banner banner banner banner

Красивий жест під ювілей: Що означає відставка Назарбаєва з поста президента Казахстану і чому від цього не легше

Нурсултан Назарбаєв, який близько 30 років очолював Казахстан, йде з посади президента країни. Але дуже сумнівно йде. Розповідаємо все, що про це відомо.

112.ua

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв раптово оголосив про складання повноважень глави держави і не колись там, а вже від завтра.

Він очолював колишню радянську республіку майже 30 років, фактично з дня її утворення в 1991 році, і здавалося, сьогодні цієї знаменної події чекали вже практично всі - від громадян країни до політиків ближнього зарубіжжя.

Але видихати з полегшенням, швидше за все, не варто. І ми розповімо чому.

Що сказав Назарбаєв

Про свою відставку президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв оголосив під час спеціального звернення до народу, яке відбулося в прямому ефірі місцевих телеканалів у другій половині дня 19 березня.

"Сьогодні я звертаюся до вас, як це робив завжди, в найважливіші моменти історії нашої держави, яку ми разом будуємо. Але сьогоднішнє звернення особливе. Я прийняв непросте для себе рішення – скласти з себе повноваження президента Республіки Казахстан", - зазначив він.

Потім глава казахської держави перерахував всі виклики, з якими йому і країні довелося зіткнутися за останні три десятки років, і, звичайно ж, перемоги.

При цьому Назарбаєв підкреслив, що "працював не шкодуючи сил, енергії і здоров'я, часу, щоб виправдати довіру", яку йому п'ять разів поспіль висловлював рідний народ, обираючи президентом, і пообіцяв, що після відставки також не стоятиме осторонь державних справ.

"Як вам відомо, за нашими законами я наділений статусом Першого президента – елбаси (Лідера нації). Залишаюся головою Ради безпеки, який наділений серйозними повноваженнями. Залишаюся головою партії "Нұр Отан", членом Конституційної ради. Тобто, залишаюся з вами. Турботи країни і народу залишаються моїми турботами", - нагадав він.

Тепер, відповідно до закону, замість Назарбаєва виконувати обов'язки президента Казахстану до чергових виборів у квітні 2020 року буде спікер сенату Касим-Жомарт Токаєв, який працював з ним із перших днів незалежності держави.

Церемонія передачі президентських повноважень відбудеться 20 березня на спільному засіданні палат парламенту.

Кто такий Елбаси та які в нього повноваження?

Казахське законодавство багато в чому відрізняється від українського. У ньому, крім іншого є дивовижний нормативно-правовий акт - "Про першого президента Республіки Казахстан – лідера нації".

Цей документ був прийнятий у липні 2000 року, але фактично доопрацьовувався до сьогоднішніх днів, поки статус елбаси не став престижнішим за президентський титул в цілому.

Згідно з останньою редакцією, перший президент Казахстану, тобто Нурсултан Назарбаєв, володіє званням "Халық қаһарманы" ("Народний герой") з врученням знаку особливої відзнаки - Золотої зірки та ордена "Отан".

На нього не поширюється обмеження права бути обраним в президенти республіки.

Він може довічно:

- звертатися до народу Казахстану і державним органам з різного роду ініціативами, які відразу ж підлягають обов'язковому розгляду;

- виступати перед парламентом республіки і його палатами, на засіданнях уряду при обговоренні важливих для країни питань;

- очолювати Асамблею народу Казахстану, Раду безпеки республіки, входити до складу Конституційної Ради.

З ним мають узгоджуватися всі ініціативи щодо основних напрямів внутрішньої і зовнішньої політики держави.

Також перший президент Казахстану зберігає довічно свою недоторканність, держава має надати йому охорону, забезпечити штаб-квартирою, житлом, транспортом, зв'язком, пенсією в 10 разів вищою за мінімальну і багатьма іншими благами.

При цьому перешкоджання будь-якій законній діяльності, публічна образа чи інше посягання на честь і гідність елбаси, а також осквернення його зображень заборонені і караються законом.

Які функції виконують Радбез та Конституційна рада?

Як згадав у зверненні до народу сам президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, Рада безпеки республіки, в якості голови якої він має намір залишитися в подальшому, наділена "серйозними повноваженнями". В цілому це консультативно-дорадчий орган, який формується і координується президентом Казахстану.

У його завдання входить: вироблення рішень та сприяння реалізації главою держави повноважень щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки, збереження державного суверенітету, незалежності і територіальної цілісності республіки, підтримки соціально-політичної стабільності в країні, захисту конституційних прав і свобод громадян.

Фактично Радбез контролює діяльність усіх силових структур країни, центральних і місцевих виконавчих органів, а також аналізує законопроекти і контролює виконання нормативних документів в межах компетенції.

З відкритих джерел

Конституційний рада в свою чергу - створений по французькій моделі у 1995 році колективний орган, покликаний гарантувати виконання Основного закону країни.

Зокрема, він уповноважений:

- перевіряти правильність проведення виборів президента республіки, депутатів парламенту і проведення республіканського референдуму;

- перевіряти відповідність Конституції прийнятих парламентом законів до їх підписання президентом;

- перевіряти відповідність Конституції прийнятих парламентом і його палатами постанов;

- перевіряти відповідність Конституції міжнародних договорів до їх ратифікації;

- давати офіційне тлумачення норм Конституції;

- давати висновок про дотримання процедури звільнення або відмови від посади президента.

Тобто, вирішувати конфлікти між гілками влади з правом вето на закони.

До його складу входить сім членів: голова і два члени ради призначаються президентом за два члена відповідно парламентом та урядом строком на 6 років.

Довічними членами Конституційної Ради є по праву екс-президенти республіки, але до сьогодні таких в Казахстані не було.

Для прикладу вагомості повноважень цього органу далеко йти не потрібно.

Згідно з Конституцією, у відставку президент Казахстану може піти тільки в чотирьох випадках: він помер; його звільнив з посади парламент у зв'язку з неспроможністю здійснювати свої обов'язки по хвороби; або за державну зраду; був обраний новий президент.

Але Нурсултан Назарбаєв йде з поста глави держави сам. Справа в тому, що кількома днями раніше він звернувся з питанням до Конституційної рада і та дала добро, аргументуючи, що президент теж людина і має право подати у відставку.

Що з цього виходить?

Головне, що має винести кожна людина з заяви президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва про його відставку, – де-факто жодної відставки не буде.

З відкритих джерел

А саме:

Голова Сенату Касим-Жомарт Токаев до 2020 року отримає президентське крісло без частини важливих повноважень з нацбезпеки, він повинен буде постійно консультуватися з Назарбаєвим і до обрання (якщо його, звичайно ж, оберуть) не зможе ініціювати поправки до Конституції.

Власне, як і будь-який інший президент Казахстану, якому не пощастило бути першим.

Оскільки Назарбаєв залишиться головою партії "Нұр Отан", за ним і надалі буде стояти більшість у парламенті, а завдяки конституційній реформі, яка вступить в силу з обранням нового глави держави, роль цієї більшості ще збільшитися.

Крім того, ставши членом Конституційної ради Назарбаєв отримає повноваження, які наразі йому не доступні, і зможе грати у політичному житті країни на ряду з іншим роль верховного рефері.

Експерти вже почали говорити, що відставка президента Казахстану була ретельно спланована як красивий жест під 30-річний ювілей правління, адже у своєму зверненні Назарбаєв навіть не пояснив, чому йде.

"Назарбаєв цілком дієздатний, щоб, будучи творцем сучасного Казахстану, просто так не відпустити кермо влади зі своїх рук і гарантувати збереження цієї державності та розвитку в тому вигляді, в якому він це бачить. Звичайно, він розуміє, що у 79 років важко бути постійно діючим патріархом, — і він відходить на заздалегідь зайняті позиції голови Ради безпеки, повноваження якого на сьогоднішній день перевищують повноваження чинного президента… Готувалася передача влади давно. Але саме цей сценарій почав активно здійснюватися після зміни влади в Узбекистані", - відзначає політолог Олександр Дубнов.

Про Назарбаєва коротко

З відкритих джерел

Нурсултан Абішевич Назарбаєв народився в 1940 році в Алматинській області Казахської РСР.

24 квітня 1990 року був обраний президентом Казахської РСР, а після розвалу Союзу став президентом незалежної Республіки Казахстан.

З того часу він обирався на посаду глави держави п'ять разів. На минулих виборах, які пройшли у квітні 2015 року, набрав, за даними ЦВК, 97,75% голосів.

Є рекордсменом за тривалістю перебування керівником держави на пострадянському просторі, оскільки ще з 22 червня 1989 року був першим секретарем ЦК Компартії Казахстану.

Його звинувачували у порушеннях прав людини кілька правозахисних організацій, а також придушенні інакомислення і керуванні авторитарним режимом.

Жодні вибори, що проводяться в Казахстані з моменту здобуття незалежності, не були відзначені Заходом як вільні та справедливі.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>