Навчання Захід-2017: Російські війська в Білорусі та страхи Заходу

Сьогодні стартують стратегічні білорусько-російські навчання "Захід-2017". Особливо стурбовані проведенням в Україні та країнах Балтії. З моменту оголошення про підготовку до військових манерів не вщухають заяви, що РФ може використовувати їх для своїх цілей, аж до вторгнення до України

Минобороны РФ

Росія і Білорусь влаштовують спільні стратегічні навчання збройних сил раз на два роки. Цього разу вони стартують 14 вересня і триватимуть тиждень, до 20 вересня.

У цьому році їхня основна частина відбуватиметься на території Білорусі, де буде задіяно 10200 військовослужбовців: 7200 від збройних сил Білорусі та близько 3000 — від збройних сил РФ. Усього до участі в навчаннях планується залучити до 12700 військовослужбовців і до 680 одиниць бойової техніки, у тому числі близько 250 танків, до 200 гармат, реактивних систем залпового вогню і мінометів, близько 10 бойових кораблів, а також 70 літаків і вертольотів. 

Практична частина буде відбуватися на шести полігонах Білорусі: Лепельський, Борисовський, Лосвидо, Осиповицький, полігонах ВПС і військ ППО Ружанський і Домановський, а також на одній ділянці місцевості поблизу населеного пункту Дретунь. На трьох полігонах РФ - Лузький, Струги Червоні та Правдинський - буде проведено розіграші тактичних епізодів з бойовими стрільбами, широким застосуванням сил і засобів авіації та військ ППО. 

У Міноборони РФ кажуть, що при розробленні цього задуму навчання враховувалися "сучасні підходи до застосування військ на основі досвіду сучасних збройних конфліктів, а також спільних заходів оперативної підготовки збройних сил Російської Федерації та Республіки Білорусь".

Так, навчання мають такий сценарій: на територію Білорусі та Калінінградської області РФ проникли екстремістські групи, які хочуть здійснити теракти і дестабілізувати ситуацію в обох країнах. При цьому екстремісти мають зовнішню підтримку, отримуючи матеріально-технічну допомогу, озброєння і військову техніку з повітря і моря.

Росія і Білорусь у зв'язку з цим мають намір відпрацювати низку таких епізодів: перекидання військових частин і підрозділів регіонального угруповання військ до районів дій бандформувань, з їхньою подальшою ізоляцією; дії угруповання ВПС і ППО за підтримки сухопутних військ і блокування повітряних каналів постачання збройних формувань; проведення спеціальної операції з ліквідації збройних формувань, стабілізація обстановки; забезпечення силами Балтійського флоту морської блокади району проведення спеціальної операції, запобігання відходженню бандформувань морем.

Цікаво, що начальник Генштабу збройних сил Білорусі Олег Бєлоконєв раніше заявив, що російські і білоруські війська будуть протистояти вигаданим країнам Весбарії, Лубенії та Вейшнорії. Перші дві розміщуються на територіях Польщі, Литви та Латвії, а Вейшнорія - в західній частині Білорусі.

"За легендою навчань між Весбарією і Лубенією з одного боку та Білорусією - з іншого спалахнув конфлікт через цілий комплекс причин — національних, релігійних, територіальних. Нібито умовні країни почали нагнітати обстановку в Білорусі, засилаючи екстремістів і провокуючи сепаратистські виступи. В результаті на території окремих районів Мінської, Гродненської і Вітебської областей Білорусі утворилася Вейшнорія. З нею і будуть проводити боротьбу збройні сили Білорусі та РФ", - пише "Білоруський партизан".

Видання зазначає, що легенда навчань є дзеркальним відображенням реальної ситуації на Донбасі – створення і подальшої всебічної підтримки Росією так званих "ЛДНР".

У низці білоруських ЗМІ раніше була інформація, що в навчаннях буде задіяно набагато більше військових, ніж офіційно повідомляють оборонні відомства. 

Крім того, генсек НАТО Йєнс Столтенберг зазначав, що, "враховуючи наявний досвід попередніх навчань, є всі підстави вважати, що буде задіяно набагато більше військовослужбовців, ніж офіційно заявляється".

Ще більшого галасу наробили дані російського Міноборони, коли стало відомо, що для перевезення військ і військових вантажів вони замовили 4162 залізничних вагон; таку цифру визнали доволі значною для того контингенту, який мали намір задіяти в навчаннях.

Згідно з даними на сайті білоруського Міноборони, російські військові почали прибувати до країни в кінці липня, а тепер здійснюється підготовка до майбутніх військових маневрів на полігонах.

Секретар РНБО Олександр Турчинов каже, що насправді РФ вже розпочала наймасштабніші за всю її історію стратегічні командно-штабні навчання під назвою "Захід-2017", а вересневі заходи використовуються як прикриття того, що відбувається.

"У рамках оперативного прикриття дійсних масштабів та реального характеру завдань, які будуть відпрацьовуватися під час СКШН ЗС РФ "Запад-2017", відбувається спільне стратегічне навчання ЗС Росії та Білорусі під ідентичною умовною назвою "Захід-2017", - повідомив Турчинов.

За його даними, йдеться про проведення навчань практично на всій території європейської частини Росії (у військово-адміністративних межах ОСК "Північ", "Захід" та "Південь" ЗС РФ), в окупованих українських Криму, на території ОРДЛО, вздовж кордонів України, зокрема на Донецькому, Слобожанському і Поліському напрямках, у Білорусі, а також у Середземному морі та Сирії. Демонстративне проведення активної фази навчань заплановано на території Калінінградської, Ленінградської, Псковської, Смоленської областей та на території Білорусі. 

За його словами, реальна чисельність учасників усіх заходів у рамках "Запад-2017" оцінюється у 230-240 тис. осіб, понад 10 тис. одиниць бойової техніки, близько 100 літальних апаратів та близько 40 кораблів/підводних човнів різного класу.

Реакція на навчання

В Європі та США говорять про непередбачуваність цих маневрів. У самій Білорусі є побоювання, що російські війська і зовсім не повернуться додому після навчань або ж під прикриттям розпочнеться окупація країни за "кримським сценарієм".

Командувач сухопутними військами збройних сил США в Європі генерал-лейтенант Бен Ходжес зазначав, що "Захід-2017" може стати свого роду "троянським конем", коли Росія може використовувати ці маневри для того, щоб залишити своє озброєння на території Білорусі.

"Люди стурбовані, що це "троянський кінь". Вони (Росія, - ред.) кажуть: "Ми просто влаштовуємо навчання", а потім раптом вони перекинуть усіх цих людей і сили кудись", - зазначив Ходжес.

Голова Генштабу ЗСУ Віктор Муженко не виключає, що під їхнім виглядом у Білорусі буде створено передові бази озброєння і військової техніки, що дасть РФ можливість за необхідності якнайшвидше створити нові угруповання".

Були також матеріали про створення нової російської військової бази, де буде розміщено ракетні комплекси "Іскандер-М".

Про свої побоювання заявили в Литві, Латвії та Естонії. Там говорять про можливість провокацій чи інших інцидентів під час навчань.

"Ми бачимо, що ризики зростають. Ми занепокоєні через навчання "Запад" у 2017 році, під час яких буде розгорнуто великі та агресивні війська вздовж наших кордонів, які демонстративно готуватимуться до війни із Заходом", – заявила Даля Грібаускайте після зустрічі з президентами Естонії та Латвії в Ризі.

США у зв'язку з цим вирішили направити більше військ до балтійських країн на час проведення "Заходу-2017". У квітні цього року в Міністерстві національної оборони Литви оприлюднили доповідь, згідно з якою Росія наразі зміцнює військові потужності в західній частині країни і в Калінінградській області, і для неї не важко розпочати бойові дії проти Балтійських країн протягом 24-48 годин.

Однією з цілей проведення військових маневрів називали й захоплення Сувалкського коридору довжиною 64 км, який міг би з'єднати Білорусь із Калінінградською областю Росії.

"Сьогодні тут проходить державний кордон Польщі з Литвою. Це місце в НАТО вважається найбільш уразливою ланкою західного альянсу та ймовірною метою гіпотетичної російської агресії. Захоплення Сувалкського коридору фактично відрізало б Латвію, Литву та Естонію від інших країн блоку НАТО. Крім того, цей напрямок є для альянсу єдиним сухопутним шляхом для перекидання військ і плацдармом можливої контратаки. Надання допомоги країнам Балтії іншими учасниками альянсу наземним шляхом є фактично неможливим. Саме тому Сувалкський коридор має величезне значення для стійкості східного флангу НАТО, що, відповідно, передбачає його військове укріплення", - пише білоруське видання naviny.by.

Вторгнення до України не буде

Секретар РНБО Олександр Турчинов заявляв, що під виглядом навчань "Захід-2017" Росія може сформувати ударні угруповання для вторгнення до України. Подібні побоювання лунали й від Міноборони. Втім, під час квітневого візиту до України президент Білорусі Олександр Лукашенко запевнив Порошенка, що російсько-білоруські стратегічні навчання поблизу нашого кордону не перетворяться на підготовку РФ плацдарму для вторгнення.

Як білоруська, так і російська сторони спростовували повідомлення про те, що під виглядом навчань планують інші дії.

"Усі старі питання - і заклопотаність НАТО, і наші сусіди, і в Україні я нещодавно був - усім все пояснили. Навчання відкрито, ми запрошуємо або вже запросили величезну кількість спостерігачів. Приїжджайте, дивіться. Навчання мають оборонний характер. Разом з Російською Федерацією традиційно проведемо ці навчання", - говорив Лукашенко.

22 серпня стало відомо, що на захід запрошено спостерігачів від семи країн - України, Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Швеції, Норвегії, а також представників міжнародних організацій, таких як ООН, ОБСЄ, НАТО, ОДКБ, СНД і Міжнародний комітет Червоного Хреста.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>