banner banner banner banner

Добро має бути з кулаками? Секретна війна найвідомішої природоохоронної організації світу

Як так сталося, що найвідомішу природоохоронну організацію у світі раптом назвали жорстокими катами?

112.ua

Навіть найкращі ідеї іноді працюють не так уже й добре. Днями світ сколихнуло розслідування BuzzFeed, в якому журналісти стверджують, що Всесвітній фонд природи (WWF) фінансує тортури, побиття і навіть убивства. Робиться це в гонитві за збереженням рідкісних видів тварин, однак порушуючи права людини.

Як так сталося і в чому саме звинувачують WWF?

Що таке Всесвітній фонд природи

Мета, з якою створювали Всесвітній фонд природи, є якнайкращою. Наприклад, у "Моржському маніфесті", який став основоположним документом фонду, про роботу WWF зазначається таке:

"Те, що потрібніше за будь-які гроші, — це виконання нашої місії з охорони видів, що перебувають у небезпеці: шляхом купівлі землі, де природні багатства перебувають під загрозою; шляхом найму охоронців заповідних територій… через просвіту та навчання… Шляхом відряджання фахівців у загрозливі місця та підготовки їх… треба зробити все можливе, поки не пізно".

Рубаєш ліс - знищуєш не тільки дерево.
Рубаєш ліс - знищуєш не тільки дерево. WWF
Соціальна реклама проти утримання тварин у цирках і зоопарках.
Соціальна реклама проти утримання тварин у цирках і зоопарках. WWF
Екологічна соціальна реклама про загибелі тварин внаслідок збільшення території пустель.
Екологічна соціальна реклама про загибелі тварин внаслідок збільшення території пустель. WWF
Про глобальне потепління.
Про глобальне потепління. WWF
Вони викликають страх. Але коли їх немає — ще страшніше.
Вони викликають страх. Але коли їх немає — ще страшніше. WWF
"Пам'ятайте головне: ми всі живемо на одній планеті" WWF

Спочатку Всесвітній фонд природи опікувався виключно фінансуванням неурядових організацій, які стояли на захисті вимираючих видів і використовуючи для цього науково-обґрунтовані методи. Але в міру збільшення ресурсів WWF взявся й за збереження біологічного різноманіття, стале використання природних ресурсів, зниження довкілля, а також зміну клімату. Фонд перестав тільки фінансувати, а почав здійснювати проекти та кампанії з охорони природи. Один із таких проектів і завдав удару по репутації WWF.

Розслідування BuzzFeed

У виданні взялися за вивчення роботи фонду в шести різних країнах, серед яких Індія, Камерун, Непал і ЦАР. Розслідування, за словами журналістів, було підготовлено на основі тисяч документів, зокрема конфіденційних, а також понад сотні інтерв'ю.

Фонд щорічно витрачає мільйони доларів на боротьбу з угрупованнями браконьєрів, які вбивають тварин в охоронюваних зонах. І це було би позитивною характеристикою, якби не той факт, що WWF наймає для цієї роботи учасників воєнізованих формувань, навчає їх, а також оплачує техніку і зброю, зокрема й вогнепальну. Йдеться в розслідуванні й про мережі прихованих інформаторів, які перебувають під "опікою" фонду. Унаслідок цього насильство стало методом боротьби з браконьєрством.

Однак жертвами насильницьких методів допиту і залякування людей стали не тільки браконьєри, а й представники корінних народів, котрі проживають біля великих національних заповідників і парків. Часто це ті самі люди, яких примусово переселили зі своїх звичних місць проживання для створення цих самих заповідних зон.

"Сільських жителів били ременями, нападали на них з мачете, били до втрати свідомості бамбуковими палицями, піддавали сексуальному насильству, в них стріляли і вбивали (воєнізовані) підрозділи, підтримувані WWF", - йдеться в розслідуванні.

Національний парк Чітван WWF

Зазначається також, що місцевий персонал Всесвітнього фонду природи чудово був обізнаний про ці дії та, ба більше, безпосередньо організовував подібні антибраконьєрські місії з завідомо жорсткими ударними загонами. Самий же WWF забезпечував борців із браконьєрами зарплатами, різними тренінгами та оснащенням - кийками, приладами нічного бачення і ножами. У співпраці з арміями диктаторських режимів фонд фінансував рейди на села, де передбачувано жили браконьєри.

Наприклад, у ЦАР у 2009 році Всесвітній фонд природи було втягнуто в провальну операцію зі зброєю із закупівлі автоматів у місцевої армії. Сама ж армія була особливо жорстокою і наводняла міські вулиці відрубаними головами.

Не обійшлося в WWF і без таємної мережі інформаторів, причому настільки значної, що автори розслідування порівняли її з глобальними шпигунськими організаціями. Розслідувачі вважають, що фонд організував, фінансував та керував "небезпечною і секретною мережею інформаторів, мотивованих страхом і помстою, у тому числі з корінних громад". Інформатори мали повідомляти про браконьєрів серед місцевих жителів і навіть про будь-які підозри в браконьєрстві. Для таких людей, які постійно інформують фонд, було передбачено зарплати і покриття транспортних витрат.

Найяскравіші приклади не настільки активного захисту від браконьєрів – у парках і заповідниках Індії, Камеруну, Непалу і ЦАР.

Індія

Національний парк Казіранга З відкритих джерел

Національний парк Казіранга в Індії пишається найбільшою у світі популяцією однорогого носорога. Але і, крім того, в парку є чим похвалитися: тигри, слони, ведмеді-губачі, бенгальські тигри.

Махендра Кумар Ядава, колишній директор парку, в 2014 закупив забезпечення для рейнджерів, а також фінансував їхні бойові навчання. Тоді ж і було підготовлено жорстку стратегію боротьби з браконьєрами.

Ключовим принципом стратегії було недопущення несанкціонованого проникнення до Казіранга з правом вбити небажаних гостей.

"Якщо виникає питання про те, яким правам слід віддати перевагу, це не мають бути права людини", - йшлося в документі.

У BuzzFeed зазначили, що стратегія виявилася успішною і допомогла приборкати браконьєрство, але під контролем Ядави рейнджери вбили десятки людей, не тільки браконьєрів, а й абсолютно невинних жителів довколишнього села. Один з охоронців підтвердив, що вогонь на поразку було дозволено у відповідь на використання зброї передбачуваними браконьєрами.

У 2017 році історію оприлюднили, але в WWF все заперечували, заявивши, що у фонді не підтримують будь-які процедури, що захищають передбачувану тактику стрільби на місці. Журналісти своєю чергою віднайшли документи, які підтверджують, що працівники індійського представництва Всесвітнього фонду природи не тільки були в курсі, а й підтримували ідеї Ядави.

Підтверджують це і фінансові документи: WWF протягом тривалого часу постачав рейнджерам в Індії кийки, захисні шоломи, прилади нічного бачення і низку транспортних засобів, від джипів і вантажівок до човнів.

Камерун

Національний парк Лобеке З відкритих джерел

Національний парк Лобеке розташований у південно-східній частині Камеруну. Саме там мешкає одна з найбільш густонаселених популяцій лісових слонів і західних рівнинних горил в Африці. Парк охороняє також леопардів, які живуть там, близько десяти видів копитних, рідкісних птахів та велику кількість метеликів.

Там рейнджери не гребують здійснювати раптові рейди, озброївшись мачете і вриваючись уночі до будинку. Журналісти викрили їх у тортурах, під час яких рейнджери засипали в очі людям перець чилі, а також у спалюванні будинків і таборів.

У 2017 році рейнджери на очах батьків катували 11-річного хлопчика. Про це розповіла сама сім'я дитини.

Замість того, щоб повідомляти про випадки жорстокості в штаб-квартиру у Швейцарії, співробітники місцевого відділення фонду координують операції та закривають очі на дії рейнджерів. Так само вони взаємодіяли з урядовими військами в Камеруні.

Непал

Національний парк Чітван З відкритих джерел

У непальському національному парку Читван мешкають бенгальські тигри, однорогі носороги, леопарди, ведмеді-губачі, гладкошерсті видри, гієни, бенгальські лисиці, медоїди, олені та антилопи. Також у парку велика популяція різноманітних птахів.

Захищають його відповідно: на території парку є навіть спеціальна в'язниця для браконьєрів, до якої у 2006 році потрапив Шихрам Чодхарі. Рейнджери звинуватили його в тому, що він закопав на задньому дворі ріг носорога. Доказів жодних не було, ріг теж не знайшли, однак Чодхарі все одно потрапив до клітки, де його протримали кілька діб, б'ючи ногами і бамбуковими палицями. Чоловіка також катували, симулюючи утоплення, заливаючи в ніс і рот воду.

Шихрам Чодхарі помер через дев'ять днів. Експертиза підтвердила насильницьку смерть. Розслідування почали проти трьох співробітників парку, однак нікого з них так і не засудили, а справу незабаром закрили. Пізніше одного з обвинувачених офіційно працевлаштували в WWF, а другий здобув нагороду за боротьбу з браконьєрством від фонду і написав мемуари.

У своїй книзі колишній рейнджер Камал Джунг Кунвар визнав, що симуляція утоплень була часто використовуваним і дієвим способом під час допитів у парку Читван. Крім того, він згадував і про інші методи: наприклад, засипання чилі в очі та міцні ляпаси. При цьому Кунвар не вважає це тортурами, а тільки способом отримання інформації. Автор мемуарів заявив, що міг би приховати це у своїй книзі, але навмисно цього не зробив.

"Я хотів, щоб люди знали про ситуацію на той момент і говорили: "Ось що необхідно було зробити, щоб урятувати носорогів", - заявив Кунвар у коментарі BuzzFeed.

Позиція WWF

Національний парк Чітван WWF

Всесвітній фонд природи називає рейнджерів "однією з перших і останніх сил для захисту планети" від злочинів проти дикої природи. Фонд також продає ляльок-рейнджерів.

Журналісти визнають, що протистояння проти браконьєрства не просте, тому що індустрія є могутньою та величезною.

"Ворог реальний, і він небезпечний. Браконьєрство - це мільярдна індустрія, яка тероризує тварин і загрожує самому існуванню деяких видів", - йдеться в матеріалі BuzzFeed.

"Браконьєри використовують у своїх інтересах регіони, розорені бідністю і насильницькими конфліктами. І робота лісових рейнджерів дійсно є небезпечною: у 2018 році браконьєри вбили близько 50 рейнджерів по всьому світу. Однак, як і будь-який конфлікт, війна WWF з браконьєрством призводить до жертв серед цивільного населення", - наголошують журналісти.

Але мета не виправдовує засоби, принаймні не в цьому випадку.

У самому фонді на низку питань розслідувачів не відповіли, але пообіцяли здійснити власне незалежне розслідування з залученням до нього фахівців у сфері прав людини.

"Ми вважаємо своїм невідкладним обов'язком розібратися у звинуваченнях, висунутих BuzzFeed, і ми усвідомлюємо важливість такого розгляду. Враховуючи це (хоча багато з тверджень BuzzFeed не відповідають нашому розумінню подій), ми замовили здійснення незалежної перевірки проблем, порушених у матеріалі", - йдеться в заяві організації.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>