banner banner banner banner

Програма stand-by для України: Скільки коштів, на що і за яких умов готовий надати МВФ

Рада директорів Міжнародного валютного фонду ухвалила рішення про відкриття для України нової 14-місячної програми підтримки економічної політики stand-by на суму 3,9 млрд дол. Розповідаємо, що це означає і чим може відгукнутися

112.ua

Рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) за підсумками засідання, яке пройшло напередодні в штаб-квартирі фінустанови у Вашингтоні (США), взяла до уваги бажання України скасувати угоду в рамках механізму розширеного фінансування (EFF) і відкрила для неї нову програму підтримки економічної політики stand-by (SBA).

Що це за програма?

Програма підтримки економічної політики stand-by – це різновид кредиту, який МВФ надає своїм країнам-членам з 1952 року для фінансування дефіциту їхнього платіжного балансу на основі певної угоди.

Тобто, по суті stand-by є кредитною лінією, кожна черга якої надається банком країні-позичальниці у разі виконання нею певних умов, закріплених в угоді.

Механізмом програми передбачено, що країна, яка потребує фіндопомоги, в будь-який час протягом терміну дії кредитної лінії і в межах узгодженого ліміту кредитування зможе придбати у МВФ за національну грошову одиницю валюту іншої країни-члена МВФ або спеціальні права запозичення (СПЗ).

З відкритих джерел

Зазвичай такий кредит надається на строк до двох років.

Країна-член МВФ має право займати на умовах stand-by кошти в сумі, що не перевищує її квоти у фінустанові, тим самим збільшуючи резерви своєї національної валюти в фонді до 200% від розміру квоти.

Після закінчення встановленого терміну кредитування або навіть раніше, залежно від стану платіжного балансу та валютних резервів країни-позичальниці, вона має погасити кредит не пізніше, ніж через 5 років після його отримання.

Важливо: у випадку виникнення при цьому проблем МВФ може ухвалити рішення про надання країні-позичальниці кредиту за схемою розширеного фінансування (EFF), де більша як сума позики, так і період, на який він видається.

Також, якщо фінустанова буде незадоволена результатами виконання країною-позичальницею умов угоди, вона може припинити подальше кредитування за програмою як stand-by, так і EFF.

Примітно, що в сучасних умовах головним призначенням кредитів "стенд-бай" є кредитування макроекономічних стабілізаційних програм, здійснюваних країнами-членами.

Практика показує, що обсяг коштів, що виділяються за такими угодами, як правило, перевищує суму їхнього фактичного використання та після закінчення угоди не використана країною сума кредиту повертається МВФ.

На яких умовах stand-by відкрито для України?

МВФ відкрив для України програму підтримки економічної політики stand-by строком на 14 місяців. Тобто вона буде діяти трохи більше року.

Загальний обсяг програми складає 2,8 млрд СДР або близько 3,9 млрд дол. Це 139% квоти нашої країни у фонді.

Перший транш обсягом 1,4 млрд дол. має надійти в Україну до 25 грудня поточного року, оскільки раніше Київ виконав кілька ключових умов МВФ за програмою розширеного фінансування (EFF), яка була відкрита МВФ у березні 2015 року і достроково припинена у зв'язку з укладенням нової угоди.

Це, зокрема, підвищення цін на газ для населення на 23,5% і затвердження бюджету країни на 2019 рік.

Рішення про подальші транші буде прийматися в травні і в листопаді 2019 року під час перегляду успіхів України у виконанні решти умов угоди про надання допомоги в рамках відповідної програми.

Важливо: текст угоди між МВФ і Україною в рамках програми stand-by, де прописані всі зміни, які країна повинна втілити в період її дії, структурні маяки, до яких потрібно наблизитися, ще не опублікований.

У Міністерстві фінансів України пообіцяли це зробити з дня на день.

З відкритих джерел

Тим часом у МВФ окреслили публічно узагальнений план дій. Зокрема, перший заступник директора-розпорядника фонду Девід Ліптон зазначив, що програма stand-by "стане якорем" для економічної політики українського уряду в 2019 році, яка повинна зосередитися на:

- продовженні фіскальної консолідації та виплаті державних боргів;

- зниженні інфляції при збереженні гнучкого валютного курсу;

- зміцненні фінансового сектору, включаючи відновлення банківського кредитування;

- продовженні реформ, особливо вдосконаленні адміністрування податків, приватизації та поліпшенні управління, включаючи енергетичний сектор і посилення боротьби з корупцією.

Все це, вважають як у МВФ, так і в Україні, допоможе нашій країні підтримувати макроекономічну стабільність в найближчий рік і відкриє шлях до більш високих темпів економічного зростання.

Новини за темою: У 2019 році основою економічної політики Кабміну стане нова програма МВФ для України

При цьому Ліптон підкреслив, що пріоритетом на найближчий час є запуск роботи Антикорупційного суду, приватизації великих державних підприємств і прискорення земельної реформи.

Чому Україна відмовилася від програми EFF

Про те, що програма розширеного фінансування (EFF) України буде замінена програмою МВФ stand-by, стало відомо ще в жовтні поточного року.

Як аргументували в уряді, перед країною встала низка викликів, зумовлених посиленням тиску від російської агресії, президентськими і парламентськими виборами в 2019 році і необхідністю забезпечення пікових виплат за зовнішнім боргом.

Останнє, звичайно ж, найголовніше. За підрахунками НБУ, в 2019-2020 роках планові валютні виплати з відсотками складуть 17 млрд дол. У наступному році в бюджеті України на ці цілі закладено 417 млрд грн, що близько третини всього бюджету країни.

BBC Украина

Заміна програми кредитування МВФ допоможе їх подолати.

Справа в тому, що stand-by у порівнянні з EFF менша як за обсягами, так і за часом дії.

Нагадаємо, програмою розширеного фінансування, що почалася навесні 2015 року, передбачалася можливість виділення Україні близько 17,5 млрд дол. на чотири роки, але відтоді Київ зміг отримати менше половини виділених коштів. Транші були все меншими, і їх часто припиняли через затягування виконання умов угоди.

Тобто, змінивши програму кредитування, український уряд забезпечив собі більш швидке і ємне надання фінансової допомоги.

Крім того, на відміну від розширеного фінансування, що надається країнам, які потребують термінової допомоги під час кризи, stand-by розрахована на країни, економіка яких є стабільною і зростає, але потребує підтримки у вирішенні певних проблем.

Це означає, що отримавши такий статус від МВФ, Україна може розраховувати на півмільярда євро від ЄС і близько 800 млн доларів за програмами допомоги від Світового банку, які звертають на такі речі увагу.

Фото з відкритих джерел

І свідченням цього є те, що майже одночасно з рішенням МВФ про заміну програми та виділення першого траншу допомоги Рада директорів Світового банку затвердила виділення Україні 750 млн. дол. фінансових гарантій.

Новини за темою: Рішення МВФ для України: ризики та очікування

"МВФ - це якірний кредитор для інших офіційних кредиторів України, які вже зараз дають кредити на особливих умовах, недоступних на ринку. У той час як кошти МВФ збільшують резерви НБУ, кошти СБ та ЄС надходять до бюджету України і допомагають нам забезпечити макрофінансову стабільність - а це особливо важливо напередодні складного виборчого року", - пояснила міністр фінансів України Оксана Маркарова.

Про співпрацю України з МВФ коротко

Міжнародний валютний фонд, або просто МВФ, є спеціалізованою установою ООН з дуже широкою автономією.

Фонд був заснований у 1945 році для сприяння монетарному співробітництву і торгівлі, забезпеченню фінансового зростання та збільшенню зайнятості населення.

Наразі у нього входять 189 держав, які керують організацією через Раду директорів.

З відкритих джерел

Україна є членом МВФ з 1992 року. Зараз він є одним з головних фінансових партнерів нашої країни.

Відкрита напередодні програма підтримки економічної політики stand-by – це десята програма МВФ для України.

Основними цілями співпраці з МВФ для нашої країни є стабілізація фінансової системи, проведення структурних реформ і створення основи для стійкого економічного зростання.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>