banner banner banner banner

"Другий Чорнобиль?": Чим загрожує Україні і світу затоплення шахти "Юнком"

Київ попереджає про "погані або дуже погані наслідки" і просить міжнародну спільноту втрутитися в ситуацію

шахта "Юнком" Фото з відкритих джерел

Уже місяць Україна завмерла в панічному очікуванні затоплення бойовиками шахти "Юнком" (розташована на окупованій частині Донецької області), де ще в радянські часи було проведено підземний ядерний вибух. Причина досить проста – у сепаратистів немає грошей на відкачування води. Із посиланням на "науковців" (в тому числі із РФ) у "ДНР" запевняють, що затоплення шахти не матиме радіаційного впливу на навколишнє середовище та не забруднить ґрунтові води. Однак у Києві розглядають тільки "погані або дуже погані наслідки", заявляють про загрозу виникнення "другого Чорнобиля" і просять міжнародних партнерів запобігти серйозній екологічній катастрофі.

Що відомо про шахту "Юнком"

Шахта "Юнком" ("Юний комунар"), розташована в селищі Бунге (колишній Юнокомунарськ) за 43 км на північний схід від Донецька, була запущена в 1912 році. Вона відзначалася великою загазованістю. За словами заступника міністра з питань окупованих територій Георгія Туки, тільки за період із 1959 по 1979 роки на ній було зафіксовано 235 викидів газу, 28 з яких закінчилися смертю шахтарів. 16 вересня 1979 року з метою зниження напружень у гірничих масивах (офіційна версія) було проведено підземний ядерний вибух (об’єкт "Кліваж") на глибині 903 метри і потужністю у 300 кілотонн. Подейкують також, що насправді СРСР проводив військовий експеримент під виглядом промислової необхідності.

Унаслідок ядерного вибуху утворилася порожнина (капсула) радіусом 5-6 метрів, навколо якої сформувалася зона зім’яття (зминання) і дроблення радіусом 20-25 м. За офіційними даними, у період 1979-2000 років рівень радіоактивності в породах та шахтних водах перебував на фоновому рівні. За неофіційними, – перевищував норму вдвічі, однак інформація замовчувалася.

шахта "Юнком" Фото з відкритих джерел

Востаннє шахту комплексно обстежили у 1999 році. У 2002 році її було вирішено закрити. Розглядалися три варіанти дій: затоплення, водовідведення на сусідню шахту "Комсомольська", безпосередній водовідлив. Уряд Віктора Януковича обрав третій варіант і з того часу режим відкачування води зберігався. Однак цей спосіб не з дешевих і окупаційна влада "ДНР" знайшла "вихід" із ситуації.

Коли почнеться затоплення "Юнкома"

22 березня 2018 року так зване Міненерговугілля "ДНР" заявило про рішення затопити шахту "Юнком". "Відкачування води буде повністю призупинено 14 квітня 2018 року, зараз ведеться демонтаж обладнання", – йшлося тоді у повідомленні. Рішення про затоплення назвали "найбільш раціональним заходом з точки зору екологічної безпеки", оскільки затоплення капсули "усуне негативний руйнівний вплив інфільтраційних вод і бокових порід на неї".

Плани бойовиків щодо затоплення шахти у своєму звіті від 12 квітня підтвердили в СММ ОБСЄ. Працівники шахти повідомили спостерігачам, що орієнтовно 14 квітня буде відключено кілька насосів шахти, після чого вона буде поступово затоплена.

Спостерігачі через тиждень уточнили у працівників шахти інформацію про заплановане затоплення. У звіті від 20 квітня йшлося, що чотири насоси, які регулювали рівень води в шахті, прибрали три тижні тому, а насоси, що лишилися, мають бути відключені до кінця місяця. В ОБСЄ зазначили, що спостерігачі не змогли підтвердити дані про демонтоване обладнання у шахті, оскільки на це "потрібен дозвіл від збройних формувань".

Варто зазначити, що ще у червні 2017 року (коли в "ДНР" оголосили про затоплення шахт "Полтавська" та "Єнакіївська", що призвело б до консервації і підтоплення сусідньої шахти "Юнком") мешканці Бунге вийшли на мітинг через побоювання виходу на поверхню радіації. Ще тоді стало відомо, що насоси, які відкачують воду з сусідніх непрацюючих шахт, працюють погано (зламалися або ж зупинилися). Мітинги вдалося придушити, місцевим жителям пообіцяли, що справою займуться "вчені". А за кілька днів з посиланням на "спецкомісію" в "ДНР" повідомили, що показники радіоактивності в два-три рази нижчі за нормативні.

Якими можуть бути наслідки затоплення шахти "Юнком"

У "ДНР" переконують, що поточна ситуація на шахті відповідає природньому радіаційному фону і не вимагає спеціальних заходів щодо радіаційної безпеки; що "мокра консервація" та подальше затоплення шахти "Юний комунар" не матиме радіаційного впливу на населення та навколишнє середовище; виведення радіонуклідів із об’єкту "Кліваж" неможливе, так само, які і забруднення ґрунтових та поверхневих вод.

У Києві ж мають кардинально іншу току зору.

Зокрема, міністр екології Остап Семерак зазначає, що наслідки від затоплення "Юнкома" можуть бути "погані або дуже погані". За його словами, це негативно позначиться на довкіллі не тільки України, а й сусідніх країн. Він зазначив, що подібні плани бойовиків є нічим іншим, як тероризмом і шантажем, що може призвести до радіаційної катастрофи – "другого Чорнобиля".

"Насправді існують великі ризики потрапляння радіонуклідів у воду та ґрунти. Йдеться не про звичайну так звану мокру консервацію шахт, а про об'єкт, де зберігаються радіоактивні відходи. Україна завжди контролювала радіаційний фон як в зоні вибуху, так і стан навколишнього середовища довкола. Зараз ми не розуміємо, що відбувається на цьому об’єкті", – сказав він.

Начальник управління екологічної безпеки і протимінної діяльності України Максим Комісарів підтверджує, що можливе затоплення загрожує радіоактивним забрудненням регіону. "Якщо цей об’єкт буде затоплено, то, можливо, з цією водою частинки, заражені в результаті ядерного вибуху, можуть проникнути в ґрунтові води і можна тільки уявити, що буде далі", – зазначив він, додавши, що Міноборони намагається вплинути на ситуацію, але поки що все безрезультатно.

Еколог, координаторка напрямку "Прісноводні ресурси" WWF в Україні Ольга Денищик також попереджає про прийдешню катастрофу. За її словами, піднімуться шахтні води, насичені радіонуклідами, потім вони потраплять в найближчу річку – це басейн річки Сіверський Донець, потім Дон, і потім все це спуститься в Азовське море.

"Одного кілограма шкідливої ​​речовини вистачить, щоб забруднити підземні води для невеликої держави на сотні років. На жаль, поки рішення немає. Те, що постраждає Азовське море і жителі, які там живуть - це однозначно", – каже вона.

За словами заступника міністра з окупованих територій Георгія Туки, існує велика вірогідність забруднення Волинцевського водосховища Єнакієвого, з якого здійснюється місцевий водозабір, також можуть бути масово підтоплені не тільки окуповані, а й підконтрольні українському уряду території.

Зазначимо, що в листопаді 2017 року в ОБСЄ заявляли, що через бойові дії на Донбасі не підлягають подальшій експлуатації 36 шахт, які були підтоплені або затоплені повністю. Уже тоді повідомлялося про значну концентрацію азоту і фосфору у річках Кальміус, Кальчик, Сіверський Донець, Клебан-Бик. В окремих випадках перевищення показників забруднюючих речовин у ґрунті сягало 17 разів.

Фото з відкритих джерел

Тоді в ОБСЄ констатували, що затоплення шахт може призвести до трьох наслідків:

Метан, що витісняється з ґрунту водою, що підіймається, виходить на поверхню, або, що гірше – накопичується в підвалах житлових будинків, льохах та інших заглибленнях, де може вибухнути або кого-небудь отруїти;

Шахтні води можуть заражати підводні річки і ґрунт. Адже вода, настояна в шахтній виробці, насичується різними хімічними елементами. Хімікати можуть потрапляти в найближчі колодязі питної води, отруювати рибу і організми водойм. Якщо в затоплених шахтах зберігалися отруйні речовини, ситуація ще гірша;

Головна небезпека – підтоплення найближчих селищ, а також розмив ґрунту, що може призвести до зсувів і обвалення будівель. У гіршому варіанті – будівлі взагалі можуть піти під землю, якщо вода вимиє порожнечі в ґрунті.

Міжнародна реакція на наміри бойовиків затопити шахту "Юнком"

Одразу після отримання інформації про плани щодо затоплення шахти у Держдепі США закликали РФ та підконтрольних їй бойовиків "діяти відповідально", оскільки це може призвести до позбавлення питної води тисяч українців.

Згодом, 18 квітня, міністр екології України Остап Семерак під час виступу у Страсбурзі закликав міжнародну спільноту втрутитися в ситуацію.

Як повідомляє "Радіо Свобода", секретаріат ОБСЄ готовий допомогти Україні в оцінці радіаційних загроз. Однак він не має відповідних експертів і збирається звернутися з цим проханням до МАГАТЕ. Перший заступник керівника СММ ОБСЄ Александр Хуг зазначав, що "ДНР" обіцяла не заважати доступу до шахти міжнародних інспекторів.

Що відбувається зараз на шахті "Юнком" – невідомо

Реальною ситуацією щодо радіаційної безпеки на об’єкті "Кліваж" сьогодні не володіє ніхто. Організацією вибуху займалися російські фахівці, саме в РФ зберігаються архівні документи, а прохання України надати будь-яку інформацію залишаються без відповіді.

Від початку окупації "ДНР" не дає згоду на обстеження об’єкту міжнародними фаховими організаціями. А без проведення комплексного обстеження, за словами Георгія Туки, прогнозування наслідків затоплення шахти "Юнком" неможливе.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>