Понад 10 років убивств і терору: Що відомо про діяльність "Націонал-соціалістичного підпілля" в Німеччині

У 1999 році трійка молодих людей створила в Німеччині неонацистську терористичну організацію під назвою "Націонал-соціалістичне підпілля". Ядро осередку переховувалося від місцевої поліції понад 10 років, лишаючи по собі на території всієї країни кривавий слід. Розповідаємо, що відомо про їхню діяльність

Фото з відкритих джерел

У Німеччині завершився гучний судовий процес у справі так званого "Націонал-соціалістичного підпілля" (NSU), на рахунку якого щонайменше десять убивств на ґрунті расової ненависті, кілька терактів із застосуванням вибухівки та близько 15 розбійних нападів.

Основна обвинувачена 43-річна Беате Цшепе хоча особисто не брала участь у здійсненні перелічених злочинів, але була визнана судом винною в 10 убивствах і засуджена до найсуворішого покарання в країні – довічного ув'язнення.

Четверо її спільників також понесли покарання у вигляді позбавлення волі – залежно від виду співучасті у злочинах вони були засуджені до тюремних термінів тривалістю від 2,5 до 10 років.

Утім, винесеним вироком суду багато хто залишився незадоволеним – родичі жертв NSU, турецька громада Німеччини, Туреччина в цілому і навіть члени бундестагу.

Троє підлітків із радикальними поглядами: Як зародилося NSU

Історія "Націонал-соціалістичного підпілля" як правоекстремістського терористичного угруповання в Німеччині сягає корінням у далекий 1991 рік. Тоді в молодіжному клубі "Винцерклан" міста Єна зустрілися троє підлітків: 18-річний Уве Мундлос, 16-річна Беата Цшепе і 14-річний Уве Бенгардт. Всі вони сильно виділялися серед інших учасників клубу своїми вкрай радикальними політичними поглядами і незабаром були виключені з нього.

Члени NSU Беате Цшепе, Уве Бенхардт і Уве Мундлос (зліва направо) Фото: DPA

Чим займалася після цього Цшепе, невідомо, але Мундлос і Бенгардт перейшли від слів до дій: перший потрапив до армії, де продовжив екстремістську діяльність (співав праві пісні, носив при собі візитку із зображеннями Адольфа Гітлера і Рудольфа Гесса), був заарештований і відпущений через кілька тижнів через те, що суд не визнав його дії кримінальним злочином, другий – пограбував кіоск і школу, в якій навчався, через що не зміг її закінчити, потім отримав кілька тюремних термінів за крадіжки, водіння без прав, опір поліції, вимагання і заподіяння тілесних ушкоджень.

Коли Мундлос закінчив службу, а Бенгардта відпустили після відбування покарання за свої злочини, трійця знову возз'єдналася і вступила в Єнське братство "Тюрингського захисту батьківщини".

У січні 1998 року за підозрою у причетності до діяльності правих екстремістів у будинках Мундлоса, Бенгардта і Цшепе, а також в одному орендованому ними гаражі в Єні було проведено обшуки. Під час них поліцейські вилучили чотири саморобні бомби, 1,4 кг тротилу і нацистський пропагандистський матеріал. Відповідно відразу ж було видано ордер на арешт підозрюваних, проте трійці вдалося втекти.

Через рік після цього Мундлос, Бенгардт і Цшепе заявили про створення "Націонал-соціалістичного підпілля" - угруповання безлідерного опору, що становило собою "мережу соратників, які керуються правилом „справи замість слів“, яка продовжуватиме діяти, поки не відбудуться рішучі зміни в політиці, пресі і свободі думок".

Понад 10 років убивств і терору: Що відомо про діяльність NSU

Припускається, що першим тяжким злочином "Націонал-соціалістичного підпілля" стало вбивство у вересні 2000 року торговця квітами в передмісті Нюрнберга. Енвера Шимшека розстріляли на узбіччі дороги у своєму фургоні: двоє чоловіків випустили йому в обличчя вісім куль із пістолета CZ 83, шість з яких досягли мети. Через кілька днів потерпілий помер у лікарні.

Другою жертвою угруповання виявився кравець Абдуррахім Озюдогру. Його вбили в такий же спосіб 13 червня 2001 року у власній крамниці в Нюрнберзі.

Потім 27 червня того ж року в Гамбурзі членами NSU був застрелений продавець фруктів Сулейман Ташкепрю, а 29 серпня - власник овочевого магазину в Мюнхені Хабиль Килич.

Жертви "Націонал-соціалістичного підпілля" Фото: DPA

Понад 2 роки неонацисти нікого не вбивали, але в 2004-му відбувся черговий злочин - 25 лютого в закусочній у Ростоку був розстріляний Мехмет Тургут.

9 червня 2005 року в Нюрнберзі члени NSU вбили продавця донеров Ісмаїла Яшара, а 15 червня того ж року в Мюнхені був застрелений слюсар Теодорос Булгаридес.

У квітні 2006 року неонацисти нанесли черговий удар в Дортмунді. Там 4 квітня ними був убитий власник закусочної Мехмет Кубашик. А через кілька днів після цього їхній слід було помічено в Кесселі – у кафе розстріляли адміністратора Халіта Езгата.

Всі жертви були вихідцями з Туреччини, за винятком грецької слюсаря Теодороса Булгаридеса, якого, можливо, члени NSU могли прийняти за турка.

У квітні 2007 року, припускається, що угруповання організувало замах на двох поліцейських у Гайльбронні, одна з яких, Мішель Кізеветтер, померла від отриманих поранень. Приводом для цього могла бути особиста неприязнь або спроба отримання зброї.

Також із членами NSU пов'язують щонайменше два теракти: перший — у грудні 2000 року в продуктовому магазині в Кельні, що належав іранцю, дочка якого дістала важкі поранення, другий — 9 червня 2004 року на Койпштрассі в турецькому районі Кельна, внаслідок якого 22 людини дістали поранення.

До того ж угрупованню приписують вчинення близько 15 розбійних нападів.

Невдале пограбування банку і вибух квартири: Як поліція викрила діяльність NSU

Незважаючи на тяжкість злочинів, діяльність NSU була викрита німецькою поліцією через понад 10 років й абсолютно випадково.

Бенгардт і Мундлос у листопаді 2011 року не змогли втекти від правоохоронців після спроби пограбування банку в Айзенахі і, щоб уникнути арешту і кримінального переслідування, вкоротили собі віку. Їхні тіла було знайдено в згорілому житловому фургоні.

Уве Бенхардт і Уве Мундлос Der Spiegel

Дізнавшись про це, Цшепе підірвала квартиру в Цвікау, яку вона винаймала разом з Бенгардтом і Мундлосом. Як вважають у поліції, щоб приховати докази. Однак серед руїн правоохоронці все ж виявили відео, в якому фотографії тіл убитих іммігрантів були показані під музику з мультфільму "Рожева пантера", і зроблено заяву, що відповідальність за це бере на себе "Націонал-соціалістичне підпілля".

Цікаво, що до цієї події поліція не тільки не підозрювала про зв'язки між вбивствами іммігрантів у 2000-2007 роках, але і не вважала їх расово мотивованими: до моменту розкриття банди неонацистів слідство вважало підозрюваними родичів.

Через якийсь час Цшепе тікала від поліції, але потім здалася.

У травні 2013 року у Вищому земельному суді Мюнхена у справі NSU було розпочато судовий процес. Зокрема перед судом за звинуваченням у скоєнні серії вбивств, кількох терактів і низки пограбувань постала сама Цшепе та ще четверо підозрюваних у наданні допомоги неонацистам.

Незадовільно: Який вирок членам NSU виніс суд

Через п'ять років після початку слухання у справі "Націонал-соціалістичного підпілля" було винесено вирок. Сталося це сьогодні, 11 липня 2018 року.

Судді визнали 43-річну Беату Цшепе винною в десяти вбивствах. Як зазначив прокурор у заключній промові, хоча обвинувачена особисто не брала участь у вбивствах і нападах, вона займалася їх плануванням, а також забезпеченням алібі і пошуком фінансових коштів для членів злочинної групи.

Беата Цшепе Rueters

Чотирьом іншим підсудним також було оголошено вердикт суду:

- Колишній функціонер ультраправої Націонал-демократичної партії Німеччини (NPD) Ральф Волебен визнаний винним у тому, що надав вбивцям пістолет Ceska з глушником. Він отримав 10 років позбавлення волі.

- Неповнолітній Карстен С. був засуджений до 3 років тримання в установі ювенальної юстиції. Звинувачення назвало його зв'язковим осередку в Цвікау, він визнаний винним у передачі знаряддя вбивства.

- Громадянин Андре Е. засуджений до 2,6 років ув'язнення за сприяння угрупованню. Він часто відвідував квартиру в Цвікау, іноді навіть разом зі своїми дітьми, що створювало осередку NSU видимість "нормальної сім'ї" і відводило підозри від їхньої діяльності.

- Інший громадянин Гольгер Р. отримав 3 роки позбавлення волі за те, що надав Уве Мундлосу своє свідоцтво про народження та інші документи.

Цікаво, що відповідні вироки суду не влаштували не тільки родичів жертв NSU, турецьку громаду Німеччини і Туреччину в цілому, але і членів бундестагу.

Якщо дуже коротко: всі вони вважають, що у NSU було набагато більше помічників, крім тих, хто постав перед судом у Мюнхені, і поліція докладає недостатньо зусиль для того, щоб вони понесли покарання.

"Це рішення далеке від того, щоб назвати його задовільним. До того ж на початкових етапах розслідування щодо сімей загиблих було висунуто упереджені і необґрунтовані звинувачення. Ця ситуація була образливою і для турецької громади Німеччини", - цитує "Анадолу" прес-секретаря президента Туреччини Ібрагіма Калина.

Туреччина очікує, що перед судом постануть винуватці й інших злочинів расистського характеру, які досі не розкрито, додав прес-секретар, зазначаючи, що подібні судові розгляди є випробуванням на щирість для Німеччини і поки Берлін його не пройшов, оскільки не зміг продемонструвати досить жорсткий підхід у зв'язку з справою NSU.

Докір на адресу Меркель: Чого чекати далі у справі NSU

Після закінчення процесу у Вищому земельному суді Мюнхена кримінальне розслідування діяльності "Націонал-соціалістичного підпілля" буде продовжено. Федеральна прокуратура вже кілька років веде розслідування щодо ще 9 підозрюваних. Але представники родичів жертв націоналістів сумніваються в тому, що хтось із них постане перед судом.

Фото з відкритих джерел

На їхню думку, співробітники німецьких спецслужб гальмують і систематично блокують розслідування. А це безпосередній докір на адресу канцлера ФРН Ангели Меркель, яка в лютому 2012 року на церемонії в пам'ять про жертви NSU наголосила, що буде зроблено все можливе для того, щоб розслідувати ці вбивства, знайти винних і притягнути їх до відповідальності.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів