Корупція в оборонній сфері: Усе про скандальне розслідування Bihus.Info і звільнення Гладковського

Розповідаємо, як так сталося, що останнім часом ім'я Олега Гладковського згадують усюди майже так само часто, як і співачку Maruv.

112.ua

Несподіваний поворот. Президент Петро Порошенко звільнив свого давнього знайомого - першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони і голови міжвідомчої комісії з військово-технічного співробітництва та експортного контролю Олега Гладковського.

Так, ви не помилилися, ім'я цієї людини останнім часом згадують усюди майже так само часто, як і співачку Maruv, яка стала переможницею Національного відбору на Євробачення, але, на жаль, на нього не поїде.

Як так сталося і чим взагалі примітна фігура Гладковського?! Спробуємо розібратися, зібравши всі відомі на сьогодні факти про гучну відставку.

Не врятують ні посада, ні зв'язки: Що сказав президент?

Сьогоднішній день для глави держави Петра Порошенка розпочався вже звично – з робочої поїздки до чергового куточка нашої країни. Цього разу до Миколаївської області.

Виступаючи на засіданні Ради регіонального розвитку в тамтешньому облцентрі, президент не міг не висловити подяку місцевій громаді, яка п'ять років тому "вичистила місто від московського сміття" і продовжує берегти від нього країну.

При цьому він згадав, що є верховним головнокомандувачем і відповідальний за все, що відбувається в оборонній сфері країни.

адміністрація президента України

"Хочу чесно і прямо сказати про одне. Як ви знаєте, минулого тижня було журналістське розслідування (Bihus.Info, - ред.), яке базувалося на витоку інформації з правоохоронних органів, щодо можливих зловживань у сфері оборонних закупівель. І воно викликало значний суспільний резонанс. Суспільство хоче і має право знати правду. Всі хочуть знати правду. І я теж хочу. Тому сьогодні буде створено для цього всі необхідні умови", - зазначив Порошенко.

Як виявилося, під "необхідними умовами" глава держави мав на увазі відставку свого давнього знайомого і першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського, який раптово став одним із фігурантів цього розслідування.

"Сьогодні вранці перед відльотом до Миколаєва я підписав указ про звільнення Олега Гладковського з посади першого заступника секретаря РНБО. Так само він знятий з посади голови міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю", - підкреслив президент.

При цьому Порошенко додав, що відповідне рішення в жодному разі не є судовим вироком, а внеском у проведення об'єктивного розслідування.

"Моє завдання, обов'язок, якщо хочете, - створити такі умови… щоб кожен міг переконатися, що в подібних ситуаціях, якщо доведено провину, не рятують ні посада, ні зв'язки, ні прізвища, ні давнє знайомство з президентом", - пояснив він.

Бізнес з президентом і розквіт оборонки: Чим відомий Гладковський?

Олег Володимирович Гладковський (до 2014 року Свинарчук) – 49-річний український менеджер, підприємець і політичний діяч.

Народився він 5 лютого 1970 року в місті Чуднів Житомирської області.

У 1994 році закінчив Київський автодорожній інститут. Здобув кваліфікацію інженера з організації перевезень і управління на автомобільному транспорті. І фактично відтоді його ім'я стали безпосередньо асоціювати з ім'ям Петра Порошенка.

З відкритих джерел

Справа в тому, що з 1994 по 1997 рік Гладковський виконував обов'язки директора АТ "Автотранссервіс", який входив до складу концерну чинного глави держави - "Укрпромінвесту".

Потім був призначений заступником гендиректора останнього і пропрацював на цій посаді близько 15 років.

Після ліквідації концерну головною сферою інтересів Гладковського стала корпорація "Богдан", яка також входила до "Укрпромінвесту". Зокрема, з 2012 по 2015 рік він був її директором.

Приблизно тоді ж Гладковський був призначений головою міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю (2014-й) і першим заступником секретаря РНБО (2015-й).

За час його роботи в Комісії ОПК в оборонній індустрії було виконано повний ремонт наявного озброєння і військової техніки, а також розпочато розроблення новітніх зразків озброєння і техніки, які успішно було випробувано і вже використовуються Збройними силами та іншими силовими відомствами країни.

Крім того, Комісія займалася стратегічними напрямами розвитку і реформою ОПК України в цілому. Було затверджено Державну цільову оборонну програму розвитку ОВТ на період до 2020 року, Державну цільову програму реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу на період до 2021 року, Державну цільову програму створення та освоєння виробництва боєприпасів і продуктів спеціальної хімії на період до 2021 року тощо.

Як перший заступник секретаря РНБО Гладковський розвивав програму ракетного щита України, а також працював над розширенням військово-технічного співробітництва України з НАТО та процесом інтеграції країни в Північноатлантичний альянс.

Згідно з останніми даними декларації, загальний дохід його сім'ї в 2017 році становив понад 11 млн грн.

При цьому на рахунках у банках у сімейства 794 тис. дол., 18 тис. євро і 2,3 млн грн, готівкою вони зберігають 460 тис. дол., 120 тис. євро і 6,6 млн грн.

Три серії викриттів і ганьби: У чому суть розслідування Bihus.Info?

Наприкінці лютого команда журналістських розслідувань Bihus.Info (програма "Наші гроші") представила дві частини фільму, в якому йшлося про те, що вищі чиновники оборонної сфери нібито отримували відкати з постачання контрабандних російських деталей для військової техніки, переплачуючи за них утричі-вчетверо.

Крім того, усе це, за словами розслідувачів, відбувалося на тлі заяв вищого керівництва держави про "імпортозаміщення" і відмову від постачання з Російської Федерації.

У причетності до незаконних схем журналісти, зокрема, звинувачували заступника секретаря РНБО Олега Гладковського та його 22-річного сина Ігоря.

Одним з організаторів схеми вони також називали гендиректора "Укроборонпрому" Павла Букіна.

Сьогодні, до речі, було опубліковано третю серію цього розслідування, де детально розповідається, як Букін віддає на "розпил" Гладковському-молодшому міжнародний контракт вартістю 14 мільйонів.

Ось, власне, сам фільм:

Маніпуляція і брехня: Як відреагували на фільм фігуранти розслідування?

Одразу ж після виходу перших двох серій фільму команди журналістських розслідувань Bihus.Info заступник секретаря РНБО Олег Гладковський назвав звинувачення на свою адресу повною нісенітницею, а себе - жертвою передвиборчої провокації.

Тим не менше слідом за ними ухвалив два важливі рішення. "Щоб запобігти будь-яким інсинуаціям, особисто звертаюся і до Головної військової прокуратури, і до НАБУ із заявою якомога швидше перевірити все викладене в розслідуванні й дати відповіді і мені, і всьому суспільству. На час перевірки правоохоронними органами цього питання звертаюся з проханням припинити мої повноваження як першого заступника секретаря РНБО і голови міжвідомчої комісії з політики військово-технічного співробітництва та експортного контролю. Відповідні заяви подаю негайно", - зазначив він.

Водночас син Гладковського Ігор додав, що має намір подати на журналістів Bihus.Info до суду за поширення недостовірної, за його словами, інформації.

З відкритих джерел

Концерн "Укроборонпром" також не став стояти осторонь. Його прес-служба дала коментар, в якому керівництво підприємства стверджує, що розслідувачі у своєму матеріалі не зазначили джерел отримання оприлюдненої ними інформації та здійснили маніпуляційний виклад окремих розрізнених даних.

За їхньою інформацією, нині правоохоронці розслідують низку кримінальних проваджень, відкритих у 2015-2016 роках, і концерн зацікавлений, "щоб усі вони розслідувалися якомога швидше, а посадових осіб, причетних до зловживань, було покарано", однак і "факт довільного використання інформації, що має відношення до питань національної безпеки, також має дістати належну юридичну оцінку компетентних органів".

Засідання РНБО і затримання: Який попередній підсумок скандалу?

Крім звільнення Олега Гладковського з посади заступника секретаря РНБО президент Петро Порошенко зробив сьогодні ще кілька важливих заяв.

Перше, публічно закликав Антикорупційне бюро та антикорупційну прокуратуру "розслідувати резонансні публікації та розставити всі крапки над і в оборонній сфері: якщо хтось винен, притягнути до відповідальності, а якщо людина сумлінно працювала, дати їй можливість захистити своє чесне ім'я.

Друге, доручив секретарю РНБО Олександра Турчинова скликати засідання Ради нацбезпеки щодо реформування "Укроборонпрому". Попередньо воно має відбутися 6 березня.

Информцентр СНБО

Через кілька годин після виступу президента в Миколаївській області Національне антикорупційне бюро повідомило, що його співробітники затримали діючого і колишнього директорів держпідприємства "Спецтехноекспорт" (входить до складу концерну "Укроборонпром"), а також ще трьох екс-співробітників підприємства. Усіх їх підозрюють у розтраті 2,225 млн дол.

Однак поки що не відомо, чи пов'язані ці затримання з Гладковським і його сином.

Раніше антикорупційне відомство заявляло, що розпочало досудове розслідування фактів, викладених у розслідуванні Bihus.Info, попередньо зазначивши, що частина описаних подій журналістами вже є об'єктами їхніх розслідувань.

Також відомо, що щонайменше двох чиновників "Укроборонпрому" було відсторонено від посад самим керівництвом концерну у зв'язку зі скандалом про незаконні оборудки в оборонній сфері. Йдеться про директора держпідприємства "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова" Олексія Бабича і директора держпідприємства "Ізюмський приладобудівний завод" Сергія Філоненка.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>