День Незалежності, три Спаси і пік зорепаду Персеїди: На які дати українцям слід звернути увагу в серпні

Розповідаємо, скільки вихідних очікувати в серпні, які свята відзначатимуть в Україні та світі, а також що підготували церковний і астрономічний календарі на майбутній місяць

Открытый источник

До кінця липня залишилося всього нічого, а це значить, що саме час накреслити детальну карту вихідних, свят та й просто пам'ятних дат на останній місяць літа - серпень.

Вихідні в третину місяця: Коли будемо відпочивати

На перший погляд, за будовою календаря серпень мало відрізняється від липня: в майбутньому місяці, як і в нинішньому, 31 день, з яких 22 дні для українців будуть робочими, а решта 9 - вихідними. Тобто ми будемо відпочивати як і раніше - майже третину місяця.

Однак якщо в липні це були лише офіційні вихідні, тобто по суботах і неділях, то в серпні, крім них, очікується ще один державний вихідний з нагоди святкування найважливішого для країни свята – Дня незалежності України. А це означає, що на відміну від липня в кінці серпня українці будуть мати довгий вікенд - з 24-го по 26-те число.

Більше того, робочий день напередодні свята, 23 серпня, згідно з постановою уряду, вважається передсвятковим, тобто його буде скорочено на одну годину.

Графічно це має такий вигляд:

Фото з відкритих джерел

До речі, 1 і 2 вересня в цьому році також вихідні, оскільки припадають на суботу та неділю.

Від Дня інкасатора до Дня Незалежності: Що будемо святкувати

Одним з найголовніших державних свят, які припадають на серпень, як уже згадувалося, є День Незалежності України. Його ми будемо відзначати 24 серпня на честь прийняття Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України, який став початком створення держави Україна в її сучасному вигляді.

Фото з відкритих джерел

Але майбутній місяць примітний не тільки цією датою: у ньому значиться ще чимало державних, міжнародних і навіть всесвітніх свят.

Так, 1 серпня українці будуть відзначати День інкасатора.

На 5 серпня в цьому році випадає День Повітряних сил Збройних Сил України, який з 2007 року, відповідно до чинного законодавства, прийнято відзначати щорічно у першу неділю серпня.

Цікаво, що із затвердженням дати святкування Дня Повітряних сил ЗСУ в нашій країні був скасований День Військ Протиповітряної оборони, який раніше відзначався щорічно в першу неділю липня.

Крім цього, варто зазначити, що на 5 серпня також припадає Міжнародний день світлофора. Його встановили на цю дату в пам'ять про подію, яка відбулася в 1914 році в американському місті Клівленді. Вважається, що саме в цей день з'явився перший попередник сучасних світлових регулювальників руху.

8 серпня українці будуть відзначати ще одне професійне свято військових – цього разу День військ зв'язку Збройних Сил України.

Крім нього, на цю дату також випадає міжнародний День котів, а також міжнародний День альпініста.

9 серпня вважається міжнародним Днем корінних народів світу. Оскільки для українців це свято незвичне, зупинимося на ньому більш детально.

Фото з відкритих джерел

Пам'ятна дата була встановлена за ініціативою Генеральної асамблеї ООН у 1994 році з метою привернення уваги громадськості до необхідності збереження корінних народів на планеті, захисту їхніх прав, багатства культури і надбання.

За оцінками ООН, корінні народи зараз становлять близько 370 млн осіб, що проживають у більш ніж 70 країнах. У світі налічується не менше 5 тис. різних груп корінних народів, що представляють різні культури наявного різноманіття нашої планети. Вони становлять понад 4 тис. різних мов з 6,7 тис. відомих. Сьогодні більшість мов корінних народів перебувають під загрозою зникнення, а права їх носіїв продовжують порушувати.

На 12 серпня в цьому році випадає День будівельника, а також День працівників ветеринарної медицини. Як відомо, в Україні ці професійні свята прийнято відзначати щорічно у другу неділю серпня.

Крім них, в цей же день прийнято відзначати Міжнародний день молоді. Це свято було встановлено на рівні ООН у 1998 році. Його головна мета - висвітлення проблем молоді, захист її прав і свобод у міжнародному аспекті.

13 серпня вважається неофіційним всесвітнім Днем лівші. Звучить трохи кумедно, але багато хто вважає, що дату необхідно затвердити офіційно на міжнародному рівні, адже йдеться про цілком серйозну проблему – дискримінацію людей, які переважно користуються лівою рукою. Приміром, більшість обладнання орієнтовано на праворуких, тому лівшам доводиться робити неприродні для них рухи, що призводить до стресу і травм на виробництві.

15 серпня українці будуть відзначати День археолога, за ним послідує Всесвітній день бездомних тварин 18 серпня, День пасічника і Всесвітній день гуманітарної допомоги (19 серпня).

На 23 серпня припадає ще одне важливе державне свято - День прапора України.

Фото з відкритих джерел

Цей день не вважається вихідним, але традиційно в країні проходить цілий комплекс урочистих заходів, зокрема проведення щороку 23 серпня о 9:00 офіційної церемонії підняття Державного прапора України, в обласних і районних центрах, інших населених пунктах України, за участю діячів науки та культури, представників міжнародних, громадських, релігійних організацій, політичних партій.

У всьому ж світі в цей час відзначають День пам'яті жертв работоргівлі та її ліквідації.

На 25 серпня у цьому році припадає День авіації України, який прийнято відзначати в останню суботу серпня, а також День далекобійника.

Наступного дня, 26 серпня, українці будуть відзначати День шахтаря – однієї з найбільш шкідливих, небезпечних, але і вкрай необхідних для країни професій.

Ільїн день, три Спаси та Успенський піст: Що зазначено в церковному календарі

У православному церковному календарі серпень – місяць дуже примітний. На цей період випадає відразу кілька двунадесятих неперехідних свята – Преображення Господнє та Успіння Пресвятої Богородиці.

Перше відзначається 19 серпня в пам'ять про явлення Божественної величі та слави Ісуса Христа перед трьома найближчими учнями під час молитви на горі, друге встановлено 28 серпня в пам'ять про поховання Божої Матері в Єрусалимі.

Крім цього, у церковному календарі вважається святковим 2 серпня – день пам'яті пророка Іллі або Ільїн день. Святий є одним з найшанованіших у слов'ян, тому в Україні, крім традиційних богослужінь у цей день, також проходять народні гуляння.

Також важливо виділити 14, 19 та 29 серпня – це дати так званих спасів, які через особливості богослужіння в народі прозвали медовим, яблучним і горіховим. Всі три свята встановлені церквою на честь Господа Ісуса Христа і ніби зв'язують між собою дні Успенського посту, що триває з 14-го по 28-ме серпня.

Медовий Спас З відкритих джерел

Зокрема, 14 серпня в день початку Успенського посту відзначається Перший Спас - Походження Чесного і Животворящого Хреста Господнього, 19 серпня - Другий Спас, який збігається з Преображенням Господнім, 29 серпня - Третій Спас - пам'ять Нерукотворного Образу Господа Ісуса Христа.

Багатьох зацікавило, напевно, що ж власне таке Успенський піст. Це один з чотирьох багатоденних постів церковного року, який, як зазначалося, припадає на другу половину серпня. Він встановлений на честь свята Успіння Пресвятої Богородиці і багато в чому схожий з Великим постом. Зокрема, у ці дні з трапези виключаються м'ясні, молочні продукти і яйця, риба дозволяється тільки в свято Преображення Господнього.

Фото з відкритих джерел

Іншими словами, по днях тижня меню того, хто постує, є таким:

в понеділки, середи і п'ятниці — сухоїдіння; по вівторках і четвергах — варена їжа без олії; по суботах і неділях допускаються рослинна олія і вино;

у свято Преображення Господнього, як зазначалося, можна споживати рибу, олію та вино; у свято Успіння Пресвятої Богородиці, якщо воно припадає на середу або п'ятницю, дозволяється риба, а розговіння переноситься на наступний день; якщо припадає на інші дні тижня, посту немає.

Крім цього, в народі прийнято відзначати, починаючи з останньої неділі серпня (в цьому році це 26 серпня) так зване свято жнив. Воно також пов'язане з церквою, проте святкується залежно від волі тієї чи іншої громади.

Фото з відкритих джерел

Також цікаво, що приблизно в цей період, з 21 по 25 серпня, мусульмани відзначають одне з двох найголовніших свят - Курбан-байрам.

У ці дні в долині Міна біля Мекки паломники приносять в жертву тварин (курбан) в пам'ять про те, як за біблійним переказом пророк Авраам (у мусульман Ібрагім), хотів принести в жертву Богу свого сина Ісаака (у мусульман Ісмаїла). Але Бог послав архангела Гавриїла (Джабраїла) з баранчиком і врятував сина Авраамові. Те саме роблять віряни всього мусульманського світу.

"Коммерсант"

До ритуалу свята входить особлива молитва, під час якої кожен мусульманин зобов'язаний зарізати вівцю, корову чи верблюда, до того ж кров тварини обов'язково повинна збризнути землю, а не камінь чи асфальт, що є також даниною родючості землі.

Під час Курбан-байраму прийнято відвідувати могили предків, робити візити до друзів, дарувати подарунки. Організовуються святкові трапези.

Сонячне затемнення і зорепад Персеїди: Чим багатий астрономічний календар

Серпень - також значущий період не тільки в церковному календарі, але і в астрономічному: на останній місяць літа випадають останнє в цьому році затемнення і один з найпотужніших метеорних дощів - зорепад Персеїди.

Перше з названих унікальних астрономічних явищ жителі планети зможуть споглядати 11 серпня. П'яте за рахунком цього року затемнення буде частковим сонячним.

Фото сонячного затемнення 13 липня 2018 р. соцсети

На відміну від попередніх двох затемнень Сонця його зможе побачити набагато більше людей - жителі Північної Америки, Гренландії, Північної Європи і Азії. Але, на жаль, не України.

Очікується, що найбільша фаза часткового затемнення буде зареєстрована в районі Східно-Сибірського моря, недалеко від острова Врангеля. Триватиме воно трохи менше 3,5 годин: з 11:02 до 14:30 за київським часом.

Примітно, що майбутні затемнення є повторенням через сарос часткового сонячного затемнення 31 липня 2000 року. Наступне (часткове) затемнення цього саросу відбудеться через 18 років - 21 серпня 2036 року.

Друге явище – метеорний потік Персеїди – жителі Північної півкулі, в тому числі українці, можуть спостерігати з 17 липня до 28 серпня, проте пік зорепаду традиційно очікується в ніч з 11 на 12 серпня.

Метеорний потік Персеїд в небі над Великою Британією, серпень 2017 р. BBC

Прогнозується, що в цьому році максимальна кількість горючих частинок може досягти більше 200 метеорів на годину. Щоб це побачити, необхідно дивитися в бік сузір'я Персея.

Поряд з цим астрономи говорять і про інші події - у серпні також очікуються магнітні бурі:

- Слабкої сили - 2, 3, 10, 13, 14 серпня. Їх відчують в основному тільки ті, хто має проблеми з серцем.

- Сильні з 16 по 20 серпня. Явище також може вплинути на роботу техніки і мобільного зв'язку.

- Середньої сили - 29 серпня.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів