Політичні вбивства, катування та тиск на ЗМІ: Головне зі звіту Держдепартаменту США про права людини в Україні

Держдепартамент США опублікував щорічний звіт про дотримання прав людини у 2018 році. Серед інших країн світу там згадується й Україна. На жаль, не з кращого боку

З відкритих джерел

Тиск на ЗМІ, незаконні арешти, нелюдське поводження, політичні вбивства... Як би цинічно це не прозвучало, за останні роки ми вже звикли, що подібні жахи згадуються правозахисними організаціями в контексті окупованого Росією Криму або тимчасово непідконтрольних українському уряду територій Донецької та Луганської областей. Але ні, згідно зі звітом Держдепартаменту США з прав людини за 2018 рік, все перераховане також стосується й України в цілому.

Що ж, розглянемо цей документ більш детально.

Загальне резюме

Насамперед у Держдепартаменті США відзначили, що в 2014-му році в Україні відбулися президентські і парламентські вибори, і міжнародні та місцеві спостерігачі зійшлися на думці - вони були вільними і справедливими.

Владі в цілому вдалося зберегти ефективний контроль над силами безпеки на підконтрольних їй територіях і навіть під час воєнного стану, який було запроваджено на місяць (з 26 листопада по 26 грудня 2018 року), жодних повідомлень про те, що права громадян було обмежено, не надходили.

Але все ж при цьому в державі є проблеми з дотриманням прав людини в багатьох сферах: вбивства цивільного населення; жорстоке поводження правоохоронців із затриманими; неналежні умови тримання у в'язницях і слідчих ізоляторах; довільні арешти і затримання; тиск на ЗМІ та блокування сайтів; насильство щодо активістів, журналістів, етнічних меншин і представників ЛГБТ-спільноти тощо.

З відкритих джерел

"Уряд не вжив адекватних заходів для судового переслідування або покарання більшості посадових осіб, які вчинили зловживання, що призвело до атмосфери безкарності. Правозахисні групи та Організація Об'єднаних Націй говорять про недостатнє розслідування можливих порушень прав людини, здійснених правоохоронними органами", - підкреслюється в документі.

При цьому додається, що серед незавершених досі розслідувань і справи, пов'язані з ймовірним порушенням прав людини в окупованому Криму й ОРДЛО. Це сталося через відсутність державного контролю на зазначених територіях та відмови Росії та проросійських сил розслідувати звинувачення у відповідних зловживаннях.

Політичні вбивства 

Потім в Держдепартаменті США почали розглядати кожне з порушень прав людини в Україні на конкретних прикладах, і першим, на що звернули увагу, - повага до людського життя.

Зокрема, у відомстві стверджують, що протягом 2018 року в нашій країні було щонайменше одне вбивство, до якого можуть бути причетні вищі посадові особи або наближені до них люди. Але при цьому будь-які подробиці не наводяться.

Окрім того, повідомляється про смерті у в'язницях чи слідчих ізоляторах внаслідок тортур або недбалості з боку співробітників поліції або в'язниць. Як приклад наводиться випадок, що стався 2 вересня в Лук'янівському СІЗО в Києві. Там був знайдений мертвим затриманий, якого тримали одного в камері. Судово-медична експертиза показала, що причиною його смерті стало пошкодження внутрішніх органів.

Також у Держдепі США покладають на український уряд часткову відповідальність за смерті цивільного населення під час збройного конфлікту на Донбасі.

Херсонский горсовет

Окремо згадуються політично мотивовані вбивства з боку неурядових суб'єктів. Зокрема такими у відомстві вважають вбивства громадської активістки і радника мера Херсона Катерини Гандзюк та правозахисниці Ірини Ноздровської.

Новини за темою: "Хотіли б розуміти реальну картину": Все, що відомо про затримання першого підозрюваного в убивстві Ноздровської

При цьому додається, що торік не було проведено жодного арешту, пов'язаного з убивством журналіста Павла Шеремета в 2016 році. "Групи зі спостереження за правами людини і свободою преси висловили стурбованість щодо відсутності прогресу в урядовому розслідуванні, назвавши як потенційні причини – перешкоди на найвищому рівні або слідчу некомпетентність", – йдеться у звіті.

Також у Держдепі США нагадали, що вже який рік в Україні розслідуються вбивства та інші злочини, вчинені під час Євромайдану в 2013-2014 роках. Деякі зрушення у цих справах були, що підтвердили в Управлінні верховного комісара ООН з моніторингу прав людини в Україні. Але правозахисні організації продовжують вказувати на низьку кількість вироків, незважаючи на наявність значної кількості доказів.

Аналогічна ситуація, згідно зі звітом, і з розслідуванням, пов'язаним із пожежею в Будинку профспілок в Одесі в 2014 році.

Тортури і нелюдське поводження

Другою за важливістю, згідно зі звітом Держдепартаменту США, в Україні є проблема з перевищенням повноважень з боку правоохоронних органів. Ті нібито незаконно втручаються в приватне життя, викрадають, довільно затримують, б'ють і навіть катують людей з метою отримання визнання провини, хоча такі докази за законом не можуть використовуватися у суді.

Більшість таких випадків, за інформацією відомства, пов'язано з національною безпекою, тобто мова про виявлення ймовірних членів незаконних збройних формувань, їхніх інформаторів, російських пропагандистів та ін.

Але у звіті наводяться й інші епізоди. Наприклад, 26 лютого в Одеській області поліцейські затримали автомобіліста нібито за кермування напідпитку. На чоловіка надягнули наручники, повалили на землю і били до тих пір, поки він не знепритомнів. Коли ж його дружина спробувала втрутитися, їй погрожували пістолетом. У підсумку потерпілого доставили до лікарні в критичному стані.

З відкритих джерел

При цьому додається, що не кращим чином ставляться в Україні і до ув'язнених. "8 червня працівники Чернівецького СІЗО жорстоко побили затриманих, один з яких у результаті був госпіталізований у відділення інтенсивної терапії місцевої лікарні. За словами родичів потерпілих, на них надягали наручники, били, принижували, змушуючи сидіти навпочіпки і повзати. Водночас адміністрація ізолятора заявила, що його співробітники намагалися придушити бунт. Місцева прокуратура провела розслідування, у підсумку якого виявилося, що тюремний персонал не перевищив свої повноваження", - йдеться у звіті.

Серед інших порушень прав людини у в'язницях і слідчих ізоляторах виділено: переповненість (у деяких СІЗО неповнолітніх тримали з дорослими), відсутність належної медичної допомоги та харчування, погані санітарні умови та відсутність достатнього освітлення.

Також окремо у звіті згадується, що в 2018 році в Україні фіксувалися випадки, коли правоохоронці застосовували надмірну силу для розгону протестів або ж не могли захистити жертв від переслідування або насильства. Як приклад наводиться бездіяльність поліцейських під час нападу націоналістичної групи С14 на табір ромів у Києві.

Націоналісти, чи "групи ненависті"

Варто відзначити, що у звіті Держдепартаменту США про права людини в цілому багато уваги приділено діяльності націоналістичних груп, як-от С14 і "Національний корпус", і вона не вітається. Там їх називають "групами ненависті" (hate groups).

Окрім вищезгаданого факту нападу на табір ромів, націоналістів звинувачують у насильницьких діях щодо представників ЛГБТ-спільноти, феміністок і в цілому людей, яких вони вважають "неукраїнськими" або "антиукраїнськими".

Націоналісти спіймали екс-бойовика Лусваргі і привели під СБУ Сергій Мазур Facebook

Так, у зв'язку з останнім, у документі наголошується, що члени С14 здійснювали напади на адвокатів, які захищали обвинувачуваних у сепаратизмі, а також журналістів, які висвітлювали судовий процес над їхніми товаришами.

При цьому підкреслюється, що поліція і прокуратура виявилася нездатною запобігти цим актам насильства, належним чином класифікувати їх як злочини на ґрунті ненависті, а також ефективно розслідувати їх.

Також додається, що в деяких випадках члени С14 і "Нацкорпусу" робили довільні затримання громадян при очевидному потуранні правоохоронних органів. Так, 14 березня націоналісти незаконно затримали в Київській області чоловіка, якого підозрювали в тому, що він є бойовиком "ЛНР". Після допиту, під час якого він лежав обличчям донизу і в наручниках, його передали до СБУ.

Тиск на ЗМІ та інтернет-цензура

Ще один великий розділ у звіті Держдепу США з прав людини відведено свободі висловлювань думок, зокрема представників засобів масової інформації. "Влада не завжди поважала це право", - наголошується в документі.

При цьому уточнюється, що мова не тільки про заборону російських сайтів, телеканалів і соцмереж, а в цілому про здійснення тиску на пресу.

Открытый источник

У цьому контексті згадується, що в країні найбільш успішні ЗМІ належать олігархам, через що незалежним виданням часто важко з ними конкурувати і доносити незаангажовану інформацію.

Окремою проблемою залишається насильство над журналістами. Їх б'ють, причому в деяких випадках мова про правоохоронців.

Також Держдеп має інформацію про приниження гідності працівників ЗМІ. Наводиться випадок, який стався 21 лютого перед судовим процесом у справі про держзраду Януковича. Тоді поліцейські змусили кілька жінок-журналістів роздягнутися вище пояса і пройти інвазивну перевірку безпеки, щоб отримати доступ до залу суду, де чинний президент Порошенко давав свідчення по відеозв'язку.

До того ж фіксуються випадки нападу на офіси незалежних ЗМІ, спроби тиску через судову систему або законодавчу. У зв'язку з останнім наводиться рішення парламенту про запровадження санкцій проти телеканалів "112 Україна" і NewsOne, нібито через їхню проросійську діяльність і бенефіціарних власників.

Також у Держдепі США вважають, що український уряд використовував міркування національної безпеки для арешту і переслідування журналістів, які, на їхню думку, мали проросійську упередженість (випадок затримання головного редактора "РИА Новости Украина" Кирила Вишинського), а також для депортації неугодних їм іноземних журналістів або заборони їм в'їзду.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>