Найнезвичайніші системи виборів у світі

Найскладніші, безглузді та нещадні світові виборчі системи

112.ua

Вибори – це так чи інакше великий стрес для держави. Однак, оскільки уникнути його не вдається, керівники країн намагаються мінімізувати "збиток" за допомогою вибору для своєї країни найбільш зручної виборчої системи. З іншого боку, завжди є ті, хто не вибирає легких шляхів. Про такі країни і поговоримо.

Новини за темою: Найцікавіші вибори 2019 року

Виборчі системи світу

Виборчі системи поділяють на дві категорії: мажоритарна і пропорційна.

За мажоритарною системою переможцем на виборах стає той, хто набрав більшість голосів.

В умовах пропорційної виборчої системи мандати розподіляють пропорційно до того, скільки голосів віддали за ту чи іншу партію.

Є також змішана система, за якої відбувається механічне поєднання мажоритарної та пропорційної. У цьому випадку конституційно визначену кількість парламентських мандатів ділять у певній пропорції між мажоритарною та пропорційною системою.

В Україні президента обирають за мажоритарною системою абсолютною більшістю, а парламент - за змішаною системою.

Новини за темою: ЦВК затвердила кошториси на вибори президента й депутатів ВР у 2019 році

Типи президентських виборів

Президентські вибори бувають двох типів – прямі та непрямі.

На прямих виборах президента обирає безпосередньо населення країни. Такі вибори є характерними найчастіше для президентської та напівпрезидентської форм правління, наприклад, в Україні, Франції, Мексиці. Однак і деякі парламентарні держави вдаються до прямих виборів президента, як в Австрії, Ісландії, Ірландії.

Непрямі вибори проводить парламент або спеціально сформовані комісії. Такі вибори є характерними для парламентських республік (Чехія, Мальта, Греція). Також вибори відбуваються в КНДР і Китаї.

Проте не все так прямо і просто, не буває чорного і білого. У деяких країнах вибори – складний лабіринт, правила якого знають навіть не всі громадяни. Інші ж "відзначились" вимогами до кандидатів. Ми розповімо і про тих, і про інших.

Вибори в США

Reuters

Сполучені Штати мають одну з найбільш складних виборчих систем, при цьому вибори президента в США є непрямими.

Кандидатів у президенти США обирають під час первинних виборів. На них пересічні громадяни голосують за "кандидата в кандидати". Після цього на партійних з'їздах республіканці та демократи офіційно обирають свого єдиного кандидата.

На федеральних виборах громадяни Штатів голосують не за кандидата, а за виборця, який обіцяє проголосувати за конкретного кандидата. Порядок обрання виборців кожен штат визначає самостійно. Найбільш поширеним способом є обрання виборців на партійних конференціях штату. 

На 41-й день після загального голосування на арену виходить Колегія виборців. Оскільки щодо їхньої волі до того моменту вже відомо, виборці можуть уже тільки формально віддати свої голоси "своїм" кандидатам. 

Новини за темою: Демократи допускають імпічмент Трампа

Вибори у Швейцарії

Вибори в Швейцарії Открытый источник

Навряд чи хтось зможе враз назвати президента Швейцарії, це завдання складніше, ніж із президентом Німеччини. Однак він усе ж таки є, хоч і не виконує ролі глави держави.

На відміну від більшості країн, де глава держави обирається на 4 або 5 років, президента Швейцарії обирають на рік. За кандидатуру голосує Федеральна рада, яка і є "главою держави". Президент Швейцарії – перший серед рівних, його голос вважають вирішальним під час голосування, однак вын не має права керувати іншими членами Ради.

Традиційно посада ротується між членами Ради, на посаду президента обирають торічного віце-президента.

Вибори в Індонезії

Вибори в Індонезії Открытый источник

Президента Індонезії обирають під час прямих виборів. Громадяни Індонезії обирають не виборців, а конкретного кандидата, президент Індонезії – глава держави. Здавалося б, усе просто, однак головна проблема полягає у висуванні кандидатів.

Право висувати своїх кандидатів на посаду президента і віце-президента (вони обираються одночасно) мають тільки ті партії або коаліції партій, які набрали на виборах у парламент, Раду народних представників, не менше 25% голосів виборців або отримали в ньому не менше 20% місць.

У випадку, якщо жодна партія не подолала цей поріг (як було у 2014 році), формуються коаліції, які й висувають свого кандидата.

Вибори в Єгипті

ЕРА/UPG

В Єгипті також обирають на прямих виборах за мажоритарною системою. Однак кандидатуру президента мають схвалити мінімум 250 депутатів обох палат парламенту, а також Народні ради мінімум 14 губернаторств. 

Окремий інтерес представляють вимоги до кандидата. По-перше, його кандидатуру має висувати партія, зареєстрована не менше ніж п'ять років тому до виборів. Президентом може стати людина, не молодша 40 років. У неї не повинно бути судимостей (навіть погашених). Крім того, потенційний президент не повинен бути наркоманом, банкрутом чи божевільним.

Схожі вимоги висувають і до тих, хто голосує. Наркоманам, правда, дозволяється, а ось божевільним і банкрутам – ні. Не мають права голосувати люди, звільнені з державної служби менше ніж за п'ять років до виборів.

Вибори в КНДР

Вибори в КНДР Открытый источник

Так-так, у Північній Кореї також відбуваються вибори президента, щоп'ять років. Але вони є доволі простими й абсолютно безальтернативними.

По-перше, скільки б людей не прийшло, офіційна явка становитиме 100%. По-друге, у бюлетені тільки одне ім'я – чинного правителя. Жодних мук вибору, праймеріз і виборчих програм. Усе чітко, зрозуміло, лаконічно.

До речі, КНДР має і вічного президента – першого президента держави Кім Ір Сена, який помер у 1994 році. Ким Чен Ир же "усього лише" головою Трудової партії Кореї.

Новини за темою: Сім років без Кім Чен Іра. В КНДР відзначили річницю смерті вождя

В Україні вибори президента відбуваються за мажоритарною системою: перемагає той кандидат, який отримав 50% плюс один голос. Якщо в першому турі більшість не сформовано, починається другий тур виборів. У ньому беруть участь два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів за результатами першого туру.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>