Чотири гучні справи за два дні: У чому НАБУ підозрює Омеляна і Демчину та чи варто хвилюватися Петренку і Геращенку

Розповідаємо все, що відомо про справи, які росслідує НАБУ щодо високопоставлених чиновників: міністра інфраструктури Володимира Омеляна, першого заступника голови СБУ Павла Демчини, радника міністра МВС Антона Геращенка та міністра юстиції Павла Петренка

112.ua

Останні два дні Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) вражає своєю роботою: перше в історії країни оголошення підозри у незаконному збагаченні міністру, підготовка підозри у вчиненні аналогічного злочину першому заступнику голови Служби безпеки, відкриття схожих справ стосовно ще одного міністра і радника міністра. Причому, ось вже дивний збіг - майже всі підозрювані у корупційних злочинах пов'язані з політичною партією "Народний фронт". Що ж, розповідаємо, хто всі ці люди і які порушення в їхніх деклараціях встановили або ж збираються перевірити детективи антикорупційного відомства.

Володимир Володимирович Омелян

РБК-Украина

Хто такий: Міністр інфраструктури України, був призначений на посаду в уряді Володимира Гройсмана 14 квітня 2016 року. Політична партія "Народний фронт".

До цього близько півтора року обіймав посаду заступника міністра цього відомства.

Всього віддав державній службі 18 років. Крім Мінінфраструктури працював на різних посадах у Міністерстві фінансів, Міністерстві закордонних справ та Міністерстві охорони навколишнього природного середовища.

Спеціалізується на фінансах, міжнародних відносинах, економіці та підприємництві.

Одружений, виховує сина.

У чому його підозрюють: Розслідування щодо Омеляна детективи НАБУ ведуть з травня 2017 року. Напередодні йому повідомили про підозру в незаконному збагаченні та декларуванні недостовірної інформації.

За інформацією антикорупційного бюро, в 2015 році, перебуваючи на посаді заступника міністра інфраструктури, міністр придбав у власність активи, законність підстав отримання яких не підтверджена доказами і вартість яких значно перевищує його законні доходи. Зокрема, йдеться про новий позашляховик BMW X5 2015 року випуску та готівку в сумі 90 тис. дол. і 25 тис. євро. Загальна вартість таких активів на той час становила понад 4,2 млн грн, тоді як перебуваючи на держслужбі з 2000-го по 2018-й рік, чиновник отримав 2,17 млн грн офіційного доходу.

Крім цього слідство встановило факти внесення міністром недостовірних відомостей до декларацій. Так, в електронній декларації за 2015 рік вартість незадекларованих активів, які перебувають у власності або користуванні чиновника, а також витрат становила щонайменше 3,034 млн грн, а в 2016 році - понад 8,024 млн грн. У деклараціях за обидва роки Омелян нібито навмисне не вніс інформацію про позашляховик BMW X5, власником якого він є, в декларації за 2015 рік не вказав витрати на оренду будинку, в якому проживав із сім'єю, а в декларації за 2016 рік не задекларував факт постійного користування іншим заміським будинком і земельною ділянкою.

Слідство також стверджує, що міністр вніс недостовірні відомості про вартість автомобіля Volvo S80 2007 року випуску, придбаного в 2016 році.

НАБУ

Що говорить міністр: Омелян всі звинувачення слідчих НАБУ спростовує. За його словами, підозру було сфабриковано і в ній немає складу злочину.

"Захищатиму своє ім'я, честь і гідність законним способом. Я вимагатиму притягнення до відповідальності тих слідчих НАБУ. Хочу заявити, що на мене чинився тиск з боку керівництва НАБУ. Мені відомо про факти політичного співробітництва керівництва НАБУ з українськими політиками. Але куди звертатися з цими фактами, я не знаю", - зазначив він.

При цьому міністр додав, що не має наміру йти у відставку у зв'язку з оголошеною НАБУ підозрою, мовляв, посада і публічні переслідування "набридли до печінок", але радості недоброзичливцям не надасть.

Який підсумок: Солом'янський районний суд Києва сьогодні, 14 вересня, обрав запобіжний захід для міністра інфраструктури Омеляну: хоча слідчі наполягали на арешті з альтернативою внесення застави в 5 млн грн, він був відданий на поруки міністру спорту Ігорю Жданову. 

Уряд сподівається, що підозра міністру інфраструктури не вплине на роботу підконтрольного йому відомства, а розслідування справи буде об'єктивним і неупередженим, оскільки жодних правопорушень у період перебування Омеляна на посаді міністра слідство не встановило.

Павло Дмитрович Петренко

Фото з відкритих джерел

Хто такий: Міністр юстиції України, був призначений на посаду в уряді Арсенія Яценюка 27 лютого 2014 року і зберіг її після призначення прем'єр-міністром Володимира Гройсмана. Політична партія "Народний фронт".

До цього близько двох років виконував обов'язки народного депутата України VII скликання, входив до комітету Верховної Ради з питань верховенства права та правосуддя. Грав одну з ключових ролей у звільненні та захисту прав активістів Євромайдана.

Його політична кар'єра почалася в 2009 році – тоді Петренко став членом громадської організації і надалі політичної партії "Фронт змін". Ця політсила дала йому можливість увійти до Київської обласної ради як депутату.

До початку політичної кар'єри Петренко близько 8 років займався приватною адвокатською практикою.

Правознавець, кандидат юридичних наук, менеджер зовнішньоекономічної діяльності.

У чому його підозрюють: Солом'янський суд напередодні зобов'язав НАБУ відкрити провадження щодо міністра юстиції за підозрою у декларуванні недостовірної інформації. З відповідною вимогою звернулася громадська організація "ТОМ 14".

Приводом для цього стала інформація в ЗМІ про те, що нібито племінниця Петренка Божена Клімчук після його призначення на посаду міністра придбала дві квартири в елітних житлових комплексах на Печерську та автомобіль Lexus NX200, проте в декларації чиновника це не відображено.

В антикорупційному бюро порахували, що чуток у ЗМІ не достатньо для внесення інформації про порушення з боку міністра в Єдиний реєстр досудових розслідувань, і відмовили в цьому.

Що говорить міністр: Петренко стверджує, що не має відношення до майна племінниці – гроші на придбання нерухомості і машини не давав та яким-небудь іншим чином купівлі не сприяв.

Який підсумок: У НАБУ кажуть, що поки рішення суду щодо декларування міністром юстиції недостовірних даних до відомства не надходило. Відповідно жодних дій слідчі ще не розпочали.

Павло Володимирович Демчина

Фото з відкритих джерел

Хто такий: Перший заступник голови СБУ - начальник Головного управління СБУ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. Генерал-лейтенант.

Фактично вся його трудова діяльність пов'язана зі Службою безпеки – службі у відомстві він віддав 22 роки. Починав з оперуповноваженого в регіональних підрозділах відомства.

Нагороджений орденом "Богдана Хмельницького" III ступеня (2012), неодноразово заохочувався керівництвом СБУ.

Перебуває у цивільному шлюбі, виховує двох синів і доньку.

У чому його підозрюють: Розслідування щодо Демчини детективи НАБУ ведуть з березня 2017 року. Напередодні стало відомо, що слідство підготувало для нього підозру в незаконному збагаченні, але ще не повідомило про це.

Зокрема, детективи встановили, що чиновник з квітня 2015 року по грудень 2016 року придбав у спільну власність активи та здійснив витрати в розмірі щонайменше 6,4 млн грн. Зокрема йдеться про новий позашляховик Land Rover Range Rover Sport, 2015 року випуску, автомобіль MERCEDES-BENZ V250, 2016 випуску, земельні ділянки в передмісті Києва площею 0,1011 га і 0,1072 га, квартиру поряд із зазначеними земельними ділянками. Тим часом офіційний дохід Демчини і членів його родини в цей же період становив 2,6 млн грн, у тому числі з урахуванням продажу попередньо придбаного автомобіля JEEP GRAND CHEROKKE 4WD.

У відомстві вважають, що чиновник придбав і забезпечив реєстрацію на членів своєї сім'ї активів на загальну суму щонайменше 3,76 млн грн, законність підстав набуття яких не підтверджена доказами.

НАБУ

Що говорить перший заступник голови СБУ: Демчина не згоден зі звинуваченням. До того ж у березні 2017 року він сам написав заяву до НАБУ з проханням зареєструвати щодо нього кримінальне провадження, в рамках якого перевірити факти нібито незаконного збагачення.

На думку чиновника, підозру щодо нього підготували, тому що 10 вересня закінчився 18-місячний термін розслідування відповідного кримінального провадження.

Який підсумок: Наразі підозра про незаконне збагачення першого заступника голови СБУ перебуває на узгодженні в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Якщо у відомства не буде зауважень, її оголосять Демчині, потім його подальшу долю вирішуватиме суд.

Голова СБУ Василь Грицак пообіцяв, що Демчина понесе відповідальність у разі, якщо під час перевірки його декларації буде виявлено які-небудь порушення, однак поки його відстороняти від виконання покладених на нього обов'язків не має наміру.

Антон Юрійович Геращенко

"Народный фронт"

Хто такий: Радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, народний депутат України VIII-го скликання.

Його політична кар'єра почалася в 2002 році з посади депутата Харківської міської ради. На той час він був членом партії "Наша Україна". Проте у велику політику Геращенко привела після Революції гідності політсила "Народний фронт".

Нардепа вважають одним із найбільш публічних: він входить до комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, є членом Тимчасової слідчої комісії ВР з питань розслідування обставин конфлікту в Закарпатській області та Постійної делегації у Парламентській асамблеї Організації з безпеки і співробітництва в Європі, а також входить у кілька груп із міжпарламентських відносин.

За освітою економіст.

Одружений, виховує доньку та пасинка.

У чому його підозрюють: Сьогодні стало відомо, що НАБУ відкрило 6 вересня щодо Геращенка кримінальне провадження за фактом можливого незаконного збагачення.

У відомстві стверджують, що це не було їхньою ініціативою – провадження відкрито за рішенням суду.

Перевірки декларації нардепа вимагали юристи проекту "Тисни" у зв'язку з тим, що в ЗМІ з'явилася інформація про те, що Геращенко нібито орендує квартиру в Києві площею 200 кв. м за гроші свого тестя Олексія Шамбура, однак у того до 2016 року не було доходів, а після 2016-го він отримав близько 270 тис. грн за підприємницьку діяльність і не міг платити близько 3 тис. дол. щомісяця за оренду житла депутата.

Що говорить нардеп: Геращенко зазначив, що знає про те, що щодо нього НАБУ відкрило кримінальне провадження, однак він перевірок не боїться – запевняє, що "чистий перед законом".

Який підсумок: Наразі детективи НАБУ проводять досудове розслідування. Підстав для оголошення підозри немає.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>