banner banner banner banner

Нова програма МВФ для України: Терміни скоротять, але обсяг фінансування не зміниться

Нова програма МВФ для України буде 18-місячною, а не трирічною

112.ua

Міжнародний валютний фонд та Україна домовилися про укладення короткострокової програми stand-by на 18 місяців замість трирічної програми EFF, як очікувалося раніше. Причиною можливої заміни є відстрочення структурних реформ, які планувалося провести в країні, а також зростання дефіциту бюджету у зв'язку з кризою, зумовленою пандемією коронавірусу. 

В українському Мінфіні заявляють, що сума фінансової підтримки України не зміниться, при цьому переговори з МВФ тривають.

Нова програма

На початку грудня 2019 року президент України Володимир Зеленський, Національний банк України і попередній уряд домовилися з менеджментом МВФ про відкриття нової трирічної програми EFF. Ця програма мала замінити програму stand-by, яка завершилася в лютому 2020 року.

Наприкінці 2018 року Україна і МВФ підписали 14-місячну програму stand-by на 3,9 млрд дол. Тоді Україна отримала лише перший транш на 1,4 млрд дол.

З відкритих джерел

У четвер, 7 травня, Україна та Міжнародний валютний фонд (МВФ) в рамках переговорів про нову програму співпраці переорієнтувалися з раніше узгодженої трирічної програми розширеного фінансування EFF на 18-місячну програму stand-by.

"Враховуючи безпрецедентну невизначеність щодо економічних та фінансових перспектив і необхідність зосередити політичні пріоритети на короткостроковому стримуванні та стабілізації, переговори переключилися на 18-місячну stand-by, яка може забезпечити підтримку платіжного балансу для посилення реакції влади", - сказав представник МВФ Джеррі Райс.

За його словами, Фонд перебуває в тісному контакті з владою України щодо обговорення параметрів нового механізму фінансування, який допоміг би країні ефективно протидіяти пандемії в економіці та медицині.

Райс уточнив, що постійна віртуальна місія обговорює політику, яку може бути підтримано, найпевніше, через програму stand-by, ніж через EFF, незважаючи на те, що за програмою EFF у грудні 2019 року було досягнуто попередню домовленість на рівні менеджменту Фонду (staff-level agreement).

Фото з відкритих джерел

Представник України в МВФ Владислав Рашкован на своїй сторінці в Facebook розповів про причини можливої зміни програми МВФ.

"Певним чином змінилися пріоритети уряду – наприклад, закон про бюджет на 2020 рік не передбачає значних надходжень від приватизації у 2020 році, а це була одна зі структурних реформ, які планувалося провести в рамках програми МВФ. Також старт земельної реформи трохи відкладено, хоча це не суперпроблематично. Водночас зріс дефіцит бюджету, як реакція на кризу", - зазначив Рашкован.

Він також звернув увагу на те, що кілька місяців тому сформувався новий уряд, і під впливом пандемії став іншим макропрогноз: планований ріст економіки змінився на падіння.

"У нинішніх глобальних умовах невизначеності МВФ розуміє, що країнам складно планувати структурні реформи на кілька років уперед. Це проблема для багатьох урядів, не лише для уряду Дениса Шмигаля. І рішення зміни програм не є специфічним рішенням Фонду для України. На цю мить такою є позиція Фонду в багатьох країнах", - додав Рашкован.

EFF vs Stand-by

Владислав Рашкован підкреслив, що з точки зору програм у МВФ є різні інструменти допомоги країнам.

"В умовах пріоритету структурних реформ Фонд пропонує країнам програми розширеного кредитування – EFF. Саме таку програму фонд запропонував Україні обговорювати в середині 2019, після формування нового уряду Олексія Гончарука і парламенту", - заявив представник України в МВФ.

Владислав Рашкован З відкритих джерел

При цьому він додав, що за останні 2 місяці МВФ не затвердив жодної нової програми EFF. Зазначається, що Фонд надавав переважно emergency financing – загалом таке фінансування в рамках продуктів Rapid Financing instrument або Rapid Credit Facility було надано для 50 країн у розмірі 17,5 млрд доларів. За словами Рашкована, в антикризових умовах або для запобігання негативним наслідкам кризи у Фонді є й інші програми.

"Одна з них – лінії stand-by. Це більш короткі, більш сфокусовані на антикризових заходах програми. Кошти за ними отримати легше. Кошти може бути також спрямовано до бюджету для часткового покриття дефіциту. Умов отримання фінансування менше. Такі програми не спрямовані на структурні реформи. Вони спрямовані на початковому етапі на допомогу країнам у фінансуванні витрат на медицину, на формулювання адекватної кризи монетарної і фіскальної політики, на збереження фінансової стабільності, а потім - на допомогу до повернення зниження бюджетного дефіциту і будуть сфокусовані на виході економік із кризи", - написав Рашкован на своїй сторінці в Facebook.

Він вважає, що лінія stand-by - більш адекватний продукт від МВФ у такій ситуації, ситуації подолання кризи, викликаної пандемією. І не лише для України – саме такий продукт запропоновано й іншим країнам. Фонд зараз не обговорює нові програми EFF. 

У Міністерстві фінансів України відзначили, що питання про модальність програми (EFF або stand-by) ще дискутується. При цьому наголошується, що основна різниця між цими програмами полягає у терміні їх реалізації: stand-by - 1,5 року, EFF - 3 роки.

Що зміниться для України

У Мінфіні заявили, що з ухваленням нової програми обсяг фінансової підтримки України з боку МВФ не зміниться.

Про це ж говорить і представник України в МВФ Владислав Рашкован.

"Програма EFF, яку ми обговорювали, була на 3 роки на суму 8 млрд дол. У рамках цієї програми протягом наступних 18 місяців, до кінця 2021 року ми планували отримати від МВФ 5 млрд дол., і 3 млрд планувалося отримати в 2022-2023 роках. У рамках нової програми stand-by ми обговорюємо протягом наступних 18 місяців отримання тих же 5 млрд дол. від МВФ", - зазначив Рашкован.

При цьому він додав, що умови отримання цих коштів протягом 2020-2021 років легші, ніж отримання тих же 5 млрд дол. у рамках програми EFF, оскільки не вимагають "титанічних" зусиль з просування структурних реформ.

Фото з відкритих джерел

За словами Рашкована, після затвердження нової програми МВФ, у 2020 році Україна може отримати такі суми:

  • Програма МВФ stand-by: 3,5 млрд дол. (+1,5 млрд дол. у 2021);
  • Bilateral фінансування від інших країн, прив'язане до програми МВФ: 0,4 млрд дол.;
  • програма DPL Світового банку: 1 млрд дол.;
  • кошти Світового банку на допомогу системі охорони здоров'я: 0,15 млрд дол.;
  • макрофінансова допомога від ЄС: другий транш 0,6 млрд дол. Нова макрофінансова допомога від ЄС: 1,3 млрд дол.

Представник України в МВФ також вважає, що до зазначених позицій можна додати валютні своп-лінії гривня/долар чи гривня/євро, які НБУ може отримати від інших центральних банків.

"Таку угоду вже підписали з ЄБРР США в обсязі до 500 млн дол. При цьому гривню, яку отримає ЄБРР, буде спрямовано на кредитування економіки", - зазначив Рашкован.

Фото з відкритих джерел

Що далі

Наголошується, що переговори між Україною та МВФ тривають і, за прогнозами українського уряду, мають завершитися наступного тижня (до 17 травня).

"Коли економіка відновиться, акцент підтримки МВФ може зміститися назад на вирішення проблем довгострокових структурних реформ в Україні з метою сприяння більш сильному і більш інклюзивному зростанню", - процитував Владислав Рашкован слова представника МВФ Джеррі Райса.

Рашкован вважає, що в рамках програми SBA це "коли…" настане через 12-14 місяців, улітку 2021 року. Саме тоді Україна зможе почати підготовку до отримання нової програми розширеного фінансування EFF, щоб отримати його після закінчення SBA. Повідомляється, що Україна отримає не тільки понад 10 млрд дол. допомоги міжнародних фінансових організацій у 2020 році, але і повернеться до обговорення більшої суми нового фінансування.

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>