На полях Генасамблеї ООН: З ким зустрічався Порошенко і що говорили про Україну

Україна з нетерпінням чекає виступу президента Петра Порошенка на засіданні Генасамблеї ООН, яке попередньо заплановано на сьогодні. А поки глава української держави провів низку двосторонніх зустрічей із високопоставленими колегами. З ким і про що говорив президент? Підіб'ємо підсумки

Президент України Петро Порошенко під час засідання Генеральної Асамблеї ООН Адміністрація Президента України

Президент України Петро Порошенко 18 вересня вирушив до США з дуже важливою місією. Глава держави має намір виступити з промовою під час загальних дебатів Генасамблеї ООН, взяти участь у саміті Ради безпеки ООН з питань миротворчості, заходах високого рівня з питань реформування ООН, а також з питання протидії використанню Інтернету в терористичних цілях.

В Україні кажуть, що, зокрема, на Раді безпеки ООН президент буде наполягати на розширеному мандат для миротворців, у тому числі на дозволу на використання зброї - і не тільки для самооборони.

Як відомо, це йде врозріз з баченням миротворчої місії на Донбасі президента Російської Федерації Володимира Путіна. Кремль дотримується позиції, що миротворців варто залучити тільки на лінії зіткнення і погодити їх присутність із бойовиками ОРДЛО. Тому в Україні всі чекають із нетерпінням виступу Петра Порошенка на засіданні Генасамблеї ООН, який попередньо заплановано на сьогодні, 20 вересня.

Засідання Генеральної Асамблеї ООН Адміністрація Президента України

А поки глава держави побував у Військовій академії США у "Вест-Пойнт", зустрівся з лідерами місцевої української громади, представниками кримськотатарських організацій та міжнародних інвестиційних інститутів, а також провів переговори з низкою високопоставлених чиновників світового співтовариства. Спробуємо підсумувати, які основні теми порушувалися президентом України під час зустрічей із лідерами інших держав.

Двостороннє співробітництво і торгівля

Перше, на що звертав увагу Петро Порошенко, – це двостороннє співробітництво і торгівля між країнами. Так, у розмові з президентом Фінляндської Республіки Саулі Нійністьо він наголосив на необхідності посилення українсько-фінляндської двосторонньої взаємодії, а також важливості наявності скоординованої позиції щодо протидії побудови політично мотивованого проекту "Північний потік-2".

Президент України Петро Порошенко і президент Фінляндії Саулі Нііністьо Адміністрація Президента України

Крім цього, Порошенко привітав наміри фінляндської бізнес-делегації здійснити візит в Україну і подякував за підтримку проектів в українській освітній та енергетичній галузях.

З президентом Польщі Анджеєм Дудою глава української держави також обговорив двосторонню співпрацю, проте більше уваги було звернено на питання безпеки. Як уточнили в Адміністрації президента України, зокрема мова йшла про співпрацю у сфері енергетичної безпеки та транскордонне співробітництво. Розглядалися також питання посилення взаємодії між оборонними відомствами у зв'язку з проведенням російсько-білоруських навчань "Захід -2017".

Президент України Петро Порошенко і президент Польщі Анджей Дуда сайт президента Украины

Зазначимо, російсько-білоруські навчання "Захід-2017" проходять з 14 по 20 вересня на території Білорусі. За офіційними даними, у навчанні беруть участь до 13 тис. військовослужбовців. Це турбує світову спільноту, оскільки подібні заходи повинні проходити відкрито із залученням міжнародних спостерігачів, наділених великими повноваженнями. В Україні, Польщі та Литві вважають, що відповідні навчання – репетиція Росії окупації території частини держав, що межують з Білоруссю.

Під час зустрічей із президентом Австрії Олександром Ван дер Белленом і президентом Словаччини Андрієм Кіскою Порошенко звернув увагу на позитивну тенденцію у сфері двосторонньої торгівлі, зокрема через вступ у силу поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Президент України Петро Порошенко і президент Австрії Олександр Ван дер Беллен Адміністрація Президента України

Крім цього, в розмові з Кіскою було відзначено важливість проведення до кінця поточного року засідань двосторонніх українсько-словацьких комісій у сфері економіки, промисловості, науково-технічного співробітництва, транскордонного співробітництва та туризму.

Сторони домовилися посилити взаємодію в питаннях встановлення спільного прикордонного та митного контролю на державному кордоні між двома країнами для посилення ефективності боротьби з нелегальною міграцією і контрабандою.

Президент України Петро Порошенко і президент Словатччини Андрей Кіска president.gov.ua

Додається, що словацька сторона з розумінням поставилася до нової освітньої ініціативи Україні, в тому числі в питанні мови.

Водночас із президентом Болгарії Руменом Радєвим Порошенко обговорив реалізацію проекту реконструкції автодороги Одеса – Болград – Рені, а також гуманітарної допомоги та захисту прав національної меншини.

Ситуація на Донбасі і стратегія деокупації Криму

Друга тема, яка піднімалася під час зустрічей із усіма без винятку зазначеними раніше лідерами країн, а також президентом Європейського Союзу Дональдом Туском і високим представником Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Федерікою Могеріні – ситуація на сході України та стратегія з деокупації Криму.

Президент України Петро Порошенко і президент Європейської Ради Дональд Туск Адміністрація Президента України

Петро Порошенко поінформував кожного свого високопоставленого колегу про розвиток ситуації на Донбасі, імплементацію мінських домовленостей, а також окреслив бачення стратегії деокупації Криму.

Крім цього, сторони скоординували підходи щодо можливого розміщення миротворчої місії ООН на всій території окремих районів Донецької та Луганської областей, включаючи неконтрольовану ділянку українсько-російського державного кордону.

Новини за темою: "Ми хочемо свободи – Росія хоче нас покарати за це": Про що говорив Порошенко у найбільш знакових виступах

Окремо президент України подякував Європейському Союзу за рішення про продовження санкцій проти Росії, а в розмові з Федерікою Могеріні понадіявся на більш дієву підтримку ЄС у питанні звільнення українських політичних в'язнів у Росії та Криму.

Євроінтеграція та безвізовий режим

Третьою важливою темою для обговорення на двосторонніх зустрічах Порошенка з лідерами європейських країн стала подальша євроінтеграція України. Зокрема глава української держави подякував Польщі, Словаччині та Болгарії за їх незмінну підтримку в питанні введення безвізового режиму між нашою країною та Європейським Союзом, а також на шляху до членства в ЄС.

Окремо Порошенко висловив надію на продовження ефективної взаємодії України і Болгарії під час головування останньої в Раді ЄС у 2018 році.

Президент України Петро Порошенко і президент Болгарії Румен Радев Адміністрація Президента України

А ось із Федерікою Могеріні глава української держави більш детально обговорив нові стратегічні цілі на шляху європейської інтеграції України. Зокрема Порошенко попросив високого представника ЄС підтримати ініціативи української сторони, сприяти подальшому зближенню з ЄС і проведенню фундаментальних внутрішніх реформ в Україні.

Президент України Петро Порошенко і Високий представник Європейського Союзу з закордонних справ і політики безпеки Фредеріка Могеріні president.gov.ua

Що говорили про Україну в Генасамблеї ООН 19 вересня

Цього ж дня у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку проходили загальні дебати, під час яких глави держав і урядів обговорювали шляхи вирішення глобальних проблем сучасності. Серед іншого згадувалася й Україна.

Так, у своєму виступі на засіданні Генасамблеї ООН президент США Дональд Трамп заявив, що світ повинен поважати суверенітет кожної країни - від України до Південно-Китайського моря.

Президент США Трамп виступає в ГА ООН, 19 вересня 2017 112.ua

"Ми повинні виконати свій суверенний борг перед людьми, яких ми сумлінно представляємо. Необхідно захищати свої країни, їхні інтереси, необхідно виключати загрози суверенітету, починаючи від України до Південно-Китайського моря. Ми повинні відстоювати повагу до кордонів і повагу до культури, мирної взаємодії", – зазначив він.

Президент Франції Еммануель Макрон підкреслив, що світова спільнота зобов'язана забезпечити ефективне припинення вогню на Донбасі.

Емануель Макрон Reuters

"В Україні ми повинні постійно виконувати прийняті на себе зобов'язання і забезпечити ефективне припинення вогню, поступово, як ми це робили спільно з Німеччиною, щоб ті сторони, які там є, дотримувалися міжнародного права і в кінцевому підсумку вийшли на закінчення конфлікту", - заявив він.

Президент Литви Даля Грібаускайте зазначила, що світ не повинен забувати про те, хто влаштовує звірства на території України.

Президент Литви Даля Грібаускайте З відкритих джерел

"Увага зараз прикута до Північної Кореї та Сирії, але ті ж методи шантажу, загроз та агресії застосовуються Росією в Україні і вздовж східного кордону НАТО", - сказала вона.

Грібаускайте підкреслила, що Росія, будучи постійним членом Ради безпеки ООН, не виконує своїх зобов'язань з підтримки миру і навіть порушує Статут ООН, напавши на Грузію, анексувавши Крим і беручи безпосередню участь у війні на сході України.

Президент Литви закликала міжнародне співтовариство об'єднатися для того, щоб дати відсіч агресорам.

У свою чергу президент Польщі Анджей Дуда зазначив, що його країна хоче приєднатися до формування міжнародного порядку, який буде спиратися на принципи політичної суверенності і територіальної цілісності, в тому числі в питанні Грузії та України.

Президент Польщі Анджей Дуда З відкритих джерел

Дуда запевнив, що Польща як непостійний член Ради безпеки ООН у 2018-2019 роках буде наполягати, щоб усі спори і конфлікти вирішувалися за принципом "мирного рішення".

Суттєво, перед виступом Грібаускайте російська делегація залишила зал засідань.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>