Дружби більше немає: Все про "Великий договір" між Україною та Росією

Що таке "Великий договір", що в ньому написано, як еволюціонували коментарі з приводу цього договору в Україні за останній час і що вийшло у підсумку. Розбираємося в одній із найбільш обговорюваних тем за останній час

112.ua

Верховна Рада постановила припинити дію договору про дружбу з Російською Федерацією. За відповідне рішення проголосували 277 народних депутатів.

Тема "Великого договору" між Україною і Росією періодично порушувалася з моменту російської анексії півострова Крим.

Коротка передісторія

У квітні цього року президент України Петро Порошенко заявив про плани внести до Верховної Ради законопроект про зупинення дії окремих положень договору про дружбу з Росією.

"У цих умовах наступним кроком буде внесення мною до українського парламенту проекту закону про негайне одностороннє припинення дії окремих положень договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Росією в частині, в якій дія цього договору несумісна з національними інтересами держави і реалізацією нашого українського права на самооборону", - зазначив Порошенко.

ПРИ ЦЬОМУ Порошенко тоді наголошував, що повністю скасовувати договір не можна:

"Чому не можна скасовувати цей договір, а ми тільки припиняємо дію окремих статей? Тому що є важливі для України положення, в яких сторони, я цитую, "поважають територіальну цілісність один одного, сторони підтверджують непорушність чинних між ними кордонів".

ЩЕ РАНІШЕ, в січні 2018 року представник президента України з врегулювання на Донбасі Ірина Геращенко заявила наступне:

"Дуже дивно було тільки що почути представників опозиції, які знову закликають, уявіть собі, розірвати державний договір про дружбу з Російською Федерацією. Слово в слово це зараз говорить вся Державна дума РФ. А ми повинні вимагати від Російської Федерації повернутися до норм міжнародного права і виконувати закон, у тому числі і договір про дружбу, який визнає територіальну цілісність, суверенітет і повагу до наших кордонів у рамках міжнародно визначених меж, а це Донбас і Крим. А опозиція пропонує: давайте Україна першою вийде з цього закону, для того щоб у нас не діяло ніяке право, і ми самі подаруємо Донбас та Крим".

Що було далі?

Кінець серпня, 2018 рік.

Порошенко доручає українському МЗС готуватися до припинення договору про дружбу і співпрацю з Росією. ВСЬОГО ДОГОВОРУ, НЕ ОКРЕМИХ ПОЛОЖЕНЬ.

"Нарешті сьогодні ми підійшли достатньо підготовленими і юридично захищеними до наступного кроку: припинення дії договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ, який з вини Москви вже давно став анахронізмом. Вже найближчим часом я очікую від МЗС необхідний пакет документів для початку реалізації цього процесу", - сказав він.

Важливий відступ

Фото з відкритих джерел

Ключовий аргумент, який повторювали представники влади, – йшлося не про розірвання договору, а про відмову його продовжувати.

"Хочу внести деякі коментарі і ясність з точки зору непродовження великого договору з РФ про дружбу та співробітництво. Підкреслюю, що він не розривається, оскільки це складна процедура. Він припиняє свою дію у зв'язку із непродовженням", - заявив Порошенко.

ТОБТО в цілому стверджувалося, що ситуація і позиція влади стосовно договору не змінилася, оскільки його НЕ РОЗРИВАЮТЬ, А НЕ ПРОДОВЖУЮТЬ.

Ірина Геращенко в Facebook:

"Восени має відбутися відповідно до міжнародних норм пролонгація дії Договору на наступні 10 років. Як правило, це відбувається автоматично. Президент заявив, що ми не пролонгуємо Угоду з країною, яка безсоромно її порушила.

При цьому Україна не розривала і не розриває договір, ми його не пролонгуємо. Це не синоніми. Ми не подарували Кремлю такий козир, наші позови в міжнародні суди базуються на доказовій базі, що саме РФ порушила Договір, у тому числі і в частині поваги до наших кордонів. Але не пролонгує".

Заступник очільника українського МЗС Олена Зеркаль у Facebook:

"Тоді (у квітні, - ред.) і тепер позиція залишається незмінною. У всіх елементах”.

З квітневої статті Олени Зеркаль і Тараса Качки в "Дзеркалі тижня":

"До 30 вересня 2018 Україна повинна вирішити, чи продовжувати дію Договору про дружбу на наступні 10 років, відповідно до статті 40.

Якщо ми погодимося на продовження дії положень про незастосування сили, чи означає це, що ми згодні з невжиттям сили, яке включає обстріл "Градами" житлових масивів Маріуполя? Якщо ми погодимося на продовження положення про непорушність кордонів - ми згодні з тим, що РФ перешкоджає контролювати сотні кілометрів кордону? Якщо ми згодні на продовження дії положення про повагу територіальної цілісності - то згодні з окупацією Криму та Донбасу?

Не хочемо давати навіть гіпотетичних шансів ворогам України думати саме так".

Тут важливо одразу отримати відповідь на питання

Що саме написано у статті 40 "Великого договору"?

Цей Договір укладається строком на десять років. Його дія буде потім автоматично продовжуватись на наступні десятирічні періоди, якщо жодна з Високих Договірних Сторін не заявить іншій Високій Договірній Стороні про своє бажання припинити його дію шляхом письмового повідомлення не менше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду.

Перший десятирічний період, термін відліку якого починався з дати вступу договору в силу (1 квітня 1999 року), закінчився 1 квітня 2009 року.

Тоді ні Україна, ні Росія не захотіли припиняти дію документа, тому його автоматично продовжено ще на 10 років.

Отже, повідомити Росію про відмову продовжувати договір необхідно було до 30 вересня. Що в МЗС і зробили.

Тепер про те, що написано в договорі.

Пунктів задосить, опишемо коротку суть:

  • Обидві сторони зобов'язуються поважати територіальну цілісність і кордони один одного.
  • Обидві країни гарантують громадянам іншої країни права і свободи на тих самих підставах і в такому ж обсязі, що і своїм громадянам, крім випадків, встановлених законом держав або міжнародними договорами.
  • Співпраця в економіці.
  • Взаємодія в політиці, в тому числі підтримка один одного у вступі в міжнародні організації.

Тобто співпраця та підтримка одне одного скрізь, де тільки це можливо.

Хто і коли його підписував?

Фото з відкритих джерел

"Великий договір" було підписано 31 травня 1997 року президентом України Леонідом Кучмою та президентом Росії Борисом Єльциним.

Верховна Рада ратифікувала договір 14 січня 1998 року, Держдума — 25 грудня 1998 року.

Документ набув чинності 1 квітня 1999 року.

Що говорили у Росії?

РИА "Новости"

Очільник ЛДПР Володимир Жириновський запропонував президенту Росії Володимиру Путіну повідомити владі України про припинення дії Договору.

"Після майже 20 років з моменту набрання чинності Договору про дружбу багато його статей грубо порушуються Україною та ігноруються, а деякі статті і зовсім втратили актуальність".

Російський сенатор Олексій Пушков у Twitter:

"Порошенко продовжує свою місію руйнівника: він оголосив про початок розриву договору 1997 р. про дружбу з Росією. Київ знову діє собі на шкоду: в договорі визнаються територіальна цілісність і кордони України. У разі його розірвання Росія звільняється від усіх зобов'язань".

Глава комітету Держдуми у справах СНД, євразійської інтеграції і зв'язків з співвітчизниками Леонід Калашников:

"Особливого сенсу цей договір вже не має. Наслідків ніяких особливих реальних практичних не буде. З іншого боку, морально-політичних не буде зобов'язань у Росії дотримуватися тих або інших угод".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>