banner banner banner

"Бритва Оккама" по-кадировськи: Чому Чечня вимагає списати борги за газ і що взагалі відбувається

У Чечні вирішили списати самі собі багатомільярдні борги за газ, попутно запустивши по всій Росії челендж "Чим ми гірші", викликавши критику "Газпрому" і здивування Кремля. Розповідаємо, що відбувається

З відкритих джерел

Ця історія почалася в п'ятницю, 18 січня. Прокуратура Чечні звернулася до суду з вимогою списати борги за газ жителів республіки. Розмір боргу – 9 мільярдів рублів.  

Аргументація наступна: у заборгованості минув строк давності, її слід було списати (а її ніяк не списували), сам собою борг – "безнадійний". І взагалі, вимога "Газпрому" його виплатити, на думку чеченської прокуратури, створювала "соціальну напруженість" і "могла спровокувати протести".

Продовження послідувало практично миттєво. Заводський районний суд Грозного позов прокуратури задовольнив і зобов'язав "Газпром" пробачити борги жителям Чечні.

Природно, новина швидко розлетілася по ЗМІ. Й ось що було далі.

Необхідний відступ: йдеться про борг мешканців перед місцевим "відділенням" "Газпром" - компанією "Газпром міжрегіонгаз Грозний".

"Ви всі брешете!" (с)

Перша реакція "Газпром міжрегіонгазу" стосувалася суми. Там заявили, що в судовому рішенні з приводу "прощення боргів" не йшлося про списання саме 9 мільярдів рублів.

"У рішенні Заводського районного суду міста Грозного цю суму насправді в резолютивній частині не вказано взагалі, навіть не знаю, звідки вона могла з'явитися. Суму ми не озвучували, її ніхто не озвучував. Формулювання в рішенні суду - зобов'язати "Газпром міжрегіонгаз Грозний" застосувати методику щодо списання безнадійної дебіторської заборгованості", — цитує "ТАСС" заступника генерального директора з реалізації газу компанії Рустама Амерханова.

Ба більше, суму у 9 мільярдів рублів Амерханов назвав "інформаційним вкиданням".

Проте є одне "але". Навіть два.

Перше – "інформаційне вкидання" з'явилося саме в офіційному повідомленні прокуратури Чечні. Точніше його версії, опублікованій 16 січня. Як уточнює "РБК", пізніше повідомлення було відредаговано.

Друге – в повідомленні "Газпром міжрегіонгазу" про оскарження судового рішення (на ньому детальніше зупинимось трохи нижче) є наступне:

"Розмір дебіторської заборгованості населення Чеченської республіки, стосовно якої ухвалено судове рішення, становить 9,353 млрд рублів, період утворення з 01.01.2007 по 30.09.2015". Ось цей період утворення запам'ятайте, це теж стане у нагоді далі.

Поки ж настав час перших коментарів. А точніше

Що про це всі говорять у самій Чечні?

Джамбулат Умаров З відкритих джерел

Вважають рішення справедливим.

Ось, наприклад, міністр Чечні з національної політики, зовнішніх зв'язків, друку та інформації Джамбулат Умаров та його коментар "ТАСС":

"Враховуючи специфіку нашого регіону, а саме минулі війни, коли цим газом практично ніхто не користувався, прокуратура зробила такий крок - правильний та такий, який відповідає інтересам чеченського народу. Жодних суперправ щодо федерального центру у республіки немає".

На думку Умарова, регіон просто-напросто не повинен оплачувати заборгованість, яка накопичилася за час бойових дій.

Пізніше в коментарі тому ж "ТАСС" він додав, що влада Чечні вважає справедливою позицію республіканської прокуратури в питанні списання боргів за газ.

"Ми готові обговорювати те, яким чином утворилася ця заборгованість, ми вже обговорюємо це питання, ми вважаємо, що ми праві", - сказав він.

Умаров також не обійшов увагою і реакцію інших регіонів на цю ситуацію:

"Якщо є необхідність та обґрунтування, нехай інші регіони наслідують [наш] приклад. Пишіть, звертайтеся до суду і прокуратури, це ваше право".

Альві Карімов З відкритих джерел

А ось прес-секретар глави Чечні Альві Карімов і його коментар:

"Рішення суду справедливе та об'єктивне, тому що, по-перше, прокуратура республіки як наглядовий орган прийшла до висновку, що "Газпром міжрегіонгаз Грозний" діє неправильно, подаючи позови за старими боргами. По-друге, є великі сумніви, що газ у таких об'ємах спожито. До того ж у певний період часу багато сімей перебували за межами Чеченської Республіки, не на всіх будинках лічильники стояли, однак газовики вимагають сплати коштів навіть із тих місць, де будинки були зруйновані або в яких ніхто не проживав".

Сам Рамзан Кадиров на момент публікації цього тексту ситуацію ніяк не коментував.

Так-от, щодо реакції інших регіонів

Як ми уточнювали вище, там почався своєрідний челендж "А чим ми гірші за Чечню?" У низці регіонів Росії, зокрема в Чувашії, Санкт-Петербурзі, Башкирії, Красноярську, Астраханській, Самарській, Ростовській, Курській, Свердловській і Смоленській областях, депутати звернулися до прокуратури з аналогічною до чеченської ініціативою.

Загальні настрої приблизно наступні:

"Новосибірці нічим не відрізняються від жителів Чеченської республіки, теж мають право почати життя з чистого аркуша і заслуговують на такий шанс, щоб їм пробачили безнадійну заборгованість. Правила для всіх повинні бути єдині", -  заявила "Комерсанту" депутат законодавчих зборів Новосибірської області від ЛДПР Дар'я Українцева.

Вона ж використовувала "чеченський аргумент", підкресливши, що відсутність єдиних правил гри може призвести до "непотрібного соціального невдоволення" у суспільстві і "спровокувати масові протести".

Гаразд, а що сам "Газпром"?

Мається на увазі центральний, а не філія. А ось що:

"Рішення про списання заборгованості за газ жителям Чечні, ухвалене судом першої інстанції, суперечить чинним нормам права і буде сприйнято сумлінними платниками як несправедливе". Це цитата голови правління ПАТ "Газпром" Валерія Голубєва.

Валерій Голубєв З відкритих джерел

Він уточнив наступне:

- Суд не досліджував реальний перебіг строків позовної давності.

- Облік заборгованості як реальної до стягнення або безнадійної не впливає на припинення зобов'язань…

- …І не впливає на можливість пред'явлення позовних вимог про стягнення такої заборгованості.

"Суд не запитував, а компанія відповідно не надавала дані, що дозволяють віднести цю заборгованість до безнадійної. Разом з тим чинним законодавством встановлено, що органи прокуратури не втручаються у господарську діяльність організацій", - додав він.

А окремо виділимо ось що (пам'ятаєте, ми вище просили запам'ятати терміни?): Заступник "Газпрому" підкреслив, що період виникнення заборгованості, про яку йдеться, не пов'язаний з періодом військових дій на території Чечні.

"Борги виникли у зв'язку з низькою платіжною дисципліною населення", - зауважив він.

Що було далі?

"Газпром міжрегіонгаз Грозний" оскаржив рішення Заводського районного суду. При цьому в компанії уточнили загальну заборгованість Чечні за газ станом на 1 січня 2018 року. Вона становить 16,161 мільярда рублів.

Відреагувала і Генпрокуратура РФ. Вона зобов'язала прокурора Чечні підтримати апеляцію "Газпрому", попутно заявивши про службову перевірку і нагадавши, що втручання органів прокуратури в оперативно-господарську діяльність організацій неприпустиме.

Володимир Якушев З відкритих джерел

Міністр будівництва і ЖКГ Росії Володимир Якушев заявив, що не готовий підтримати списання боргів за газ ні в Чечні, ні в жодному іншому регіоні:

"З точки зору дисципліни і того, що цифра чимала, і розуміючи, що у нас досить багато інших проблем, для яких треба шукати кошти, я б цю ініціативу не підтримав".

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков назвав питання про борги за газ у Чечні "надзвичайно складним":

"У цьому випадку поставлено товар кінцевому споживачеві компанією, і, звичайно, компанія розраховує на ці гроші, в тому числі в контексті перспективних інвестиційних програм".

Замість епілогу

Принцип "бритви Оккама" формулюється приблизно так: "Найпростіше пояснення, найімовірніше, і є правильним".

Багато російських журналістів та експертів дивуються з того, на що спочатку розраховували в Чечні. Ось, наприклад, цитата з видання "Взгляд":

"Взагалі складно сказати, на що розраховували чеченські прокурори спочатку. Хіба що на те, що "Газпром" вирішить, що дев'ять мільярдів рублів боргів – це не так вже й багато, і не надаватиме розголосу історії".

Але у деяких все ж є пояснення того, що відбувається. Наприклад, у відомого російського журналіста Сергія Доренка:

"Усім регіонам варто було б зрозуміти, що з ними не буде як з Чечнею. Коли рахують гроші на регіони, населені звичайними людьми, рахують за сильно урізаними потребами на рівні виживання. А коли рахують гроші на Чечню, обчислюють — дорожче чи дешевше нам коштувала б війна в Чечні. Поки дотації і прощення боргів коштують дешевше війни - будуть дотувати і прощати борги. Коли дотації та подарунки стануть коштувати значно дорожче війни — підуть більш дешевим шляхом. Така математика. Тому, Смоленська областе, заспокойтеся, будь ласка. Ніхто в Москві не рахує, скільки нам коштувала би війна зі Смоленською областю", - написав він у себе в Telegram-каналі.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>