Довгий шлях до НАТО: Яку процедуру потрібно пройти державі, щоб стати повноправним членом Альянсу

Україна довгий час намагається стати повноправним членом Північноатлантичного альянсу. Нагадуємо, яку має пройти процедуру держава на шляху приєднання до Альянсу і на якому етапі зараз перебуває наша країна

З відкритих джерел

Напередодні у Брюсселі стартував дводенний саміт НАТО, від якого Україна чекає, якщо не доленосних рішень, то хоча б "чітких сигналів" щодо свого членства в Альянсі. Чи будуть вони і якими вони будуть? Підводити підсумки поки зарано. Однак, напевно, саме час нагадати: власне, що потрібно зробити державі для того, щоб стати повноправним членом НАТО, і на якому етапі цього шляху наразі перебуває наша країна.

Всього сім сходинок - і членство у вас у кишені

Згідно з інформацією, розміщеною на сайті Північноатлантичного альянсу, кожна держава, яка наважилася на вступ до НАТО, має пройти певний процес приєднання до Альянсу. Він складається з семи етапів:

1. Вступні переговори з командою НАТО

Першим кроком на шляху до членства в Північноатлантичному альянсі є вступні переговори між представниками країни, яка прагне увійти до складу НАТО, і командою експертів Альянсу.

Вони в усіх без винятку випадках відбуваються у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

Головна мета цих переговорів – отримати офіційне підтвердження від держави про її готовність та спроможність виконати політичні, юридичні та військові зобов'язання, а також зобов'язання щодо членства в НАТО, як це викладено у Вашингтонському договорі і статуті щодо розширення Альянсу.

Вони проводяться у два раунди. На першій зустрічі обговорюються політичні та оборонні питання, що дає можливість встановити, чи були виконані попередні умови для членства.

Друге засідання більш матеріальне і включає обговорення ресурсів, безпеки і правових питань, а також внесок кожної нової країни-члена до загального бюджету НАТО. Останнє визначається на пропорційній основі залежно від розміру економіки держави, що бажає вступити до Альянсу порівняно з іншими його країнами-членами.

Фото з відкритих джерел

Також державі, що бажає вступити до НАТО, необхідно вжити заходів для забезпечення захисту секретної інформації Альянсу, а також підготувати свої служби безпеки і розвідки для роботи з Управлінням безпеки НАТО.

Кінцевим результатом цих переговорів є складання індивідуального плану проведення необхідних реформ для вступу в Альянс.

Цікаво, що його можна продовжувати реалізовувати навіть після того, як держава стала членом НАТО.

2. Офіційний лист про наміри вступу до Альянсу

Другим етапом процесу приєднання є письмове підтвердження від держави, що бажає вступити до НАТО, своєї згоди із зобов'язаннями, які на неї покладаються в зв'язку з цим. Таким підтвердженням є лист про наміри вступу до НАТО, адресований генеральному секретарю Альянсу.

Разом з цим, також офіційно, держава, що бажає стати членом НАТО, надає свій індивідуальний план проведення реформ.

3. Протоколи про приєднання до Вашингтонського договору

На третьому етапі Альянс готує Протоколи про приєднання до Вашингтонського договору для кожної з держав, яка побажала стати його членом.

Ці документи є фактично поправками або доповненнями до Договору, які після підписання і ратифікації союзниками стають невід'ємною частиною самого Договору і дозволяють державі, яка бажає приєднатися до НАТО, стати учасником Договору.

4. Ратифікація протоколів про приєднання до Вашингтонського договору

На четвертому етапі уряди держав-членів НАТО ратифікують протоколи про приєднання до Вашингтонського договору для кожної з держав, які побажали стати членами Альянсу, згідно з їхніми національними вимогами і процедурами.

Порядок ратифікації варіюється від країни до країни.

5. Генеральний секретар НАТО запрошує державу приєднатися до Північноатлантичного договору

Після того як всі країни-члени НАТО повідомлять уряд Сполучених Штатів Америки, депозитарій Вашингтонського договору, про ухвалення ними протоколів до Північноатлантичного договору про приєднання потенційних нових членів, генеральний секретар пропонує державам, які побажали стати членами Альянсу, приєднатися до Договору.

6. Запрошені приєднуються до Північноатлантичного договору у відповідності з їхніми національними процедурами

7. Здавши свої документи про приєднання до Державного департаменту США, запрошені офіційно стають членами НАТО

Країна-аспірант: На якому етапі приєднання до НАТО Україна

Не секрет, що Україна намагається стати повноправним членом Північноатлантичного альянсу вже тривалий час – з 1994 року. Тоді наша країна зробила перший крок назустріч НАТО, ставши членом програми Альянсу "Партнерство заради миру".

Через вісім років після цього було затверджено індивідуальний план реформ для вступу України до НАТО.

У 2005 році почався прискорений діалог про членство нашої країни в Альянсі. Однак з приходом до влади уряду Віктора Януковича цей процес був спершу призупинений, а потім, коли Янукович став президентом країни, і зовсім заморожений.

Його відновили тільки в 2014 році, з обранням президентом країни Петра Порошенка, й Україні довелося знову проходити всі процедури з приєднання до НАТО. Добре, що відносини держави з Альянсом були збережені на рівні, досягнутому при президентові Віктору Ющенку, тобто до початку прискореного діалогу про членство.

Фото з відкритих джерел

У 2017 році парламент України ухвалив закон, який відновлює курс країни на членство в НАТО як стратегічну мету зовнішньої політики і політики безпеки.

Своєю чергою в НАТО почали дискусію про можливість надання Плану дій щодо членства України в Альянсі.

Через рік члени НАТО підтвердили, що Україна є країною-аспірантом. Іншими словами, державою, яка заявила про свою зацікавленість у приєднанні до Альянсу.

Згідно з інформацією на сайті НАТО, такі країни отримують запрошення до інтенсифікованого діалогу з Альянсом з питань свого прагнення до членства та пов'язаних з цим реформ.

Додаткова вимога до "аспірантів": вони мають сповідувати принципи Вашингтонського договору (тобто бути демократичними державами) і принципи Хартії ООН, а також сприяти безпеці євроатлантичного простору.

При цьому важливо розуміти, що цей статус не накладає на Альянс жодних зобов'язань щодо членства країни-аспіранта у майбутньому. Тобто Україна може отримати, а може і не отримати запрошення до Плану дій щодо членства в НАТО.

Згадавши, які процедурні етапи приєднання до НАТО повинна пройти держава, що прагне стати його членом, стає очевидним, що наша країна знаходиться десь ближче до середини цього шляху.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів