Нащадок "іспанки": Чим страшний грип у цьому епідеміологічному сезоні і як його лікувати

В Україні з кожним днем зростає кількість людей, які захворіли на грип та ГРВІ. Медики запевняють, що епідемії немає, але хвороба вже забрала майже два десятка життів. Саме час згадати, чому грип такий небезпечний, як його розпізнати і ефективно вилікувати

112.ua

Висока температура, загальна слабкість, втрата апетиту, кашель і нежить ... За останній тиждень в Україні більше 176 тис. осіб злягли з грипом.

У Міністерстві охорони здоров'я запевняють: це ще не епідемія, але епідемічні пороги перевищені у Чернігівській, Житомирській, Сумській та Одеській областях.

Хворіють і дорослі, і діти. На жаль, не обходиться без летальних випадків. Із початку епідемічного сезону зареєстровано вже 19 смертей, з них вісім у поточному році.

Це означає: саме час дізнатися побільше про небезпеку, яка ховається за симптомами грипу, і подбати про своє здоров'я.

Від перших згадок до пандемії: Як з'явився грип

Мало хто знає, але перший вірус грипу було виділено лабораторно зовсім не у людини, а у птахів. У 1901 році в Італії почали масово хворіти кури, люди подумали, що це так звана "пташина чума", однак через 50 років вчені встановили, що домашня птиця постраждала від одного з вірусів грипу "А". Потім його ж виділили у свиней і лише після цього у людини.

Фото з відкритих джерел

При цьому, звичайно ж, говорити, що вірус грипу з'явився на планеті тільки з початком ХХ століття, не можна. Історики переконані, що перші згадки про нього датуються 412 роком н. е. Тоді давньогрецький лікар Гіппократ описав спалах невідомого захворювання під умовною назвою "перинфський кашель". Воно нібито дуже схоже на те, що сьогодні називають "грипом".

Сьогодні ж виявлено понад 2 тис. варіантів вірусу грипу. Це не лише згаданий тип "А" та його підтипи, але і різновиди вірусів грипу типу "В", "С", "D" та ін. При цьому варто відзначити, що епідемічне значення для людей мають віруси грипу саме типу "А".

Фото з відкритих джерел

Найстрашнішою в історії людства досі вважається пандемія, яка охопила планету наприкінці Першої світової війни. Ім'я їй "іспанка", або "іспанський грип".

Почалася вона в травні 1918 року в Іспанії (звідси і назва) і протягом наступних 17 місяців вразила не лише всю Європу, але і дісталася навіть до найвіддаленіших островів, поки нарешті не ослабла і не стихла навесні 1920-го.

Іспанку підхопило близько 550 млн осіб, або 29,5% населення планети, з них приблизно 50-100 млн осіб, або 2,7—5,3% населення Землі померли. Тобто кількість померлих від грипу дуже швидко обійшла кількість жертв Першої світової, найбільшого на той момент збройного конфлікту.

Фото з відкритих джерел

Після цього планету ще кілька разів охоплював жах від пандемій азійського (1957-1958 роки), гонконгського (1968-1969 роки) і свинячого (2009-2010 роки) грипу, але кількість летальних випадків не йшла на мільйони.

Нащадок іспанки: Що ми знаємо про сьогоднішній грип

Як і сто років тому, грип залишається вкрай підступним гострим інфекційним захворюванням дихальних шляхів, яке викликане однойменним вірусом.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, від усіх його варіантів під час сезонних епідемій у світі щорічно вмирають від 250 до 500 тис. осіб.

Справа в тому, що він дуже легко передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або близький контакт.

Фото з відкритих джерел

Хворий на грип вважається заразним з перших годин захворювання і до 5-7 дня протікання захворювання. За цей час він може передати вірус кільком сотням своїх колег або випадкових перехожих, адже той здатний вразити абсолютно будь-кого і в будь-якому віці.

Насамперед у групі ризику медпрацівники, вчителі, діти у віці до 5 років, вагітні жінки, літні люди у віці від 60 років, пацієнти з хронічними захворюваннями і всі-всі, хто працює у місцях скупчення людей.

Утім, нині виникнення епідемії грипу масштабів іспанки малоймовірне. Для повторення катастрофи необхідно принаймні три умови: відсутність у людей імунітету до вірусу, він повинен викликати захворювання з ускладненнями й активно передаватися від однієї людини іншій. Сучасна медицина не повністю, але навчилася у багатьох випадках їх обходити.

Знову Мічиган: Чого чекати від грипу в епідсезоні 2018-2019 років

Ще наприкінці серпня Міністерство охорони здоров'я попередило, що починаючи з жовтня поточного і до травня наступного року в Україні очікується сезон захворювань на грип, пік якого припаде на зиму.

За прогнозами відомства, українців зокрема вразять три штами однойменного вірусу:

Фото з відкритих джерел

- вірус типу A/Michigan/45/2015 (H1N1) pdm09;

- вірус типу A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2);

- вірус, типу B/Colorado/06/2017.

Як і в минулих сезонах, віруси грипу прийдуть не всі разом, а по черзі.

Медики вважають, що найбільше в нашій країні буде поширений Сінгапур. Його вже спостерігали в минулому році, але в невеликій кількості. А от Мічиган, що вирував у минулому епідемічному сезоні, цього року буде не такий активний.

Утім, він все ще може бути дуже небезпечним для дітей, які народилися в період з весни до осені, оскільки їхній організм ще не стикався зі штамами грипу.

Також вірусу грипу типу Мічиган варто побоюватися вагітним, хворим серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом, бронхіальною астмою і людям, що страждають ожирінням.

Водночас штаму Колорадо, який буквально підкосив американський континент у минулому епідсезоні, в Україні чекають найменше.

Висока температура, кашель, нежить: Як розпізнати грип

Незважаючи на те, що грип зараз досить поширене захворювання, його симптоми все ще часто плутають з симптомами гострої респіраторно-вірусної інфекції (ГРВІ). Але це абсолютно різні речі.

ГРВІ характеризується плавним протіканням хвороби і слабкою інтоксикацією організму. При цьому температура тіла рідко піднімається вище 38 градусів, частому основними симптомами захворювання є нежить, біль у горлі та кашель (сухий, помірно виражений).

Фото з відкритих джерел

Грип же завжди розвивається стрімко. Зазвичай з різкого підйому температури тіла до 38 градусів і вище, що супроводжується симптомами гострої інтоксикації: морозом, болями в м'язах, головним болем, відчуттям втоми і тримається 3-4 дні. При цьому нежитю, як правило, немає, навпаки, є виражене відчуття сухості в носі і горлі. З'являється сухий, напружений кашель, що супроводжується болем за грудиною.

Окрім цього, грип може приймати більш важкі форми. У хворих розвивається судинний колапс, набряк мозку, геморагічний синдром, приєднуються вторинні бактеріальні ускладнення.

Серед головних з них: бактеріальна і геморагічна пневмонія, формування абсцесу легені, утворення емпієми, гострий респіраторний дистрес-синдром, а також бактеріальні риніти, синусити, отити, трахеїти, вірусний енцефаліт, менінгіт, неврит, радикулоневрит, ураження печінки, синдром Рея, міокардит і токсико-алергічний шок.

При цьому важливо підкреслити: перераховане вище своєю чергою може призвести до смерті хворого. Найчастіше летальні наслідки при ускладненнях грипу спостерігаються серед дітей віком до 2 років та літніх людей старших 65 років.

Вакцинація – добре: Що робити, коли вже захворів на грип

Скільки б не придумували ліків від грипу, донині кращим способом боротьби з ним є профілактика. Тому Міністерство охорони здоров'я щорічно рекомендує українцям, особливо тим, які входять у групу ризику, робити спеціальні щеплення від хвороби.

Більш детально про те, як вакцинуватися від грипу, ви можете прочитати в нашому матеріалі – "Грип в Україні набирає обертів: Як вакцинуватися від хвороби і яку вакцину рекомендують цього року".

Але що робити, коли вже захворів? Лікарі-вірусологи радять дотримуватися семи основних правил:

Фото з відкритих джерел

1. Якщо ви виявили у себе симптоми грипу, зверніться до фахівця і не займайтеся самолікуванням, адже тільки лікар може підказати дієві противірусні засоби і тим самим захистити від розвитку серйозних ускладнень.

2. Лікувати грип потрібно вдома, дотримуючись постільного режиму, а не ходити на роботу або вести іншу соціальну діяльність. Надмірна активність поза домом може погіршити ваш стан і завдати шкоди здоров'ю тих, хто вас оточує. Винятком є тільки походи до лікаря і то в медичній масці.

3. Перебуваючи тривалий час в одному приміщенні, важливо не забувати підтримувати температуру в ньому на рівні 18-20 °С, стежити за вологістю (вона повинна бути 70 ± 10%) і провітрювати приміщення не менше двох разів на день.

4. Під час лікування грипу дуже вітається пиття рідини (теплі морси, чай з медом, імбиром або лимоном, компот із малини). Однак воно повинно йти в парі з препаратами, які вам порадив лікар, і в жодному разі не має бути основним засобом лікування.

5. Забудьте про гірчичники, банки, розтирання, парові інгаляції та інші бабусині поради. У медицині немає доказової бази ефективності таких відволікальних процедур, вони особливо не допоможуть у лікуванні грипу.

6. Якщо ви не звернулися до лікаря і дієте на свій страх та ризик, пам'ятайте, що в лікуванні грипу не застосовуються протиалергічні препарати, антибіотики, інтерферони та їхні стимулятори ендогенного вироблення, гомеопатичні препарати. Без ризику для здоров'я ви можете використовувати лише жарознижувальні засоби або пити об'єднані протигрипозні препарати.

7. Помітивши погіршення свого стану здоров'я під час лікування грипу, не зволікайте з госпіталізацією. Сміливо викликайте швидку, якщо є такі симптоми: обличчя стало дуже блідим або з'явилося посиніння; важко дихати; температура не спадає протягом тривалого часу; багаторазове блювання та/або діарея; порушення свідомості - надмірна сонливість чи збудженість; біль у грудній клітці; домішки крові у мокроті; показники артеріального тиску нижче норми. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті.

Джерело: 112.ua
Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>