banner banner banner banner

Протидія російській пропаганді та фейкам: Що ми дізналися з резолюції ПАРЄ

Асамблея перелічує виклики, з якими зіштовхнулися ЗМІ, та надає конкретні поради

З відкритих джерел

Сучасні медіа зіштовхнулися з низкою викликів, у деяких країнах державні ЗМІ перетворилися на пропагандистські машини для поширення фейкових новин, рівень довіри населення до журналістів різко падає. Європейські держави повинні переглянути своє законодавство і… продовжити протидію дезінофрмації, яка, зокрема, надходить з боку РФ. Про це йдеться в ухваленій одноголосно 25 квітня резолюції ПАРЄ (2212), яка має назву "Захист редакційної цілісності".

Цікавим моментом у документі є те, що єдина країна, яка згадується в контексті поширення пропаганди, фейкових новин та дезінформаціїце Росія.

На які ж проблеми сучасних медіа вказує ПАРЄ та яке місце там відведено для "пропагандистської машини РФ" – розбираємося далі.

Головні проблеми та виклики сучасних ЗМІ: Погляд ПАРЄ

ПАРЄ нагадує, що медіа підзвітні громадськості, а тому повинні дотримуватися високих редакційних стандартів та кодексів поведінки: бути правдивими, точними, незалежними, справедливими, неупередженими. У цьому контексті Асамблея підтримує Декларацію принципів поведінки журналістів.

З відкритих джерел

Водночас ПАРЄ визнає, що останнім часом ЗМІ зіштовхнулися з низкою викликів: поява нових інтернет-медіа та швидке поширення джерел інформації, подібних до медіа, спричинили різке скорочення доходів традиційних ЗМІ.

"Зниження аудиторії, менш прибуткові застарілі бізнес-моделі, а також посилення загроз через організовану злочинність, тероризм та збройні конфлікти ставлять під сумнів незалежність ЗМІ та їхню редакційну цілісність", – йдеться у тексті резолюції.

Зазначається, що закони про кримінальну відповідальність журналістів за наклепи діють у більшості країнах. У зв'язку з цим загроза накладення штрафів та тюремного ув'язнення є ще одним гальмом для журналістських розслідувань. Асамблея наголошує, що журналісти та ЗМІ повинні мати змогу вільно досліджувати та публікувати свої матеріали без страху насильства чи інших дій з боку органів влади.

"Асамблея стурбована тим, що після того, як декілька держав-членів взяли на себе додатковий нагляд та правоохоронні повноваження задля боротьби з тероризмом та захисту громадськості, здатність ЗМІ проводити складні та тривалі розслідування, спираючись на конфіденційні джерела інформації, значно зменшилася", – йдеться в документі.

Наголошується, що журналістам все частіше погрожують, переслідують, залякують, стежать, позбавляють свободи, здійснюють фізичні напади, катують і навіть вбивають.

До того ж Асамблея занепокоєна тим, що в деяких державах органи влади прямо втручаються у медіасферу не тільки шляхом власності, але й через розподіл ліцензій, сприяння обраним ЗМІ та, навпаки, негативний вплив на інші.

Протидія російській пропаганді

У резолюції зазначається, що в деяких випадках державні засоби масової інформації були перетворені на пропагандистські інструменти та використані для передачі фейкових новин або розпалювання ворожнечі проти меншин та інших "вразливих" груп.

Новини за темою: До України не пропустили 10 тисяч примірників дитячої книги, яка пропагує Росію, - Держкомтелерадіо

"Це призводить до відсутності незалежності та зниження етичних стандартів у низці ЗМІ та пояснює дедалі більшу недовіру населення", – сказано в резолюції.

weblog.sinteur.com

У цьому контексті Асамблея і згадує Росію, а також підтверджує свою підтримку рішення Європейської Ради 2015 року про боротьбу з потоком дезінформації, який походить із засобів масової інформації та онлайн-акаунтів у РФ, шляхом створення East StratCom (експертна група, створена для підтримки делегацій ЄС в Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдові, Україні та в самій Росії. До її завдань входить активне роз'яснення аспектів політики ЄС, створення його позитивного образу та протидія дезінформації з боку РФ, – ред.).

Новини за темою: США виділять 40 мільйонів доларів на боротьбу з пропагандою

До того ж ПАРЄ вітає спільну заяву спеціального доповідача Організації Об'єднаних Націй з питань свободи слова та трьох регіональних доповідачів у 2017 році про те, що державні суб'єкти не повинні створювати, підтримувати і поширювати дезінформацію або пропаганду.

Новини за темою: Фейки та розпалювання конфліктів: Як "фабрика тролів" створює свій контент

Рекомендації ПАРЄ країнам-членам щодо захисту редакційної цілісності:

1. Повністю імплементувати рекомендації Комітету міністрів Ради Європи (2016) про захист журналістів та гарантування свободи ЗМІ.

2. Державним органам влади припинити безкарність за фізичні та словесні напади на журналістів, створити для ЗМІ сприятливе середовище.

3. Поважати стандарти РЄ щодо незалежності та плюралізму громадських ЗМІ, покласти край широкомасштабним спробам впливати на них або намагатися перетворити їх на державні.

4. Переглянути своє національне законодавство щодо: відповідальності за наклеп, додаткового нагляду за ЗМІ під виглядом боротьби з тероризмом, щодо незалежності медіа від політичних та економічних сил.

5. Вивчити питання про величезний дисбаланс у доходах між інформаційними ЗМІ та інтернет-корпораціями та знайти юридичні й практичні рішення для виправлення ситуації, зокрема: спрямувати деякі великі прибутки від цифрової реклами, розміщеної в пошукових системах та соцмережах, до ЗМІ, які інвестують головним чином у розповсюдження новин (це пропонують зробити через зміни до правил оподаткування та авторських прав).

6. Знайти прийнятні способи для інтернет-компаній, аби вони більше виступали як видавці, а не тільки як цифрові платформи.

7. Юридично забороняти пропаганду війни, національної, расової чи релігійної ненависті.

8. Розглянути питання про створення національного наглядового органу для відстеження поширення дезінформації, пропаганди, фейкових новин та запропонування відповідних заходів для протидії цим явищам.

Поради ПАРЄ журналістам:

1. Притримуватися високих стандартів професійної діяльності, відновити довіру громадськості до ЗМІ.

2. Відмовлятися від роботи, яка порушує етичний кодекс.

3. Чітко розмежовувати редакційну діяльність від комерційної.

4. Розробити внутрішні механізми контролю за можливістю працівників поскаржитися на будь-які прояви пресингу на них.

5. Створити або посилити відповідальність за розповсюдження фейкових новин, сильно і жорстко протидіяти дезінформації.

6. Організувати належну підготовку для підвищення кваліфікації журналістів.

Замість висновків

Таким чином, у ПАРЄ одноголосно ухвалили резолюцію про протидію російській пропаганді на рівні Європейського Союзу. І ще одним важливим моментом є рекомендація країнам-членам РЄ створити органи для відстеження дезінформації та фейків. В українській делегації (а доповідачем був віце-президент ПАРЄ, український політик Володимир Ар’єв) назвали ухвалення резолюції "ще однією невеличкою перемогою".

Нагадаємо, що з 23 по 27 квітня у Страсбурзі триває весняна сесія ПАРЄ. Детільніше з порядком денним можете ознайомитися в нашому матеріалі.

Одним із найважливіших для України рішень під час цієї сесії є ухвалення поправки, яка констатує, що непідконтрольними територіями Донбасу управляє РФ. В Україні переконані, що це надасть нам додаткових можливостей під час подачі позовів проти Росії до Європейського суду з прав людини.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>