banner banner banner banner

Після Великої Британії ще низка країн заявила про виявлення нових штамів Covid-19. Чим вони відрізняються та наскільки небезпечні?

Поведінка коронавірусу останнім часом нагадує принцип роботи операційної системи – він оновлюється і стає кращим (лютішим і заразнішим)

З відкритих джерел

Не встиг вщухнути галас навколо нового штаму коронавірусу, виявленого напередодні у Великій Британії, як про мутацію Covid-19 заявили в Данії, Бразилії, Малайзії та деяких інших країнах.

Розбираємося, чим "оновлені" версії вірусу відрізняються між собою, наскільки вони небезпечні і чи може стрімка мутація Covid-19 загрожувати ефективності вже розроблених і запущених у масове виробництво вакцин.

Вірус-мутант з Великої Британії. Ім'я – VUI-202012/01

Про виявлення нового штаму вірусу Covid-19 у Великій Британії Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) повідомила 20 грудня.

Вісті

Припускається, що він може бути на 70% заразнішим, ніж вже звична нам "версія" коронавірусу. 

Напередодні у ВООЗ підтвердили, що вірус-мутант поширюється швидше, ніж звичайний варіант. Чи є він більш смертельним – поки невідомо.

Представники Організації не виключили, що мутація Covid-19 може спровокувати третю хвилю пандемії.

"Ймовірно, цей новий штам стане причиною третьої хвилі пандемії в Європі", - висловив думку експерт ВООЗ та президент Міжнародної федерації тропічної медицини, професор Сантьяго Мас-Кома.

На його думку, занадто пізно намагатися зупинити поширення мутуючого вірусу, який, згідно з останіми даними, вже циркулює в понад 40 країнах світу.

Зокрема, "британський" штам зафіксовано в Німеччині, Швейцарії, Франції, Португалії, Нідерландах, Данії, Норвегії, Південної Кореї, Японії, Сінгапурі, Австралії, Індії, Канаді та Росії.

Коронавірус в США. Ілюстративне фото The Associated Press

Напередодні про його виявленні заявили в США – заразився молодий житель штату Колорадо, який, наскільки відомо, останнім часом нікуди не подорожував. Пізніше стало відомо про ще один випадок інфікування – захворів національний гвардієць штату Колорадо.

Що стосується України, то офіційно підтверджених випадків інфікування вірусом в країні поки не фіксувалося.

Раніше інфекціоніст Віктор Петров заявив, що новим штамом перехворів один з його пацієнтів, який регулярно їздить на заробітки до Чехії.

"Україна не має можливості ідентифікувати цей штам Covid-19 в процесі масового тестування. Але люди, у яких є страховка в країнах ЄС, можуть визначити вже мутований коронавірус. І, таким чином, мені вдалося підтвердити, що на Закарпатті вже є випадки інфікування новим штамом", - розповів інфекціоніст.

Разом з тим, головний лікар Закарпатської обласної інфекційної лікарні Михайло Поляк назвав відповідну заяву непрофесійною і спростував появу нового штаму Covid-19 на Закарпатті.

"Навіть не хочу це коментувати. У нас в Україні немає лабораторії, яка проявляла б геном вірусу, і тому робити заяви про те, що у чийогось пацієнта британський або якийсь інший штам коронавіруса – непрофесійно", - зазначив Поляк.

У Україні через мутуючий вірус в кінці грудня 2020 року збиралися внести зміни до ПЛР-системи, однак на якій стадії виконання перебуває ця обіцянка, наразі невідомо.

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко анонсував, що Україна 19-21 січня скерує до лабораторії ВООЗ на базі клініки "Шаріте" в Берліні перші зразки, відібрані в країні для виявлення "британського" штаму.

Вірус-мутант із Південної Африки. Ім'я – 501.V2

У Великій Британії 22 грудня зафіксували ще один штам Covid-19 – заразилися двоє людей, які контактували з подорожувальниками до Південної Африки.

За кілька днів до цього, 18 грудня, міністр охорони здоров'я ПАР Звелі Мхізе у своєму Twitter повідомив про виявлення в країні нового типу вірусу SARS-CoV-2. Він отримав назву 501.V2.

 

За словами Мхізе, мутований варіант коронавірусу почав переважати в останні два місяці. Саме з ним вчені пов'язують другу хвилю епідемії в країні.

BBC зазначає, що британський і південноафриканський варіант Covid-19 мають деяку схожість, але розвивалися вони окремо. Із загального у них – мутація під назвою N501Y, що розміщується у важливій частині вірусу, яку він використовує для зараження клітин організму.

Тому "особливістю" нового типу Covid-19 з ПАР наразі вважається здатність до швидкого поширення. Також, виходячи зі слів Звелі Мхізе, з появою N501Y до лікарень країни в критичному стані через коронавірус стало потрапляти більше молодих пацієнтів.

"Молоді, раніше здорові люди тепер серйозно хворіють", - констатував міністр.

Через погіршення ситуації із захворюваністю в ніч на 29 грудня в країні почали діяти посилені карантинні норми.

Сиріл Рамафоса З відкритих джерел

Як пише ABC News з посиланням на президента країни Сиріла Рамафосу, в ПАР ввели заборону на публічні збори і продаж алкоголю, а також продовжили комендантську годину (з 21:00 до 6:00 за місцевим часом).

Крім того, були закриті всі пляжі і басейни. Відсутність захисної маски в громадських місцях може спричинити за собою арешт, штраф і навіть тюремне ув'язнення терміном до шести місяців.

Південноафриканський варіант коронавіруса вже виявлено в низці країн світу. Так, 29 грудня в органах охорони здоров'я Австралії заявили, що N501Y заразилася туристка, яка прибула до штату Квінсленд 22 грудня, передає ABC News.

У Канаді цей штам 9 січня було виявленено у людини, яка повернулася з подорожі, а у Франції ним заразився чоловік, який напередодні відвідував ПАР.

З відкритих джерел

Дослідження ефективності своєї вакцини проти британського і південноафриканського варіанту Covid-19 вже провела американська фармацевтична компанія Pfizer.

Відомо, що у цих штамів є невелика зміна в місці білка-шипа, що покриває вірус. Саме вона, як вважається, сприяє більш швидкому поширенню Covid-19, передає Associated Press.

Разом з тим, більшість препаратів, що випускаються по всьому світу, навчають організм розпізнавати цей білок і боротися з ним. А це означає, що вакцина може бути ефективною у боротьбі з цими штамами.

Вірус-мутант із Данії. Ім'я – N439K

У Державному інституті з боротьби з інфекційними захворюваннями 22 грудня заявили про виявлення мутації коронавірусу, яка, можливо, виявиться менш чутливою до вакцини.

З відкритих джерел

"Нас турбує те, наскільки ефективною виявиться вакцина проти N439K (назва мутації, - ред.). Наразі ми не знаємо. Тому важливо стежити за поширеністю цього варіанту вірусу в Данії, а також за тим, чи вражає він найбільш вразливі групи", - заявив представник інституту Тіра Грове Краузе.

Відомо, що мутацію N439K з 8 серпня по 6 грудня 2020 року було виявлено в 1624 зразках.

Вчені кажуть, що носіями нового варіанту вірусу є близько 10% всіх протестованих в країні на наявність інфекції з підтвердженим діагнозом.

"Що стосується статі та віку, то N439K поширюється так само, як SARS-CoV-2 загалом у Данії. Частота госпіталізацій нижча, ніж у випадку із SARS-CoV-2", - кажуть в інституті.

Випадків смерті серед пацієнтів, інфікованих цією версією Covid-19, поки не фіксувалося.

Вчені також наполягають, що N439K не має нічого спільного з мутацією, через яку в країні знищили мільйони норок, або з "британським" варіантом коронавірусу.

Вірус-мутант із Бразилії. Ім'я – B.1.1.28

Бразильський телеканал Globo 23 грудня з посиланням на дослідження національної науково-обчислювальної лабораторії повідомив про виявлення нового штаму коронавірусу у штаті Ріо-де-Жанейро.

З відкритих джерел

Вчені кажуть, що наразі у них немає підтвердження тому, що новий штам є заразнішим або агресивнішим.

Під час досліджень нової версії Covid-19 поки з'ясувалося лише те, що вона відрізняється від "материнського" вірусу мутаціями в 38 з 180 геномів і аналогічно до "британського" типу має мутацію E484K в S-білка.

Також вдалося визначити, що цей різновид збудника інфекції з'явився ще в липні у Ріо-де-Жанейро, після чого його сліди виявили у 19 різних містах штату.

Вірус-мутант із Малайзії. Ім'я-A701V

Міністр охорони здоров'я країни Нур Хішам Абдулла 23 грудня заявив про виявлення в країні нового штаму коронавірусу, що отримав назву A701V. Останній виявили внаслідок дослідження зразків зі штату Сабах.

Associated Press.

"Нам ще потрібно дізнатися про клінічний вплив цього варіанту, його ступінь заразності або агресивності", - цитує міністра видання New Straits Times.

Міністерство охорони здоров'я країни продовжує відстежувати мутацію вірусу, а також вивчає її можливий вплив на ефективність вакцини проти Covid-19.

Вірус-мутант, виявлений в Японії

Міністерство охорони здоров'я, праці і добробуту країни 10 січня заявило, що новий штам Covid-19, який відрізняється від британського та південноафриканського, виявили у чотирьох туристів, які прилетіли з Бразилії.

Всі хворі побували в штаті Амазонас, що на північному заході Бразилії. Їх протестували відразу по прильоту в аеропорту Ханеда.

У Національному інституті інфекційних захворювань Японії кажуть, що поки немає доказів того, що новий штам більш заразний чи викликає більш важку форму захворювання.

У ВООЗ закликають не мовчати

Реагуючи на новини з Великої Британії про новий штам коронавірусу, у Всесвітній організації охорони здоров'я заявили, що побоюються нових мутацій Covid-19.

З відкритих джерел

Експерти відомства не відкидають, що "британський" штам" – це лише перша ластівка. На їхню думку, подальша циркуляція вірусу, імовірніше, "призведе з часом до появи численних нових мутацій".

"Саме тому експерти закликають своєчасно виявляти будь-які нові варіанти вірусу і, зокрема, збільшити обсяги секвенування вірусів SARS-CoV-2, обмінюватися даними про їх послідовності на міжнародному рівні і повідомляти про випадки виявлення мутацій", - йдеться в повідомленні.

Гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Гебрейесус на брифінгу 28 грудня назвав мутації коронавируса викликом, з яким світ зіткнеться в 2021 році.

"Цього тижня виповнюється рік, як ВООЗ дізналася про випадки пневмонії, викликаних невідомою причиною. Про них повідомлялося в бюлетені органів охорони здоров'я Ухань. Світ подолав ще не всі проблеми. У наступному році будуть труднощі і нові виклики, наприклад, нові штами коронавіруса", - сказав Гебрейесус.

За словами директора Європейського бюро ВООЗ Ганса Клюге, відомству складно прогнозувати розвиток ситуації з Covid-19, оскільки вона дуже непередбачувана.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>