"Сафарі" проти "веселкових перспектив"?: Київ сьогодні збирається на Марш рівності

У Києві із 8 червня триває прайд-тиждень, який закінчиться Маршем рівності 17 червня. Організатори сподіваються, що голос ЛГБТ-спільноти буде почуто, водночас правозахисники попереджають, що проти мітингувальників можуть влаштувати так зване "сафарі"

Апостроф

В українській столиці 17 червня відбудеться "КиївПрайд"Марш рівності на підтримку ЛГБТ-спільноти.  Захід розпочнеться о 9:00 біля Національної опери і триватиме приблизно до 13:00. Гасло цьогорічного маршу: "Країна вільних – будь собою". Організатори події, деталі якої не розголошуються з міркувань безпеки, очікують на участь п'яти тисяч осіб.

Що таке ЛГБТ-прайди, як вони виникли та чи прижилися в Україні – розповідаємо.

Історія виникнення ЛГБТ-прайдів

Історія цієї події сягає корінням Нью-Йорку 1969 року. Тоді в гей-барі Стоунволл-інн відбувся поліцейський рейд, який завершився сутичками та масовими арештами.

Стоунволл-інн, вересень 1969 року З відкритих джерел

Після цього тисячі обурених представників секс-меншин вийшли на демонстрацію. Це і стало першим в історії випадком опору ЛГБТ-представників проти державної системи переслідування. Демонстрації, які згодом дістали назву Стоунволльські бунти, стали одним із символів боротьби за громадянські права.

Повстання дало поштовх до виникнення та розвитку ЛГБТ-організацій. Того ж року ЛГБТ-активіст Крейг Родвелл запропонував щорічно відзначати річницю Стоунволла масовим маршем. Тож перший прайд відбувся у 1970 році – мітингувальники протестували проти дискримінації та кримінального переслідування.

Ініціативу швидко підхопили Канада, Велика Британія, Франція, Німеччина, Ірландія, Австралія, Таїланд, Японія, ПАР, Туреччина, Ізраїль та багато інших країн. Сьогодні гей-прайди проводяться щорічно по всьому світу влітку (найчастіше наприкінці червня).

Символіка ЛГБТ

Одним із найпопулярніших та найбільш відомих символів є веселковий прапор (райдужний прапор, прайд-прапор, прапор свободи). Це шість поздовжніх смуг на полотні, розташованих за природним порядком веселки – зверху вниз – від червоного до фіолетового.

веселковий прапор З відкритих джерел

Прапор покликаний відображати різноманітність і єдність ЛГБТ-спільноти, уособлює гордість та відкритість. Він був розроблений художником Гілбертом Бейкером спеціально для ЛГБТ-прайду у Сан-Франциско 1978 року. Згодом стяг поширився і на інші міста та став широко відомим у всьому світі. У 1985 році Міжнародна асоціація лесбійок і геїв офіційно визнала його як свою символіку. Поступово кольори веселки почали асоціюватися з ЛГБТ.

веселковий прапор З відкритих джерел

веселковий прапор З відкритих джерел

Найстаріший та один із найбільш упізнаваних символів ЛГБТ-спільноти – рожевий трикутник.

рожевий трикутник З відкритих джерел

За часів нацистської Німеччини нашивку у вигляді рівностороннього трикутника, повернутого донизу, використовували для ідентифікації в концтаборах гомосексуалістів. Секс між чоловіками вважався злочином і кримінально переслідувався у Третьому рейху.

В'язні-гомосексуали концтабору Заксенхаузен з рожевими трикутниками на грудях З відкритих джерел

Через кілька десятиліть нове покоління геїв і лесбіянок стало використовувати цей символ для увічнення пам'яті про трагічне минуле та маніфестації боротьби за права людини.

рожевий танк у Лондоні З відкритих джерел

У 1970 році за пропозицією графічного художника Тома Доерру грецька буква лямбда була обрана символом організації "Альянс гей-активістів".

лямбда З відкритих джерел

Вибір пояснили тим, що лямбда (яка позначає у фізиці "спочиваючий потенціал", "зміну енергії") є вдалим уособленням прийдешніх змін у становищі гомосексуалів у суспільстві. У 1974 році Міжнародний конгрес із захисту прав геїв в Единбурзі офіційно визнав її символом руху за права ЛГБТ-представників. Її часто використовують у ювелірних виробах, для прикрашання одягу тощо.

Як відзначають ЛГБТ-прайди у світі

У різних країнах прайди називають по-різному (у Німеччині і Швейцарії – "Крістофер-стріт день", у Латвії – "Дні дружби", у Нідерландах – "Рожева субота", в Австрії – "Веселковий парад") і так само по-різному відзначають (у вигляді парадів, маршів, ярмарків, мітингів, пікніків, карнавалів). Одним із наймасштабніших гей-прайдів у світі вважається бразильський – коли на вулицях Сан-Пауло збираються мільйони представників ЛГБТ-спільноти. В Австралії з 1978 року відбувається один із найвідоміших ЛГБТ-фестивалів. У Європі найчисельнішим є гей-прайд у німецькому Кельні. У Франції до масової ходи Marche des Fiertes щороку долучаються щонайменше півмільйона людей.

Цього року 9 червня у низці європейських столиць вже відбулися марші за права ЛГБТ-спільноти. 

Мирні марші відбулися в Литві, Хорватії, Болгарії та Польщі. Учасники акції у Варшаві висловлювали протест не лише проти утисків прав представників ЛГБТ-спільноти, а й проти порушення прав жінок, нацменшин та осіб з особливими потребами.

У Ризі, за оцінкою організаторів, у "Балтійському прайді" брали участь 8 тис. осіб із Латвії, Литви та Естонії.

Рига, 8 червня З відкритих джерел

У Софії виступили за легалізацію одностатевих шлюбів. Болгарська православна церква засудила акцію, назвавши її "гріховною".

У Римі гей-прайд відбувся під гаслами протесту проти нового популістського уряду Італії, до якого входить права партія "Ліга".  Нещодавно новий міністр Італії в справах сім'ї Лоренцо Фонтана викликав обурення, заявивши, що згідно з італійським законодавством гомосексуальні пари з дітьми не визнаватимуться як родини.

Багатотисячний захід відбувся й в Афінах. Цього разу вперше фасад будівлі парламенту Греції підсвічувався у кольори веселки. Марш тривав під гаслом засудження ненависті щодо жінок на тлі дебатів, породжених кампанією проти сексуальних домагань MeToo.

У Бухаресті на акцію вийшли близько трьох тисяч осіб, колону очолила гей-пара, яка нещодавно домоглася в Суді ЄС підтвердження права на проживання одружених гомосексуалів у будь-якій європейській країні.

Бухарест, 9 червня Радио "Свобода"

За день до того, 8 червня, ювілейний ЛГБТ-парад відбувся у Тель-Авіві. На прайд зібралося щонайменше 250 тис. осіб – як ізраїльтян, так і численних туристів із інших країн. Цьогорічний захід став тричі ювілейним – 30 років тому тут скасували обмеження для осіб нетрадиційної орієнтації, 20 років тому в Тель-Авів відбувся перший прайд, а 10 років тому в місті було створено ЛГБТ-центр. Тому цього року жодних сутичок під час прайду не було зафіксовано, атмосфера була святковою, люди танцювали, посміхалися й обіймалися.

Тель-Авів, 8 червня
Тель-Авів, 8 червня З відкритих джерел
Тель-Авів, 8 червня
Тель-Авів, 8 червня З відкритих джерел
Тель-Авів, 8 червня
Тель-Авів, 8 червня З відкритих джерел
Тель-Авів, 8 червня
Тель-Авів, 8 червня З відкритих джерел
Тель-Авів, 8 червня
Тель-Авів, 8 червня З відкритих джерел

Історія Маршів рівності у Києві

Перший Марш рівності мав відбутися у Києві 20 травня 2012 року, однак був скасований. Попри те, що місце проведення акції тримали в таємниці, вздовж маршруту слідування колони почали збиратися противники ходи, здебільшого активісти правих та релігійних організацій. При цьому у багатьох містах країни відбулися протестні акції проти проведення прайду. Тож за рекомендацією Amnesty International організатори скасували Марш з міркувань безпеки.

У 2013 році Марш пройшов 100 метрів за участю високих гостей, однак закінчився сутичками. У 2014 році після переговорів із київськими правоохоронцями організатори Маршу рівності на підтримку прав ЛГБТ оголосили про скасування ходи. До цього проти нього виступав і мер столиці Віталій Кличко, який пояснив, що такий "розважальний" захід недоречний на тлі війни на Донбасі. 

У 2015 році "Правий сектор" погрожував зірвати захід. Прайд відбувся, але завершився сутичками. Наступного, 2016 року влада вжила безпрецедентних заходів безпеки, значно збільшивши кількість поліції, тож обійшлося без провокацій.

У 2017 році історія з сутичками повторилася.

Марш рівності у Києві, 18 червня
Марш рівності у Києві, 18 червня 112.ua
Марш рівності у Києві, 18 червня
Марш рівності у Києві, 18 червня 112.ua
Марш рівності у Києві, 18 червня
Марш рівності у Києві, 18 червня 112.ua

Унаслідок зіткнень ЛГБТ-представників із правоохоронцями двоє поліцейських дістали легкі тілесні ушкодження, кількох мітингувальників було затримано, однак згодом їх відпустили.

"Веселкові перспективи" цьогорічного Маршу рівності в Києві

Відмовитися від проведення Маршу рівності закликав владу Києва митрополит Української православної церкви Московського патріархату Онуфрій. Він наголосив, що такі заходи відверто пропагують гріх, можуть завдати шкоди дітям і накликати "гнів Божий на українську землю". За його словами, 17 червня о 14:30 у Маріїнському парку столиці відбудеться молебень за збереження християнських сімейних цінностей. Окрім того, у храмах і монастирях УПЦ МП молитимуться, "щоб Господь не допустив поширення серед нашого боголюбивого народу проявів содомських гріхів".

До того ж український омбудсмен Людмила Денісова повідомила, що на учасників цьогорічного Маршу рівності погрожують улаштувати "сафарі". Вона закликала голову Нацполіції та мера Києва гарантувати безпеку на заході.

Із відповідним зверненням до влади України звернулися низка правозахисних організацій.

При цьому 35 депутатів Європейського парламенту закликали провідних українських політиків підтримати Марш рівності та очолити його. А євродепутатка Ребекка Гармс вже втретє долучиться до київського заходу.

Глава PR-департаменту "КиївПрайд-2018" Тимур Левчук заявляє, що Марш стане "найвільнішою подією року". Організатори сподіваються, що ЛГБТ-спільноту та інші дискриміновані групи буде почуто.

Стежитимуть за правопорядком у Києві п'ять тисяч правоохоронців.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>