banner banner banner banner

Змінити нововведення: Що відбувається з медреформою в Україні та чого чекати далі

Зеленський звернувся до міністра охорони здоров'я щодо необхідності змін у медичній реформі

112.ua

З 1 квітня 2020 року в Україні стартував другий етап медичної реформи, який торкнувся медзакладів вторинної і третинної ланки - лікарень і диспансерів. Проте вже до кінця квітня у МОЗ заявили, що внаслідок медреформи тисячі українських лікарів можуть лишитися роботи, а сотні лікарень - недоотримати фінансування. В країні почалися протести медиків.

У зв'язку з цим президент України Володимир Зеленський звернувся до міністра охорони здоров'я України Максима Степанова щодо необхідності змін у медичній реформі. Але про все по черзі.

Що треба знати про медреформу

Медреформа в Україні розпочалася у квітні 2018 року. На першому етапі українці обирали сімейного лікаря і підписували з ним декларацію. Другий етап реформи мав стартувати 1 липня 2019 року, але в підсумку його запуск перенесли на 1 квітня 2020 року. На цьому етапі в Україні почали надавати 27 пакетів безкоштовних медичних послуг:

 • первинна медична допомога;
 • екстрена медична допомога;
 • амбулаторна вторинна (спеціалізована) і третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям;
 • мамографія молочної залози;
 • гістероскопія;
 • езофагогастродуоденоскопія;
 • колоноскопія;
 • цистоскопія;
 • бронхоскопія;
 • лікування методом екстракорпорального гемодіалізу в амбулаторних умовах;
 • хірургічні операції дорослим і дітям у стаціонарі;
 • стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій;
 • медична допомога при гострому мозковому інсульті;
 • медична допомога при гострому інфаркті міокарда;
 • медична допомога при пологах;
 • медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
 • діагностика та хіміотерапевтичне лікування онкологічних захворювань;
 • діагностика і радіологічне лікування онкологічних захворювань;
 • психіатрична допомога дорослим та дітям;
 • діагностика і лікування дорослих і дітей з туберкульозом;
 • діагностика, лікування і супроводження осіб з ВІЛ;
 • лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів з використанням препаратів замісної терапії;
 • стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям;
 • мобільний паліативна медична допомога;
 • реабілітація немовлят, які народилися передчасно і/або хворими, протягом перших трьох років життя;
 • реабілітація дорослих і дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату;
 • реабілітація дорослих і дітей від трьох років з ураженням нервової системи.

З відкритих джерел

"Щоб отримати доступ до безкоштовних послуг, пацієнт повинен мати направлення від лікаря первинки (для цього спочатку потрібно укласти декларацію із сімейним лікарем, терапевтом або педіатром) або лікуючого лікаря. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога і нарколога. Екстрена медична допомога надається безкоштовно кожному і незалежно від наявності декларації", – зазначали в прес-службі Кабінету міністрів.

Крім цього, тепер лікарні перейшли на іншу систему фінансування – тепер гроші їм виділяє Національна служба здоров'я України, з якою медичні установи підписують контракти. Для укладення контракту медустанови повинні перетворитися на комунальні некомерційні підприємства, встановити комп'ютери і медичну інформаційну систему для під'єднання до національної системи електронного здоров'я eHealth. Якщо медзаклад не відповідає цим вимогам, Національна служба охорони здоров'я (НСЗУ) не укладає з ним договір, а це означає, що лікарня не отримає фінансування. У такому випадку гроші на утримання медустанови має виділяти місцева влада.

Головний принцип реформи – гроші лікарням повинні розподіляти залежно від кількості наданих послуг. 

"Практично всі комунальні медичні установи (районні, міські, обласні лікарні) країни увійшли в реформу і будуть отримувати кошти за договором з НСЗУ", – йшлося у повідомленні Кабінету міністрів.

Повідомлялося, що ефективні лікарні, які тепер вибирають пацієнти, зможуть збільшити свій бюджет порівняно з колишньою системою фінансування, яка передбачала субвенції з державного та місцевого бюджетів.

З відкритих джерел

Тривожні сигнали

Наприкінці квітня міністр охорони здоров'я України Максим Степанов зазначав, що внаслідок аудиту другого етапу медреформи, почали надходити "тривожні сигнали".

"Наш аудит, який ми розпочали у зв'язку із запровадженням другого етапу реформи, показує дуже тривожні сигнали... Ми бачимо, що десь планується скорочення медпрацівників до кінця року, десь планується зниження рівня зарплати, десь починають відправляти медпрацівників у неоплачувану відпустку", - зазначив Степанов.

Він додав, що внаслідок аудиту медустанови отримують коштів у 2020 році менше, ніж це було у 2019 році.

"Під час аудиту, який у нас вже проведено НСЗУ, за їхніми цифрами з більш ніж 1,6 тис. договорів, укладених з медичними закладами по всій країні, 984 лікарні мають дефіцит. Що це означає? Що вони отримують коштів у 2020 році менше, ніж це було у 2019 році", - повідомив міністр.

З відкритих джерел

4 травня президент України Володимир Зеленський під час свого відеозвернення розповів, що 50 тис. медпрацівників можуть залишитися без роботи через новий механізм фінансування. Також повідомлялося, що у 2020 році близько тисячі лікарень отримають менше фінансування, ніж у 2019-му, а 332 медустанови по всій Україні опинилися під ризиком закриття.

Зазначалося, що під загрозою недофінансування виявилися екстрена медична допомога, багатопрофільні лікарні, онкоцентри, госпіталі ветеранів, більшість дитячих лікарень (наприклад, обласні недоотримають майже 200 млн грн), психіатрична і туберкульозна служби.

"Все це викликає низку питань. Чому замість того, щоб рятувати життя інших людей, медики змушені думати про власне виживання? Чому тарифи встановили не профільні лікарі, а чиновники, без глибинного розуміння процесу? Яким чином один виклик швидкої фактично оцінили аж у 75 гривень? Чому за інсульт та інфаркт сума на папері як мінімум вдвічі менша від реальної вартості? За новим механізмом деяким лікарням вистачить хіба що на дверний замок і плакат: "Ми закрилися. Тримайтеся. Удачі", - зауважив Зеленський.

Офіс президента України

Протести медиків

Наприкінці квітня для багатьох українських медиків гостро постало грошове питання. Річ у тім, що частина медпрацівників отримали зарплати, які були нижчі від виплат, які вони одержували до пандемії коронавірусу. Крім цього, частина медиків, які зараз борються з коронавірусом, не отримали обіцяних від уряду 300% надбавки. В результаті в багатьох регіонах України почалися акції протестів медиків.

"Люди отримали зарплати і виявили, що сума на третину менше, ніж минулого місяця. Хоча, навпаки, очікували доплат, обіцяних владою. Скажу за себе: я завідувач відділення, лікар вищої категорії зі стажем понад 35 років, отримав зарплату трохи більше ніж 4 тисяч гривень. До цього був аванс близько 2 тисяч. Тобто всього на руки – 6 тисяч гривень, хоча раніше було 9-11 тисяч. Інші лікарі та медсестри теж отримали приблизно на третину менше, ніж зазвичай. А розраховували на потрійні оклади. Але, як виявилося, все це обман і банальний "розвід", от люди і не стрималися", - заявив у коментарі "Стране" голова профспілкового комітету Київської лікарні № 8 Олександр Баринфельд.

Директор Дніпропетровської обласної реабілітаційної лікарні Інеса Шевченко також заявила, що отримала меншу зарплату, після чого оголосила безстрокове голодування. Вона зазначала, що буде продовжувати голодувати, поки органи центральної влади не звернуть увагу на ситуацію, що склалася з медициною.

Інеса Шевченко Дніпро вечірній

Зміни медреформи

4 травня президент України Володимир Зеленський закликав міністра охорони здоров'я, голову профільного комітету Верховної Ради і головного санітарного лікаря України невідкладно внести пропозиції щодо поліпшення проведення другого етапу медичної реформи.

"Нам потрібно не згортання реформи, а її поліпшення. Визнання помилок і їх виправлення. Я впевнений, що глобальна вимога одна, і вона дуже проста: реформою повинні бути задоволені і пацієнти, і медики усіх рівнів. Повірте, від початку коронавірусу як ніхто інший я бачу, що наша медична галузь не просто вразлива, а фактично перебуває за крок від коми. І єдине, завдяки чому вона досі жива, – це українські медики", - зауважив Зеленський.

Президент додав, що не може допустити, щоб тисячі українських медиків залишилися на вулиці.

Водночас екс-глава МОЗ Уляна Супрун, яка запустила медреформу, розкритикувала дії нинішньої влади.

"Називати "поліпшенням реформи" боягузливий крок у минуле - значить брехати і зневажати всіх українців, в тому числі медиків, які заслуговують на гідну і справедливу винагороду за свою роботу", - написала Супрун на своїй сторінці в Facebook.

Вона додала, що справжню трансформацію системи охорони здоров'я не може бути втілено, коли влада прагне виключно подобатися.

"Не можна трансформувати рівень медичної допомоги в лікарнях і поліклініках, коли ти дивишся на медиків як на електорат/потенційний ризик для місцевих виборів восени", - додала екс-голова МОЗ.

Що далі

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що МОЗ не збирається скасовувати реформу, однак хоче її удосконалити.

Так, з 11 травня почнеться детальна експертиза всієї медичної інфраструктури, МОЗ починає підготовку та затвердження держстандартів надання медичної допомоги, "чого зараз не існує". Після цього буде розроблено нові тарифи на медичні послуги.

"До 1 червня ми впроваджуємо такі принципи фінансування – всі заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану та високоспеціалізовану допомогу, отримують фінансування з держбюджету не менше, ніж у 2019 році. Головним закупником залишається Національна служба здоров'я України. Все фінансування буде йти через неї", – сказав Степанов.

З 1 червня за державною програмою медичних гарантій будуть додатково фінансуватися такі пакети: первинна медична допомога, екстрена медична допомога, гострий інфаркт, гострий мозковий інсульт і чотири пакети лікування коронавірусної хвороби Covid-19. Фінансування буде покривати всі витрати, додав міністр.

6 травня Степанов також заявив, що дав доручення керівникам обласних департаментів охорони здоров'я до кінця поточного тижня (до 10 травня) повністю виплатити 300% зарплати медикам, яких залучено для боротьби з коронавірусом.

"Всі українські медики отримали чіткий сигнал: всі, хто працював із хворими Covid-19, повинні отримати 300% доплат до зарплати. Однак у деяких регіонах почали видавати гроші за погодинну роботу з Covid-19 або шукати зайві коми чи крапки в документах. Виплати повинні здійснитися в повному обсязі - це 300% - і не треба маніпуляцій" - резюмував Міністр Максим Степанов.

Водночас Володимир Зеленський доручив усім головам обласних державних адміністрацій найближчими днями повністю погасити лікарям заборгованість із заробітної плати. Президент також зазначив, що в тих регіонах, де будуть невиплати, голову ОДА можуть мінімум позбавити зарплати, а максимум - звільнити з обійманої посади.

 

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>