Не вилетіти в трубу: Настрій України та Росії напередодні газових переговорів у Брюсселі

Розповідаємо, як Україна в Брюсселі постарається зберегти імідж надійного транзитера газу, а Росія спробує не втратити статус надійного постачальника

112.ua

Україна, Росія і Європейський Союз 19 вересня в Брюсселі сядуть за стіл переговорів. Обговорюватимуть умови поставок і транзиту російського газу до ЄС через територію України з 2020 року, тобто після завершення чинного контракту "Нафтогазу" з "Газпромом". Прогнозувати успішні або провальні підсумки зустрічі поки складно, адже всі учасники переговорів підготували свої "козирі". Точно відомо одне – кожна сторона наполегливо відстоюватиме свої позиції. Про них ми і розповімо докладніше.

Порядок денний: Терміни контракту, оплата та відповідність європейському законодавству

Напередодні переговорів віце-президент Європейської комісії Марош Шефчович відправив листа українській та російській сторонам "з дуже чітким порядком денним". За його словами, у Брюсселі мають обговорити відповідність майбутнього контракту європейському законодавству, довгостроковість транзиту і європейський стиль формування оплати.

Віце-президент Європейської комісії Марош Шефчович Reuters

Шефчович зазначає, що знайти рішення дуже важливо для обох країн". "Я думаю, що дуже важливо, і обидві країни дали зрозуміти, що вони дуже добре розуміють необхідність чітко демонструвати, що ми можемо вирішити ці проблеми, тому що тільки знайшовши позитивне рішення, ми можемо зберегти імідж Росії бути надійним постачальником, а для України – надійним транзитером", - підкреслив віце-президент Єврокомісії.

Відомо, що з боку України в переговорах візьмуть участь голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв, виконавчий директор компанії Юрій Вітренко, керівник "Оператора ГТС України" Сергій Макогон і віце-президент "Укртрансгазу" Павло Станчак. Раніше Україну на газових переговорах представляв екс-міністр закордонних справ Павло Клімкін, проте РФ неодноразово наполягала на тому, що вести переговори повинен профільний міністр енергетики. Про присутність на зустрічі Олексія Оржеля, призначеного раніше на відповідну посаду в Кабміні, поки невідомо. Однак відомо, з якими "козирями" українська делегація прилетить в Брюссель.

Настрій України: Буде складно, але ми готові

Київ усвідомлює, що Європа має свої інтереси в газовому питанні. За словами прем'єр-міністра Олексія Гончарука, Україна повинна без ілюзій сприймати підтримку Європи в цьому питанні і концентруватися на захисті свого інтересу. Таким чином делегація у Брюсселі має намір наполягти на своєму і домогтися довгострокового контракту на транзит російського газу по українській ГТС. Українську сторону влаштовує транспортування 60 млрд кубометрів газу щорічно упродовж 10 років.

Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук Facebook Олексій Гончарук

З "козирів" - до газових переговорів Київ підходить з максимальними запасами "блакитного палива" за вісім років, що дозволить бути мінімально вразливим від тиску Москви. "Держава, щоб мати міцні позиції, не стати жертвою тиску в переговорах, підготувала систему, щоб бути мінімально вразливою до спроб тиску під час переговорів. Ми досить впевнено себе почуваємо", - підкреслив Гончарук.

До слова, спецпредставник США по Україні Курт Волкер вважає, що позиція Києва на газових переговорах з Москвою зміцнилася, порівняно з попередніми роками. Він також спрогнозував ймовірність продовження подальших погроз з боку РФ в питаннях газу, проте, на думку Волкера, ці загрози вже втрачають свою вагу. "Звичайно, РФ буде погрожувати Україні та ЄС, лякаючи повним припиненням транзиту після закінчення контракту в наступному році. Однак російські погрози з часом важать все менше і менше", - констатував спецпредставник США.

Позиція Росії: Ми згодні, але тільки недовго

Тим часом Російська Федерація наполягатиме на короткостроковому контракті, щоб виграти час на будівництво газопроводів у обхід – "Північного потоку-2" і "Турецького потоку". "Україна хоче довгострокового 10-річного контракту. Це не вигідно для нас. Угода на один рік була б хорошим варіантом, який дозволив би нам набратися сил і запустити всі ці потоки ("Північний потік-2" і "Турецький потік")", - цитує видання Reuters слова джерела, знайомого з ситуацією. За інформацією ще одного джерела, продовження чинного транзитного контракту на короткий період було б "оптимальним варіантом" на тлі прагнення Києва реформувати свою ГТС.

Зустріч Путіна з главою "Газпрому" Міллером пресс-служба Кремля

Крім цього, російські ЗМІ напередодні повідомляли про зустріч глави "Газпрому" Олексія Міллера з президентом РФ Володимиром Путіним. На цій зустрічі Міллер заявив, що першочерговим питанням на переговорах 19 вересня будуть поставки російського газу безпосередньо до України. "У разі укладення прямого договору на постачання газу з "Газпромом", ціна газу для кінцевого споживача на Україні може бути на 25% нижче поточного рівня", - заявив Міллер. При цьому Путін підкреслив необхідність транзитного контракту через українську ГТС.

Можливі сценарії закінчення переговорів

Поставки газу до ЄС без контракту з Україною - такий варіант російській стороні може запропонувати Брюссель, якщо Україна виконає зобов'язання щодо імплементації європейських енергетичних норм. Таким чином "Газпром" зможе викуповувати транзитні потужності української ГТС на короткостроковий і середньостроковий періоди, пояснило джерело "РБК", близьке до майбутніх переговорів.

Про можливість такого розвитку подій заявляло також ТАСС джерело в європейському енергетичному секторі. За його словами, Київ, як член Європейського енергетичного співтовариства, взяв на себе зобов'язання імплементувати у своєму законодавстві європейські енергетичні норми. Це означає, що оператор ГТС України навіть за відсутності контракту буде зобов'язаний виставляти на аукціон свої транзитні потужності.

Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв З відкритих джерел

У листопаді 2018 року голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв допускав відмову "Газпрому" підписувати довгостроковий контракт. "Газпром" може в принципі не підписувати контракту з українською стороною. В кінці 2019 року "Газпром" може дійти до українського оператора ГТС, який на той момент повинен бути повністю підготовлений до відокремлення від групи "Нафтогаз", і просто замовити послуги, як це зараз роблять інші шиппери (замовники послуг транспортування, - ред.)", - заявляв Коболєв.

Без контракту все одно не вийде. Вищевикладений сценарій може цілком влаштувати "Газпром", адже він дозволить компанії викуповувати транзитні потужності української ГТС і при цьому не укладати з Україною довгострокового контракту. Однак звернемо увагу на один важливий факт: бронювання потужностей української ГТС на загальних підставах все одно передбачає укладення контракту. "Повністю без контракту не вийде. Він повинен бути при будь-яких умовах. І навіть два: на бронювання потужностей і технологічний, де погоджують всі деталі по тиску, технічні нюанси", - пояснила DW керівник аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко. Крім цього, беручи участь в аукціонах за європейськими правилами, "Газпром" повинен показувати Україні всю інформацію про транзит та торгівлю газом зі своїми європейськими партнерами. Тобто скільки входить російського газу на східному кордоні України і скільки виходить на західному.

Контракт на "своп" газу замість транзиту. НАК "Нафтогаз України" в разі проблем з анбандлінгом та/або небажанням російського "Газпрому" брати на себе ризики, пов'язані з українським регулятором і оператором ГТС, запропонує російській компанії запасний варіант – "своп" газу. За таких умов "Газпром" передаватиме Україні певний обсяг газу на кордоні з РФ, а "Нафтогаз" передаватиме точно такий же обсяг на кордоні з ЄС.

За словами Юрія Вітренка, "своп" газу, як запасний варіант у випадку, якщо "Газпром" не бажає укладати контракт на бронювання потужностей для транзиту, пропонувався російській компанії ще навесні 2018 року на офіційних переговорах з главою її делегації Дмитром Медведєвим, який у той час був заступником Міллера.

План "Б" України на випадок зупинки транзиту. "Було б абсолютно безвідповідально не мати "плану Б", - заявляв секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Данилюк. Подробиць плану він не розкрив, анонсувавши лише створення групи, яка відповідатиме за переговори щодо підписання нового або продовження поточного контракту. Про існування "плану Б" на випадок припинення транзиту повідомляв також Коболєв.

Екс-секретар РНБО Олександр Данилюк З відкритих джерел

При цьому не секрет, що в разі непідписання контракту на транзит російського газу до 2020 року Україна втратить близько 3 млрд доларів на рік. Вітренко переконує, що при реалізації такого сценарію в України є високі шанси виграти у "Газпрому" черговий арбітражний позов на 12 млрд доларів як компенсацію за прискорену амортизацію.

Замість підсумків

При будь-якому сценарії українців запевняють, що і без транзиту "можливо вижити". "Звичайно, ми виживемо. Запитайте на вулиці про це людей. Але ж це не тільки питання виживання, це питання розвитку країни. Тому коли ми говоримо про транзит - це кошти, які ми отримуємо, і розвиток ГТС, і можливість залучення інвестицій, це і розвиток країни", - запевняє Данилюк.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>