"Стадіон, так стадіон": У чому суть конфлікту Зеленського та Порошенка щодо дебатів та що про це сказано в законі

Розповідаємо все, що наразі відомо про непорозуміння щодо проведення дебатів між лідерами президентських перегонів – шоуменом Володимиром Зеленським та чинним главою держави Петром Порошенком

112.ua

В Україні не вщухають пристрасті довкола виборів нового глави держави, які відбулися в країні 31 березня.

Доки Центрвиборчком готується поставити офіційну крапку за результатами проведеного голосування, лідери президентських перегонів – шоумен Володимир Зеленський та чинний глава держави Петро Порошенко – ніяк не можуть порозумітися: бути чи не бути дебатам між ними.

Якщо спершу таку можливість відкидали у штабі шоумена, то тепер деякі сумніви є у чинного президента. Зокрема, чи не буде порушенням закону, якщо лідери виборів зійдуться на дебатах перед другим туром не в телестудії, як то було зазвичай, а на стадіоні НСК "Олімпійський"?

Що ж, ми готові відповісти на це запитання, озброївшись тим самим законом, яким визначено процедуру проведення виборів президента України - № 474-XIV. Але про все по черзі.

"Якщо хтось буде ухилятися – значить, йому нічого сказати"

Розмови щодо проведення дебатів між лідерами президентських перегонів почалися задовго до їх безпосереднього визначення. Ще до початку першого туру виборів віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко разом з іншими депутатами від фракції "Блоку Петра Порошенка" виступили з ініціативою щодо обов'язковості дебатів кандидатів у президенти перед другим туром.

За словами Геращенко, виборці мають зробити свідомий, а не "скайп-вибір". "Петро Порошенко готовий до дебатів з будь-ким, хто вийде до другого туру. А от у випадку виходу туди персонажа Зе є передчуття, що ляльководи спробують його сховати від народу на три тижні", - пояснила вона.

Відповідний законопроект парламентарі так і не розглянули, проте про проведення дебатів перед другим туром виборів задумався сам президент. Так, після оголошення даних екзит-полів 31 березня Петро Порошенко досить опосередковано викликав Володимира Зеленського на публічну розмову. "Ключовим елементом виборів у другому турі мають бути дебати. І якщо хтось буде ухилятися, то це означає, що йому нічого сказати", - заявив він.

Зеленський того самого дня відповів, що готовий до такої розмови, але згодом у його штабі уточнили цю позицію кількома "якщо":

  • якщо дозволить його графік як художнього керівника студії "Квартал 95";
  • якщо пролунають вибачення за згадки про "маріонетку Коломойського".

При цьому в штабі кандидата додали, що самі вони не бачать сенсу в проведенні дебатів перед другим туром виборів, тому що на це немає запиту суспільства. "Питання в тому, чи потрібно це (дебати, - ред.)… Якщо це буде потрібно народу – так, це можливо. Але такого запиту в суспільстві немає", - зауважив політтехнолог Зеленського Дмитро Разумков.

Одразу після цього користувачі соцмереж запустили флешмоб #хочу_бачити_дебати, а на сайтах парламенту та президента з’явилися відповідні петиції.

"Мріяли, що я втечу, відморожуся, заховаюся. Ні. Я - це не ви у 2014 році"

Новий виток конфлікту щодо проведення дебатів перед другим туром виборів виник напередодні ввечері, після того як лідер президентських перегонів Володимир Зеленський оприлюднив відеозвернення до чинного голови держави.

"Звертаюся до Петра Порошенка: ви кличете мене на дебати, мріяли, що я втечу, відморожуся, заховаюся. Ні. Я – це не ви у 2014 році", - заявив шоумен.

Як умову для проведення публічної розмови, він назвав місце – НСК "Олімпійський". "Дебати відбудуться перед народом України. Всі канали мають право транслювати наживо, всі журналісти мають право бути присутніми", - оголосив він.

При цьому Зеленський наголосив, що Порошенко з поваги до третини громадян країни має оголосити, що йде на дебати "не з "бидлом", не з "маріонеткою Кремля чи Коломойського", не з "клоуном", не з "ватником", а з кандидатом у президенти Володимиром Зеленським".

"Даю вам 24 години, думайте", - додав він, і на сторінці "ЗеКоманди" у Facebook розпочався зворотний відлік.

Першою реакцією команди президента на відеозвернення Зеленського було несприйняття. "Президент Порошенко – європеєць, і він на стадіоні не буде зустрічатися, він буде зустрічатися в телестудії, де мають нормально, професійно відбутися дебати... А на стадіон до нього (Зеленського, - ред.) може прийти Павелко (президент Федерації футболу України, - ред.) і зіграти у футбол", - зазначила нардеп від БПП Марія Іонова.

Згодом з’ясувалася ще одна цікава деталь: нібито проведення дебатів на стадіоні є порушенням норми закону.

"Закон "Про вибори президента України" визначає, що "теледебати проводяться останнюьої п'ятниці перед днем повторного голосування між 19:00 та 22:00 в прямому ефірі". Насправді, питання риторичне, але як би діяв ти? Чинив би законно? Порушив би закон?" – звернувся через свій Телеграм-канал із питанням до громадян Петро Порошенко.

"Стадіон, так стадіон. Я чекаю на вас, Володимире Олександровичу"

Проте на цьому не завершилося. Сьогодні близько п’ятої години ранку було оприлюднено відеозвернення чинного президента, в якому він офіційно відповів на умови шоумена Володимира Зеленського.

За словами Порошенка, він був радий отримати позитивну, хоча й невпевнену, відповідь на своє запрошення.

При цьому президент наголосив, що дебати – не шоу і мають відбуватися не на стадіонах, але він згоден на НСК "Олімпійський".

"Правила дебатів прописано в законі про вибори президента, почитайте, будь ласка. Вони можуть відбуватися на базі Суспільного телебачення з трансляцією по всіх телеканалах для десятків мільйонів людей. Такі вже усталені правила. Але стадіон, так стадіон. Я чекаю на вас, Володимире Олександровичу", - резюмував Порошенко.

Проте така відповідь знову не влаштувала штаб Зеленського, мовляв, глава держави висловив готовність виконати одну з умов, проте нічого не сказав про інші. "Ми продовжуємо чекати вибачень від Порошенка", - уточнив координатор штабу Зеленського Олександр Корнієнко.

"Можливо, обидва кандидати погано читали закон"

Згадані відеозвернення кандидатів у президенти вже встигли оцінити як у Національній суспільній телерадіокомпанії України(НСТУ), яка, згідно із законом, має організувати теледебати, так і в Центрвиборчкомі, який уповноважений вирішувати питання з їх фінансуванням.

Зокрема, голова правління НСТУ "UA:Суспільне" Зураб Аласанія зазначив, що телекомпанія готова провести такі дебати і починає переговори з усіма сторонами. "Згода обох кандидатів є, тепер залишається ЦВК, який все це має узгодити і, за законом, оплатити з державного бюджету", - уточнив він.

Своєю чергою в Центрвиборчкомі зауважили, що не уявляють, про які наразі дебати говорять лідери президентських перегонів. "Я не знаю, про що говорять кандидати, але, можливо, вони обидва погано читали закон. Є передвиборчі теледебати, 62-га стаття закону і постанова ЦВК стосуються саме цього. Коли один кандидат викликає іншого на дебати, то очевидно, що йдеться про частину 1 п. 3 статті 58 закону", - зазначив заступник голови ЦВК Євгеній Радченко.

З відкритих джерел

За його словами, ст. 62 закону про вибори президента визначає процедуру і строки проведення передвиборчих теледебатів, які проводяться на Суспільному телеканалі й оплачуються з державного бюджету, а ст. 58 того ж закону передбачає “проведення публічних дебатів, дискусій, прес-конференцій” будь-де, проте такі дебати мають оплачуватися з виборчих фондів кандидатів.

При цьому Радченко нагадав, що передвиборчу агітацію кандидати в президенти за законом мають право відновити лише після ухвалення ЦВК підсумкового протоколу про результати голосування 31 березня та оголошення повторного голосування. Цього поки не сталося.

Іншими словами, якщо Зеленський, викликаючи на дебати Порошенка, мав на увазі дебати як форму передвиборчої агітації, то проведення таких дебатів на стадіоні не є порушенням норми закону про вибори президента, однак про їх організацію мають подбати самі кандидати.

Як зазначили в НСК "Олімпійський", до них пропозиція щодо проведення дебатів не надходила.

Крім того, якщо вона надійде, то узгоджуватиметься з керівництвом у штатному порядку, зважаючи на графік проведення заходів на стадіоні. "НСК "Олімпійський" є аполітичним державним підприємством та не бере жодної участі у виборчій кампанії", - додали в прес-службі підприємства.

Закон "Про вибори президента України"

Щоб розставити всі крапки над "дебатами", поглянемо, що дослівно написано в законі про вибори президента, на який усі посилаються.

У ст. 58 маємо:

Верховная Рада

Тобто про дебати, як форму передвиборчої агітації, згадується лише раз. При цьому в законі прямо не визначено, хто їх має фінансувати. Проте вказано, що агітація може здійснюватись як за кошти держбюджету, так і з офіційних фондів самих кандидатів.

У ч. 7 цієї ж статті (не увійшла на картинку) йдеться, що кандидат на пост президента України має право на договірній основі за рахунок коштів виборчого фонду орендувати будинки і приміщення усіх форм власності для проведення зборів, мітингів, дебатів, дискусій та інших публічних заходів передвиборної агітації. Це означає, що для проведення дебатів цілком можна орендувати стадіон, як це передбачено законом.

У ст. 62 йдеться ж про таке:

Верховная Рада

Як бачимо, в документі чітко зазначено, що дебати проводяться за кошти держбюджету в разі оголошення ЦВК повторного голосування. Це має відбутися останньої п’ятниці перед днем повторного голосування між 19:00 та 22:00 в прямому ефірі тривалістю щонайменше 60 хвилин.

Однак жодної згадки, що прямий ефір має вестись у телестудії, немає. Про це йдеться лише у постанові ЦВК на виконання положень ч. 1-5 ст 62 ЗУ "Про вибори Президента України". Але, як відомо, закон має вищу силу.

Що таке "дебати", як вони відбуваються в Україні та світі та чи можуть вплинути на перебіг виборів президента, ви можете прочитати і нашому матеріалі "Прийшов, посперечався, переконав: Що таке передвиборчі дебати і як вони впливають на підсумки голосування".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>