Рада направила до КСУ проект змін до Конституції у частині правосуддя

Відповідне рішення підтримали 291 народних депутатів

Фото з відкритих джерел

Верховна Рада України (ВРУ) включила до порядку денного сесії і направила на висновок Конституційного суду України (КСУ) законопроект №3524 "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)". Відповідну постанову в цілому підтримав 291 народний депутат.

Законопроект "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" 30 жовтня затвердила Конституційна комісія, а 9 листопада Національна рада реформ рекомендувала внести його на розгляд парламенту.

Коментуючи законопроект, президент України Петро Порошенко акцентував увагу на тому, що суспільство давно чекало оновлення судової сфери, а потім президент просить депутатів розглянути законопроект в максимально короткі терміни.

Наголошується, що метою запропонованих змін є вдосконалення конституційних основ правосуддя для реалізації принципів верховенства права та забезпечення кожному права на справедливий судовий розгляд справи незалежним і безстороннім судом в розумні строки.

В Адміністрації президента прогнозують, що прийняття законопроекту сприятиме реалізації повномасштабної судової реформи і оновлення суддівського корпусу в тому ключі, як того вимагають європейські стандарти. А крім того, відновить довіру громадян до судової гілки влади і забезпечить належне функціонування прокуратури, адвокатури, системи виконання судових рішень.

Крім того, цим законопроектом деполітизується судова гілка влади і підвищуються вимоги до професіоналізму суддів, обмежується їх імунітет, оптимізується сама система судоустрою.

У законопроекті кожному громадянину України гарантується право звернутися в Конституційний суд.

Новини за темою: При озвученні Кубівим змін до Конституції у Раді скандували "Кривий Ріг"

У Ради законопроект пропонує відібрати повноваження з висловлення недовіри генеральному прокурору, а також щодо звільнення третини складу Конституційного суду України і безстрокового обрання суддів. У президента законопроект відбирає повноваження створювати суди.

Крім того, виключаються 121, 122 і 123 статті Конституції, якими регулюється робота прокуратури, її функціональні обов'язки, а також терміни перебування на посаді та обов'язки генерального прокурора. Замість цього термін перебування на посаді генпрокурора пропонується підвищити з 5 до 6 років, але уточнити, що один і той ж людина не може бути генпрокурором протягом двох термінів поспіль.

Юрисдикцію судів пропонується поширити на будь-який юридичний спір і будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають інші справи, а крім того законом може бути визначений обов'язковий досудовий порядок врегулювання спору.

Також Україна може визнавати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, на умовах, визначених Римським статутом.

У законопроекті пропонується створювати, реорганізовувати і ліквідовувати суди законом, проект якого в Раду вносити президент після консультацій з Вищою радою правосуддя. Верховний суд залишається найвищим судом в українській системі правосуддя, також можуть працювати вищі спеціалізовані суди та администравні суди.

Суддю до винесення обвинувального вироку не можна утримувати під вартою або заарештовувати без згоди вищої ради правосуддя, крім затримання судді під час або відразу ж після скоєння ним тяжкого чи особливо тяжкого злочину. Також суддю не можна буде притягнути до відповідальності за винесене ним рішення, крім випадків, коли має місце злочин або дисциплінарний проступок. Уточнено перелік підстав для звільнення судді.

Норма про безстрокове перебування судді на посаді залишається.

Віковий ценз для суддів піднімає з 25 до 30 років, але не старше 65 років, призначає суддів президент за пропозицією Вищої ради правосуддя, а відбір проводиться на конкурсній основі.

Витрати на утримання суддівського корпусу в держбюджеті зазначаються відповідно до реченні Вищої ради правосуддя.

Вища рада правосуддя – це 21 чоловік, 10 з яких обирають на з'їзді суддів із числа суддів, по двоє обирають президент України, Верховна Рада, з'їзд адвокатів України. Всеукраїнська конференція прокурорів і з'їзд представників вузів, а двадцять першим членом є голова Верховного суду.

Рада вважається чинним за умови обрання мінімум 15 членів, більшість з яких – судді.

Також уточнюються повноваження суддів Конституційного суду, їх обрання та терміни перебування на посаді.

Зазначимо, депутати змогли проголосувати за цю постанову лише після перерви, яку було оголошено після блокування нардепами трибуни з вимогою призначити перевибори в Кривому Розі.

Раніше комітет ВР з питань правової політики та правосуддя рекомендував парламенту направити до КСУ законопроект про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя.

Новини за темою: Гройсман сподівається, що Рада незабаром розгляне проект змін до Конституції в частині правосуддя

Нагадаємо, цей проект було внесено в Раду президентом України Петром Порошенком 25 листопада.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів