Не лише "товариш", але і "пан": У чому суть змін до статутів ЗСУ і навіщо взагалі потрібні військові вітання

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект про запровадження нового військового вітання, запропонований президентом. Розповідаємо, чи зникне з української армії звичне для збройних сил СРСР і сучасної Росії "Бажаю здоров'я!", що взагалі таке військове вітання та навіщо воно

112.ua

Старший за званням військовий не лише "товариш", але й "пан", а серед інших привітань в армії обов'язковим може стати "Слава Україні!". Такі зміни до статутів Збройних Сил України сьогодні підтримав парламент, проголосувавши 283 голосами за проект закону президента про введення нового військового вітання. Наразі ініціативу погодили лише в першому читанні, проте немає сумнівів, що незабаром вона буде прийнята і в цілому.

У чому суть змін?

Напевно, почувши про введення нового військового вітання, багато хто подумав, що в українській армії більше не буде ніяких "Бажаю здоров'я!", але це далеко не так.

Відповідно до законопроекту, зміни торкнуться лише ритуалу отримання особовим складом військової частини бойового прапора та привітання військовослужбовців, які перебувають в строю.

Зокрема, якщо зараз під час вручення бойового прапора старший за званням просто вітає особовий склад з цим, а військовослужбовці відповідають на привітання триразовим тривалим "Слава!", то в подальшому перед цим пропонують ввести обов'язкові слова привітання "Слава Україні!", на що військовослужбовці повинні відповісти "Героям слава!".

Парад до Дня Незалежності, Хрещатик, 24 серпня 2018 р.  epa.eu

Аналогічні зміни і в стройовому статуті: якщо зараз старший за званням вітає військовослужбовців, які стоять у строю, словами "Вітаю, товариші!", а ті відповідають йому "Бажаємо здоров'я!", то надалі вітати військових пропонується словами "Слава Україні!", на що ті повинні відповісти "Героям слава!".

У всіх інших випадках військове вітання не змінюється. Однак варто зазначити, що надається можливість звертатися до старшого за званням не тільки "товариш", але і "пан".

Чому саме це привітання?

Ні для кого не секрет, що привітання "Слава Україні!" і відповідь на нього "Героям слава!" не нові. Багато хто знає, що в 1941 році їх було затверджено як офіційне привітання бандерівського крила ОУН, однак їх не можна пов'язувати лише зі Степаном Бандерою.

Історики стверджують, що перші згадки про це вітання датуються 1918 роком. Його використовували різні підрозділи УНР та інших українських державних утворень.

"Слава Україні! - Слава козакам!" - вигукував кінний дивізіон 2-го Запорізького полку (пізніше 1-й полк Чорних запорожців).

"Слава Україні! - Слава гетьману!" - вигукували сердюки - воїни найманих піхотних частин, які були при гетьмані Війська Запорізького.

Чорні запорожці Фото з відкритих джерел

Потім це ж привітання з 1925 року використовувала організація "Леґія українських націоналістів". Саме її члени вперше на "Слава Україні!" відповіли: "Героям слава!".

І лише після цього привітання було запозичене бандерівським крилом ОУН. При цьому вони також використовували схоже привітання "Слава Україні! – Вождеві слава!".

Однак зараз "Слава Україні! – Героям слава!" - це не привітання чорних запорожців, сердюків або бандерівців. Для широкої громадськості ці слова є символом Революції гідності, Майдану і боротьби з російською агресією.

Керівництво країни стверджує, що лише через це запропонувало ввести нову традицію в українській армії.

Навіщо взагалі потрібні військові вітання?

Військові історики і белетристи пов'язують ритуал військового вітання із привітанням взагалі, коли чоловік, воїн або мисливець, вітав своїх одноплемінників підняттям вгору порожньої від зброї руки. Причому без різниці, якої саме.

У Середні віки цей ритуал став більш символічним і був притаманний суто воїнам: лицарі піднімали забрало обладунків, відкривали обличчя, щоб зустрічний міг їх упізнати. Робили це правою рукою на знак того, що не збираються починати бій. Жест говорив - "в моїй правиці немає зброї".

Цей характерний рух руки, на думку істориків, і ліг в основу сучасного військового вітання, яке з часом спростилося до жесту піднесення кисті руки до головного убору і речівки.

Парад до Дня Незалежності, Хрещатик, 24 серпня 2018 р.  epa.eu

Звичайно ж, сьогодні воно не є взаємним військовим вітанням на кшталт рукостискання, а вважається виявом взаємної поваги і згуртованості військовослужбовців.

Відповідно до військових статутів ЗСУ, всі без винятку військовослужбовці повинні під час зустрічі (обгону) вітати один одного. Так, підлеглі і молодші за військовим званням вітають першими, а у випадку рівного становища першим вітається той, хто вважає себе більш вихованим і ввічливим.

При цьому вітання виконується чітко й бадьоро, з точним додержанням правил стройового положення та руху. Як відомо, в строю на місці та в русі, поза строєм і на транспорті військовослужбовці вітають один одного по-різному.

Що з військовими привітаннями в інших країнах?

Варто відзначити, що ритуали військового вітання у різних країнах світу багато в чому схожі. Наприклад, у Великій Британії і країнах Співдружності вітатися дозволено тільки "офіцерам на комісії" ("комісія" — одержуваний офіцером від суверена патент, делегує його держателю командну владу і повноваження безпосередньо від суверенної влади) і салютують вони своїм "комісіям", а не один одному. Зокрема, підносячи руку до головного убору (точніше, до правої брови), при цьому її звернено долонею назовні.

Військове вітання ЗС США З відкритих джерел

У США привітання зазвичай проводиться у військовій уніфікованій формі і є жестом обопільного визнання і приналежності до однієї корпорації, символом взаємної поваги, тому віддання честі дозволяється тільки у формі і тільки людині у формі. Для цього руку виносять трохи вперед, ніби закриваючи очі від сонця, а долоня дивиться в землю.

Примітно, що також вітаються військовики у Франції.

В ізраїльській армії розпрямлені і зімкнуті пальці правої руки прикладаються до чола в жесті, вкрай схожому на віддання військової честі в американській армії; при цьому кінчик середнього пальця правої руки майже торкається кута правої брови. У ЦАХАЛі дозволяється віддавати військове вітання і з непокритою головою. Надання військового привітання — це право, а не обов'язок.

У радянській та сучасній російській армії честь віддають усією долонею, зверненою вниз, причому середній палець дивиться в скроню. При цьому звучить вже знайоме "Бажаю здоров'я!".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів