Пастка для Мей: Як події навколо Brexit привели Велику Британію до серйозної політичної кризи

Днями представники Лондона і Брюсселя погодили попередній текст договору про умови виходу Великої Британії з Євросоюзу, пізніше його затвердив уряд Терези Мей. Тепер британському прем'єрові загрожує відставка, країна в цілому опинилася на порозі дуже серйозної політичної кризи

112.ua

Велика Британія опинилася на порозі, можливо, найсерйознішої за післявоєнну історію політичної кризи. Найближчим часом у країні цілком ймовірно, що можуть бути відставка уряду та оголошення позачергових парламентських виборів чи референдуму про членство в Європейському Союзі. Ну, а можливо, навіть і те, і інше.

З чого все почалося?

У нову фазу політичної кризи Велика Британія увійшла після того, як у вівторок, 13 листопада, Лондон погодив з Брюсселем попередній текст договору щодо умов виходу держави з ЄС.

Варто зазначити, що документ було затверджено посадовими особами обох сторін на технічному рівні після 20 місяців напружених обговорень.

У ЄС його назвали "вирішальним кроком" у завершенні переговорів щодо Brexit і привітали.

Фото з відкритих джерел

А ось реакція Великої Британії була неоднозначною.

З одного боку, наступного дня після цього прем'єр-міністр країни Тереза Мей повідомила, що уряд підтримав попередній договір щодо умов виходу держави з ЄС і на черзі розгляд його парламентом.

А з іншого, у цей самий час низка міністрів на знак протесту подала у відставку, а представники Демократичної юніоністської партії, що входить до складу більшості британського парламенту, заговорили про недовіру прем'єру.

Що в попередній угоді щодо Brexit?

Текст попереднього проекту угоди про Brexit викладений на 585 сторінках та охоплює найдрібніші питання стосовно зобов'язань Великої Британії щодо виходу з Європейського Союзу, але є кілька ключових моментів.

Фото з відкритих джерел

1. Перехідний період строком на 21 місяць після виходу Великої Британії з ЄС 29 березня 2019 року.

У цей проміжок часу держава більше не буде ухвалювати рішення в складі ЄС, але залишиться всередині єдиного ринку блоку і, як і раніше, буде підкорятися його законам і правилам до кінця грудня 2020 року, поки обидві сторони не погодять нові торговельні відносини.

Якщо 21 місяця виявиться не достатньо, перехідний період може бути продовжено за обопільним бажанням, але тільки один раз. На який саме строк, поки не уточнюють.

2. Бюджетні розрахунки. Велика Британія буде дотримуватися всіх наявних спільних зобов'язань перед програмами ЄС, викладених у бюджеті ЄС до 2020 року, "включаючи не виплачені зобов'язання на кінець 2020 року та зобов'язання, які не відповідають активам".

Раніше їх оцінювали приблизно в 50 млрд фунтів, або 64,8 млрд дол.

3. Захист прав понад 3 млн громадян ЄС у Великій Британії та понад 1 млн громадян Великої Британії в країнах ЄС, які там живуть, працюють і навчаються.

Вони зможуть вільно пересуватися територією відповідних держав без віз, принаймні до закінчення перехідного періоду.

4. Ірландський кордон. Між Ірландією (членом ЄС) і Північною Ірландією (частиною Великої Британії) не має бути повноцінного кордону з перевірками і суворим паспортним контролем. Принаймні до закінчення перехідного періоду.

Якщо сторони не домовляться щодо умов Brexit, цей кордон фактично стане кордоном між ЄС і Великою Британією - з паспортним контролем, митним оглядом та іншими перешкодами.

Якщо ви добре володієте англійською, можете почитати повний текст документа тут.

Чому протестують міністри та обурюються в британському парламенті?

У своїй заяві після схвалення британським урядом попереднього тексту договору про вихід країни з ЄС прем'єр-міністр Тереза Мей зазначила, що документ забезпечує результати голосування на референдумі, повертає країні контроль над засобами, законами та кордонами, припиняє вільне пересування, захищає робочі місця тощо.

Тереза Мей The Telegraph

За її словами, його треба узгодити, тому що в іншому випадку країна залишиться без угоди, і тоді жодного виходу з ЄС не буде.

Але частина уряду має іншу думку. Ознайомившись із документом, міністр з питань Brexit Домінік Рааб подав у відставку.

У коментарі BBC він зазначив, що був душею за вихід країни з ЄС, але не може з чистою совістю підтримати нинішній проект угоди.

Открытый источник

За словами міністра, умови, які пропонує ЄС, загрожують цілісності Сполученого Королівства, вони можуть завдати шкоду її економіці та зруйнувати довіру громадськості до демократії.

Його приклад наслідували також міністр у справах Північної Ірландії Шейла Вару і міністр з питань праці та пенсій Естер Маквей.

На їхню думку, угода "не віддає належне результатам референдуму". "Ми йдемо тому, що не мати жодної угоди – краще, ніж мати погану", - заявила Маквей.

Розкритикували узгоджений договір про вихід з ЄС і в британському парламенті. Лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін назвав документ "стрибком у темряву" і заявив, що це "величезний і руйнівний провал" для країни.

Джеремі Корбін The Telegraph

"Прем'єр-міністр абсолютно надумано вважає, що ми візьмемо під свій контроль наші закони, гроші та кордони", - додав він.

Ба навіть, Мей не підтримали навіть у її партії. Сьогодні з'явилася інформація, що низка членів правлячої Консервативної партії Великої Британії готова ініціювати голосування за висловлення довіри прем'єр-міністру у зв'язку з виходом країни з Євросоюзу.

За інформацією The Daily Telegraph, 48 парламентаріїв-торі мають намір протягом дня направити голові комітету 1922 Грему Бреді листи про втрату довіри до Мей.

Як відомо, щоб ініціювати вотум недовіри прем'єру як лідера правлячої партії, треба письмові заяви 15% депутатів-торі, тобто 48 з нинішніх 315.

Видання стверджує, що цілком можливо, що голосування за відставку Мей може бути проведено вже 20 листопада.

Що ж буде далі?

Розвиток подальших подій у Великій Британії складно передбачити, ще складніше відповісти, що ж буде з Brexit.

Взагалі, після ініціювання вотуму недовіри прем'єру депутатами-торі, за ним має йти голосування всіх членів Консервативної фракції в Палаті громад.

Якщо Мей не набере більшість (мінімум 158 голосів), то повинна буде піти і з посади глави партії (без права знову балотуватися), і з поста прем'єра.

При цьому, навіть якщо Мей виграє, рахунок за голосами може виявитися таким, що вона визнає неможливим залишатися лідером партії та уряду.

Далі консерватори можуть обрати собі нового лідера, який і стане прем'єром, а можуть оголосити позачергові вибори - жорстких правил тут немає.

Тоді, швидше за все, вихід з Євросоюзу буде провалено.

Але він може бути провалений також у тому разі, якщо Мей залишиться на посаді прем'єр-міністра.

Справа в тому, що після попереднього узгодження угоди про вихід з ЄС має відбутися голосування за нього в Палаті громад. Зважаючи на те, як тане підтримка Мей, парламент цілком може його не затвердити.

Тоді уряд має протягом трьох тижнів підготувати новий проект угоди, що неможливо і фактично також буде дорівнювати вотуму недовіри Терези Мей та її кабінету.

BBC Україна

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів