Перемога без повноважень і "судоми кульгавої качки": Як Володимир Зеленський ішов до своєї інавгурації

За останні чотири тижні сталося багато, але вся країна з нетерпінням чекала одного – призначення дати інавгурації новообраного президента Володимира Зеленського. Підсумовуємо, як це було

112.ua

Сталося! Дату інавгурації новообраного президента Володимира Зеленського, який за підсумками повторного голосування на виборах глави держави здобув переконливу перемогу, набравши 73,22% голосів виборців, визначено. Вона відбудеться в понеділок, 20 травня.

Сказати, що шлях до цього моменту був непростим, – нічого не сказати. Тому ми вирішили підсумувати, як Володимир Зеленський зокрема, так і країна загалом прийшли від оприлюднення попередніх результатів виборів до складення присяги українському народові.

Ну, і за одним ходом відповісти на одне з найголовніших питань, яке розхитувало суспільство протягом останніх майже чотирьох тижнів: чи був насправді саботаж інавгурації шоумена з боку Центрвиборчкому, парламенту і поки ще чинного глави держави Петра Порошенка.

"Перемога є, а повноважень – немає. Хтось від мене булаву ховає"

Про попередні результати повторного голосування на виборах президента України, що відбувся 21 квітня, стало відомо того ж дня після закриття виборчих дільниць.

Національний екзит-пол заявив, що шоумен Володимир Зеленський лідирує, набравши 73% голосів виборців, тоді як його конкурента, чинного главу держави Петра Порошенка, підтримали 25,5% виборців.

Через це останній вирішив не чекати офіційного оголошення результатів виборів Центрвиборчкомом і негайно привітав опонента з перемогою.

Через кілька днів після цього, 25 квітня, Володимир Зеленський зробив гучну заяву, звинувативши ЦВК у затягуванні офіційного оголошення результатів виборів.

"Перемога є, а повноважень – немає. Хтось від мене булаву ховає. Що відбувається, я пояснюю: ЦВК затягує офіційне оголошення результатів, щоб Верховна Рада могла затягувати дату призначення для інавгурації. Щоб інавгурація була після 27 травня. Чому? Щоб у президента Зеленського не було навіть можливості думати про розпуск Верховної Ради", - зазначив він у першому після другого туру виборів відеозверненні до народу.

Приводом для таких висновків шоумена стало те, що двома днями раніше стало відомо, що Центрвиборчком опрацював 100% електронних протоколів і почав приймати протоколи з мокрими печатками, але офіційних результатів виборів так і не було оприлюднено.

Ще до другого туру президентських виборів Зеленський заявляв, що йому вигідно розпустити парламент і він думає про це. Однак згідно зі ст. 90 Конституції, повноваження Верховної Ради не може бути достроково припинено в останні шість місяців строку її повноважень.

Враховуючи, що народні депутати 8-го скликання склали присягу 27 листопада 2014 року, новообраний президент матиме можливість розпустити Верховну Раду до 27 травня 2019 року.

"Ми будемо пропонувати 19-те число. Так, 19 травня"

Центральна виборча комісія витримала ще кілька днів після невдоволення шоумена і на засіданні 30 квітня оголосила результати президентських виборів: Володимир Зеленський набрав 73,22% голосів виборців, Петро Порошенко - 24,45%.

Так, у перших числах травня в парламенті було зареєстровано проект постанови, яким народним депутатам пропонувалося призначити інавгурацію Володимира Зеленського на 10:00 19 травня в залі засідань Верховної Ради.

Ця дата цілком влаштувала новообраного президента, оскільки не обмежує його можливості щодо розпуску парламенту, і він вирішив на ній наполягати під час особистої зустрічі з главами фракцій ВР, яка відбулася 4 травня.

"Ми будемо пропонувати 19-те число. Так, 19 травня. Дуже смішно", - підтвердив Зеленський перед початком зустрічі.

Однак за її підсумками виявилося, що єдиної думки з приводу дати складення присяги українському народові новообраним президентом нардепи не мають.

"Ми обговорювали різні дати, є різні думки у депутатів, тому дату ми зможемо зрозуміти, напевно, тільки 14 травня на засіданні Ради (коли розглядатимуть відповідний проект постанови, - ред.)", - зауважив Зеленський.

"Ви повинні зупинити політичні судоми кульгавої качки"

У міру наближення до анонсованого засідання, у Верховній Раді було зареєстровано загалом сім проектів постанов з альтернативними датами проведення інавгурації Зеленського:

  • № 10270 - позафракційного нардепа Сергія Міщенка з датою 19 травня;
  • №10270-1 - позафракційного нардепа Віктора Балоги з датою 19 травня;
  • №10270-2 - позафракційного депутата Віталія Купрія з датою 20 травня;
  • №10270-3 - представника БПП Сергія Капліна з пропозицією провести урочистості в два етапи: 19 травня - у сесійній залі ВРУ і 3 червня - на стадіоні "Олімпійський";
  • №10270-5 - позафракційного депутата Віталія Купрія з датою 26 травня;
  • №10270-6 - представника БПП Володимира Куренного з датою 17 травня;
  • № 10270-7 - групи нардепів на чолі з представником НФ Андрієм Тетеруком з датою 28 травня.

При цьому варто згадати, що існував ще один проект, восьмий, він передбачав проведення урочистостей 1 червня, проте його автор, нардеп від БПП Олександр Сугоняко, відкликав цю пропозицію.

Тим часом чинний президент Петро Порошенко продовжував виконувати свої обов'язки (говорив від імені України з представниками міжнародного співтовариства, ухвалював кадрові рішення тощо), що не могло дозволити новообраному главі держави Володимиру Зеленському залишатися осторонь, і він записав ще одне відеозвернення.

"Це нагадує мені туриста в єгипетському готелі. Завтра додому, валізи спаковані, номер вже прибрали і нормально вихована людина вже чекає трансферу до аеропорту. Але не Порошенко. Він ніяк не зупиниться. Тягне рушники, тапки і все поспіль зі шведського столу… Саме тому я звертаюся до Верховної Ради. На найближчому засіданні ви повинні призначити дату інавгурації на 19 травня. Цього вимагаю не я – цього вимагає народ України, в інтересах якого ви присягали діяти. Ви повинні зупинити ці політичні судоми кульгавої качки", - зазначив він.

Порошенко на це відповів, що з повагою ставиться до вибору українців і до позиції вищого законодавчого органу, і для нього є прийнятною будь-яка дата інавгурації, яку визначить Верховна Рада, оскільки це належить до її, а не його компетенції.

При цьому чинний президент наголосив, що ще 30 квітня пропонував Зеленському, не чекаючи інавгурації, провести зустрічі для обговорення питань, пов'язаних з передачею повноважень, але той проігнорував цю пропозицію.

"Верховна Рада України – скорочено ВРУ. ВРУ – їхнє життєве гасло"

Спікер парламенту Андрій Парубій під час погоджувальної ради Верховної Ради 13 травня заявив, що вищий державний орган призначать дату інавгурації новообраного президента Володимира Зеленського протягом поточного пленарного тижня. Тобто не 14 травня, як очікувалося, а впродовж 14-17 травня.

При цьому в. о. голови регламентного комітету Верховної Ради Павло Пинзеник уточнив, що вранці 14 травня пропонуватиме парламенту розглянути проекти постанов з датами інавгурації в середу, 15 травня. Таким чином, Верховна Рада зможе ухвалити рішення з цього питання не раніше четверга, 16 травня.

Володимиру Зеленському ці заяви не сподобалися і він емоційно розкритикував парламент, назвавши нардепів брехунами.

З відкритих джерел

"Верховна Рада України – скорочено ВРУ. ВРУ – їхнє життєве гасло. Запам'ятайте прізвища депутатів цього скликання. І на чергових парламентських виборах робіть висновки", - написав він на своїй сторінці у Facebook.

Тим часом Конституційний суд України звільнив з посади судді й автоматично голови органу Станіслава Шевчука, що дало привід для нових теорій змов і розмов про саботаж інавгурації.

Справа в тому, що за законом саме голова КСУ повинен проводити церемонію складання присяги новообраним президентом, і якщо того не буде, то цілком можливо, що й саму інавгурацію буде відкладено.

Проте всі ці теорії і розмови дуже швидко зійшли нанівець, позаяк 14 травня новим головою КСУ було призначено суддю Наталію Шапталу.

"Проблеми для гостей, дискомфорт для киян і шкода для іміджу України"

Ближче до полудня 16 травня Верховна Рада призначила дату інавгурації новообраного президента Володимира Зеленського на понеділок, 20 травня, підтримавши 315 голосами "за" проект постанови № 10270-2 позафракційного депутата Віталія Купрія.

Проекти постанови, якими пропонувалося проведення урочистостей 19 травня, не знайшли достатньої підтримки в парламенті. Одним з аргументів проти було те, що на цю дату випадає День пам'яті жертв політичних репресій.

Документів з іншими альтернативними датами на розгляд Радою не виносилося зовсім.

Одразу після цього чинний президент Петро Порошенко підписав указ про забезпечення заходів, пов'язаних з інавгурацією Володимира Зеленського 20 травня.

У штабі новообраного президента рішення парламенту оцінили як спробу будь-якими методами "насолити українському народові".

"Частина народних депутатів вирішили піти будь-яким шляхом, аби не підтримати пропозиції президента країни (Володимира Зеленського, – ред.) і тих громадян України, які його підтримали на виборах", - зазначив у розмові з журналістами радник Зеленського з політичних питань Дмитро Разумков, додавши, що це створить величезний дискомфорт для жителів Києва, проблеми для міжнародних делегацій і відіб'ється на іміджі країни.

На його думку, призначення урочистості на вихідний день, а не перший день робочий день тижня, було би більш прийнятним для всіх них.

При цьому варто зазначити, що призначення дати інавгурації на день пізніше дати, запропонованої Зеленським, не впливає на його можливість розпуску парламенту.

Чи був насправді саботаж інавгурації Зеленського

Підбиваючи підсумок написаного, згадаємо, що говорить про терміни оголошення результатів виборів і приведення до присяги новообраного президента закон.

Відповідно до закону "Про вибори президента України", Центрвиборчком повинен оголосити результати повторного голосування не пізніше 1 травня, а не далі, як 4 травня - опублікувати офіційне повідомлення про результати виборів президента в "Голосі України" й "Урядовому кур'єрі".

Ipress.ua

Після цього для вступу на посаду новообраний президент складає присягу українському народові на урочистому засіданні Верховної Ради, яке необхідно провести не далі, як за 30 днів після офіційного оголошення результатів виборів. Тобто в нашому випадку - до 3 червня.

За фактом ЦВК оголосив підсумки повторного голосування на виборах президента 30 квітня, в "Голосі України" й "Урядовому кур'єрі" офіційне повідомлення було опубліковано 3 травня, дату інавгурації новообраного президента було призначено на 20 травня.

Іншими словами, порушення процедури не було.

Хоча якщо підняти історію, дійсно, бувало, що результати виборів і приведення новообраного президента до присяги відбувалося жвавіше.

Наприклад, президентські вибори у 2014 році відбулися 25 травня, ЦВК оголосила їх підсумки 2 червня, опубліковано їх було 3 червня, а інавгурацію новообраного глави держави було призначено на 7 червня.

Президентські вибори у 2010 році спершу було призначено на 25 жовтня, але потім перенесено на 17 січня. Вони також відбувалися у два тури. Повторне голосування відбулося 8 лютого. ЦВК оголосила його підсумки 14 лютого, опубліковано їх було 15 лютого, а інавгурацію призначено 16 лютого.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>