НАТО: Підсумки візиту Йенса Столтенберга до Києва

До Києва з дводенним візитом прибув генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг. Його приїзд до столиці відбувся на тлі низки важливих міжнародних переговорів. У першу чергу йдеться про держсекретаря США Рекса Тіллерсона та спеціального представника Держдепу Курта Волкера, якого називають новою людиною Дональда Трампа в Києві. Столтенберг взяв участь у засіданні комісії Україна - НАТО, до речі, створеної рівно 20 років тому. Тепер у Києві говорять про безпрецедентний рівень співпраці між Альянсом і Україною

Президент України Петро Порошенко і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг Адміністрація Президента України

Сьогоднішнє засідання комісії Україна - НАТО, яка відповідає за розвиток відносин, відбулося за закритими дверима. Головування взяв на себе президент України Петро Порошенко. До речі, востаннє таке засідання проходило в 2008 році.

Журналістів пропустили тільки на вступну частину комісії, під час якої Порошенко і Столтенберг відзначили важливість співпраці та окреслили подальший план дії.

Глава держави сказав, що 13 країн за останні 20 років партнерства України з Альянсом стали членами НАТО, зазначив, що ми рухаємося в цьому напрямі. Одним з головних меседжів Порошенка стало те, що Україна найближчим часом не буде подавати заявку на членство, незважаючи на те, що схвалив вступ до НАТО як один з ключових чинників політики. За його словами, спочатку справа за реформами.

"Наш пріоритет – інтеграція в євроатлантичний безпековий простір з метою набуття членства в організації Північноатлантичного договору. Дуже важливо, що це рішення НАТО і 29 країн-членів. Жодна країна світу за межами НАТО не має права вето або права дозволи для цього співробітництва. Це воля 29 країн і воля країни – майбутнього члена. Ще раз хочу підкреслити, це не означає, що ми будемо негайно подавати аплікацію, заявку про членство. Абсолютно ні. Це означає, що нам треба вибудувати програму реформ, програму нашої співпраці, активізувати ніші зусилля для досягнення необхідних стандартів", - сказав президент.

Адміністрація Президента України

НАТО на стороні України

Столтенберг сперш заговорив про підтримку України з боку країн - членів Альянсу.

"Ми тут для того, щоб продемонструвати солідарність НАТО з Україною, а також нашу тверду підтримку суверенітету і територіальної цілісності вашої держави. Росія продовжує свої агресивні дії проти України, але НАТО і країни Альянсу стоять на вашій стороні. Країни альянсу не визнають і ніколи не визнають незаконної анексії Криму Росією. Нас турбує ситуація на сході України, яка забрала тисячі життів", - зазначив він.

Генсек НАТО вкотре вказав на необхідність виконання мінських угод.

"Мінські домовленості повинні бути виконані в повному обсязі, і спостережна місія ОБСЄ повинна отримати повний, безпечний та безперешкодний доступ до всієї України", - зазначив він.

Порошенко навіть рішуче заявив, що російська агресія щодо України, що триває, змусила НАТО, по суті, серйозно активізуватися.

"Я можу висловити навіть припущення, що НАТО прокинулося, і це надало Альянсу друге дихання. Союзники ще більше запевнилися в необхідності об'єднання всіх своїх зусиль для взаємного захисту, необхідність підвищення витрат на оборону і збільшення своєї присутності у світі. Все це не залишилося непоміченим і в нашій державі", - сказав він.

Втім, глава держави кілька разів говорив про символічність зустрічі. Він нагадав, що вже через два дні відбудеться саміт Україна - ЄС, перший після завершення ратифікація Угоди про асоціацію із Союзом.

Далі комісія Україна - НАТО продовжила засідання в закритому режимі. Проте в АП заявили, що після Порошенко і Столтенберг дадуть спільний брифінг для журналістів. Приблизно о 13:00 вони разом вийшли до преси, щоб розповісти підсумки засідання. Президент був у доброму гуморі та знову заговорив про сильну підтримку з боку НАТО.

Він також повідомив, що на засіданні обговорювалася ситуація на Донбасі та посилення обороноздатності України.

"Я ретельно поінформував Північноатлантичну раду про поточну ситуацію на Донбасі і продовження ескалації напруження через постійні військові провокації, контрольованих Росією бойовиках. Наші партнери висловили незмінну підтримку зусиль України щодо захисту територіальної цілісності, відновлення суверенітету в рамках міжнародно визнаних кордонів нашої держави на основі повного виконання Мінських угод. У цьому контексті ми обговорили наші спільні підходи для посилення обороноздатності України, а також підвищення безпеки наших союзників у світлі продовження агресивних дій РФ", - розповів глава держави.

Столтенберг з жалем зазначив, що режим припинення вогню на Донбасі не виконується. Він закликав Росію вивести "тисячі" своїх військових.

У ході комісії також обговорювалася можливість розширення трастових фондів.

Зближення з Альянсом

Далі президент плавно перейшов до теми членства в НАТО. Президент каже, що є чітка відповідь на запитання, чи Україна хоче вступити до Альянсу.

"Наше недавнє законодавче рішення є чіткою відповіддю на запитання "чи Україна хоче приєднатися до Альянсу і наскільки ми рішучі в досягненні кінцевої мети – нашої євроатлантичної інтеграції", - сказав Порошенко і додав, що вже до 2020 року країна повинна досягти стандартів Альянсу.

Президент України Петро Порошенко і Генсек НАТО Йенс Столтенберг під час його візиту до Києва, липень 2017 Прес-служба президента України

Та найважливішою заявою стали слова про початок дискусії щодо приєднання до плану дій з членства в Альянсі (ПДЧ), який після заявки в далекому 2008 році не було надано.

"Ми вважаємо необхідним, щоб ми розпочали дискусію про введення Membership action plan і щоб наші пропозиції про початок дискусії були із задоволенням ухвалені", - повідомив президент.

Спільна боротьба з кіберзагрозами

Окремо темою під час брифінгу була кібербезпека. Генсек Альянсу повідомив, що Україна вже отримала сучасне обладнання для кіберзахисту, крім того, Північноатлантичний Альянс допомагає урядовим інституціям у розслідуванні інцидентів у сфері кібербезпеки в тому числі масованої кібератаки 27 липня. За його словами, НАТО почало розвивати більш потужну систему кіберзахисту.

"Ми чекаємо співробітництва з такими країнами, як Україна, партнерськими країнами в цій галузі. Йдеться про обмін досвідом, спільні навчання, розробку нових технологій, ми потребуємо всього цього, щоб ефективно реагувати на кіберзагрози, які є дуже реальні і постійно змінюються за своєю природою, і системи оборони і захисту, які ми маємо в цій галузі, можуть не спрацювати завтра, їх треба оновлювати", - додав він.

Вже можна сказати, що класичним меседжем з боку Столтенберга стала необхідність продовження реформ у країні, і в цьому нам будуть допомагати.

Спільний виступ Порошенка і Столтенберга тривало майже 30 хвилин, а далі генсек вирушив на зустріч з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом.

Крім того, генсек Альянсу сьогодні відкрив нове приміщення представництва НАТО в Києві.

Після цього він вирушив до Верховної Ради, щоб виступити перед народними депутатами. До речі, Столтенберг - перший генсек НАТО, який публічно виступив в українському парламенті.

Він зірвав оплески, цитуючи вірш Тараса Шевченка:

Та не однаково мені,
Як Україну злії люди
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять...
Ох, не однаково мені.

За його словами, НАТО також "не однаково". Столтенберг в Раді також говорив про російську агресію, підтримку з боку країн Альянсу, реформи, корупцію.

Він заявив, що двері НАТО є відкритими, проте шлях вступу є непростим.

"Україна є суверенною державою, і вона має право вибирати свою безпечну структуру. Минулого місяця НАТО привітало вступ Чорногорії до своїх лав в якості 29 члена Альянсу. Це свідчить про те, що двері НАТО є відкритими. Шлях до набуття членства в НАТО непростий. Для тих, хто намагається встати на цей шлях, така країна повинна продемонструвати прихильність реформам", - зазначив генсек організації.

Парламентаріям він сказав, що корупція — це ракова пухлина, і закликав боротися з нею. Такі самі слова пролунали в 2015 році в Раді від віце-президента США Джо Байдена.

Свій виступ Столтенберг закінчив фразою: Україні потрібні герої, які б повстали проти тих, хто хоче затьмарити її світле майбутнє, і боролися з корупцією, де б вона не була і якої б форми не набула. Отже, депутати парламенту, Україні потрібні сучасні ефективні збройні сили, їй потрібні потужні підзвітні демократичні інститути і потужні міцні підзвітні демократичні лідери. Україні потрібні найкращі з вас.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів