banner banner banner banner

Другий тур виборів: Який вигляд має бюлетень і як правильно голосувати

Все, що потрібно знати виборцю перед заходом до кабінки для таємного голосування в другому турі виборів

112.ua

В Україні стартував другий тур виборів президента. Близько 30 млн українців мають можливість піти 21 квітня на виборчі дільниці, де їх внесено до списків виборців, і з 08:00 до 20:00 віддати свій голос. 

За кого голосувати – то справа особиста, а ми тим часом розповідаємо, як використовувати виборчий бюлетень, щоб ваш голос зарахували.

Виборчий бюлетень - це...

У законі "Про вибори президента України" немає чіткого визначення виборчого бюлетеня, при цьому наголошується, що це – офіційний документ суворої звітності, який видається виборцю в день голосування членом дільничної комісії для реалізації його права голосу на виборах.

Форма, колір і текст виборчого бюлетеня, а також форма виборчого бюлетеня для повторного голосування затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніше ніж за 22 дні до дня голосування. Текст виборчого бюлетеня для повторного голосування затверджується ЦВК не пізніше ніж за десять днів до дня повторного голосування.

З відкритих джерел

Бюлетені для кожної виборчої дільниці виготовляються в кількості, що на 0,5% перевищує кількість виборців, внесених до списку виборців на ньому (у разі якщо хтось із громадян випадково зіпсує документ). Так, для першого туру було підготовлено 30,44 млн бюлетенів, для другого – 29,92 млн.

Обов'язковим для всіх бюлетенів є друк державною мовою на одному аркуші з текстовою частиною лише з одного боку.

Технічні відходи, поліграфічний брак, а також друкарські форми знищуються для недопущення підробки.

Бюлетень у другому турі виборів

Центральна виборча комісія встановила, що текст виборчого бюлетеня для повторного голосування друкується лише з одного боку державною мовою на одному аркуші розміром 200 на 150 мм, блакитно-сірого кольору, з двотоновым водяним знаком та захисними волокнами, з використанням захисних графічних елементів. Захисні елементи на бюлетені матимуть флюоресцентні властивості. 

В іншому виборчий бюлетень містить чітко визначену чинним законодавством інформацію:

  • у "шапці" документа має бути: назва і дата проведення повторного голосування, номер територіального виборчого округу або позначення, якщо він є закордонним, номер виборчої дільниці, а також позначено місце для печатки дільничної виборчої комісії;
  • до виборчого бюлетеню також вносять відомості в алфавітному порядку за прізвищами зареєстрованих кандидатів на пост президента України із зазначенням прізвищ, імен, по-батькові, року народження, місця проживання, місця роботи (занять), посади, партійності кандидата, суб'єкта висунення кандидата. Ліворуч навпроти відомостей про кожного кандидата розташовується порожній квадрат;
  • виборчий бюлетень має містити роз'яснення щодо порядку його заповнення виборцем під час голосування;
  • а "внизу" бюлетеня має бути контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Талон повинен містити назву та дату повторного голосування, номер територіального виборчого округу або позначення, якщо він є закордонним, номер виборчої дільниці, а також позначені місця для номера, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.

    З відкритих джерел

Примітно, що ЦВК дозволила дільничній виборчій комісії спеціальної виборчої дільниці, яку утоврено на полярній станції України (антарктична станція "Академік Вернадський"), як виняток виготовити виборчі бюлетені для повторного голосування на виборах глави держави безпосередньо цією комісією.

Як отримати бюлетень

Щоб проголосувати на виборах президента, кожен повнолітній дієздатний громадянин України має прийти в день голосування на виборчу дільницю, де його внесено до списку виборців, та отримати у члена дільничної комісії виборчий бюлетень. Підставою для цього є пред'явлення документа, що підтверджує особу та громадянство України.

На звичайній та спеціальній виборчій дільниці:

- паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або ID-карти);

- тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України);

- військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

На закордонній виборчій дільниці, а також на спеціальній виборчій дільниці, утвореній на суднах, що перебувають у плаванні під державним прапором України, та на полярній станції України:

- паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

- паспорт;

- службовий паспорт.

На спеціальній виборчій дільниці, утвореній в установі виконання покарань чи слідчому ізоляторі:

- картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах).

Фото з відкритих джерел

Після того як виборець пред'явить документ, що підтверджує його особу та громадянство, член виборчої комісії запропонує йому поставити підпис за отримання виборчого бюлетеня в списку виборців та у визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня.

Важливо знати: українцям, яких включено до списку виборців на виборчій дільниці, не мають права відмовити в реалізації права голосу через відсутність у паспорті у вигляді книжечки фотокартки, яка вклеюється після досягнення 25-річного або 45-річного віку. Крім цього, не мають права відмовити проголосувати громадянам, у яких відсутні відомості щодо реєстрації місця проживання в ID-картці.

Бюлетень в руках. Що далі?

Після отримання бюлетеня виборець має заповнити його особисто в кабінках для таємного голосування, які встановлено на дільниці. Щоб ваш голос було зараховано, необхідно в квадраті навпроти прізвища кандидата на пост президента України, за якого збираєтеся проголосувати, поставити позначку "плюс" ("+") або будь-яку іншу, що засвідчує волевиявлення. При цьому варто пам'ятати, що віддати свій голос можна лише за одного кандидата.

Якщо у виборчому бюлетені зроблено більш як одну позначку (малюнки - теж "позначки") або не поставлено жодної, він вважається недійсним.

До речі, до квітня 2014 року в бюлетенях була графа "Не підтримую жодного кандидата на пост президента України", але наразі її скасували. Тому якщо виборець не підтримує жодного з кандидатів, виходом може послужити або свідоме псування бюлетеня (поставити кілька позначок), або ж голосування "за менше зло" - кандидат, який не подобається менше.

Зіпсований бюлетень. Якщо в процесі голосування виборець припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав цей бюлетень, з проханням замінити його на інший. При цьому другий виборчий бюлетень видається лише в обмін на зіпсований і лише один раз.

Важливо. Під час заповнення бюлетенів в кабінці крім виборця нікого не повинно бути, також забороняється фото- і відеофіксація в будь-який спосіб. За ці порушення виборцю загрожує обмеження волі

Після того як виборець проголосував, заповнений бюлетень потрібно особисто опустити в урну, забезпечуючи при цьому таємницю голосування. Тобто вийшовши з кабінки, також не можна публічно заявляти, за кого ви віддали свій голос, або демонструвати свій бюлетень.

А детальніше про порядок голосування у другому турі виборів, читайте в нашому матеріалі "День Х: Як реалізувати своє право голосу на виборах президента України".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>