Самоізоляція або катастрофа: Що означає розрив зв'язку РПЦ з Константинополем

У відповідь на рішення синоду Константинопольського патріархату від 11 жовтня, спрямованих на надання автокефалії Українській православній церкві, Синод Російської православної церкви вирішив розірвати євхаристійне спілкування з Константинополем. Розповідаємо, чим це загрожує

112.ua

Днями священний синод Константинопольської церкви припинив дію указу 1686 року про передачу Київської митрополії Московському патріархату, а також зняв анафему з глав двох неканонічних церков — Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).

Це означає, Вселенський патріарх Варфоломій не переглянув своє попереднє рішення: до отримання томосу залишилося всього нічого, і незабаром Україна зможе створити на своїй території Єдину українську автокефальну помісну церкву.

Затьмарює воістину історичну подію лише одне – Російська православна церква (РПЦ), як і раніше, проти незалежності Київської митрополії і від погроз переходить до конкретних, як там вважають, жорстких дій.

"У Мінську заплановано засідання священного Синоду РПЦ, і вищий виконавчий орган РПЦ дасть належну оцінку того, що сталося. Відповідь буде рішучою і жорсткою, вона буде адекватною тій ситуації, яка склалася", - анонсували в Московському патріархаті одразу ж після оприлюднення рішення Константинополя.

Повний розрив відносин: Як відповіла Москва

Засідання Синоду Російської православної церкви за участю глави Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) митрополита Онуфрія відбулося напередодні, 15 жовтня.

Як і обіцяли, на порядку денному було лише одне питання - реакція на рішення Вселенського патріарха Варфоломія щодо України.

Понад сім годин за зачиненими дверима священнослужителі РПЦ не могли вирішити, як би вдарити по Константинополю якнайдужче.

Починаючи з четвертої години вечора з будівлі єпархії кілька разів виходила людина й оголошувала журналістам, які зібралися біля неї, що рішення ось-ось буде. "Вдев'яте кажу: готовність номер один", - говорив представник РПЦ ЗМІ, але брифінг все відкладався.

Голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Іларіон "РИА Новости"

Нарешті близько 20:00 до преси вийшов голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату (ВЗЦЗ МП) митрополит Іларіон і заявив, що Синод РПЦ вирішив повністю розірвати стосунки з Вселенським патріархатом Константинополя.

Причина досить проста: той нібито вчинив антиканонічну дію, вступивши у спілкування з українськими розкольниками, і тим самим зазіхнув на канонічну територію Російської православної церкви.

Константинополь-руйнівник: Головні аргументи із заяви РПЦ

Російська православна церква обурюється головним чином через те, що Синод Константинопольської церкви запустив процес надання автокефалії Українській церкві в односторонньому порядку, проігнорувавши заклики інших церков до всеправославного обговорення питання.

До того ж, на її думку, не можна скасувати 300 років історії церковного життя одним розчерком пера, та й ніде не зазначено, що дарування Москві церковної влади над Київською митрополією в 1686 році можна "відкликати". Тим паче, що ця митрополія за час перебування у складі РПЦ розрослася приблизно втричі.

Також у Москві стверджують, що одна церква, навіть "перша серед рівних" не може знімати анафему, накладену іншою церквою. Причому в 90-х Варфоломій був зовсім не проти анафеми Філарету і підтримував рішення РПЦ.

"Прийняття в спілкування розкольників і відлученої в іншій помісній церкві особи з усіма рукопокладеними ними "єпископами" і "кліриками", посягання на чужі канонічні уділи, спроба відректися від власних історичних рішень і зобов'язань, — все це виводить Константинопольський патріархат за межі канонічного поля і, на превеликий наш жаль, робить неможливим для нас продовження євхаристійного спілкування з його ієрархами, духовенством і мирянами", - підсумовується в заяві РПЦ, оприлюдненій після засідання синоду цієї церкви.

"Ні" євхаристійному спілкуванню: Що це значить

Розрив євхаристійного спілкування — заледь не крайній захід у міжцерковних відносинах. Це означає, що духовенство РПЦ не зможе здійснювати спільні богослужіння з ієрархами й кліриками Константинопольського патріархату, а її миряни - причащатися в храмах, що входять до юрисдикції Константинополя, і брати участь в інших таїнствах.

Варто відзначити, що зазвичай при розриві євхаристійного спілкування патріархи посварених церков також перестають згадувати один одного за літургією. Патріарх РПЦ Кирило не згадує предстоятеля Константинопольської церкви Варфоломія вже місяць. Тобто ще у вересні всі розуміли, що припинення міжцерковних відносин між Москвою і Константинополем неминуче.

Патріархи Кирил і Варфоломій AFP

РПЦ вже навіть склала для туристів орієнтовний список храмів, де можна молитися. Секретар ВЗЦЗ МП протоієрей Ігор Якимчук оголосив, що храми Константинопольського патріархату розташовані, зокрема, в Стамбулі, в Анталії, на Криті і на Родосі.

Також забороненою для православних, хрещеним у РПЦ і її митрополії (в УПЦ МП і Білоруській церкві), стане і гора Афон - самоврядна територія в складі Греції на якій розташовується 20 монастирів, одна з головних православних святинь, куди прагнуть потрапити багато прочан.

При цьому протоієрей нагадав, що "за відмову слідувати таким заборонам для духовенства передбачені покарання (стягнення), а для мирян — покаяння на сповіді в непослуху церкві".

Сварка РПЦ з Константинополем: Як позначиться на Україні

Поки Вселенський патріархат Константинополя не відповів на заяву Російської православної церкви про розірвання євхаристійного спілкування. Але вже зараз можна сказати, що глобально на рішення Вселенського патріарха Варфоломія про надання Україні автокефалії це не вплине.

Ще коли тільки озвучувалися погрози про можливе розірвання міжцерковних відносин між Москвою і Константинополем, Варфоломій наголошував, що незалежність Київської митрополії неминуча.

"Зараз настала черга України отримати автокефалію. Це відбудеться, тому що це її право (церкви, - ред.)", - говорив він, при цьому підкреслюючи виняткове право Вселенського патріархату надавати автокефалію всім новим православним церквам, починаючи з Росії в XVI столітті.

"Ми не боїмося погроз", - додав Варфоломій, коментуючи російську позицію.

Патріарх Константинопольський Варфоломій Фото з відкритих джерел

Єдине - позиція РПЦ дещо ускладнює перехід у гіпотетичну Єдину помісну церкву тих єпископів, які готові змінити церковну прописку.

Справа в тому, що своєю заявою материнська РПЦ недвозначно натякнула, що анафема очільників двох неканонічних українських церков, як і раніше, діє і вони вважаються "розкольниками", а це значить, таку ж анафему може бути накладено і на єпископів, які захочуть піти "в розкол".

Навіть якщо таку анафему не визнає ніхто, окрім самої РПЦ, священнослужителі все одно будуть мати сумнівний церковний статус: напіввизнаний.

Така ж ситуація може виникнути і з передачею церков. Наприклад, деякі парафії УПЦ МП і зараз переходять до УПЦ Київського патріархату — в РПЦ це називають "захопленням розкольниками".

Суттєво, одного разу РПЦ вже припиняла євхаристійне спілкування з Константинополем. 20 лютого 1996 року той самий патріарх Варфоломій оголосив, що бере під свою юрисдикцію Естонську апостольську православну церкву. Через три дні після цього патріарх Алексій II оголосив про розрив міжцерковних відносин і перестав поминати Варфоломія на патріарших богослужіннях. Але проблема досить швидко вирішилася: у травні того ж року церкви провели переговори і прийшли до мирової. Відтоді в Естонії діють дві православні церкви — одній автономію дав Московський патріархат, іншій - Константинопольський.

Самоізоляція або катастрофа: Що кажуть в інших церквах

На цей момент дуже важливо, на чий бік пристануть інші помісні православні церкви. Це дасть відповідь на головне питання, чи стане рішення Російської православної церкви загальною катастрофою у вигляді розділення православного світу, або ж лише її самоізоляцією. Поки позицію РПЦ поділяють лише Білоруська та Українська церкви, що підкоряються їй.

В Українській православній церкві Київського патріархату назвали рішення Москви повторенням політики Кремля. Прес-секретар УПЦ КП Євстратій Зоря зазначив, що у вірян РПЦ є два виходи: йти разом з Москвою в розкол або залишатися в єдності зі вселенським православ'ям.

Святіший патріарх сербський Іриней Фото з відкритих джерел

Інші помісні церкви особливо позицію РПЦ не коментують. Слова підтримки Москви висловив лише святіший патріарх Сербський Іриней. "Сьогодні наша Церква у великій спокусі. Спокусі, яка спіткала нашого першого ієрарха, Вселенського патріарха: ухвалювати рішення, яке може виявитися катастрофічним для Церкви — чинити щось, на що він не має права – визнавати розкольницьку церкву і навіть давати їй автокефалію. Я вірю, що всі Церкви вкажуть, наскільки це катастрофічне рішення, щоб уникнути найбільш катастрофічного церковного розділення", - зазначив він.

Однак при цьому не став говорити про розрив міжцерковних відносин з Константинополем або будь-які інші дії у відповідь.

Експерти вважають, що таких не буде, мовляв, слова підтримки і можливий заклик до загального обговорення - це найкраще, на що РПЦ може розраховувати. Це триватиме певний час, але до глобальної катастрофи не призведе.

До речі, більше про те, що потрібно для створення в Україні Єдиної автокефальної помісної церкви, та про історію обговорення цього питання читайте тут. У церковній термінології може допомогти наш короткий словничок.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>