День захисника України, Геловін і перехід на зимовий час: На які дати слід звернути увагу в жовтні

Розповідаємо, скільки вихідних очікувати в жовтні, які свята відзначатимуть в Україні та світі, а також що підготували церковний і астрономічний календарі на майбутній місяць

112.ua

Сьогодні 1 жовтня, а це значить, що саме час скласти докладну карту вихідних, свят та й просто пам'ятних дат на другий місяць осені - жовтень.

Ще один довгий вікенд: Коли і скільки будемо відпочивати

У порівнянні з попереднім місяцем, у жовтні на українців очікує значно більше робочих днів і менше вихідних, але є приємна новина: на цей період випадає ще один довгий вікенд. Зокрема, відпочити довше можна буде з 13 по 15 жовтня включно.

Це пов'язано з тим, що в середині місяця, 14 жовтня, відзначається одне з, мабуть, найважливіших у наш час державних свят – День захисника України. З 2015 року, згідно з указом президента, цей день вважається вихідним, а оскільки цьогоріч він випадає на неділю, то понеділок, що йде за ним, є також неробочим.

При цьому варто відзначити, що передсвяткових днів (робочих днів, укорочених на 1 годину) наступного місяця не передбачається.

Графічно це матиме такий вигляд:

Фото з відкритих джерел

Загальна кількість календарних днів - 31, із них 22 робочих дні і 9 вихідних.

Від Дня вчителя до Дня ООН: Що і коли будемо відзначати

На другий місяць осені випадає чимало державних, професійних, міжнародних та всесвітніх свят.

Іноді в один і той же день їхня кількість ледь не доходить до десятка. Наприклад, 1 жовтня відзначають п'ять міжнародних свят (День людей похилого віку, День лікаря, День архітектора, День музики та День житла) і два власне українських - День ветерана та День геронтолога.

На жаль, ми не можемо детально зупинитися на кожній із таких подій, але звернемо вашу увагу на найголовніші з них.

Фото з відкритих джерел

Отже, 2 жовтня в усьому світі відзначатимуть Міжнародний день ненасильства, або ж боротьби з насильством. Його було встановлено Генеральною Асамблеєю ООН в 2007 році і відтоді святкують щороку, щоб люди не забували про те, що все в цьому житті можна досягти без застосування сили, не завдаючи болю іншим.

Саму ж дату було обрано не випадково: саме цього дня в далекому 1869 році в індійському місті Порбандар народився один із головних борців проти насильства - Мохандас Карамчанд Ганді, або в простолюдді - Махатма Ганді.

На 4 жовтня випадає Всесвітній день тварин, головне завдання якого - привернути увагу людства до проблеми прав тварин та їх добробуту.

Флоридська пума. Тварина може незабаром зникнути З відкритих джерел

Тільки вдумайтеся: щогодини у світі помирає 3 види тварин, щодня зникають понад 70 видів фауни і флори, за 25 останніх років біологічне різноманіття Землі скоротилося більш ніж на третину. Природа просто благає якщо не допомогти, то хоча б не погіршувати становище.

Крім цього, варто зазначити, що з 4 жовтня в усьому світі стартує Тиждень космосу, який триватиме до 10 жовтня. Це одне з найбільш масових заходів на Землі, яке відзначається щороку з 1999-го. Його головна мета - підкреслити внесок космічної науки і техніки в сучасне суспільство, у поліпшення добробуту людини.

Примітно, що торік у рамках Тижня космосу було проведено близько 4 тис. подій у 80 країна світу. Цьогоріч планується, що захід відбудеться під гаслом "Космос об'єднує світ", однак інших деталей поки не повідомляють.

7 жовтня всі українські педагоги відзначатимуть День вчителя. Як відомо, в Україні вшановують вчителів щороку першої неділі жовтня, і цього року свято випадає саме на цей день.

Фото з відкритих джерел

Водночас 5 жовтня, починаючи з 1966 року, в усьому світі відзначають World Teachers' Day (Міжнародний день вчителя). Це означає, що святковий період у вітчизняних педагогів триватиме з п'ятниці по неділю, хоча додаткових державних вихідних не передбачено.

10 жовтня, починаючи з 1992 року, щороку відзначають Всесвітній день психічного здоров'я. Його головним завданням є попередження депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та інших.

Подумайте лише, станом на 1 січня 2017 року понад 1,6 млн жителів України перебували на обліку у зв'язку з розладами психіки та поведінки, із них близько 700 тис. - через вживання алкоголю і наркотиків. Майже 4% населення країни.

Як уже згадувалося, на 14 жовтня в Україні випадає одне з найважливіших державних свят - День захисника України. Його було встановлено президентом Петром Порошенком у 2014 році, а через рік після цього свято набуло статусу офіційного вихідного.

Фото з відкритих джерел

Цікаво, що дату свята було вибрано не випадково: 14 жовтня в Україні здавна вважалося Днем козацтва, також з цим днем пов'язано створення Української повстанської армії (УПА).

Варто відзначити, що ще п'ять років тому українці святкували День захисника за радянською традицією 23 лютого, відомого як "День Радянської армії і Військово-морського флоту". Це було не зовсім доречно.

24 жовтня відзначають міжнародне свято Організації Об'єднаних Націй. Його було встановлено в 1947 році в пам'ять про річницю набуття чинності Статуту ООН, який, по суті, став її днем народження.

Примітно, через 24 роки після цього Генеральна Асамблея ООН рекомендувала своїм державам-членам оголосити цей день державним святом. Так, традиційно цього дня в усьому світі проводяться зустрічі, дискусії та виставки, присвячені цілям організації та її досягненням.

Крім цього, з 24 жовтня починається Всесвітній тиждень роззброєння, який традиційно триватиме до 30 жовтня включно. У цей проміжок часу в багатьох країнах світу порушуватимуть питання небезпеки гонки озброєнь, акцентуватимуть увагу на необхідності її припинення і підвищення рівня розуміння громадськістю невідкладних завдань у галузі роззброєння.

Фото з відкритих джерел

28 жовтня в Україні відзначають національне свято - День визволення від фашистських загарбників. Його приурочено до річниці остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

У цей день традиційно вшановують ветеранів та полеглих у тій війні, організовують виставки військової техніки, проводять народні гуляння та святкові концерти.

Покров Пресвятої Богородиці: Чим багатий церковний календар

У православному календарі жовтень, напевно, є одним із найбільш малопримітних місяців року – на цей період не припадає жодного з великих постів або двунадесятих свят.

Фото з відкритих джерел

Єдина дата, на яку православним і греко-католикам слід звернути увагу, – 14 жовтня. Цього дня церква східного обряду відзначає Покров Пресвятої Богородиці - неминуще велике свято, пов'язане, за церковними переказами, з явленням Андрію Юродивому (відомому святому) Божої Матері під час облоги Константинополя військами агарян. Нібито Діва Марія з'явилася перед святим і його учнем у Влахернському храмі та прийняла під свій захист - покров. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.

Проте в Україні більш відома інша історія: нібито багато років тому цього дня військо давніх русів на чолі з князем Аскольдом взяло в облогу центр православ'я - Константинополь, намагаючись захопити місто. Жителі столиці Візантії в гарячій молитві звернулися до Богородиці з проханням про порятунок, і та стала людям та вкрила їх своєю покровою. Після цього вороги вже не могли їх побачити.

Фото з відкритих джерел

Подейкують, що під враженням від побаченого Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами.

Щороку на Покров Пресвятої Богородиці в церквах відбувається святкове богослужіння, яке багато в чому схоже з Богородичними двунадесятими святами. У цей день кожен вірянин звертається з молитвою до Божої Матері, просячи у неї здоров'я, допомоги, підтримки й захисту, а також сприяння в сімейному житті і, звісно ж, кохання.

Заведено вважати, що протягом усього року Богородиця оберігає прохача, покриваючи його безпосередньо своїм покровом.

Крім цього, донині збереглося багато інших народних традицій. Приміром, для того щоб усі члени сім'ї були здоровими, в селах на Покрову старші господині дому беруть вишитий рушник, який був над іконою Богородиці, і розвішують його над вхідними дверима.

Також важливо пам'ятати, що в жовтні, як і в будь-якому іншому місяці, є одноденні пости. Вони за традицією випадають на середи і п'ятниці – 3, 10, 17, 24, 31 та 5, 12, 19, 26 жовтня відповідно. У ці дні рекомендується вживати гарячу їжу без олії.

Геловін і перехід на зимовий час: Про що ще важливо пам'ятати в жовтні

Серед іншого слід не забувати, що саме в жовтні Україна традиційно переходить з літнього на зимовий час. Зокрема, останньої неділі місяця в ніч проти 28 жовтня вся країна має перевести стрілки годинника на одну годину назад, тобто якось так:

Фото з відкритих джерел

Традиційно це відбувається о 04:00.

Крім цього, радимо відзначити у своєму календарі 9 і 21 жовтня. У ці дні жителі Землі зможуть спостерігати унікальні яскраві астрономічні явища – піки зорепадів Драконіди й Оріоніди.

Перший із них вважається одним із найбільш непередбачуваних метеорних потоків. Зазвичай у максимумі потік Драконіди дає 5-15 метеорів на годину, але тричі протягом XX століття (1926, 1933 і 1946 рр.) потік обрушував на Землю грандіозні зливи з метеорів. Також до декількох сотень метеорів на годину Драконіди давали в 1952, 1985 і 1998 рр. Цього року очікується від 10 метеорів на годину.

Що ж стосується зорепаду Оріоніди, то астрономи пророкують на піку в ніч з 20 на 21 жовтня до 25 метеорів на годину. Однак побоюються, що погода для спостереження за ними може бути несприятливою.

Також варто нагадати, що в ніч з 31 жовтня на 1 листопада в Україні все більш популярним стає відзначати Геловін – свято, яке загалом є традиційним для англомовних країн.

Він є цікавим для українців передусім пустощами (хто не знає приказки "Цукерки або смерть"), мордочками з гарбуза і яскравими містичними вбраннями, проте його історія та традиції є набагато глибшими і йдуть коріннями в кельтські язичницькі племена, які проживали на території сучасної Великої Британії і Північної Франції.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>