Мовний омбудсмен в Україні: Хто це такий і чим буде займатися

Мовного омбудсмена має призначити Кабмін

112.ua

В Україні незабаром з'явиться посада уповноваженого із захисту державної мови. Серед основних завдань нового омбудсмена - захист української мови як державної, а також захист права громадян України на отримання інформації та послуг у сферах суспільного життя державною мовою. Уже є претендент на нову посаду. Але про все по черзі.

Необхідна матчастина

Посаду уповноваженого із захисту державної мови передбачено законом "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Мовного омбудсмена призначає на посаду та звільняє з посади Кабінет міністрів України.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, керівник центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну правову політику, і керівник центрального органу виконавчої влади у сфері державної мовної політики подають Кабміну по одній кандидатурі на посаду уповноваженого. Після цього Кабінет міністрів розглядає всі кандидатури на посаду мовного омбудсмена та ухвалює рішення про призначення кандидата уповноваженим із захисту державної мови. Призначення проводять протягом одного засідання Кабміну. 

Людина може обіймати цю посаду двічі (по 5 років). Уповноважений не є державним службовцем.

З відкритих джерел

Завдання і повноваження

Основними завданнями мовного омбудсмена будуть захист української мови як державної; захист права громадян України на отримання інформації та послуг у сферах суспільного життя державною мовою, а також усунення перешкод і обмежень у користуванні державною мовою.

Уповноважений забезпечує моніторинг виконання законодавства про державну мову та державних цільових програм; розглядає скарги фізичних і юридичних осіб на дії та бездіяльність органів влади щодо дотримання вимог законодавства про державну мову; скеровує до низки органів подання про проведення службових розслідувань та притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, винних у порушенні законодавства про державну мову; складає протоколи і застосовує стягнення.

Крім того, уповноважений щорічно має представляти публічний звіт про свою діяльність та про стан дотримання мовного закону.

З відкритих джерел

Хто може стати мовним омбудсменом

Кандидатом на посаду мовного омбудсмена може бути громадянин України, не молодший 35 років, який має вищу освіту. Уповноважений має володіти державною та англійською мовами, мати досвід правозахисної діяльності або досвід діяльності із захисту державної мови та здатний за своїми діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні посадові обов'язки.

Кандидатом не може бути людина, яку було притягнуто до відповідальності за порушення вимог закону про державну мову або яка брала участь у спробах запровадження офіційної багатомовності всупереч Конституції України.

Крім того, мовний омбудсмен не може мати представницького мандату; займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової й творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики зі спорту); входити до складу органу управління чи наглядової ради підприємства; бути членом політичної партії.

Кандидати на посаду

У середу, 4 вересня, Комісія від секретаріату уповноваженого Верховної Ради з прав людини обрала кандидата на посаду мовного омбудсмена

"За результатами відкритого конкурсу комісія більшістю голосів рекомендувала мені як уповноваженому для подання Кабінетові міністрів України кандидатуру Кременя Тараса Дмитровича", - заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

Facebook Людмила Денісова

Наголошується, що Тарас Кремінь - український політик і вчений. За фахом - учитель української мови та літератури, англійської мови та зарубіжної літератури. Навчався в аспірантурі й докторантурі. Кандидат філологічних наук, доцент. Обирався депутатом Миколаївської обласної ради, яку очолив у 2014 році. Народний депутат України 8-го скликання. Очолював підкомітет з питань дошкільної, загальної середньої, інклюзивної освіти, а також забезпечення реалізації права на освіту осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія.

Незабаром своїх кандидатів представлять керівник центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну правову політику, і керівник центрального органу виконавчої влади у сфері державної мовної політики. Після чого Кабмін має обрати одного з трьох претендентів на посаду уповноваженого із захисту державної мови.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>