Ніколи знову: Чому одяг Adidas із радянською символікою обурив Литву та Україну

У дні пам'яті та примирення єдність Європи ризикує бути порушеною. Розповідаємо, що стало "яблуком розбрату"

З відкритих джерел

У світі сьогодні починають відзначати Дні пам'яті та примирення, присвячені жертвам Другої світової війни – кривавого глобального конфлікту, в ході якого загинуло за різними оцінками від 50 до 85 млн осіб.

Ми говоримо "починають", тому що згідно резолюції ООН пам'ятними вважаються два дні – і 8, і 9 травня.

У документі немає чітких рекомендацій, як вони повинні проходити, але до всіх держав-членів ООН в рівній мірі звучить заклик зберігати пам'ять про жертви Другої світової війни і не допускати повторення чогось подібного в майбутньому.

Крім цього, європейські країни проявили єдність і заборонили на своїй території нацизм і заперечення Голокосту – будь-яка пропаганда переслідується в кримінальному порядку.

Більше того, порівняно недавно в деяких європейських державах (Польщі, Україні, Угорщині, Литві, Латвії та ін.) була законодавчо заборонена і радянська символіка – там вважають, що СРСР винен у розв'язанні Другої світової війни не менше, ніж Німеччина.

Однак, схоже, єдність Європи в ці трагічні дні історії ризикує знову бути порушеною. І знову через Німеччину і, побічно, Російську Федерацію.

Що сталося

Декількома днями раніше стало відомо, що знаменита німецька компанія з виробництва спортивних товарів Adidas випустила нову колекцію одягу до фіналу Чемпіонату світу з футболу, який цього року пройде з 14 червня по 15 липня в Росії. У ній, серед іншого, виявилися плаття і кілька чоловічих футболок з гербом Радянського Союзу і написом "СРСР".

З відкритих джерел

З відкритих джерел

З відкритих джерел

Як говориться в описі товарів, компанія захотіла перетворити вінтажні футболки на модні предмети одягу. Наприклад, жіноче плаття Russia Tank Dress пошито подібно до форми, яку в 1991-му році носила збірна Радянського Союзу і виготовлене з дихаючої тканини.

Першими увагу на нову пропозицію від Adidas звернули жителі Литви – їх обурило, як після трагічних подій Другої світової війни і на тлі сьогоднішніх реалій німецька компанія спромоглася згадати про Радянський Союз і прославляти його міць.

"Adidas, про що ти думав, створюючи футболки СРСР? Чи знаєте ви, скільки людей були масово вбиті, вислані на смерть у Сибір, вбиті без будь-якої провини цим режимом? Ганьба вам", - пише, наприклад, Раймонда Суклен.

Соцмережі одразу ж наповнилися безліччю повідомлень з хештегом #StopАdidas як на офіційній сторінці виробника, так і на власних сторінках користувачів. Таким чином, люди висловлюють компанії свій протест і домамагаються зняття продукції з продажу.

З відкритих джерел

Більше того, литовці закликали до консолідації зусиль жителів інших європейських країн, в яких радянська символіка була заборонена.

"Литовці організували флешмоб на сторінці компанії в Facebook. Було б добре і українцям приєднатися, спільна справа. Поширюйте, будь ласка, головне послання #StopАdidas", - цитує литовця Алексаса Матвєєваса Novynarnia.

Як інцидент став міжнародним скандалом

Незабаром позицію громадян Литви підтримало Міністерство закордонних справ країни. Зокрема, у відомстві зазначили, що хвороба "імперською ностальгією" все ще зустрічається у світі, однак вони вкрай здивовані, що в цих рядах виявився німецький виробник спортивних товарів Adidas.


І інцидент набув рис міжнародного скандалу: дії Adidas почали засуджувати жителі інших європейських країн, в тому числі України.

"Яка чудова ідея, Аdidas. Пропоную, а чому б не почати продавати нацистську уніформу? Іноді я відчуваю, що існує новий рух - №Ідіоти без кордонів", - пише Якуб Янда з аналітичного центру European Values в Празі.


З'явилися колажі, коментувати головне послання яких здається зайвим.

Зазвучали перші офіційні погрози. Зокрема, в Інституті національної пам'яті України компанії нагадали про відповідальність, яка передбачена в країні за порушення пакету законів про декомунізацію.

"Ідея виготовити одяг, прикрашений нацистською свастикою, не мала б шансів на втілення в компанії ADIDAS. Тому що в рідній для неї Німеччині, яка пройшла через процеси денацифікації - це порушення не лише юридичних, а й моральних норм. Для жителів України та інших країн таким же порушенням є використання радянської символіки, під якою були вбиті мільйони наших земляків", - пояснив глава відомства Володимир В'ятрович.

Яка реакція Adidas

Незважаючи на те, що нова колекція одягу Adidas, присвячена Чемпіонату світу з футболу в Росії, критикується міжнародним співтовариством третій день, офіційної реакції від компанії не було – німецький виробник спортивних товарів не вибачився і не пояснив свої дії. Однак, станом на сьогоднішній ранок на офіційних сайтах компанії плаття і футболки з радянською символікою зняті з продажу.

"Ми взяли до уваги повідомлення про опис продукту і зробимо певні висновки", - цитує представників компанії DW.

Інформацію про цей товар можна знайти тільки на російських сайтах, однак не відомо, чи можлива їх купівля.

Що можна ще сказати про Adidas

Німецька компанія Adidas - один із світових лідерів виробництва спортивних товарів. Фактично вона була заснована в 1924 році братами Дасслерами (Адольфом і Рудольфом), однак називалася інакше – Dassler.

Примітно, Дасслери є нащадками вихідців з райцентру Городок Львівської області України.

Першою продукцією компанії були домашні тапочки і ортопедичне взуття для тренувань спортсменів-інвалідів (яких було багато після Першої світової війни). Їх виготовляли зі списаного військового обмундирування і старих автомобільних покришок. Виробництво знаменитих бутсів було запущено набагато пізніше.

Після початку Другої світової війни, незважаючи на те, що обоє братів Дасслерів були переконаними членами нацистської партії, їх бізнес був конфіскований, а самі вони вирушили на фронт.

Адольф Дасслер Фото з відкритих джерел

Цікаво, що Адольфа гітлерівці незабаром повернули назад додому, він взявся за виготовлення тренувального взуття для німецьких солдатів, а Рудольф потрапив в число військовополонених і повернувся лише в 1946 році.

Через два роки після цього брати сильно посварилися і розділили сімейний бізнес, кожен заснувавши свою компанію. Так, виникли дві фірми спортивного взуття – Adidas (Адольфа Дасслера) і Puma (Рудольфа Дасслера).

У 70-х Adidas почали визнавати в усьому світі, потім компанія переживала кризу через смерть засновника, але на початку 2000-х знову повернула колишню міць.

У 2017 році Міністерство з питань тимчасово окупованих територій (МВОТ) України зарахувало обидві компанії до підприємств, які незаконно здійснюють діяльність в окупованому Криму.

За інформацією відомства, Adidas і Puma на території півострова мають шість і один магазин відповідно.

У МВОТ закликали відповідальні органи влада негайно відреагувала на порушення німецькими компаніями резолюцій ООН. Так, вже цього року СБУ повідомила, що проводить розслідування відносно роботи Adidas і Puma в Криму, а в МЗС зазначили, що придумають порушників гідне покарання.

Офіційна позиція Adidas: компанія не порушує норми законодавства.

Джерело: 112.ua

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів