу обвинувального акту і позовної заяви - “з урахуванням розумних строків”.

Встановлюється, що після оголошення обвинувачення головуючий повинен надати стороні обвинувачення та стороні захисту право проголосити вступні промови. У вступній промові мають анонсувати докази та висловити позицію сторони.
Відповідно до проекту, угода про визнання винуватості може містити умови застосування спеціальної конфіскації.

До протоколу про затримання особи треба буде долучати фото у випадку, якщо на момент затримання не відомі прізвище та ім'я особи.

Майже всі норми закону наберуть чинності наступного дня після офіційного опублікування.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>