Пам’ятка виборця: Що таке бюлетень та як із ним поводитися, щоб ваш голос врахували

Все, що потрібно знати виборцю перед тим, як зайти у кабінку для таємного голосування на виборах президента України

112.ua

В Україні стартували вибори президента. Понад 30 млн її громадян мають змогу піти 31 березня на виборчі дільниці, де вони внесені у списки виборців, та з 8-ї години ранку і до 20-ї години вечора віддати свій голос за нового очільника держави із 39 охочих посісти цю надважливу посаду.

За кого голосувати – справа особиста, а от як не розгубитися, побачивши виборчий бюлетень, ми зараз розповімо.

Що таке виборчий бюлетень

У законі про вибори президента України не міститься чіткого визначення поняття "виборчий бюлетень", однак із нього випливає, що це – офіційний документ суворої звітності, який видається виборцю у день голосування членом дільничної комісії для реалізації його права голосу на виборах.

Форма, колір і текст виборчого бюлетеня, а також форма виборчого бюлетеня для повторного голосування затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніше як за 22 дні до дня голосування.

Однак обов’язковим для всіх документів є друк державною мовою на одному аркуші з текстовою частиною лише з одного боку.

Бюлетені для кожної виборчої дільниці виготовляються у кількості, що на 0,5% перевищує кількість виборців, які включені до списку виборців на ній. На випадок, якщо хтось із громадян випадково зіпсує документ.

Технічні відходи, поліграфічний брак, а також друкарські форми знищуються з метою недопущення підроблення.

Як виглядатиме бюлетень на виборах 31 березня

До першого туру виборів президента України за майже 166 млн грн державних коштів було надруковано понад 30 млн бюлетенів. Приблизно 42 тис. із них направили на закордонні виборчі дільниці.

У Центрвиборчкомі відразу ж поспішили зауважити: цьогорічний бюлетень – рекордсмен. Він є найбільшим за розміром – 20 на 80 см.

Якщо викласти усі бюлетені один за одним, то їхня довжина сягатиме понад 24 тис. км – це відстань від Києва до столиці Уругваю. Площина ж, яку може покрити продукція, досягне 5 кв. км – це як 70 футбольних полів.

Окрім розміру, ізюминкою документу є також те, що він має 10 ступенів захисту від підроблення. До прикладу, на бюлетенях зображено водяні знаки "Вибори 2019", "Вибори президента України 2019 року" та "2019" спеціальною термохромною фарбою, яку виготовили на замовлення ЦВК та не продають нікому у світі.

У решті виборчий бюлетень містить інформацію, чітко визначену чинним законодавством, а саме:

 • у так званій "шапці" документу зазначається його назва, дата проведення виборів, номер територіального виборчого округу або позначення, що він є закордонним, номер виборчої дільниці, а також позначене місце для печатки дільничної виборчої комісії;
 • опісля цього йде роз'яснення щодо порядку його заповнення виборцем під час голосування;
 • основу документу складає список в алфавітному порядку за прізвищами зареєстрованих кандидатів на пост президента із зазначенням прізвищ, імен, по батькові, року народження, місця проживання, місця роботи, посади, партійності та суб'єкта висунення кандидата у праві стороні, а ліворуч напроти відомостей про кожного кандидата розташовується порожній квадрат.
 • у так званому "низу" бюлетеня міститься контрольний талон, відокремлений лінією відриву, в якому зазначені загалом ті ж відомості, що і в "шапці" документу за винятком підпису виборця та прізвища, ініціалів і підпису члена дільничної виборчої комісії, який видає виборчий бюлетень.

Чи можна цього року проголосувати "проти всіх"

До квітня 2014 року у бюлетенях була присутня графа "Не підтримую жодного кандидата на пост президента України", однак наразі її відмінено.

Цього року виборці не матимуть можливості проголосувати "проти всіх", тому якщо вони не підтримують жодного із кандидатів на посаду глави держави, виходів не багато:

 • свідомо піти на псування бюлетеня, поставивши на ньому декілька позначок,
 • або вибрати із переліку кандидатів того, хто не подобається найменше.

Головне – не дати скористатися вашим голосом фальсифікаторам.

Що потрібно для одержання бюлетеню

Щоб реалізувати своє право голосу на виборах президента, кожен повнолітній дієздатний громадянин України має з’явитися у день голосування на виборчу дільницю, де його внесено у список виборців, та отримати у члена дільничної комісії виборчий бюлетень. Підставою для цього є пред’явлення документу, що підтверджує особу та громадянство України.

На звичайній та спеціальній виборчій дільниці це:

 • паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або ID-картки);
 • тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, нещодавно прийнятих до громадянства України);
 • військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

На закордонній виборчій дільниці, а також на спеціальній виборчій дільниці, утвореній на суднах, що перебувають у плаванні під держпрапором України, та на полярній станції України це:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт;
 • службовий паспорт.

На спеціальній виборчій дільниці, утвореній в установі виконання покарань або слідчому ізоляторі:

 • картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, яка має містити: прізвище, ім’я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах).

Важливо: громадянам, включеним до списку виборців, на виборчій дільниці не мають права відмовити у реалізації права голосу:

 • через відсутність у паспорті громадянина України у вигляді книжечки фотокартки, яка вклеюється при досягненні 25-річного або 45-річного віку;
 • через розбіжності у виборчій адресі виборця або відсутність відомостей щодо реєстрації місця проживання в ID-картці.

Про це йдеться, зокрема, у роз’ясненні Центрвиборчкому від 27 грудня 2018 року.

Як поводитися з виборчим бюлетенем

Після того, як виборець пред’явить документ, який підтверджує його особу та громадянство України, член виборчої комісії запропонує йому поставити підпис за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та у визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня.

І ось – бюлетень у ваших руках.

Важливо: його не можна передавати іншим особам, кожен виборець має заповнити його особисто в кабінках для таємного голосування, які облаштовано на дільниці.

Під час заповнення бюлетенів забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб.

У самому ж документі для голосування виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата на пост президента України, за якого він голосує.

Важливо: віддати свій голос можна лише за одного кандидата.

Якщо у виборчому бюлетені зроблено більше, ніж одну позначку або не поставлено жодної, він вважається недійсним.

Заповнений бюлетень виборець має особисто опустити до виборчої скриньки, забезпечуючи при цьому таємницю голосування. Тобто, виходячи із кабінки також не можна публічно заявляти, за кого ви віддали свій голос чи демонструвати свій бюлетень.

Що робити, якщо бюлетень зіпсовано

Як зауважувалося, цього року бюлетень достатньо довгий, до того ж декілька прізвищ у ньому (Шевченко та Тимошенко) повторюються, тому помилки при його заповнені виборцями не виключені.

У разі, якщо громадянин, заповнюючи бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав цей бюлетень, із проханням замінити його на інший.

Важливо: другий виборчий бюлетень видається лише в обмін на зіпсований і тільки один раз, тому вдруге будьте вкрай уважними.

**********

Більше про порядок голосування на виборах президента 31 березня, в тому числі для людей із особливими потребами та осіб, які за станом здоров’я не можуть прийти на дільницю, читайте у нашому великому матеріалі "День Х: Як реалізувати своє право голосу на виборах президента України".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>