banner banner banner

Рада ухвалила нову редакцію закону про судоустрій та статус суддів

Відповідне рішення підтримали 281 народних депутатів

Фото з відкритих джерел

Верховна Рада України (ВРУ) прийняла за основу та в цілому законопроект №4734 "Про судоустрій і статус суддів", раніше внесений до парламенту президентом України як невідкладний. Відповідне рішення підтримали 281 народних депутатів. Онлайн-трансляція засідання Ради доступна за посиланням.

Згідно з пояснювальною запискою, даний документ розроблено на розвиток конституційних норм для забезпечення незалежності судової влади, зокрема шляхом її деполітизації, посилення відповідальності судової влади перед суспільством, а також запровадження належних механізмів кадрового оновлення суддівського корпусу. Ухвалений закон передбачає також створення більш ефективної моделі системи судоустрою, приведення у відповідність із конституційними змінами повноважень органів суддівського врядування, залучення громадськості до їх роботи, вирішення проблемних питань кадрового забезпечення судів, створення передумов для забезпечення належного рівня матеріального забезпечення працівників судової гілки влади тощо.

Новини за темою: НФ вимагає ухвалити законопроект про судоустрій у цілому, перш ніж голосувати за судову реформу

Прийнятий закон визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, яке функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та забезпечує право кожного на справедливий суд.

Зазначимо, законодавчий акт викладає в новій редакції положення закону "Про судоустрій і статус суддів", прийнятого в 2010 р. Так, документ змінює порядок призначення суддів на посади та звільнення їх з посад: передбачено вилучення повноважень політичних органів - парламенту і президента України – у питаннях суддівської кар'єри, скасування п'ятирічного строку призначення суддів та зайняття посад суддями лише безстроково.

Також законом усувається політична складова у вирішенні питання про надання згоди на затримання судді або тримання його під вартою або арештом до винесення обвинувального вироку судом (відповідне повноваження Ради передається Вищій раді правосуддя, який буде створено у майбутньому). Документ передбачає введення інституту функціонального (обмеженого) імунітету судді, за яким забороняється притягнення судді до кримінальної відповідальності за викладену в судовому рішенні правову позицію, за прийняте ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку, однак при цьому суддя нестиме юридичну відповідальність на загальних підставах за дії, вчинені поза професійною суддівською діяльністю.

Новини за темою: "Батьківщина" закликає парламент проголосувати законопроект про судоустрій за основу

Крім того, запропоновано зміни у системі судоустрою, зокрема утворення нового Верховного суду та інших судів. Систему судоустрою складатимуть місцеві суди, апеляційні суди і Верховний суд. Для розгляду окремих категорій справ в системі судоустрою будуть діяти вищі спеціалізовані суди. У складі Верховного суду діятимуть п’ять структурних підрозділів: Велика палата Верховного суду, Касаційний адміністративний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд, Касаційний цивільний суд, а сам Верховний суд буде створений на конкурсних засадах як новий найвищий суд у системі судоустрою України. Закон також передбачає створення місцевих окружних судів, апеляційних судів у відповідних округах тощо.

Законодавчим актом удосконалено основи правового статусу відповідних органів у системі судоустрою, зокрема передбачено перерозподіл повноважень між Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККС) та новим конституційним органом – Вищою радою правосуддя. Так, ВККС відповідатиме за добір на посади суддів, кваліфікаційне оцінювання, проведення конкурсів на зайняття вакантних посад суддів та суддівську освіту, а вичерпний перелік повноважень та порядок роботи Вищої ради правосуддя буде передбачено у законі України "Про Вищу раду правосуддя". Серед іншого, удосконалено процедури формування та оновлення суддівського корпусу, зокрема: проведення кваліфікаційного оцінювання, яке проводитиметься за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної тощо), удосконалюються вимоги до змісту суддівського досьє, впроваджуються нові механізми стимулювання забезпечення доброчесної поведінки суддів та залучення громадськості до таких процедур. Разом із цим, передбачено запровадження нових підстав для звільнення судді (наприклад, порушення суддею обов’язку підтвердити законність джерела походження майна), спрощено процедуру звільнення судді та чітко визначено підстави, за яких Вища рада правосуддя може ухвалити рішення про звільнення судді.

Варто зазначити, що даний закон набере чинності лише після набуття чинності змін до Конституції в частині правосуддя.

Новини за темою: Ляшко: Радикальна партія підтримає за основу законопроект про судоустрій та статус суддів

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>