Обшуки в "РИА Новости Украина": Як журналіст Кирило Вишинський став "пропагандистом Кремля"

Розповідаємо все, що відомо на цей момент про резонансну справу інформаційного агентства "РИА Новости Украина"

Кирило Вишинський соцсети

Українські спецслужби не дрімають: сьогодні вранці по всій країні розлетілася звістка – "Співробітники Служби безпеки України спільно з прокуратурою АР Крим розкрили діяльність мережі медіаструктур, підконтрольних Російської Федерації… Проходять слідчі дії".

Громадськість відразу ж задалася питанням: Про яку саме мережу медіаструктур мова? "Невже "Інтер"", - подумали деякі.

Але їхні очікування не справдалися: як пізніше виявилося, у центр уваги спецслужб потрапило інформаційне агентство "РИА Новости Украина", офіс якого знаходиться в Києві по вул. Шота Руставелі.

Як відомо, цей портал вважається дочкою російського Агентства міжнародної інформації "РИА Новости", що входить у велику медіагрупу "Росія сьогодні", очолювану з 2013 року скандально відомим Дмитром Кисельовим. У той же час у медіагрупі стверджують, що "формально українське і російське агентство є просто інформаційними партнерами".

Редакція "РИА Новости Украина" о 11:21 встигла випустити замітку про те, що до них в офіс прийшли з обшуком співробітники СБУ, а також повідомила про затримання свого керівника Кирила Вишинського, але на цьому зв'язок з нею пропав.

У чому підозрюють "РИА Новости Украина"

Спочатку в Службі безпеки України коментували слідчі дії в офісі "РИА Новости Украина" і затримання керівника порталу мало. Зазначалося лише, що це інформаційне агентство використовувалося "країною-агресором в рамках гібридної інформаційної війни проти України", і ця підозра базується на "обґрунтованій доказовій базі".

Кирило Вишинський соцсети

Через деякий час генеральний прокурор України Юрій Луценко натякнув, що слідство підозрює журналістів "РИА Новости Украина" у державній зраді, а ще пізніше всі звинувачення звелися до одного імені – керівника порталу Кирила Вишинського.

Як Вишинський став "пропагандистом Кремля"

За інформацією спецслужб, у 2014 році генеральний директор МІА "Росія сьогодні" Дмитро Кисельов прийняв рішення призначити керівником українського представництва цієї структури громадянина України Кирила Вишинського. Той у свою чергу заснував низку юридичних осіб, в тому числі ТОВ "Интерселект", яка діє під брендом "РИА Новости Украина".

"Така форма побудови була застосована, насамперед, для приховування російських джерел фінансування ресурсу та зв'язку зазначеної структури з московським офісом МІА "Росія сьогодні", - стверджують в СБУ.

Кирило Вишинський соцсети

Оперативники спецслужби зафіксували, що навесні того ж року Вишинський поїхав в Крим, де за завданням керівництва МІА "Росія сьогодні" взяв безпосередню участь у пропагандистських акціях, спрямованих на підтримку анексії і приєднання півострова до Російської Федерації. За ці дії пізніше його нагородили в Росії двома медалями "За заслуги перет Вітчизною" і "За повернення Криму".

Речі, вилучені в ході обшуків
Речі, вилучені в ході обшуків Генеральна прокуратура України
Речі, вилучені в ході обшуків
Речі, вилучені в ході обшуків Генеральна прокуратура України

Потім, за версією слідства, Вишинський повернувся в Київ, де залучив підлеглих журналістів до написання матеріалів на користь так званих "Л/ДНР".

Як підкреслили в ГПУ, зокрема, на сторінках порталу виправдовувалася окупація Кримського півострова, містилися заклики, спрямовані на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України тощо.

Для прикриття своєї діяльності, стверджують в СБУ, керівництво МІА "Росія сьогодні" використовувало схему шляхом укладення договору про співпрацю між ТОВ "Интерселект" і компанією, що знаходиться в столиці Сербії Белграді. Зокрема, зазначена фірма з ознаками фіктивності переказала майже 53 тис. євро російського походження на рахунки українських підприємств, контрольованих Вишинським.

Речі, вилучені в ході обшуків Служба безпеки України

"Наявні в матеріалах справи дані бухгалтерської звітності свідчать, що гроші використовувалися на потреби "РИА Новости Украина", кошторис якого затверджувався безпосередньо в центральній редакції "Росія сьогодні", - підкреслили в СБУ.

Яке покарання загрожує журналістам

За інформацією спецслужб, протягом дня 15 травня було проведено п'ять обшуків в офісах "РИА Новости Украина" і місцях проживання окремих його функціонерів.

В їх ході була вилучена документація, що підтверджує матеріали досудового слідства, але не проводилися масові затримання.
Як зазначили в СБУ, у справі проходить близько двох десятків людей – поки майже всі в статусі свідків.

Відомо, що двох співробітниць порталу викликали на допит 18 травня.

По закінченні дня, підозру у держзраді було оголошено лише керівнику "РИА Новости Украина" Кирилу Вишинському. А це означає, що у разі доведення провини йому може загрожувати покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років.

Що ще відомо про Кирила Вишинського

Кирило Вишинський народився 19 лютого 1967 року. Працював на дніпропетровському 11-му каналі в часи, коли той де-факто належав Павлу Лазаренку, повідомляють "Вести".

В "нульові" був одним з авторів проекту "Вуличне телебачення".

Вважається, що цей проект, реалізований Віктором Пінчуком, допоміг Леоніду Кучмі вдруге перемогти на президентських виборах у 1999 році.

Після Вишинський тривалий час працював на телеканалі ICTV, який також має стосунок до Пінчука.

Потім, за деякими даними, займався авторськими проектами, а в 2014 році очолив "РИА Новости Украина".

У коло його обов'язків входило загальне керівництво порталом, а також проведення прес-конференцій.

Кирило Вишинський соцсети

Насправді нам вдалося знайти не так вже багато матеріалів авторства Вишинського на сайті "РИА Новости Украина". Але ті, що потрапили під увагу, свідчать про те, що він не був прихильником чинного президента України Петра Порошенка, а також виступав проти декоммунізації.

"У Петра Порошенка багато ділових якостей, але хотілося б, щоб лідер нації був ще й просто людяним – міг не тільки почути, але й відчути біди і тривоги своїх співгромадян", - пише Вишинський в матеріалі, датованому 8 липня 2014 року, під назвою "Випадок на інавгурації Порошенка".

На його думку, випадок, що стався перед інавгурацією Порошенка, коли одному з бійців роти почесної варти стало погано і у нього з рук випав карабін, був розцінений суспільством неправильно: це - не символ миру, а свідчення нелюдськості майбутнього президента.

"З рук молодого бійця карабін з гуркотом падає під ноги президента. Навіть якщо не бачив, то точно чув Петро Олексійович… Але не зупинився, не озирнувся, не піддався інстинктивному, майже рефлекторного пориву підтримати падаючу людину. Він твердим кроком піднявся по сходах і пішов в зал Ради, де через лічені хвилини прийме присягу і отримає президентську владу", - зазначає Вишинський.

В іншому матеріалі під назвою "Особливий сенс президента", датованому 12 грудня 2015 року, керівник "РИА Новости Украина" критикує Порошенка за його "боротьбу з тероризмом".

В матеріалі "День Перемоги - 9 травня. Вони були просто солдатами", датованим тим же роком, Вишинський розкриває свої погляди на декомунізацію. "Навіть якщо в моїй країні буде відбуватися все, що завгодно – змінюватися назва війни та святкові дати, і спотворюватимуться пам'ятки, якщо будуть виникати нові "герої" того часу – у мене завжди буде пам'ять про рідних мені людей, які воювали у Велику Вітчизняну в Червоної армії під прапором із зіркою. І пам'ятати я їх буду завжди, а поминати – 9-го Травня", - пише він.

Речі, вилучені в ході обшуків Генеральна прокуратура України

На сторінці Вишинського Facebook ми помітили кілька репостов блогів відомого російського письменника Захара Прілепіна, який воює на боці бойовиків "ДНР".

"Сильно написано. Вносить ясність і відповідає на багато спекуляцій", - зазначив Вишинський 10 листопада 2017 року, репостнувши матеріал Прілепіна "12 пунктів про Революцію і Громадянську війну", в якій одіозний письменник виправдовує більшовиків.

Крім цього відомо, що в 2015 році Вишинський отримав російське громадянство. Тобто на цей момент він є громадянином як РФ, так і України.

Як відреагували на затримання Вишинського

Цікаво, що відразу ж після першої інформації про обшуки в офісі "РИА Новости Украина" і затримання її керівника в Росії заявили, що це помста їм за відкриття Керченського мосту, яке так само пройшло сьогодні.

"Київ вирішив помститися нам за Кримський міст. Увірвалися в наш офіс, співробітники не виходять на зв'язок, сайт не оновлюється, телефони заблоковані", - заявила в Twitter головний редактор агентства "Росія Сьогодні", якому належить бренд "РИА Новости", Маргарита Симоньян.

Потім подію прокоментували в МЗС РФ, зазначивши, що останнім часом Україна чинить незаконні дії щодо російських журналістів.

Президент РФ Володимир Путін з прес-секретарем Дмитром Пєсковим З відкритих джерел

Пізніше в Кремлі пригрозили Києву заходами у відповідь. "Заходи взаємності, безумовно, буде вжито, але щоб говорити щось конкретне, потрібно спочатку все-таки отримати більш детальну інформацію. Поки ми лише знаємо, що чинять силові дії щодо російських ЗМІ, заходи з обмеження свободи наших журналістів, тому що вони не виходять на зв'язок, і цього достатньо для жорсткого засудження. В іншому будемо діяти кваліфіковано, але, безумовно, напористо і максимально захищаючи інтереси російських засобів масової інформації", - зазначив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.

До кінця дня Росія направила Україні ноту протесту з вимогою припинення насильства над представниками російських засобів масової інформації, негайного звільнення Вишинського, об'єктивного розслідування обставин інциденту і покарання винних у перевищенні посадових повноважень.

Оскільки спочатку інших звинувачень з боку міжнародного співтовариства в утисках свободи слова в Україні та перешкоджання журналістській діяльності не надходило, українські спецслужби зробили висновок, що стоять на правильному шляху.

Однак пізніше стало відомо, що свою стурбованість обшуками в офісі і у журналістів "РИА Новости Украина" також висловив представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Арлем Дезір. "Я знову закликаю владу утримуватися від необґрунтованих обмежень роботи іноземних журналістів", - зазначив він у заяві.

Дезір підкреслив, що боротьба з пропагандою не повинна суперечити міжнародним стандартам і не повинна являти собою непропорційне втручання в діяльність засобів масової інформації.

Джерело: 112.ua
Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>