"Чорна п'ятниця – 2018": Все, що потрібно знати про головний день сезонних розпродажів

Шопоголіки в багатьох країнах світу нервують, адже сьогодні "Чорна п'ятниця" – день, з якого стартують сезонні розпродажі. Не знали? Знали, але не розумієте, чому так відбувається рік у рік? Розповідаємо

112.ua

П'ятниця, 23 листопада. Шопоголіків не здивуєш заявою, але сьогодні в багатьох країнах світу, зокрема й в Україні, відзначають веселе і трішечки дике свято - Black Friday, або "Чорну п'ятницю".

Продавці цього дня обов'язково "виходять у плюс", а покупці купують товари з приємними знижками… Ну якщо, звісно, зможуть дістатися до них першими і не покалічитися, несучи на касу.

Не знали? Знали, але не розумієте, чому так відбувається щороку? Що ж, тоді цей матеріал для вас.

Американська примха: Як з'явилася "Чорна п'ятниця" і в чому її суть

"Чорна п'ятниця" прийшла до нас зі Сполучених Штатів Америки. Там так називають п'ятницю після Дня подяки, з якої традиційно починається різдвяний сезон розпродажів.

Цікаво, що звичай істотно занижувати цього дня ціну на товари встановився ще в XIX столітті. Так, продавці вбивали одразу двох зайців: віддавали данину світлому святу Різдва, ну і стимулювали зростання продажів.

А от сам термін Black Friday з'явився тільки в 1966 році і спочатку вживався переважно на східному узбережжі країни.

Теорій його походження сьогодні є безліч, але, на нашу думку, найбільш правдоподібними видаються дві з них.

Згідно з першою, п'ятниця після Дня подяки стала "чорною" через величезні затори на дорогах, які утворюються цього дня, тому що магазини часто пропонують знижки до 80% першим покупцям, і всі поспішають ними стати.

Фото з відкритих джерел

Згідно з другою, день дістав назву Black Friday завдяки способу ведення бухгалтерської звітності цього дня. Збитки записували червоними чорнилом, а прибуток – чорними, а оскільки виручка була величезною, то й чорний колір у звітах переважав.

Але як би там не було, нині свято в багатьох країнах асоціюється лише з приємним шопінгом, який завжди припадає на різні дати в проміжку між 23 і 29 листопада.

Це пов'язано з тим, що День подяки є перехідним і відзначається четвертого четверга листопада.

Довгі черги та бійки за товар: Що характерно для "Чорної п'ятниці"

"Чорна п'ятниця" не є офіційним святом ані в США, ані в якійсь іншій країні, але в Каліфорнії і деяких інших американських штатах цей день оголошують вихідним для держслужбовців.

Також дуже популярною серед населення є практика самостійно брати відгул на "Чорну п'ятницю". Звісно, за винятком працівників роздрібної торгівлі, позаяк цього дня потік покупців істотно зростає, і їх просто ніхто не відпустить.

Але це не єдина особливість "Чорної п'ятниці". Цього дня магазини відкриваються раніше, ніж зазвичай: близько п`ятої ранку, а деякі найбільші торговельні мережі навіть опівночі.

Першим покупцям пропонують серйозні знижки — від 50 до 80%. Тому черги до них ще з вечора четверга утворюються колосальні, а коли двері магазинів відкриваються, утворюється така сама тиснява.

Кожен поспішає по свій товар і нічого й нікого не помічає на шляху. Часто між покупцями виникають суперечки за товар або навіть бійки із серйозними наслідками.

Але загалом "Чорна п'ятниця" приносить справжнє задоволення всім його учасникам. За статистикою, цього дня американська сім'я може в середньому зекономити від декількох сотень до тисяч доларів.

Так, щороку в США в "Чорну п'ятницю" залишають у магазинах до 60 млрд дол., що можна порівняти з річним бюджетом невеликої країни.

Ставка на інтернет-магазини: Як відзначають "Чорну п'ятницю" в Україні

"Чорна п'ятниця" до України дісталася відносно недавно. Перша шопінг-ніч відбулася восени 2010 року в одному зі столичних ТЦ, а в 2013-му західну традицію підхопили й українські інтернет-магазини, що спеціалізуються на електроніці, одязі та книгах.

Відтоді всі більш-менш популярні торговельні мережі та інтернет-майданчики намагаються влаштувати "Чорної п'ятниці" щось особливе для своїх покупців. Однак знижки до 80%, як у США, знайти складно.

Фото з відкритих джерел

Справа в тому, що багато хто з українських рітейлерів вважають за краще влаштовувати великі розпродажі перед Новим роком, адже для наших співвітчизників це більш звичний час для покупок.

Відповідно, тиснява та інші сумні події в магазинах "Чорної п'ятниці" для України є рідкістю.

Buy Nothing Day: Ще дещо про "Чорну п'ятницю"

Дивно, але факт. У п'ятницю після Дня Подяки в США у світі відзначають ще одне свято – Buy Nothing Day, або ж "День без покупок". Він став своєрідною відповіддю міжнародного співтовариства на культуру споживацтва, зокрема "Чорної п'ятниці".

Фото з відкритих джерел

Поки прихильники останньої стоять у чергах або згрібають з полиць товари, їхні опоненти влаштовують на вулицях акції протесту проти надспоживання в розвинених країнах, яке багато в чому штучно нав'язується рекламою, а також проти нерівного розподілу матеріальних благ у світі.

Також у рамках "Дня без покупок" проводять театралізовані дійства, вистави, транслюють антирекламні ролики, публікують антирекламні оголошення.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів