Рада прийняла за основу законопроект "Про освіту", який запроваджує 12-річну школу

Стаття 7 законопроекту встановлює, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова

Фото з відкритих джерел

Верховна Рада України прийняла в першому читанні за основу законопроект №3491-д "Про освіту", який, зокрема, запроваджує в Україні 12-літню повну загальну середню освіту. Відповідне рішення підтримали 277 народних депутатів. Онлайн-трансляція засідання Ради доступна за посиланням.

Цей проект законодавчого акта закріплює право кожного на якісну і доступну освіту та декларує, що в Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Право людини на освіту реалізується шляхом отримання формальної, інформальної та неформальної освіти. При цьому держава здійснює соціальний захист здобувачів освіти у випадках, визначених законодавством, а також сприяє забезпеченню рівного доступу до освіти осіб із соціально вразливих верств населення.

Відповідно до законопроекту, право на безкоштовну освіту забезпечується: для дошкільної та повної загальної середньої освіти – за рахунок формування та фінансового забезпечення мережі державних і комунальних закладів в обсязі, достатньому для задоволення потреб в освіті всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які проживають на території України; для позашкільної, професійної та вищої освіти - за рахунок фінансування установ освіти з державного та/або місцевих бюджетів у порядку, встановленому законодавством.

Новини за темою: Гройсман переконаний, що інвестування в освіту буде одним із найуспішніших у 2017 році

Стаття 7 законопроекту встановлює, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова. Особам, які належать до національних меншин, забезпечується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах. Особам із порушеннями слуху забезпечується право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.

Компонентами системи освіти в Україні є дошкільна, повна загальна середня, позашкільна, базова професійна, вища професійна, вища освіта та освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.

Також законопроект запроваджує поняття "освітній округ" та "опорна школа".

Крім того, проект законодавчого акта в разі його ухвалення в цілому визнає таким, що втратив чинність, закон "Про освіту" 1991 року та запроваджує навчання учнів за програмами 12-річної повної загальної середньої освіти (для початкової та профільної середньої освіти – з 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року). Повна середня освіта складатиметься з початкової освіти тривалістю 4 роки, базової середньої освіти тривалістю 5 років, яка отримується в гімназії, та профільної середньої освіти тривалістю 3 роки, яка отримується в ліцеї або закладах професійної освіти. Навчання в школі діти зможуть розпочинати в 6 або 7 років.

Результати навчання учнів після завершення кожного з рівнів освіти пропонується оцінювати шляхом державної підсумкової атестації, яка може здійснюватися у вигляді зовнішнього незалежного тестування та для учнів молодшої школи здійснюється лише з метою моніторингу.

Проектом закону також пропонується встановити мінімальну зарплату вчителя на рівні трьох мінімальних (зараз - 4 тис. 350 грн).

"Цей законопроект розроблявся три роки та доопрацьовувався комітетом освіти і науки. Він запускає реформу системи освіти в Україні у відповідності до сучасних вимог. Він вирішує низку проблем, починаючи з того, якою має бути нова українська школа. Велика увага в законопроекті приділяється різним альтернативним способам навчання, соціальному статусу вчителя, тому що вчитель повинен підтримати реформу. Там виписано соціальний статус вчителя, особливості його педагогічного вибору щодо підвищення кваліфікації, вперше ми даємо таку свободу. Є також посилення автономії навчальних закладів, і також можна запровадити мости між ринком праці та системою освіти. Запроваджено низку механізмів, щоб розробити професійні стандарти. Закон охоплює низку питань. Після його прийняття у другому читанні ми зможемо вносити правки до закону про дошкільну освіту, нам буде потрібен новий закон про середню освіту, про освіту дорослих, яка слабко представлена в Україні. Я сподіваюся, нам із депутатами вдасться досягти консенсусу та після ухвалення (закону) реально запустити процес реформування освіти в Україні", - заявила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, коментуючи цей законопроект у кулуарах парламенту.

Новини за темою: Міносвіти оприлюднило оновлені навчальні програми для початкової школи

Раніше повідомлялося про те, що Міністерство освіти і науки України має намір у травні 2017 року презентувати новий стандарт початкової освіти.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>