Мем? Репост? В тюрму!: Все, що потрібно знати про відкриття в РФ кримінальних справ про екстремізм у соцмережах

За останні три роки в Росії зросла кількість кримінальних проваджень про екстремізм у соціальних мережах: якщо ще два роки тому було зареєстровано трохи більше сотні таких справ, то зараз їх вже близько п'яти сотень. Розповідаємо, що це за кримінальні провадження, чому вони відкриваються, та й взагалі - що таке екстремізм

112.ua

"Мем? Репост? У тюрму! До психлікарні! Штраф!" - звучить трохи абсурдно, але для Російської Федерації суворе покарання за дрібні проступки вже справа житейська.

Тамтешні правоохоронці день від дня відкривають кримінальні провадження про екстремізм, часто ґрунтуючись лише на публікаціях в соціальних мережах. Та й яких публікаціях?! – поодиноких репостах картинок, мемів, віршиків та кліпів, які в загальному-то не говорять ні про що, крім того, що користувач, на сторінці якого вони опинилися, не подумав, не передбачив того, що хтось може побачити в цьому склад злочину.

Добре, якщо суд визнає, що в діях таких "екстремістів" не було прямого умислу і визнає звинувачення правоохоронців необґрунтованими, але на практиці бачимо - так щастить далеко не кожному.

Як відзначив днями голова Верховного суду РФ В'ячеслав Лебедєв, за останні три роки кількість кримінальних проваджень про екстремізм у соціальних мережах зросла: якщо ще два роки тому було зареєстровано трохи більше сотні справ про порушення ненависті або ворожнечі в інтернеті, то зараз їх вже близько п'яти сотень.

Загалом же, за даними судового департаменту при Верховному суді РФ, кількість засуджених за "екстремістським статтями" за останні роки збільшилася в чотири рази.

Фото з відкритих джерел

Що таке "екстремізм" загалом і як це поняття трактують у РФ

Саме слово "екстремізм" походить від латинського "extremus", тобто "надмірний", і висловлює прихильність людини або групи людей до крайніх поглядів і, в особливості, заходів.

Згідно відповідної резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи, екстремізм, зокрема, представляє собою форму політичної діяльності, що явно або поволі заперечує принципи парламентської демократії і заснована на ідеології і практиці нетерпимості, відчуження, ксенофобії, антисемітизму та ультра-націоналізму.

Фото з відкритих джерел

У російському ж федеральному законі "Про протидію екстремістській діяльності" подано більш широке поняття. Екстремізмом вважається:

1. Насильницька зміна основ конституційного ладу і порушення цілісності Російської Федерації;

2. Публічне виправдання тероризму та інша терористична діяльність;

3. Порушення соціальної, расової, національної або релігійної ворожнечі;

4. Пропаганда винятковості, зверхності або неповноцінності людини за ознакою її соціальної, расової, національної, релігійної або мовної приналежності або ставлення до релігії та порушення його прав, свобод і законних інтересів у зв'язку з цим;

5. Перешкоджання здійсненню громадянами їхніх виборчих прав і права на участь у референдумі, або порушення таємниці голосування, а також законній діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, виборчих комісій, суспільних і релігійних об'єднань або інших організацій, поєднані з насильством або погрозою його застосування;

6. Вчинення злочину з мотивів політичної, ідеологічної, расової, національної чи релігійної ненависті або ворожнечі чи з мотивів ненависті або ворожнечі відносно якої-небудь соціальної групи;

7. Пропаганда та публічне демонстрування нацистської атрибутики чи символіки або атрибутики чи символіки, подібних із нацистською атрибутикою або символікою до ступеня змішування;

8. Публічні заклики до здійснення зазначених дій або масове поширення завідомо екстремістських матеріалів, а так само їх виготовлення або зберігання з метою масового поширення;

9. Публічне завідомо неправдиве обвинувачення особи, яка заміщує державну посаду РФ або державну посаду суб'єкта РФ, у вчиненні нею у період виконання своїх посадових обов'язків діянь, зазначених у цій статті і є злочином;

10. Організація та підготовка зазначених діянь, а також підбурювання до їх здійснення;

11. Фінансування зазначених діянь або інше сприяння в їх організації, підготовці та здійсненні, в тому числі шляхом надання навчальної, поліграфічної та матеріально-технічної бази, телефонного та інших видів зв'язку або надання інформаційних послуг.

За всі перелічені дії, у разі доведення провини, російським законодавством передбачено притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Власне, так званих "екстремістських" статей у російському Кримінальному кодексі кілька. Крім 282-ї статті (збудження ненависті і ворожнечі), це стаття 354.1 (реабілітація нацизму), 148-а стаття (образа почуттів віруючих), що з'явилася після панк-молебню Pussy Riot у 2012 році, і найновіша - 280.1 (заклики до сепаратизму), яка вступила в силу в травні 2014-го після анексії Криму Росією.

Так, в кращому випадку екстреміст може понести покарання у вигляді штрафу або адміністративного арешту на кілька діб, а в гіршому – позбудеться волі на десяток років.

Чому в Росії зростає кількість "справ за репости"

Виходячи із ступеня суспільної небезпеки проявів екстремізму, іншими словами – побоювання російської влади масових заворушень з тяжкими наслідками, у тому числі і для них самих, протидію такої діяльності було поставлено на особливе місце в Стратегії національної безпеки федерації до 2020 року. Відповідно правоохоронці почали ретельно вишукувати екстремістів.

Фото з відкритих джерел

"Для чого взагалі потрібні ці справи. Є, скажімо, кампанія з боротьби з педофілами – обов'язково в області повинні бути справи з педофілами. Якщо їх немає, то їх треба вигадати. Якщо кампанія проти екстремістів – значить, повинні бути екстремісти. Якщо кампанія боротьби з наркоманами – значить, обов'язково повинні бути якісь посадки. Так і тут", - подає пояснення адвоката Дмитра Аграновського "Новий час".

Якщо з більшістю дій, перерахованих до екстремістських, в російському законодавстві все більш чи менш зрозуміло, то, що можна вважати порушенням соціальної, расової, національної чи релігійної ворожнечі, не прописано чітко. Це і дозволяє правоохоронним органам покращувати звітність за рахунок кримінальних справ за репостами.

Варто відзначити, що нерідко єдиним доказом у таких справах стають лінгвістичні, психологічні та інші експертизи, які викликають багато питань.

Експерт-лінгвіст Ігор Огорелков в інтерв'ю "Медузі" розповів, що у Росії немає єдиної методики оцінки матеріалів, які проходять по екстремістським справах, — ні у правоохоронних органів, ні у різних експертних центрів. В кінцевому підсумку судді приймають рішення про визнання вини тієї чи іншої людини грунтуючись на власне чуття.

Трохи прикладів з низки відкритих в РФ справ за репости в соцмережах

У серпні минулого року Мировий суд Центрального району Сочі оштрафував місцевого жителя Віктора Ночевнова на 50 тис. рублів за репост на своїй сторінці "ВКонтакте" семи карикатур із зображенням Ісуса Христа (на турніку, на стадіоні, на спортивному снаряді і у вигляді важкоатлета на тлі олімпійських кілець).

Фото з відкритих джерел

Зокрема, чоловіка визнали винним в образі релігійних почуттів віруючих (ст. 148 КК РФ). Нібито публікуючи ці зображення, він став протиставляти себе соціальним нормам і проявляти агресію до віруючих.

Ночевнов свою провину не визнав, каже, що і не думав когось ображати цим репостом.

Цікаво, що картинки, через які постраждав сочинець – ніщо інше як проект американського арт-директора і ілюстратора з Далласа Девіда Сомса. Називається він "Jesus Everywhere", тобто "Ісус всюди".

"Ісус сказав: царство Боже всередині тебе і всюди навколо тебе — не в будинках з каменю і дерева; Бог всередині тебе і всюди навколо тебе — не в будинках з каменю і дерева; Я - світ, який на всіх. Я — все: все вийшло з мене і все повернулося до мене. Розрубай дерево, я — там; підніми камінь, і ти знайдеш мене там", - нагадують творці проекту і закликають показати своє бачення, де зараз знаходиться Ісус.

На сайті проекту наразі розміщені сотні ілюстрацій найрізноманітніших користувачів. Ну а постраждав за їх бачення місцеперебування Ісуса один росіянин, який перепостив всього кілька відповідних картинок.

В Невському суді Петербурга досі розглядається справа місцевого жителя Едуарда Нікітіна. Його звинувачують у порушенні соціальної, расової, національної або релігійної ворожнечі (ст. 282 КК РФ).

В основі справи петербуржця — репост на вигляд нешкідливого анекдоту у вигляді діалогу. У ньому син запитує батька, чи зміниться щось після виборів, а той відповідає, що навряд чи.

Фото з відкритих джерел

Слідство визнало, що таким чином Нікітін в завуальованій формі висловив недовіру до будь-якого з обраних шляхом голосування депутатів, глави держави та ін.

Крім цього, не сподобалися правоохоронцям і багато інших жартів, який перепостив чоловік. Наприклад, карикатура з так званим "холодним ватником". Вони вважають, що таким чином Нікітін побажав смерті російському народу, оскільки слово "ватник" використовується деякими користувачами мережі у значенні приниження чи негативної оцінки росіян.

Фото з відкритих джерел

Тепер петербуржцю може загрожує відправка на примусове лікування в психіатричну лікарню, якщо суд підтримає слідство. Свою провину він не визнає.

У лютому поточного року суд засудив до 2,5 років колонії-поселення 24-річного студента зі Старого Оскола Бєлгородської області Олександра Крузе. Його визнали винним в екстремізмі за тією ж ст. 282 КК РФ через чотири репости картинок в соцмережі, які, на думку слідства, порушували ненависть і закликали до насильства.

Зокрема, мова про зображення з перекресленим серпом і молотом і написом: "На деревах замість листя будуть висіти комуністи", зображення двох солдатів, перекресленої зірки Давида, російського і українського прапорів і напис: "Перетворимо війну братовбивчу на війну визвольну", а також два висловлювання націонал-соціаліста Максима Базильова — "Ми говоримо про те, що Москва перестає бути містом росіян. Втрачає своє етнічне обличчя" і "Знайте, владу у власній державі ніхто вам на блюдечку не піднесе. Буде кров, будуть сльози наших матерів".

Фото з відкритих джерел

Крузе стверджував, що робив репости для соцопитувань для дипломної роботи на тему "Екстремізм в сучасних умовах: міжнародні аспекти протидії". Він представив ці матеріали в суді, але йому не повірили.

Також примітно, що в Росії карають не тільки за перепости картинок і мемів, але і сатиричних пісень, віршів і навіть новин про визнання матеріалу екстремістським. Так, наприклад, в травні 2017 року 61-річний житель Чебоксар Володимир Авдєєв репостнув запис про те, що три пісні панк-групи "Ансамбль Христа Спасителя і Мати сира земля" внесли в реєстр екстремістських матеріалів. До посту були прикріплені композиції. За це його засудили на 2,5 роки умовно.

Чи є рішення проблеми 

Кілька днів тому Верховний суд РФ ухвалив постанову з роз'ясненнями з приводу справ про екстремізм в інтернеті. Якщо коротко, в ній йдеться приблизно наступне:

Сам по собі "екстремістський" запис або, наприклад, репост мема, визнаного екстремістським матеріалом — це ще не доказ, що людина поділяє радикальні переконання.

Суди, які розглядають такі справи, повинні враховувати контекст — що це за людина, про що вона пише в інших своїх публікаціях та коментарях, хто у неї в друзях і підписниках, скільки людей побачили цей репост та інше.

Фото з відкритих джерел

Проте, надія на те, що із цією постановою в Росії щось зміниться і за репости в соцмережах перестануть карати за "екстремістськими статтями", невелика.

Справа в тому, що в листопаді 2016 року пленум ВС РФ вже закликав суддів враховувати контекст репостів, але справ стало тільки більше. Все через те, що в постанові неясно було прописано, як саме враховувати контекст опублікованих записів. І цього разу цієї ясності лише на грам більше.

Експерти вважають, що остаточно вирішити проблему "справ за репостами" може зміна самих антиекстремістських законів. "Будь-який суддя все-таки повинен розуміти закон сам, він не може вирішувати зовсім врозріз (з постановою пленуму) Верховного суду, але він може його як би проігнорувати. Таке, на жаль, цілком можливо. Адже це не норма закону, а м'який інструмент регулювання. Суддя в процесі — це теоретично єдина людина, яка знає обставини цієї справи", - пояснив "Медузі" директор інформаційно-аналітичного центру "Сова" Олександр Верховський.

А от чи буде змінено російське законодавство в частині екстремізму – складне питання, оскільки такі спроби вже були і вони не увінчалися успіхом. Зокрема, в червні депутати Держдуми РФ Сергій Шаргунов і Олексій Журавльов внесли в парламент законопроект про часткову декриміналізацію статті 282 КК РФ, але його не підтримали ні Верховний суд, ні профільні комітети.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>