banner banner banner banner

Не модний аксесуар, а засіб захисту: Яку маску краще обрати та чому до цього не варто ставитися легковажно

Поїздка в громадському транспорті вже який місяць нагадує кадри з апокаліптичного фільму: всі в масках, антисептики, рукавички, підозрілі погляди в той бік, звідки почулося зловісне кхе-кхе... Це не кіно, а всього-на-всього нова "ковідна" реальність, невід'ємною частиною якої стали захисні маски. Про них і йдеться нижче

Медична маска З відкритих джерел

На самому початку пандемії Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендувала носити маски тільки людям із симптомами ГРВІ, медпрацівникам, а також тим, хто вдома доглядає за хворим. Це пояснювали тим, що ефективність регулярного застосування масок здоровими людьми в профілактичних цілях підтверджено не було.

Однак поява нових наукових досліджень і той факт, що коронавірус нового типу з кожним місяцем лише продовжував набирати силу, змусили ВООЗ переглянути свої погляди, унаслідок чого незабаром з'явилися оновлені рекомендації.

У документі від 5 червня організація між рядками закликала уряди держав рекомендувати носити маски там, де вірус поширюється і де ускладнено фізичне дистанціювання.

Позиція української влади в цьому питанні спочатку була така: носити маски повинні громадяни із симптомами гострих респіраторних вірусних захворювань (коронавірус до них належить) і ті, хто повернувся із-за кордону. Нині в Україні є обов'язковим носіння маски або респіратора в громадських місцях, а порушники цього правила можуть отримати від 170 до 255 грн штрафу.

Загалом сподіватися на "розставання" з масками в найближчому майбутньому не варто. Тому далі розповідаємо про цей важливий засіб захисту більш детально: як його обирати, правильно носити, утилізувати, що робити, якщо запотівають окуляри і ще багато всього корисного.

Які маски краще захищають і чи можна носити саморобні?

Медичні

Медична маска pixabay.com

Їх у пріоритетному порядку рекомендують використовувати медпрацівникам, особам із симптомами і тим, хто забезпечує догляд за ними, особам старше 60 років, а також людям, які мають супутні захворювання.

Маски цього типу виготовляють щонайменше із трьох шарів синтетичного нетканого матеріалу. Їх випускають різної товщини і відрізняються вони за рівнем вологонепроникності. Така маска забезпечує два рівні фільтрації.

Респіратори

Респіратор З відкритих джерел

Вони призначені спеціально для медпрацівників, які допомагають пацієнтам із Covid-19 і виконують процедури, що супроводжуються утворенням аерозолів.

Цей засіб захисту обов'язково має бути відповідного розміру, тому перед використанням його необхідно приміряти. Респіратори бувають різного класу захисту (FFP2, FFP3, N95, N99).

Тканинні маски, зокрема саморобні

Тканинна маска Unsplash

ВООЗ відносить їх до категорії немедичних масок. Дані про їх ефективність поки мають обмежений характер, тому широке використання подібного виду масок не рекомендують.

Менше з тим, як зазначають у ВООЗ, у випадку широкої циркуляції вірусу й особливо в умовах неможливості дотримуватися фізичного дистанціювання, використання тканинних масок допускається.

Щоб воно було максимально ефективним, внутрішній шар маски повинен бути з абсорбувального матеріалу: наприклад, бавовни. Середній шар – з нетканого матеріалу (наприклад, поліпропілену), а зовнішній – з неабсорбувального (це може бути поліефір або композиційний матеріал на основі поліефіру).

Лицьові щитки

Лицьовий щиток LRT Televizija

В умовах нестачі масок вони можуть бути їх альтернативою. Але варто враховувати, що лицьові щитки мають меншу ефективність.

Поряд із тим вони можуть бути більш зручними для носіння людьми, яким не підходить маска (наприклад, особи з порушеннями психічного здоров'я, порушеннями розвитку, які страждають на глухоту або приглухуватість, а також діти). 

При використанні такого засобу захисту краще обирати моделі, що закривають обличчя по краях і нижче підборіддя. 

Як надягати, носити та утилізувати маски. Керівництво з експлуатації

Правила безпечного носіння відрізняються залежно від виду маски. Якщо ви використовуєте немедичний (тканинний) засіб захисту, необхідно:

Правила для тканинних масок. Що потрібно робити ВОЗ

- перед надяганням маски вимити або продезінфікувати руки, а потім перевірити маску на наявність розривів або пошкоджень (пошкоджені засоби захисту використовувати не слід);

- надіти маску потрібно так, щоб вона закривала ніс, рот і підборіддя і щільно прилягала до обличчя по краях;

- під час носіння маски торкатися її не можна. Якщо маска забруднена або відволожилася, її слід замінити;

- знімати маску потрібно тримаючись за зав'язки/гумки і не торкаючись її передньої поверхні (перед цим і після не забуваймо обробляти або мити руки).

Правила для тканинних масок. Що не потрібно робити ВОЗ

Правила догляду за тканинною маскою. Якщо вона суха, чиста і ви маєте намір використовувати її повторно, то покладіть маску у чистий поліетиленовий пакет на застібку. Коли вона знадобитися, виймати з пакета її потрібно за зав'язки або вушні петлі.

Тканинні маски рекомендують прати з милом або іншим мийним засобом у гарячій воді (щонайменше 60 градусів) не рідше одного разу на день. Якщо немає гарячої води, маску можна випрати у воді при кімнатній температурі, після чого прокип'ятити хвилину або витримати в 0,1% розчині хлорного вапна (теж протягом хвилини), а потім ретельно прополоскати. Вся хлорне вапно, токсичне для організму, потрібно змити.

І так, тканинна маска (втім, як і всі інші) повинна бути суворо індивідуальною.

Правила носіння та утилізації медичних масок такі:

Правила для медичних масок. Що потрібно робити ВОЗ

- традиційно потрібно обробити або вимити руки, а також перевірити маску на наявність пошкоджень;

- потім визначаємо верхній край маски (зазвичай на ньому розміщено гнучку металеву смужку) і внутрішню поверхню (зазвичай вона білого кольору);

- надягніть маску так, щоб вона закривала ніс, рот і підборіддя, не залишаючи зазорів між обличчям і маскою. Металеву смужку потрібно притиснути до обличчя так, щоб вона повторювала форму носа;

- під час носіння маски для того, щоб уникнути зараження, не слід торкатися неї, а якщо ви випадково все ж це зробили, треба вимити руки;

- знімати маску потрібно взявшись за гумки за вухами або на потилиці й не торкаючись передньої її частини (перед процедурою, ясна річ, не забуваймо обробити або ретельно вимити руки);

- у процесі зняття маски потрібно нахилити голову вперед і прибрати захисний засіб від обличчя.

Правила для медичних масок. Що не потрібно робити ВОЗ

Важливо. Медичну маску можна використовувати тільки один раз, тому після зняття слід негайно викинути її, бажано у відро для сміття з кришкою. У процесі носіння маски потрібно стежити за її станом: якщо вона забруднена або відволожилася, її слід замінити. 

Борода. Вуса. Запітнілі від маски окуляри. Як бути?

Не хотілося би сильно засмучувати власників густої рослинності на обличчі, але проблема очевидна: через бороду або вуса захисна маска прилягає до рота нещільно, що, своєю чергою, підвищує ризик інфікування.

Американський Центр із контролю і профілактики хвороб (CDC) ще в березні поділився інфографікою, де показано, як потрібно розміщати маску на обличчі, щоб вона повною мірою виконувала свої функції.

Інфографіка від CDC Daily Mail

Судячи з картинки, яку разом з описом результатів дослідження оприлюднило видання Daily Mail, багато що залежить від виду (форми, довжини, густоти) рослинності.

Якщо не хочеться йти на радикальні заходи і голити бороду, то її власникам рекомендують просто більш ретельно ставитися до гігієни.

"У бородатих людей виникає серйозна проблема: частина обличчя залишається незахищеною. Я рекомендую їм регулярно й особливо акуратно мити і чистити волосся на обличчі", - цитує Euronews медсестру-інструктора з Центру біологічної безпеки Університету Джонса Хопкінса Джейд Флінн.

Що стосується проблеми запотівання окулярів, то Флінн радить підбирати маску, яка буде краще прилягати до обличчя (хоч і зробити це не так просто). Також можна розпорошити на скло засіб від запотівання.

Шкода від носіння масок

Теоретично вона все-таки є. І дуже добре описана у червневих рекомендаціях ВООЗ.

Це, наприклад, помилкове відчуття безпеки, внаслідок якого людина може нехтувати іншими профілактичними заходами (дотриманням дистанції і гігієною рук). Якщо носіння маски не поєднується з використанням засобу захисту для очей, то є ризик зараження через краплинні частинки і бризки, що потрапляють в очі.

Незручне носіння маски (окуляри, борода) може спровокувати її неправильне використання. Крім цього, маски можуть натирати і при частому застосуванні протягом декількох годин не виключено появи уражень шкіри. Наприклад, дерматиту, викликаного роздратуванням, або може навіть загостритися акне.

Найбільш очевидний ризик ми приберегли наостанок: це самозараження. Справа в тому, що маска в разі неправильного її носіння та утилізації сама може послужити джерелом інфекції. Тому дуже важливо правильно її використовувати.

Розвінчування міфів

Крім дійсно ймовірної шкоди від масок, є ще одна – породжена людською фантазією і більш схожа на щось із розряду теорій змови. 

Наприклад, що тривале носіння масок спричиняє інтоксикацію вуглекислим газом або кисневу недостатність. Звісно, ні.

У ВООЗ визнають, що процес носіння маски може викликати дискомфорт, але менше з тим це точно не спричиняє інтоксикацію вуглекислим газом або кисневу недостатність.

Віктор Ляшко З відкритих джерел

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко також зазначав, що маски не обмежують потрапляння кисню в організм, а відчуття задухи, яке може спостерігатися під час їх носіння, є суб'єктивним.

За словами лікаря-анестезіолога, професора Сергія Дуброва, якщо медичну маску міняти кожні 3-4 години, то перебувати в ній буде комфортніше і проблем із диханням бути не повинно.

Ще одна кумедна історія розповідає, що металеві дротики, які є в медичних масках, це "антени 5G", за допомогою яких за нами стежать і навіть "заражають коронавірусом".

Низка світових інформаційних агентств цю інформацію, ясна річ, спростувала, зазначивши, що металевий дротик всього-на-всього допомагає масці щільніше прилягати до перенісся.

Втім, це не єдина теорія змови, яка пов'язує п'яте покоління мобільного зв'язку і коронавірус. Ось ТУТ ще у квітні ми розповідали, як у Британії через поширення інформації, що 5G-зв'язок допомагає Сovid-19 швидше поширюватися світом, люди масово палили вишки стільникового зв'язку.

Нагадування замість підсумків

Захисні маски потрібно використовувати тільки в комплексі з іншими заходами. А це – дотримання дистанції щонайменше 1 м, часте миття або дезінфекція рук, відмова від шкідливої звички постійно торкатися руками обличчя або маски тощо. У такому випадку маєте більше шансів не потрапити до тривожної "ковідної" статистики.

А якщо ви вже перехворіли, відмовлятися від дотримання протиепідемічних заходів тим паче не варто. Чому? Читайте в нашому матеріалі: "Перехворів – не привід розслаблятися: Що ми знаємо про повторні випадки зараження коронавірусом".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>