Поляки готові посадити в крісло президента відкритого гея: Що відомо про політичний феномен Роберта Бедрона

За даними соцопитувань, кожен четвертий поляк готовий віддати свій голос на президентських виборах у 2020 році за мера міста Слупська Роберта Бедроня – атеїста, відкритого гея і борця за права ЛГБТ. Наразі він у трійці лідерів разом з чинним главою держави Анджеєм Дудою та президентом Європейської ради Дональдом Туском. Що дало пересічному політику такої великої популярності? Розповідаємо

Роберт Бедронь Открытый источник

Консервативна Польща, схоже, більше не така консервативна, як раніше. Останні соціальні опитування показали, що поляки можуть закрити очі навіть на нетрадиційну орієнтацію і посадити в крісло глави держави представника сексуальних меншин, от тільки б його політичні рішення і вчинки були правильними.

З чого ви це взяли?

Фактично з листопада минулого року соцопитування стверджують про одне і те саме: кожен четвертий поляк готовий віддати свій голос на президентських виборах у 2020 році за мера рядового міста Слупська Роберта Бедроня – атеїста, відкритого гея і борця за права ЛГБТ.

За даними останнього опитування, проведеного IBRIS для видання "Rzeczpospolita", підтримка політика, якого ще років десять тому вважали фріком і якому пророкували швидке завершення кар'єри, трохи ослабла, але він досі в трійці лідерів майбутньої президентської гонки: за Бедроня готові проголосувати 11,4% респондентів, його головними конкурентами є чинний глава держави Анджей Дуда (33,5%) і президент Європейської ради Дональд Туск (33%).

Як би проголосували виборці на президентських виборах Открытый источник

Що це за людина?

Роберт Бедронь народився 13 квітня 1976 року в містечку Риманув, на південному сході Польщі, виховувався на польському Підкарпатті в Кросно. Його мама Гелена належала до профспілкового руху "Солідарність", тоді як батько Здзіслав був членом польської комуністичної партії.

Як повідомляє Еastbook, батьки майбутнього політика ніколи не жили заможно, а реформи Лешека Бальцеровича (перетворення країни з плановою економікою на країну з ринковою економікою) і зовсім позбавили їх роботи.

Глава сімейства при цьому не гребував застосовувати насильство і до жінки, і до чотирьох дітей, тому Роберт рано пішов з дому: спочатку закінчив технікум готельного бізнесу в Устшиках-Дольних, куди вступив заради вивчення іноземних мов, потім факультет політології Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині.

У 22 роки записався до "Соціал-демократів Республіки Польща" (потім партія "Союз лівих демократів"), з цією політичною силою він був пов'язаний до 2005 року.

Роберт Бедронь Открытый источник

У 2002 році вперше спробував виставити свою кандидатуру на виборах, тоді мешканці Варшави голосували за депутатів міськради. Молодий Бедронь отримав лише 451 голос. Невдалою стала також спроба через три роки потрапити до Сейму. На цьому історію Бедроня із Союзом лівих демократів було закінчено.

У 2011 році, буквально за кілька місяців до парламентських виборів, він отримав пропозицію стати кандидатом від партії епатажного екс-політика Громадянської платформи, підприємця Януша Палікота з Люблінщини. Цього разу Бедронь стартував з Гдині та зібрав від місцевих виборців майже 17 тис. голосів, що дало можливість йому потрапити до Сейму.

Таким чином, Роберт Бедронь став першим і поки єдиним депутатом Сейму, який відкрито заявив про свою гомосексуальність.

Хіба це важливо?

Говорячи про Польщу, багато українців думають про європейське розкріпачення, але, незважаючи на економічні та цивілізаційні зміни впродовж останніх десятиліть, ця країна досі в питанні сексуальних меншин є однією з найконсервативніших у ЄС через свою прихильність до католицизму.

Більше того, Польща є однією з держав Євросоюзу, в Конституціях яких є пряма заборона на укладення одностатевих шлюбів. Чинний президент країни Анджей Дуда неодноразово заявляв, що такі союзи ніколи не буде легалізовано.

За даними соцопитувань, від 50 до 70% поляків негативно ставляться до геїв, гомосексуальних практик, водночас понад половина респондентів не заперечували б проти одностатевої пари у своєму місті, будинку або офісі (правда, вже до своїх сімей пару геїв або лесбіянок могли б прийняти менше 30% опитаних).

Тож для політика Польщі відкрито зізнатися у своїй гомосесуальності — це великий ризик.

Але для Бедроня камінг-аут не став завершенням політичної кар'єри. Справа в тому, що він від початку не акцентував на своїй орієнтації, хоч і не приховував її також.

За словами політика, свою гомосексуальність він уперше усвідомив у віці 15 років, проживаючи в гуртожитку готельного технікуму. Відкриття не принесло йому багато радості: у Польщі звідусіль твердили, що це "хвороба", "збочення", "гріх" тощо. Подумував навіть про суїцид, але втримався.

Бедроня врятувала поїздка до Берліна в 1995 році. Там він познайомився з діяльністю НКО, які займалися захистом прав сексуальних меншин, і примирився з собою.

Роберт Бедронь Открытый источник

Через кілька років він також відвідав Лондон, де жив рік, співпрацюючи з правозахисною організацією OutRage, а в 2000 році зважився разом із письменником Бартошем Журавецьким створити організацію з боротьби зі стереотипами і забобонами щодо геїв і лесбіянок у власній країні. Так, у вересні 2001 з'явилася "Кампанія проти гомофобії", а Роберт став її першим головою і перебував на цій посаді ще 8 років.

Після цього Бедронь входив до наглядових рад інших польських НКО, які здійснюють моніторинг дотримання прав сексуальних меншин, видавав книги на цю тему і писав статті для найбільших місцевих видань.

У 2001 році він став одним з небагатьох політичних діячів, хто вийшов на перший в історії Польщі Парад рівності.

Сьогодні, до речі, подібні заходи в країні збирають тисячі учасників, а з'явитися на ньому вважають свої обов’язком багато політиків не тільки з лівих, а й ліберальних партій.

Так феномен лише в цьому?

Звичайно ж, будучи депутатом Сейму, Бедронь був найбільш помітним завдяки своїм виступам на підтримку прав ЛГБТ, але стрімке зростання його нинішньої популярності як політика зовсім в іншому.

У польському парламенті його голос за права сексуальних меншин, як і в питаннях екології, економіки та культури, був немов голос того, хто волає в пустелі. Тому ще до завершення парламентської каденції Бедронь вирішив усе змінити і у вересні 2014 року заявив про бажання взяти участь у виборах мера міста Слупськ.

Роберт Бедронь Открытый источник

Спочатку політика не зрозуміли ні його прихильники, ні опоненти, адже він не мав жодного відношення до Слупська, місто потерпало від величезних заборгованостей, і взагалі в ньому не було нічого примітного.

Перемога Бедроня була малоймовірною, але він переміг. Пізніше стало зрозуміло, що головним бажанням політика було на щось впливати і бачити результати своїх зусиль.

Роберт Бедронь Открытый источник

Під керівництвом Бедроня в Слупську вдалося зупинити темп зростання заборгованості, обмежити витрати на адміністративний апарат, перенаправити гроші на початкову і середню освіту.

"Ми в Ратуші перестали купувати бутильовану воду – так, символічна економія, близько 20 тисяч злотих щорічно, враховуючи 500-мільйонний бюджет. Але люди побачили, що я почав економію з самого себе", - зазначає політик КYКY.

Крім того, в місті було здійснено інвентаризацію муніципальних будинків, виявлено понад сотню порожніх квартир, частину з них було відремонтовано і одразу ж розподілено  серед тих, хто має право на комунальне житло.

Також Бедронь вирішив анулювати борги за квартплатою тих, хто їх мав на початок 2016 року, а в слупських школах за розпорядженням мера заборонили продавати дітям шкідливу їжу.

"Я не закінчив будівництво аквапарку – а як?.. Такі борги і плескатися в аквапарку?.. І не закінчу будівництво, поки не усвідомлюю, що ми вже вийшли на рівну дорогу", - говорить політик.

Але більше, ніж ці спрямовані на поліпшення рівня життя городян реформи, увагу всієї країни привернули неординарні рішення Бедроня. Наприклад, він відмовився повісити в Ратуші портрет Папи (для поляків Папа – це святе), зробив традиційним спілкування з людьми на вулиці, сидячи на червоному дивані, не впустив до міста цирк, у виставі якого брали участь дресировані тварини, почав організовувати одруження тощо.

"Я хочу повернути людям віру в те, що вони можуть ухвалювати рішення про справи міста, і для цього я створив безліч різних рад. Крім того, що я регулярно виставляю на вулицях міста Слупська червоний диван і сідаю на нього...", - підкреслює політик.

Роберт Бедронь спілкується з жителями Слупська Открытый источник

Крім того, багатьох Бедронь приваблює своєю критикою правлячої партії "Права і справедливості" та чинного президента Анджея Дуди. "Сьогодні як на долоні можна побачити патологію, яка уразила польську систему самоврядування. Якщо я як губернатор міста беру на себе сміливість критикувати політичні рішення правлячої партії, то політики PiS ("Право і Справедливість") відверто заявляють, що Слупськ не отримає фінансової підтримки. Якщо, звичайно, я не перестану їх критикувати", - зазначає політик.

Він закликає не зупиняти євроінтеграцію, захищати громадянські права і соціальні гарантії, приймати в Польщі біженців з Сирії та країн Близького Сходу.

Феноменом Бедроня-політика не в його орієнтації та боротьбі за права сексуальних меншин. "Я хлопчик з Кросна, який часто пливе проти течії. Лідер, який може вести діалог і об'єднувати людей. Син, брат, колега і нарешті також партнер Кшиштофа (коханий політика, - ред.). Людина, яка поважає природу, співчутливо ставиться до долі тварин. Політик, який любить Польщу, зосереджений на сталому розвитку сучасної чесної держави, яка дає рівні можливості для всіх, підтримуючи освіту і культуру, забезпечуючи безпеку і розвиток. Але, перш за все, я завжди буду собою, Робертом Бедронем", - пише політик на своєму офіційному сайті, і в цьому його велика популярність.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>