Посадила брата президента і майже 50 мерів: Чому весь світ обговорює відставку Лаури Ковеші

Загроза імпічменту, внутрішньополітичний тиск, відсутність законних механізмів протидії вердикту КС чи прийдешній саміт НАТО? Чому президент Румунії, попри свою категоричність, таки звільнив Лауру Ковеші, – достеменно невідомо. Але факт залишається фактом – Національний антикорупційний директорат (НАД) залишився без очільниці. Чому ця відставка стала такою гучною – читайте далі

Лаура Ковеші Фото з відкритих джерел

"Гроза румунських корупціонерів", "наймолодший прокурор в історії країни", одна із найвпливовіших персон в Румунії. Вона відправила до в’язниці сотні Топ-корупціонерів, серед яких брат колишнього президента, екс-міністр фінансів та мер Бухареста. Вона мала унікальну підтримку населення та глави держави, однак була різко розкритикована урядом.

Клаус Йоганніс і Лаура Ковеші Фото з відкритих джерел

За час її керівництва антикорупційним органом країна змінила всю політичну верхівку та стала прикладом для Східної Європи. Коли в Україні створювалися НАБУ та САП, рівняння на Румунію було серед пріоритетних. Чому ж на піку популярності її відправляють у відставку і чому сьогодні весь світ обговорює Лауру Ковеші?

Від баскетболістки до "грози корупціонерів"

Народилася 1973 року в Трансільванії в сім’ї прокурора. В юності грала в баскетбол за збірну Румунії, у 1989 році стала віце-чемпіонкою Європи серед дівчат до 16 років.

Лаура Ковеші Фото з відкритих джерел

В 1991-1997 здобувала юридичну освіту. Отримала вчену ступінь - доктор юридичних наук.

У 2006 році стала прокурором при Верховному Суді, з 2006 по 2012 рік була Генеральним прокурором Румунії, а в 2013 році очолила національне Управління по боротьбі з корупцією. 

Посаду спеціального антикорупційного прокурора було введено президентом Траяном Бесеску частково під тиском Євросоюзу, до якого Румунія приєдналася у 2007 році. Призначаючи очільником відомства наймолодшого прокурора в історії країни, глава держави навряд чи уявляв, що з її "легкої руки" на лаві підсудних опиниться його рідний брат.

За чотири роки роботи на новій посаді Ковеші довела до суду понад 1,5 тис. кримінальних справ щодо корупціонерів усіх рівнів. Тільки за 2016 рік було відкрито кримінальні справи проти: 3 міністрів, 6 сенаторів, 11 депутатів, 47 мерів, 16 суддів та 21 керівників держкомпаній. Загальний обсяг конфіскованих коштів склав 668 млн євро.

Ковеші відразу заручилася підтримкою населення. У 2015 році в опитуванні національної довіри румун Антикорупційний директорат посів перше місце.

Відома своєю принциповістю і скромністю. Згідно з декларацією, має квартиру 55 кв. м, взяту в іпотеку, і живе тільки на зарплату. На роботу добирається службовим авто. Розлучена.

Посадила брата президента, який призначив її на посаду

Ковеші відправила до в'язниці низку чиновників. Проте зупинимося на найбільш резонансних випадках.

У 2015 році вона відкрила справу проти мера Бухареста Соріна Опреску, звинувативши його в отриманні 25 тис. євро хабаря, а також "відкатів" у розмірі 10% від усіх укладених муніципальних контрактів у місті (за 2013-2015 роки). Згодом чиновник-корупціонер опинився за гратами.

Сорін Опреску Фото з відкритих джерел

Того ж року Ковеші взялася за діючого прем’єр-міністра Віктора Понту. Його було звинувачено в фальсифікаціях, співучасті в ухиленні від сплати податків та відмиванні грошей ще в часи роботи адвокатом. Антикорупційний прокурор спробувала заморозити частину його активів. Згодом ці звинувачення, а також скандал після трагедії в нічному клубі Colectiv у Бухаресті призвели до відставки глави уряду.

Віктор Понта Фото з відкритих джерел

У 2016 році під приціл Ковеші потрапив рідний брат екс-президента Траяна Бесеску. Мірчу Бесеску звинуватили в отриманні хабаря за обіцянку звільнити засудженого з в’язниці. У цій справі проходили кілька членів президентської родини, але колишньому главі державі все ж вдалося уникнути офіційних звинувачень (хоча ЗМІ стверджували, що він знав про "угоди" брата).

Траян Бесеску Фото з відкритих джерел

Мірчу ж відправили за грати на 4 роки.

У 2018 році суд присудив 8 років в'язниці колишньому міністру фінансів країни Даріусу Валкову за відмивання грошей і вимагання хабара. Антикорупційна прокуратура змогла довести провину екс-міністра не дивлячись на те, що він на той момент був провідним радником прем'єр-міністра Віорики Денчіле. Також чиновник є одним з розробників стратегії управління керівної Соціал-демократичної партії, яка й розпочала активну кампанію за відставку Ковеші.

Критика і відставка

"Мене неможливо скомпроментувати", - заявляла Ковеші, коли їй в різний час закидали плагіат, порушення прав людини, зловживання повноваженнями, авторитаризм та незаконні методи прослуховування. Вона не заперечувала, прослуховування і справді ведуться, однак, всі без виключення, з дозволу судових інстанцій. 

Критикам вона відповідала, що її методи схвалює керівництво ЄС, з яким вона регулярно спілкується. До того ж наголошувала, що не ставить за мету посадити всіх румунських чиновників. Головним своїм завданням вважала переконати громадян, що справи можна вирішувати без дачі хабарів.

Однак не всім такі методи сподобалися. У лютому 2018 року один із прокурорів Антикорупційного бюро заявив, що з боку керівництва на нього постійно здійснювали тиск для пришвидшення розслідування тих чи інших справ. Крім цього, депутат правлячої СДП Шербан Ніколае звинуватив Ковеші в організації політичних переслідувань. За його словами, боротьба з корупцією в країні відбувається вибірково, деяких корупціонерів відпускають в обмін на свідчення проти більш високопоставлених осіб. Його підтримав лідер СДП Лівіу Драгнеа, який, вважаючись одним із найвпливовіших людей у країні, після її розслідування був засуджений до 3,5 року в'язниці, і зараз намагається оскаржити це рішення.

Того ж місяця міністр юстиції Румунії Тудорел Тоадер направив президенту країни лист з вимогою звільнити Ковеші. Його підтримала прем'єр-міністр Віоріка Денчиле. Вища рада магістратури Румунії пізніше відхилила вимогу. У квітні відмовився виконувати запит Мін'юсту і президент країни Класу Йоганніс. Він неодноразово заявляв, що підтримує Ковеші, оскільки відомство "робить дуже потрібну і хорошу для країни роботу". Усі обвинувачення проти неї глава держави називав "жалюгідними і непереконливими", оскільки "група злочинців намагається дискредитувати керівництво антикорупційного відомства".

Клаус Йоганніс і Лаура Ковеші Фото з відкритих джерел

Сама Ковеші у відставку йти теж не збиралася, "не бачила для цього підстав". Вона заявляла, що відбувається "атака на румунську систему правосуддя" та "фестиваль корупціонерів, мета яких – принизити румунське суспільство".

Однак міністр юстиції пішов до Конституційного суду, який 30 червня прийняв рішення не на користь Ковеші. КС наголосив, що виник інституційний конфлікт між урядом і президентом. Тож антикорупційного прокурора треба звільнити. На вулиці країни вкотре вийшли люди з протестами - проти звільнення Ковеші (яка "стала незручною для уряду, бо успішно боролася з корупціонерами") та проти "підчинення правосуддя політичному класу". 

Однак це не дуже допомогло. Бо вже за кілька днів, 9 липня, Йоганніс прийняв вимушене рішення і підписав указ про звільнення Ковеші. Він заявив, що боротися з корупцією в країні потрібно й надалі, незалежно від характеристик окремо взятої людини.

Місце Ковеші, ймовірно, займе один із її заступників – Маріус Якоб або Келін Ністор.

Чому ми говоримо про відставку Ковеші?

Румунський антикорупційний орган має багато спільного з нашим НАБУ (і САП заодно). Його діяльність часто ставили нам за приклад. Зокрема, відмову від ідеї "нульової декларації" для чиновників, ефективність розслідування справ, 100-відсоткову незалежність від уряду. Водночас НАД досить тісно співпрацював з президентом. Згодом Ковеші і звинуватили в цій "надмірній прихильності", а також в слабкій доказовій базі та не завжди прозорій співпраці зі спецслужбами. Як надалі розгортатиметься антикорупційна боротьба в Румунії, чи не задушать її внутрішньополітичні протистояння та чи не скотиться країна знову в рейтинги найбільш корумпованих у світі - говорити, певно, ще зарано. Але Україні точно варто придивитися на сусідський приклад і зробити висновки. Особливо зважаючи на те, що САП зараз переживає не найкращі свої часи.

Назар Холодницький ГПУ

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів