День Х: Як реалізувати своє право голосу на виборах президента України

Все, що потрібно знати виборцю у день голосування за нового очільника української держави

112.ua

В Україні стартували президентські вибори. За кого віддати голос – справа особиста, однак є певний порядок, який має знати кожен виборець, аби зробити це правильно. І ми його нагадаємо.

Хто може голосувати

Згідно з чинним законодавством, право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їхнього проведення 18-річного віку, тобто повноліття.

Не зможуть скористатися таким правом лише особи, яких визнано судом недієздатними.

До слова, цього року до списку виборців внесені понад 35,6 млн громадян України. Такі дані оприлюднено на сайті Державного реєстру виборців.

Коли і де проходитиме голосування

Зазвичай чергові вибори президента України призначаються Верховною Радою та проводяться в останню неділю березня п’ятого року повноважень голови держави.

Своєю постановою (№ 2631-VIII) від 26 листопада 2018 року парламент призначив чергові президентські вибори в Україні на неділю, 31 березня 2019 року. Згодом ЦВК оголосила проведення повторного голосування на 21 квітня.

Голосування проводитиметься з 8:00 до 20:00 без перерви.

Щоб реалізувати своє виборче право, громадянин України має з’явитися на виборчу дільницю за місцем реєстрації.

Важливо: на іншій дільниці проголосувати не вдасться, якщо виборець до 16 квітня не подав заяву про тимчасову зміну місця голосування.

Громадяни, які проживають або перебувають у період проведення виборів за межами України, голосують на відповідній закордонній виборчій дільниці, де їх внесли до переліку виборців. Більше про це можна дізнатися за посиланням.

При цьому варто пам’ятати, що участь у виборах добровільна і ніхто не може змушувати вас на них іти чи не йти.

Чи потрібне запрошення

Аби уникнути у день голосування можливих непорозумінь, за декілька днів до виборів кожен громадянин, який має на них право голосу, отримує від дільничної виборчої комісії запрошення взяти участь у заході зі всіма необхідними для цього відомостями.

Однак, попри це, Центрвиборчком радить громадянам заздалегідь перевіряти наявність себе у списках виборців. Для цього достатньо перейти в "Особистий кабінет" на сайті Державного реєстру, вибрати розділ "Перевірка включення" та слідувати вказівкам.

Важливо: Якщо виявиться, що вас до списку виборців не включено, то, на жаль, цього разу ви не зможете скористатися своїм правом голосу, оскільки термін подання заяви на включення до реєстру вже вийшов. 

Саме запрошення на вибори не обов’язково брати із собою на виборчу дільницю.

Які документи треба мати

По приходу на дільницю, щоб реалізувати своє право голосу, кожен виборець має отримати у члена дільничної комісії виборчий бюлетень. Підставою для цього є пред’явлення документу, що підтверджує особу та громадянство України.

На звичайній та спеціальній виборчій дільниці це:

 • паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або ID-картки);
 • тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, нещодавно прийнятих до громадянства України);
 • військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

На закордонній виборчій дільниці, а також на спеціальній виборчій дільниці, утвореній на суднах, що перебувають у плаванні під держпрапором України, та на полярній станції України це:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт;
 • службовий паспорт.

На спеціальній виборчій дільниці, утвореній в установі виконання покарань або слідчому ізоляторі:

 • картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, яка має містити: прізвище, ім’я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах).

Важливо: громадянам, включеним до списку виборців, на виборчій дільниці не мають права відмовити у реалізації права голосу:

 • через відсутність у паспорті громадянина України у вигляді книжечки фотокартки, яка вклеюється при досягненні 25-річного або 45-річного віку;
 • через розбіжності у виборчій адресі виборця або відсутність відомостей щодо реєстрації місця проживання в ID-картці.

Про це йдеться, зокрема, у роз’ясненні Центрвиборчкому від 27 грудня 2018 року.

Що робити з виборчим бюлетенем

Після того, як виборець пред’явить документ, який підтверджує його особу та громадянство України, член виборчої комісії запропонує йому поставити підпис за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та у визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня.

І ось – бюлетень у руках виборця.

Важливо: бюлетень не можна передавати іншим особам, кожен виборець має заповнити його особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування.

Під час заповнення бюлетенів забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб.

У самому ж документі для голосування виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата на пост президента України, за якого він голосує.

Важливо: віддати свій голос можна лише за одного кандидата.

Якщо у виборчому бюлетені зроблено більше, ніж одну позначку або не поставлено жодної, він вважається недійсним.

Заповнений бюлетень виборець має особисто опустити до виборчої скриньки, забезпечуючи при цьому таємницю голосування. Тобто, виходячи із кабінки, також не можна публічно заявляти, за кого ви віддали свій голос чи демонструвати свій бюлетень.

Якщо ви - виборець із особливими потребами

Ситуації у житті бувають різними. Найчастіше виникає запитання, як реалізувати своє виборче право, якщо маєте змогу прийти на дільницю, але є виборцем із особливими потребами і не можете самостійно заповнити виборчий бюлетень чи опустити його у виборчу скриньку.

За таких умов законодавством дозволено допомогу сторонніх осіб. Вона не розцінюватиметься як голосування замість виборця чи порушення таємниці голосування.

Якщо ви не може з'явитися на дільницю через стан здоров'я

Окрім людей із особливими потребами, в Україні чимало громадян, які за станом здоров’я не можуть потрапити на дільницю. Наприклад, перебувають у лікарні чи не в змозі самостійно пересуватися.

Для таких категорій осіб передбачена можливість проголосувати вдома. Щоб це зробити, потрібно попередньо подати заяву, написану від руки, до місцевої виборчої комісії та додати до неї довідку з медичної установи, яка підтверджує постійну або тимчасову нездатність до пересування.

Важливо: вказані документи можна надіслати поштою або передати через інших осіб не пізніше 20:00 останньої п'ятниці перед днем голосування, тобто 19 квітня.

Опісля цього у день голосування до дому виборця мають прийти делеговані члени дільничної виборчої комісії з бюлетенями та опечатаною або опломбованою виборчою урною. Також із ними можуть перебувати офіційні спостерігачі, довірені кандидати або навіть самі кандидати в президенти.

Виборець чи члени його родини не мають права відмовити виборчій комісії в присутності, але саме голосування все ж повинно проходити в окремому приміщенні, без будь-чиєї присутності.

Важливо: якщо виборець подав заяву на голосування вдома і його внесли до переліку, він вже не може змінити своє рішення і прийти голосувати на дільницю.

Що робити, якщо бюлетень зіпсовано

У разі якщо громадянин, заповнюючи бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав цей бюлетень, із проханням замінити його на інший.

Важливо: другий виборчий бюлетень видається лише в обмін на зіпсований і тільки один раз, тому вдруге будьте вкрай уважними.

Чи можна проголосувати "проти всіх"

До квітня 2014 року у бюлетенях була присутня графа "Не підтримую жодного кандидата на пост президента України", однак наразі її відмінено.

Цього року виборці не матимуть можливості проголосувати "проти всіх", тому якщо вони не підтримують жодного із кандидатів на посаду глави держави, виходів небагато:

 • свідомо піти на псування бюлетеня, поставивши на ньому декілька позначок,
 • або вибрати із переліку кандидатів того, хто не подобається найменше.

Головне – не дати скористатися вашим голосом фальсифікаторам.

Що забороняється на виборчій дільниці

Як вже зазначалося, на дільниці не допускається фотографування і відеофіксація будь-яким способом результатів волевиявлення виборців, а також демонстрація виборцем результатів його голосування.

Окрім цього, на виборчій дільниці не можна:

- Агітувати. Агітація заборонена ще за день до виборів, так званий "день тиші", а в день виборів – тим паче.

- Голосувати за іншу особу. Навіть якщо у вас є її паспорт та розписка. Порушенням не вважається лише допомога реалізувати своє право голосу людям із особливими потребами (за їх присутності).

- Виносити бюлетень за межі дільниці або передавати іншим особам.

Також правопорушенням може вважатися:

- надання або отримання виборчого бюлетеня особою, яка не має права його надавати чи отримувати;

- надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня;

- голосування виборцем більше, ніж один раз;

- пошкодження скриньки для голосування.

Важливо: за виборчим процесом можуть право спостерігати офіційні спостерігачі від кандидатів на пост президента, від партій, які висунули кандидатів на пост президента, від громадських організацій, які зареєстровані у порядку, встановленому законом; не більше двох представників ЗМІ; офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій. Однак лише спостерігати.

Куди звертатися, якщо помітили правопорушення

Якщо під час голосування ви помітили порушення на виборчій дільниці, необхідно відразу звернутися:

 • до голови відповідної виборчої комісії зі скаргою (у письмовій формі) на протиправні дії чи бездіяльність;
 • до працівників Національної поліції із заявою про вчинення злочину.

Окрім того, виборець має право звернутися до суду із позовною заявою.

Важливо: скарга щодо порушення під час голосування може бути подана до відповідної виборчої комісії не пізніше закінчення голосування.

Як карають за правопорушення на дільниці

Чинним законодавством передбачено за видачу бюлетеня особі без документа, демонстрацію бюлетеня стороннім особам, винесення бюлетеня за межі виборчої дільниці, фото-, відеозйомку заповнених бюлетенів, голосування більше одного разу, отримання бюлетеня від іншої особи, крім уповноваженого члена комісії, штраф від 1,7 до 5,1 тис. грн, виправні роботи до 2 років чи обмеження волі до 3 років.

За пропозицію, обіцянку, надання виборцю коштів, іншого майна, переваг, пільг, нематеріальних активів, а також прийняття такої обіцянки, пропозиції чи одержання вигоди передбачено штраф від 1,7 до 5,1 тис. грн, виправні роботи до 2 років чи обмеження волі до 2 років.

А от пошкодження виборчих скриньок карається позбавленням волі від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від 1 до 3 років.

Коли будуть відомі результати виборів

Опісля зачинення виборчих дільниць члени дільничної виборчої комісії здійснюють підрахунок голосів виборців та негайно передають їх до Центральної виборчої комісії.

Встановити офіційні результати виборів ЦВК має не пізніше 1 травня, а ще через три дні - офіційно оприлюднити в газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр".

Важливо: за законом, обраним президентом України за підсумками повторного голосування буде вважатися кандидат, який отримає більшу, ніж інший кандидат, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>