banner banner banner banner

На місцевих виборах скасували голосування за старост: Хто обиратиме старост і які в них залишаться повноваження

Раніше старости обиралися виборцями старостинських округів, утворених на базі таких селищ та сіл. Цього року за кандидатів на посаду старости голосуватимуть місцеві депутати

З відкритих джерел

На цьогорічних місцевих виборів мешканців сіл та селищ чекає ще одне нововведення – скасування виборності старост. Тепер їх обиратиме місцева рада. Раніше ж старости обиралися виборцями старостинських округів, утворених на базі таких селищ та сіл. Які ще повноваження отримають старости, чого вдасться досягнути завдяки скасуванню прямих виборів та які є ризики, розбираємося далі.

Хто такі старости?

Староста - це відносно нова посада (з 2015 року), створена для того, щоб інтереси всіх жителів сіл та селищ в об’єднаних територіальних громадах було представлено належним чином. Він представляє інтереси мешканців у громаді. Староста обирається на 5 років, є членом виконавчого комітету громади.

Староста бере участь у формуванні частини бюджету щодо його округу, відповідає за підготовку програм, які будуть реалізувати на його окрузі.

"Вести"

Старости будуть допомагати жителям сіл в оформленні документів, видаватимуть на місцях довідки про склад сім’ї та з місця проживання. Вони матимуть печатки з номером старостинського округу.

Староста буде опікуватися дитсадками, школами, стежитиме за благоустроєм у населеному пункті, представлятиме інтереси жителів відповідного села у виконкомі міськради, братиме участь у пленарних засіданнях міської ради та засіданнях її постійних комісій, братиме участь у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної власності, розташованих на території відповідного старостинського округу тощо.

З кого ще складається місцева влада?

Депутати місцевої ради – особи, відповідальні за бюджет громади, збори податків, виділення землі. Список їхніх повноважень нараховує близько 60 пунктів. Наприклад, саме ці люди закладають бюджет на місцеву медичну інфраструктуру.

Голова громади – відповідальний за ухвалення та виконання рішень. Виборці голосують за голову громади, а орган, який йому підпорядковується — виконавчий комітет ради — затверджують місцеві депутати.

Депутати районних та обласних рад – відповідальні за перерозподіл державних субвенцій на освіту, медицину, затвердження бюджету й соціально-економічних програм у межах району та області.

Що зміниться?

На наступних виборах законодавець скасував норму про прямі вибори. Нині діятимуть непрямі вибори - старости обиратимуться радою за поданням голови громади.

Можуть з'явитися нові повноваження. Кожна місцева рада в Положенні про старосту може виписувати ширші повноваження старости.

Нова представницька функція. Староста – представник жителів населеного пункту. Він бере участь у пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради та засіданнях її постійних комісій із правом гарантованого виступу з питань щодо інтересів жителів відповідного села, селища. Також староста працює у виконавчому комітеті на постійній основі та бере участь у засіданнях із правом ухвального голосу.

Староста виконуватиме ще одну представницьку функцію. Мається на увазі представлення старостою голови громади в тому чи іншому селі, селищі. І якщо старосту без будь-яких сумнівів можна вважати представником жителів відповідних населених пунктів (сіл, селищ) за законом, то представником голови громади староста виступатиме в контексті свого місця та ролі в системі місцевого самоврядування, а також наявної субординації та підконтрольності.

Нова процедура затвердження виключає конфлікт старост з головами рад. Не у всіх об’єднаних громадах між головами та старостами склалися службові відносини, позбавлені суперечностей та конфліктів. Могла скластися ситуація, коли депутат, голова і староста були від трьох різних політичних сил.

Критика рішення

Скасування виборів старост розкритикувала "Опора".

"Сумнівним з погляду прогнозованості законодавства напередодні початку виборів є скасування виборності старост", - йдеться в заяві.

Директор з розвитку, заступник керівника Виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрам'юк зазначив, що формат виборності старост викликає дискусію лише через те, що багато місцевих рад будуть партизовані, передає "Український кризовий медіацентр".

"Відтоді як вибори в громадах стали партійними і село може не мати свого депутата (бо за партійними списками дуже велика ймовірність, що села, селища не матимуть своїх депутатів у сільській раді), то хто представлятиме їхні інтереси в сільській, селищній раді вже об'єднаної громади? Староста. А старосту призначає теж політично обрана більшість місцевої ради. Тобто цілком можливо, що буде призначена не та людина, яку б рекомендувала громада", - заявив Абрам'юк.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>