Під загрозою всі: Хто такий Олександр Прокопчук і чому міжнародне співтовариство проти його призначення головою Інтерполу

Поповзли чутки, що новим головою Інтерполу цілком може стати генерал-майор російської поліції Олександр Прокопчук, і міжнародне співтовариство потихеньку починає обурюватися, мовляв, це фактично підпорядкує відомство Путіну, і воно буде слідувати його бажанням, а не наявним законам. Розповідаємо все, що відомо про це нині

112.ua

У Дубаї (ОАЕ) відбувається 87-ма сесія Генеральної асамблеї міжнародної організації кримінальної поліції Інтерпол. За її підсумками серед іншого стане відомо, хто очолить відомство після таємничої відставки попереднього керівника Мена Хунвея.

Україна, та й чимало інших держав, з побоюванням чекають цього дня, адже, за їхніми прогнозами, майже без сумнівів, новим головою Інтерполу може стати колишній співробітник МВС РФ і чинний віце-президент міжнародної кримінальної поліції Олександр Прокопчук.

Філолог зі знанням п'ятьох мов: Що в офіційній біографії росіянина

Олександр Прокопчук народився 18 листопада 1961 року в Україні. За першою освітою філолог ― у 1983 році закінчив Київський державний університет імені Тараса Шевченка за спеціальністю "Романо-германські мови та література". Відповідно знає п'ять мов: англійську, німецьку, французьку, італійську та польську.

Починав кар'єру в комсомольських організаціях Української РСР, працював у Житомирському обкомі комсомолу.

У 1986 році переїхав до Москви. Перші роки його роботи в Росії були пов'язані з Управлінням міжнародного співробітництва Держкомітету РФ з вищої освіти.

У середині 90-х його призначили помічником міністра з питань міжнародного співробітництва, де на хвилі зближення Росії з Заходом він організовував програми академічних обмінів студентів та школярів з Росії та інших країн.

Також відомо, що в цей самий час Прокопчук входив до комітету з освіти Ради Європи.

З 1998 року його рід діяльності істотно змінився. Він почав працювати в податковій сфері: спочатку як керівник Департаменту кадрової політики Міністерства з податків і зборів РФ, потім ― як начальник Управління інформації та громадських зв'язків Федеральної податкової поліції.

прес-служба МВС РФ

Примітно, що з роботою в податковій сфері пов'язана друга освіта Прокопчука: у 2000 році він закінчив Всеросійську податкову академію Міністерства РФ з податків і зборів за спеціальністю "Юриспруденція".

Оскільки в 2003 році податкову поліцію було скасовано, її функції передали МВС. Так Прокопчук почав працювати в російських органах внутрішніх справ. Спершу він отримав посаду начальника Федеральної служби з економічних і податкових злочинів, а потім став відповідати за міжнародну взаємодію Департаменту економічної безпеки МВС Росії.

Варто зазначити, що того самого року Прокопчук дістав звання генерал-майора міліції.

Через три роки після цього його призначили начальником Російського національного контактного пункту зі взаємодії з Європолом і водночас ― заступником начальника Національного центрального бюро Інтерполу при МВС Росії.

У 2011 році Дмитро Медведєв присвоїв Прокопчуку звання генерал-майора поліції та призначив його начальником російського НЦБ Інтерполу.

Фото з відкритих джерел

Відтоді він активно просувався кар'єрними сходами в міжнародній організації кримінальної поліції: у 2014-му увійшов до виконавчого комітету Інтерполу, а в 2016-му обійняв посаду віце-президента організації.

По суті, це був перший випадок, коли таку високу посаду в Інтерполі віддали росіянину.

Також важливо зазначити, що в офіційній біографії Прокопчука зазначено, що він був учасником бойових дій, але, яких саме, жодне джерело не називає.

Професійний розвідник: Чому призначення Прокопчука побоюються

Українська делегація, дізнавшись на сесії Генасамблеї Інтерполу, що фаворитом на виборах нового голови організації є генерал-майор російської поліції Олександр Прокопчук, одразу ж розпочала масштабну протестну кампанію.

"Ми дуже активні тут, у Дубаї… Наша делегація має десятки зустрічей на найвищому рівні та бере участь у широких дискусіях, де ми відстоюємо свою принципову позицію: Інтерпол має залишитися позаполітичною організацією і розвиватися як ефективний інструмент співробітництва всіх країн у боротьбі проти міжнародного криміналу", - зазначив у Facebook голова МВС України Арсен Аваков.

Арсен Аваков З відкритих джерел

Справа в тому, що українські правоохоронці переконані: Прокопчук працює на російську розвідку, і його призначення на найвищу посаду в Інтерполі може призвести до зловживання Росією інструментами організації для політичного переслідування опонентів на території інших країн.

"Ми маємо неспростовну інформацію, що Олександр Прокопчук, головний кандидат на пост нового президента Інтерполу, є кадровим співробітником російської розвідки, впроваджений в Інтерпол. Наприкінці 1980-х років він був співробітником першого відділу управління РТ ПГУ КДБ СРСР. Працював під прикриттям Інституту російської мови імені Пушкіна, займався розробленням перспективної агентури серед студентів зі США та Європи. У 1991 році його перевели до "американського" відділу Першого головного управління КДБ (Стратегічна розвідка)… Шпигував проти США. У 2003 році його перевели в органи МВС РФ у межах кампанії зміцнення міліції кадрами зі спецслужб. Але він, як і раніше, був і є співробітником спецслужб РФ", - пояснив у Facebook член колегії МВС України, народний депутат Антон Геращенко.

Підтримують позицію української делегації в Інтерполі також в інших країнах. "Прокопчук є проблемою. Він був тією самою людиною в російському міністерстві внутрішніх справ, який відповідав за зміст багатьох сфабрикованих "червоних повідомлень", поданих під час його служби в МВС", - цитує BBC колишнього спеціального радника британського МЗС Девіда Кларка.

"Неприпустимо, щоб країна, за якою помічено низку порушень правил Інтерполу, отримала керівну позицію в цій важливій наглядовій організації", - зазначили в міжнародній неурядовій організації Fair Trials ("Справедливий суд").

"Якщо віце-президент-росіянин очолить Інтерпол, країни ЄС мають залишити Інтерпол", - заявила у Twitter депутат Європейського парламенту Ребекка Гармс.

Європарламентар Ребекка Хармс Euromaidan Press

На цю хвилину триває написання спільного звернення до делегатів країн - учасниць Генасамблеї Інтерполу із закликом не допустити обрання представника Росії Олександра Прокопчука президентом організації.

Паралельно з цим у соціальній мережі стає популярною онлайн-акція протесту під назвою "Інтерпол не для Путіна". Користувачі різними мовами виступають проти призначення Прокопчука і тегают під цим постом міністра внутрішніх справ своєї країни.

"Червоні повідомлення" від РФ: Чи виправдані побоювання

Зазначимо, що Російську Федерацію неодноразово звинувачували в тому, що вона намагається отримати "червоне повідомлення" - фактично міжнародний ордер на арешт - для нейтралізації противників чинної влади.

Нагадаємо, таке повідомлення дає можливість затримати особу, щодо якої воно виписано, абсолютно в будь-якій країні, що є членом Інтерполу, та екстрадувати її. При цьому банківські рахунки затриманого можуть бути повністю заморожені.

Reuters

За інформацією "Російської служби BBC", у минулому з ініціативи російської влади такі повідомлення було виписано щодо:

- американського фінансиста і критика президента Путіна Білла Браудера, якого заарештували в Іспанії за "червоним повідомленням", проте пізніше відпустили;

- колишнього лідера чеченських сепаратистів Ахмеда Закаєва, якого місяць тримала влада Данії за звинуваченням у вбивстві людини, котра виявилася живою;

- російського журналіста та активіста Хімкинського лісу Петра Силаєва, затриманого владою Іспанії, проте якого згодом відпустили, коли вдалося довести, що справа проти нього є політично мотивованою;

- російського борця з корупцією і соратника Олексія Навального Микити Кулаченкова, заарештованого на Кіпрі під час поїздки до сім'ї, однак не екстрадованого до Росії, оскільки звинувачення проти нього також визнали політично мотивованими.

Тобто побоювання з боку України і низки інших країн є цілком виправданими.

Середа вирішує все: Чого чекати надалі

Голосування за нового голову Інтерполу має відбутися в середу, 21 листопада. В Україні сподіваються, що до того часу всі делегації країн - членів міжнародної кримінальної поліції одумаються і не підтримають кандидатуру Олександра Прокопчука.

"Україна, яка першою постраждала від його агресії та сьогодні фактично стримує цю агресію від просування далі до Європи, може і повинна бути почута. За допомогою наших партнерів сподіваємося запобігти цій черговій гібридній загрозі Україні та всьому цивілізованому світу", - підкреслив міністр МВС України Арсен Аваков.

Національна поліція

Кого можуть призначити на головний пост в Інтерполі замість нього, на цей момент припущень не так уже й багато. Другим підтвердженим кандидатом на цю посаду є південнокорейський поліцейський Кім Йонг Ян, який нині тимчасово виконує обов'язки голови Інтерполу.

Також є підстави вважати, що свого кандидата може висунути і Південна Африка.

Такі перспективи, здається, до душі більшості.

Нагадаємо, посада голови Інтерполу стала вакантною після того, як у жовтні поточного року поліцейський з Китаю Мен Хунвей, який обіймав її, написав заяву про відставку. Сталося це несподівано і за загадкових обставин: президент міжнародної кримінальної поліції вирушив на батьківщину і зник.

Більш детально про це читайте в нашому матеріалі – "Над Меном нависло емодзі з ножем: Що сталося з головою Інтерполу і чим це йому загрожує".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів