Демократію вбивають 13-й рік поспіль: Чому це відбувається у світі та в Україні за версією Freedom House

Днями міжнародна правозахисна організація Freedom House оприлюднила свій новий щорічний звіт про свободу в світі, а також супровідний рейтинг демократії. Розповідаємо, про що в ньому йдеться і яке місце відведено нашій країні

112.ua

Хоча окремі країни подають промінчики надії, з року в рік ось уже 13 років поспіль рівень глобальної свободи у світі падає. Демократію по крихтах, але вкрай наполегливо вбивають на всіх континентах, і сьогодні авторитаризм, як пошесть, вражає навіть ті держави, які століттями славилися своєю повагою до громадянських прав і свобод.

Чому це відбувається, і чому це відбувається в тому числі в нашій країні? Спробуємо розібратися, вивчивши більш детально щорічний звіт міжнародної правозахисної організації Freedom House "Свобода у світі 2019".

Вступ. Що таке Freedom House і навіщо нам її звіт

У світі досить небагато міжнародних правозахисних і, що важливо, некомерційних та неурядових організацій з давньою історією, які б займалися підтримкою та дослідженням стану демократії, політичних свобод і дотримання основних прав людини на всіх континентах. Freedom House одна з них.

Організація була заснована в Нью-Йорку (США) 31 жовтня 1941 року силами дружини 32-го американського президента-демократа Франкліна Рузвельта Елеонори, а також його затятого критика республіканця Венделла Вілкі. Об'єднавшись, вони закликали представників основних політичних сил, інтелектуальних та ділових кіл країни не стояти осторонь і втрутитися в перебіг Другої світової війни.

З відкритих джерел

Ця спроба увінчалася успіхом – набравши до своїх лав достатню кількість прихильників, Freedom House втрутилася в боротьбу із загрозою поширення по світу тоталітаризму, зокрема націонал-соціалізму і комунізму. Після закінчення Другої світової війни вона підтримувала ідею створення НАТО та впровадження Плану Маршалла для відбудови повоєнної Європи, а в 70-х роках почала активні кампанії просування ідей демократії та захисту прав і свобод людини в Азії, Африці, на Близькому Сході та в Латинській Америці.

Приблизно в цей же час вийшла перша доповідь організації "Свобода у світі" - повноцінне дослідження двох десятків аналітиків і понад десяток наукових консультантів високого рівня про стан демократії та якості захисту свобод у країнах по всій земній кулі.

Сьогодні Freedom House продовжує діяльність у відповідності з ідеями, що лежать в основі її створення. Центральний офіс організації знаходиться у Вашингтоні, але також існують офіси в інших країнах, у тому числі і в Україні. Її спецдоповіді і щорічні дослідження (так, тепер це не лише "Свобода у світі") цитують, їм довіряють по всій земній кулі.

Розділ 1. Загальний огляд ситуації зі свободою у світі

Минулий рік, 2018-й, не приніс світові значних поліпшень у плані глобальної свободи. Дослідники Freedom House у своїй однойменній доповіді з сумом констатують зниження рівня демократії 13-й рік поспіль.

Freedom House Ukraine

"У державах, які раніше були визнані авторитарними й отримали статус "невільних", влада все частіше відмовлялася від демократичних практик, до яких вона прийшла впродовж попередніх десятиліть", - наголошується в дослідженні.

Їхні лідери, боячись втратити зосереджену в своїх руках владу, вдавалися до етнічних чисток, заборони опозиційних груп, саджали до в'язниці неугодних їм людей, втручалися в роботу незалежних ЗМІ та ін. Як приклад наводяться Саудівська Аравія, Китай, Венесуела, Камерун.

"Водночас багато країн, які після закінчення холодної війни стали на захист демократії, регресували перед обличчям нестримної корупції, антиліберальних популістських рухів і порушень правопорядку", - йдеться в дослідженні.

Наприклад, Угорщина, Уганда, Сербія, Зімбабве.

Freedom House Ukraine

При цьому особливо тривожним сигналом є те, що принципи свободи підривалися навіть у колисці демократії - США.

Як наголошується, насамперед верховенство права в державі постраждало через міграційну політику чинного президента Дональда Трампа.

Freedom House Ukraine

"Крізь ці темні хмари в 2018 році все ж проривалося деяке світло. Дивовижні поліпшення в окремих країнах, включаючи Малайзію, Вірменію, Ефіопію, Анголу та Еквадор, показують, що демократія продовжує бути привабливою. Навіть у країнах Європи і Північної Америки, де демократичні інститути перебувають під тиском, громадські рухи за справедливість та інтеграцію продовжують спиратися на досягнення своїх попередників, розширюючи можливості демократії", - додається в дослідженні.

Freedom House Ukraine

Проте вони залишаються вельми крихкими.

Як наслідок у період з 2005 по 2018 рік частка невільних країн зросла до 26%, а частка вільних країн знизилася до 44%.

Дослідники схильні вважати, що глобальною причиною є зміни у світовому балансі сил. Зокрема, зростає частка впливу на інші країни таких недемократичних держав, як-от Росія і Китай.

Freedom House Ukraine

Розділ 2. Як виглядає рейтинг світової свободи - 2019

Все перераховане вище відображено в рейтингу світової демократії, який аналітики Freedom House традиційно публікують разом із дослідженням про свободу в світі.

Суттєво, рівень демократії в досліджуваних країнах оцінюється за семибальною шкалою (від 1 до 7 балів, де 1 бал — найвищий показник, а 7 балів — найнижчий.

Таким чином, держави, що одержали в середньому від 1 до 2,5 бала, вважаються "вільними", від 3 до 5 балів — "частково вільними", а від 5,5 до 7 балів — "невільними".

Зеленим позначені "вільні" країни, фіолетовим - "не вільні", жовтим - "частково вільні" Freedom House Ukraine

На визначення самої оцінки впливають відповіді на запитання, наприклад: "Чи є главою держави та/або уряду або іншого головного органу людина, обрана під час вільних та справедливих виборів", "Чи існує в країні незалежна судова система", "Чи діє свобода зібрань", "Чи є незалежні ЗМІ" тощо.

Дослідники пояснюють, що подібні запитання спираються значною мірою на Загальну декларацію прав людини, а тому допомагають краще розібратися в ситуації.

При пошуку відповідей на них використовуються матеріали преси (як національної, так і міжнародної), дані неурядових організацій, дослідницьких центрів (включаючи проведені ними соціологічні опитування).

Так, проаналізувавши протягом 2018 року стан демократії, політичних свобод і дотримання основних прав людини в 209 країнах і територіях, Freedom House визнала 87 країн і територій – "вільними", 58 – "невільними" і 64 – "частково вільними".

Freedom House Ukraine

Зокрема, до десятки найбільш демократичних потрапили: Норвегія, Швеція, Фінляндія, Канада, Нідерланди, Люксембург, Нова Зеландія, Австралія, Уругвай та Ірландія.

Freedom House Ukraine

До десятки анитидемократичних: Сирія, Тибет, Еритрея, Туркменістан, Південний Судан, Північна Корея, Західна Сахара, Екваторіальна Гвінея, Саудівська Аравія, Судан і Сомалі.

У першій десятці частково демократичних: Сейшельські острови, Угорщина, Албанія, Домініканська Республіка, Сербія, Болівія, Колумбія, Чорногорія, Сьєрра-Леоне і Парагвай.

Глава 3. Який рівень демократії в Україні

Цього року Freedom House визнала Україну "частково вільною" країною, а її окуповану Росією частину Крим – "невільною територією".

Freedom House Ukraine

Дослідники стверджують, що хоча наша країна і роком раніше була в такому статусі, рівень свобод у державі ще більше погіршився. Це відбулося, зокрема, через такі ключові моменти 2018 року:

1. Правозахисні групи задокументували понад 50 нападів на активістів і правозахисників протягом перших 9 місяців року. Також мали місце жорсткі збройні напади на ромську меншину з боку націоналістичних угруповань. Розслідування цих випадків взагалі відбувалося тільки після значного тиску з боку суспільства.

2. Парламентарі і президент Петро Порошенко ухвалили законодавчі акти про створення Антикорупційного суду. Проте внутрішні і міжнародні спостерігачі висловили стурбованість процесом відбору 39 суддів, які повинні увійти до складу суду.

3. На Донбасі продовжилися нерегулярні бойові дії. Організація Об'єднаних Націй доповіла про загибель понад 3 тис. цивільних осіб від часу початку конфлікту в 2014 році.

4. У листопаді в 10 регіонах України було на 30 днів запроваджено воєнний стан після захоплення Росією 24-х українських моряків біля берегів Криму. Положення указу про воєнний стан призвели до обмеження свободи слова та зібрань, хоча їх і не було на практиці.

Freedom House Ukraine

Водночас, варто зазначити, що Крим через окупацію Росією розглядався Freedom House окремо від материкової частини України вперше.

Раніше рівень свобод на півострові аналізувався у складі української держави, і він також вважався "частково вільним".

Через те, що в 2018 році окупаційна влада продовжила репресії проти кримських татар та інших людей, які відстоюють свою українську приналежність, Крим став "невільним".

Висновок. Як захистити цивільні права і свободу

Freedom House Ukraine

Freedom House, як і десятки років до цього, вірить, що ситуацію зі свободою у світі можна змінити, якщо:

- дотримуватися прав людини і закону щодо мігрантів та біженців;

- інвестувати у громадянську освіту;

- заохочувати і захищати журналістів та свободу слова;

- посилити заходи щодо захисту від іноземного впливу;

- припиняти спроби порушення виборчого законодавства;

- запроваджувати адресні санкції за порушення прав людини та корупцію;

- створювати альянси з іншими демократичними країнами;

- протистояти зловживанням міжнародних інститутів (маніпуляції Інтерполом, Радою ООН та ін.).

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>