banner banner banner banner

Місцеві вибори в Україні - 2020. Які повноваження мають мери, депутати місцевих рад та самі ради?

Продовжуємо ділитися з вами цікавою та важливою інформацією напередодні дня "Х"

З відкритих джерел

Українці 25 жовтня вперше обиратимуть депутатів до рад усіх рівнів від громад – депутатів сільських, селищних, міських рад, а також сільських, селищних, міських голів. Перші вибори відбудуться і до 119 райрад.

Також цього дня відбудуться чергові вибори, на яких потрібно буде віддати свій голос за кандидата в депутати місцевої ради та сільського, селищного, а також міського голову.

Посад багато, і заплутатися в них дуже легко. Тому ми вирішили розібратися, які повноваження, права та обов'язки у кожної з цих осіб, а також у рад усіх рівнів. Почнемо, мабуть, із мера.

Міський голова (мер)

Це головна посадова особа територіальної громади міста. Він обирається шляхом таємного голосування строком на пять років у порядку, визначеному законом.

Мер очолює виконавчий комітет відповідної міської ради та головує на її засіданнях.

Він не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (окрім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики зі спорту) або підприємницькою діяльністю.

Що стосується повноважень міського голови, то він:

- організовує роботу міської ради та її виконавчого комітету; підписує ухвалені ними рішення; вносить на розгляд ради кадрові пропозиції; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради; вносить пропозиції та формує порядок денний сесій, а також головує на пленарних засіданнях.

- забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їхнє виконання.

-  скликає загальні збори громадян за місцем проживання; забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, міської ради, її виконавчого комітету.

- є розпорядником бюджетних коштів, які можуть використовуватися лише за призначенням, визначеним радою.

- представляє раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах;

- веде особистий прийом громадян; забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їхніх об'єднань; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Ознайомитися з розширеним списком повноважень, за які мер несе персональну відповідальність, можна за посиланням.

Варто зазначити, що аналогічними повноваженнями наділені також сільські та селищні голови.

У тому числі вони, як і мери, є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальною громадою та відповідною радою (сільський голова – перед сільською радою; селищний, відповідно, – перед селищною). Зупинимося на них детальніше.

Міська, селищна та сільська ради – це

…органи місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їхнього імені та в їхніх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.

І міська, і селищна, і сільська ради мають підзвітні їм виконавчі органи (комітети, відділи, управління та ін.).

Останні наділені низкою повноважень, наприклад, у сферах управління комунальною власністю та регулювання земельних відносин; у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку та ін.

Водночас до компетенції міської, селищної та сільської ради належать такі питання:

- затвердження регламенту ради; утворення і ліквідація постійних та інших комісій; утворення виконавчого комітету; кадрові питання.

- затвердження плану роботи ради та заслуховування звіту про його виконання; заслуховування звіту сільського, селищного, міського голови про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту; ухвалення рішення про недовіру сільському, селищному, міському голові та рішення про дострокове припинення їхніх повноважень.

- заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень відомства; розгляд запитів депутатів, ухвалення щодо них рішень; дострокове припинення повноважень депутата.

- ухвалення рішення про проведення місцевого референдуму та рішень, які стосуються його організації та проведення.

- розгляд прогнозу місцевого бюджету, його затвердження, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; ухвалення рішень щодо передачі коштів з місцевого бюджету;

- затвердження місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови, іншої містобудівної документації; встановлення правил із питань благоустрою території, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях.

- встановлення заборони на продаж пива (окрім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (окрім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби.

- ухвалення рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями; створення комунальної аварійно-рятувальної служби.

- та інші.

Районна в місті рада

Вона також має всі перераховані вище повноваження. Окрім цього, районна в місті рада (у разі її створення), як і сільська, селищна та міська, може наділяти частиною своїх повноважень органи самоорганізації населення, передавати їм відповідні кошти, а також матеріально-технічні та інші ресурси і здійснювати контроль за їхнім виконанням.

Обласні та районні ради

Ці органи місцевого самоврядування представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених законодавством, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Окрім цього, обласні та районні ради можуть ухвалювати рішення:

- з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями;

- про віднесення лісів до категорії захисності, а також про розподіл лісів за лісотаксовими розрядами;

- щодо здійснення місцевих запозичень і надання місцевих гарантій відповідно до вимог, встановлених Бюджетним кодексом.

Депутати рад усіх рівнів

Ради усіх рівнів – сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна – складаються з депутатів, які обираються жителями відповідного населеного пункту/району/області.

Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їхні доручення.

Він зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Депутат має право:

- ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано;

- звернутися із запитом до керівників ради та її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території, а депутат міської (міста обласного значення), районної, обласної ради – також до голови місцевої державної адміністрації з питань, віднесених до відання ради;

- знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.

Якщо упродовж року депутат пропустить більшу частину пленарних засідань ради або постійної комісії, не виконуватиме без поважних причин рішення і доручення ради, то вона може звернутися до виборців з пропозицією про його відкликання.

Депутати сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити до виконавчого комітету відповідної ради.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>